Şimdi Ara

Bin TL civarı işlemci önerisi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
1
Favori
2.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: eskibirkurt

benimki 4.2 ghzlere kadar boostluyor uygulamaya göre değişir şekilde. psikoloji meselesi birazda para meselesi. madem okadar ısınmayı takıyor gitsin 1500 tl lik su soğutma alsın bakalım nasıl oluyor. hem ayranım dökülmesin hem psikolojim bozulmasın yok öyle bir dünya.
    aynen öle hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: HeAdShOcK

Aynı işlemciyi kullanıyoruz. İçine sinmiyorsa sen yine de değiştir ama şunu da unutma hem anakart hem işlemci hem de ddr4 ram masrafin olacak. Çünkü mevcut soketimiz 1150 senin 1151 güncel sokete geçmen gerekiyor. Ayrıca kullandığım için iddia ediyorum bu işlemci Gtx 1080 TI'de bile darboğaz yapmaz. Zaten işlemciyi biraz overclock yapsan 4.5 Ghz'de sorunsuz çalışmaya başlıyor. Tabii iyi soğutucu kullandığını varsayıyorum.
    Büyük bir sıkıntım yok aslına bakarsan 4.3 ghz de kullanıyorum yıllardır sorunsuz zalman ın yarı su soğutucusu var ısınma sorunum pek yok gibi gerçi uzun süredir macun değişimi yaomadım ama bu soğutucu yeni alcağım işlemcilere uyarmı acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkes iyi güzel hoş konusmuş ama herkes 1300 2500 lük işlemciler öner iş arkadaşa

Elinizdeki power 500 600w ise 65w lık 1600 af 12nm 2600 r7 2700 gibi düz modeller. 95 w dı yanlıs hatırlamıyorsam 2600x bak

Ama tavsiyem 65w tüketen üstüne 8/16 tred olan düz 2700 sıfır olarak alabilirsiniz önümüz ps5 2.elde bakmana gerke yok sıfırı ile aynı para

• quote:

Orijinalden alıntı: asko56

Herkes iyi güzel hoş konusmuş ama herkes 1300 2500 lük işlemciler öner iş arkadaşa

Elinizdeki power 500 600w ise 65w lık 1600 af 12nm 2600 r7 2700 gibi düz modeller. 95 w dı yanlıs hatırlamıyorsam 2600x bak

Ama tavsiyem 65w tüketen üstüne 8/16 tred olan düz 2700 sıfır olarak alabilirsiniz önümüz ps5 2.elde bakmana gerke yok sıfırı ile aynı para
    o işlemcide çok iyi gerçekten, ama aslında benim merak ettiğim ac origins, kingdome come gibi oyunlarda yaşadığım düşük gpu kullanımlarıydı fakat baktığım testlerde burda söz ettiğimiz işlemcilerlede düşük gpu kullanımları görüyorum oda beni düşünceler itiyor doğrusu

power ım Corsair AX760i 80PLUS PLATINUM bu arada o konuda hiç sıkıntım olmaz sanırım

• Ama sıkıntı işlemci bütçeniz 1000 tl :/

O paralara max 2600x oluyor yada 2600 artı sogutucu olur

Yada geçtigime deysin uzun süreler gitsin diyorsan düz 8/16 r7 2700 de bakabilirsin

• evohan kullanıcısına yanıt
    Aynı psu dan kullandım ax serisi kalitesi kenarından akar kalite damla damla her ürüne yeter sorunsuz. Benim tavsiyem sen işlemcinle mutlusun masrafa girme bosuna.

• Peki elimdeki zalman yarı su soğutucu ryzen 5 veya yeni nesil intel işlemcilere uymazmı

• 3600 al geç aga

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Şu an değiştirmeye değmez bana göre. Zira hem işlemci, hem anakart, hem ram masrafın olacak her halukarda. Eldekileri iyi fiyata satsan da aynı.

En azından biraz bekleyebilirsin. Genelde yılbaşı öncesi ve yaz öncesi en büyük indirimler gelir, ürünlerin çoğu da bundan önce duyurulur. Nisan sonu-Mayıs gibi fiyatlarda güzel indirimler olacağını düşünüyorum.

