Şimdi Ara

Bilkent ve CTIS ( Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri )hakkındaki sorularınız (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
323
Cevap
8
Favori
24.717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MrBaLy0z

Bu konuda biraz fikir ve şevkimi arttırabilecek birşeyler söylebilir misin ? :)

Hazırlık atlama konusunda çok endişeliyim. Diğer üniversitelerden çok farklı bir sistemi var. Hazırlığı en azından öğrencilerin alışma dönemi diye biraz yumuşatsalar. Bu kadar öğrencileri kasmaları ve en azından ilk kayıt olanların ve ingilizcesi pek iyi olmayanların kesinlikle 2 yılda anca belki de okulu terketmelerine sebeb oluyor.
    Sırf bu yüzden üniversiteyi tercih etmek istemedim, ingilizcem iyi değil ama bu yüzden de 1 yılımı kaybetmek istemem.

Hazırlığa ilk başladığımda çok fena korkmuştum ben de. Sağolsunlar kur atlama sınavlarında başarısız bazı arkadaşlar sayesinde gözümüz baya korkmuştu. Hatta Türkiye derecesi yapmış bir arkadaşım bile nereden geldim ben buraya keşke Türkçe Tıp yazıp okusaydım diyordu başlarda. Hocalar da günde 5-6 saat çalışmanız lazım gibisinden şeyler söyleyip gözümüzü korkutuyorlardı. Seviye belirleme sınavından sonra 1. kuru atlayıp 2. kurdan başlamıştım. Derse başladığımız ilk haftalarda keşke en baştan mı başlasaydım hiçbirşey anlamıyorum ben diye düşünüp duruyordum. 2-3 hafta geçince farkına varmadan alıştım hazırlığa. Eskisi gibi zor gelmemeye başladı. Ben de açıkçası biraz saldım kendimi Anladım ki hazırlığı geçmek için değil sağlam bir İngilizce öğrenmek için kasmak gerekiyormuş. Ben de boşladım biraz ama kurları da takır takır geçtim.
    Öyle günde 6 saat filan hiç çalışmadım yani. Bize burası zor geçemezsiniz diyen arkadaşlar yine kaldılar . Hatta bir tanesi başka bir üniversiteye gitti orada da dikiş tutturamadı. Bazısı için dil öğrenmek gerçekten zor bir iş. Ama şunu gördüm bizim üniversitenin hazırlığı geçilemeyecek kadar zor değil. Alıştıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geldi. Gözü korkup sıkı İngilizce çalışan burslu arkadaşlarımdan birisi de A notuyla geçti hazırlığı o zamanlar. Ben de sonradan saldım dediğim gibi geçme notu olan C ile geçmiştim.

Eğer dersleri takip edip ödevleri yaparsan bence zor bir durumu yok hazırlığın. Yabancı siteleri gez, altyazısız olarak film veya dizileri izleyerek anlamaya çalış. İçinde bolca görev içeren tarzda oyunları oyna ve görevleri çözmeye çalış. Bir kaç yabancı arkadaş bul kendine. havadan sudan konuşun. Yabancı slow müzikler dinleyip anlamaya çalış. Yani kendini çok fazla sıkmadan, sevdiğin şeyleri yaparak İngilizce öğrenebiliyorsun. Ben cep telefonuma sözlük yüklemiştim. Nerede yabancı bir kelime görsem anlamına bakardım. Kelime hafızamı kitaplardan çok bu şekilde genişlettim.

Hiç İngilizcen yoksa (ki benim de pek olduğu söylenemezdi) zaten 1. kurdan başlarsın. Biraz zorlanırsın belki ilk kurda ama 2. ve kur rahat geçer bence. 3. ve 4. kurlar beni biraz sıkmıştı ama takılmamıştık onlarda da. İşin ciddiyetinde olursan sadece hazırlığı geçmekle kalmayıp dünyanın her yerinde kullanabileceğin bir yabancı dili de öğrenmiş olursun. Bence 1 sene için dişini sıkmaya değer bunun için.

• quote:

Orijinalden alıntı: Evren Küçük

quote:

Hazırlık atlama konusunda çok endişeliyim. Diğer üniversitelerden çok farklı bir sistemi var. Hazırlığı en azından öğrencilerin alışma dönemi diye biraz yumuşatsalar. Bu kadar öğrencileri kasmaları ve en azından ilk kayıt olanların ve ingilizcesi pek iyi olmayanların kesinlikle 2 yılda anca belki de okulu terketmelerine sebeb oluyor.
    Sırf bu yüzden üniversiteyi tercih etmek istemedim, ingilizcem iyi değil ama bu yüzden de 1 yılımı kaybetmek istemem.

Hazırlığa ilk başladığımda çok fena korkmuştum ben de. Sağolsunlar kur atlama sınavlarında başarısız bazı arkadaşlar sayesinde gözümüz baya korkmuştu. Hatta Türkiye derecesi yapmış bir arkadaşım bile nereden geldim ben buraya keşke Türkçe Tıp yazıp okusaydım diyordu başlarda. Hocalar da günde 5-6 saat çalışmanız lazım gibisinden şeyler söyleyip gözümüzü korkutuyorlardı. Seviye belirleme sınavından sonra 1. kuru atlayıp 2. kurdan başlamıştım. Derse başladığımız ilk haftalarda keşke en baştan mı başlasaydım hiçbirşey anlamıyorum ben diye düşünüp duruyordum. 2-3 hafta geçince farkına varmadan alıştım hazırlığa. Eskisi gibi zor gelmemeye başladı. Ben de açıkçası biraz saldım kendimi Anladım ki hazırlığı geçmek için değil sağlam bir İngilizce öğrenmek için kasmak gerekiyormuş. Ben de boşladım biraz ama kurları da takır takır geçtim.
    Öyle günde 6 saat filan hiç çalışmadım yani. Bize burası zor geçemezsiniz diyen arkadaşlar yine kaldılar . Hatta bir tanesi başka bir üniversiteye