Yeni intele geçmeye zaten değmez. 4xxx serisinden sonraki tüm modeller (10xxx dahil) zaten aynı mimaride. Tek farkları frekans ve çok küçük optimizasyonlar. Watt ve açıklar da cabası. Bu yüzden en az Ryzen 3600 ve üstü hatta 3700 ve üstü anlamlı olur, onda da fiyat düşüşü bekle derim. İşlemciniz oyun için (yanında yayın filan vb yoksa) gayet yeterli kartınıza da uygun. Kullanım için de içerik üretimi vb ciddi iş yapmıyorsanız fazlasıyla yeterli.

Özetle acele etmeyin derim. En azından Nisan-Mayıs fiyat düşüşleri beklenebilir. Eğer normal kullanıcıysanız (oyunlarda rank filan kasmıyor veya içerik vb işiniz yoksa) bence Ryzen 4000 serisini bile bekleyebilirsiniz. Yeni çekirdek mimarisi olup cidi perf artışı ile gelecek. Maalesef Intel 10xxx serisi için geçerli değil. Mimarisi aynı ve biraz daha perf için daha yüksek frekanstan başka numarası yok. Bu da acaip watt ve müthiş ısı sorunu demek.

Eğer hiç kasmıyorsanız Ryzen 5000 serisini de bekleyebilirsiniz. Böylece yeni sokette daha uzun süre güncelleme imkanı olur. Hem belki Intel de aklını başına alıp 10xxx sonrası adam gibi işlemci (uygun perf, watt, ısı, fiyat dengesiyle) çıkarmayı becerirse seçenekleriniz de artmış olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 18 Şubat 2020; 14:41:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: melikulupinar

Şu an değiştirmeye değmez bana göre. Zira hem işlemci, hem anakart, hem ram masrafın olacak her halukarda. Eldekileri iyi fiyata satsan da aynı.

En azından biraz bekleyebilirsin. Genelde yılbaşı öncesi ve yaz öncesi en büyük indirimler gelir, ürünlerin çoğu da bundan önce duyurulur. Nisan sonu-Mayıs gibi fiyatlarda güzel indirimler olacağını düşünüyorum.

Yeni intele geçmeye zaten değmez. 4xxx serisinden sonraki tüm modeller (10xxx dahil) zaten aynı mimaride. Tek farkları frekans ve çok küçük optimizasyonlar. Watt ve açıklar da cabası. Bu yüzden en az Ryzen 3600 ve üstü hatta 3700 ve üstü anlamlı olur, onda da fiyat düşüşü bekle derim. İşlemciniz oyun için (yanında yayın filan vb yoksa) gayet yeterli kartınıza da uygun. Kullanım için de içerik üretimi vb ciddi iş yapmıyorsanız fazlasıyla yeterli.

Özetle acele etmeyin derim. En azından Nisan-Mayıs fiyat düşüşleri beklenebilir. Eğer normal kullanıcıysanız (oyunlarda rank filan kasmıyor veya içerik vb işiniz yoksa) bence Ryzen 4000 serisini bile bekleyebilirsiniz. Yeni çekirdek mimarisi olup cidi perf artışı ile gelecek. Maalesef Intel 10xxx serisi için geçerli değil. Mimarisi aynı ve biraz daha perf için daha yüksek frekanstan başka numarası yok. Bu da acaip watt ve müthiş ısı sorunu demek.

Eğer hiç kasmıyorsanız Ryzen 5000 serisini de bekleyebilirsiniz. Böylece yeni sokette daha uzun süre güncelleme imkanı olur. Hem belki Intel de aklını başına alıp 10xxx sonrası adam gibi işlemci (uygun perf, watt, ısı, fiyat dengesiyle) çıkarmayı becerirse seçenekleriniz de artmış olur.
    Evet sanırım birazdaha beklemek mantıklı, işin ası eldeki ürünleride çok fazla fiyatları düşmeden değiştirmek
    yenilemekte istiyorum ama arada kaldım öyle

• bahsettiğiniz bütçeye alacağınız işlemci ile şu an kullandığınız işlemci arasında hissedilecek bir fark olmayacaktır.
    attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değsin, hali hazırda intel 4xxx ve 6xxx i7 işlemci kullanıcıları bir sonraki nesil AMD işlemciler gelene dek ellerindeki donanım ile rahatlık ile idare eder, ayrıca çok umudum olmasa da 10. nesil intel işlemcileri de görmekte fayda var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: evohan

Evet sanırım birazdaha beklemek mantıklı, işin ası eldeki ürünleride çok fazla fiyatları düşmeden değiştirmek
    yenilemekte istiyorum ama arada kaldım öyle

Alıntıları Göster
    Fiyat olarak satışta pek fazla kaybınız olmaz. Üstelik yeni ürünlerdeki fiyat düşüşünden kazancınız satış kaybınızdan fazla olacaktır.

AMD olsaydı daha fazla değer kaybederdi. Zira AMD aynı sokette çok daha fazla nesil CPU-anakart kullanıyor ve upgrade imkanları çok fazla. AM4 ilk çıktığında x50 serisi orta bir anakart ve en zayıf Athlon X4-950 alan adamın Ryzen 4000 serisi R7 hatta TDP uygun R9 filan yükseltme imkanı var. Ryzen 1000-2000-3000 her seride güncelleyen var. Güncelleyen çok olunca ikinci el satan da çok oluyor ve fiyat eski nesle gidildikçe daha çok düşüyor.

Oysa Intel öyle değil. Çok sık soket veya çipset değiştirdiğinden aynı sokette işlemci upgrade imkanları sınırlı. Mesela senin 4xxx serisinden 6-7-8-0 vb serilere geçme olanağı yok. En fazla gideceğin yer 4790K ki vereceğin para anlamsız, attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmez. Bu yüzden eskilerin fiyatları uçuk.

Pentium, I3, düşük I5 vb alan adam üst sokete-işlemciye geçemiyor ki. I3-2100/3210/4130, I5-2300/3330/4430 vb alan adamın gidecek yeri yok ki. Maximum gidecekleri yer 2600K/2700K/3770K/4770K/4790K filan. Zaten üst seviye alanların ise gidecek hiç yolu yok. Öyle olunca da dayandığı kadar kullanıyorlar ve satan az, ikinci el fiyatlar tavan.

2600K/2700K/3770K işlemciye R5-1600/2600 vb işlemcilerden fazla fiyat isteyen var. 900 tl fiyata bile satılmın 2700X gibi bir işlemci varken 4770 için filan çok daha fazla para isteyen var bu yüzden. Çünkü ikinci elde yükseltme yapacakların eli mahkum hem CPU, hem MB hem de RAM parası çıkaramıyorlarsa.

Bu yüzden beklemek daha karlı olacaktır zannımca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 19 Şubat 2020; 0:28:50 >

• mayıs gibi alacağım sanırım yeni parçaları herkese teşekkür ederim

işlemci olarak r5 3600 ve r7 2700x arasında kaldım aslında 3600 her türlü avantajlı görünüyor ama ısınmadaki sorunları kafamı kurcalıyor, birde işlemci soğutucu önerirseniz burada dursun tek fanlı sıvı soğutmalardan düşünüyorum
    Genelde r5 3600 alanların büyük çoğunluğu stok soğutucu ile kullandığı için ısınma sorunu var misal Intel alan adam gider iyi kötü bı soğutucu alır ama ryzen alan pek soğutucu masrafına girmez
    Ayriyetende biosta yapılacak basit bı kaç ayarla ısı sorunuda halledilebilir

• Intel kullanıcısıyım ama bütçene uygun f/p ürünü 2.el 3600 tavsiye ederim.

• mart ayı içerisinde bende işlemci alıcam ryzen 5 3600 düşünüyorum itopya da hafta sonu fırsatları ile beraber 1220 tl ye kadar düşüyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: hdmaniac

mart ayı içerisinde bende işlemci alıcam ryzen 5 3600 düşünüyorum itopya da hafta sonu fırsatları ile beraber 1220 tl ye kadar düşüyor
    https://urun.n11.com/islemci/amd-ryzen-5-3600-36-ghz-42-ghz-max-socket-am4-100-100000031b-P364820614

şuan n11 de 1250 tlye bulunabiliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evohan -- 1 Mart 2020; 13:9:51 >
  • O kadar oyun testi izledim bu adamlarda oyundayken 65i geçmiyor ortalama 55 60 arası ama geliyorum donanimhabere 3600 ısınıyor da ısınıyor nasıl beceriyorsunuz hayret
    Yorumlarda adama sordum stok soğutucu mu evet dedi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: JaReD22

O kadar oyun testi izledim bu adamlarda oyundayken 65i geçmiyor ortalama 55 60 arası ama geliyorum donanimhabere 3600 ısınıyor da ısınıyor nasıl beceriyorsunuz hayret
    Yorumlarda adama sordum stok soğutucu mu evet dedi
    kötü psu ile de alakalı olabilir, bizim millet psu ya pek önem vermez
    takip etmek lazım hocam indirimleri ayın ortası gibi almayı düşünüyorum ben pc topluyorum parça parça
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.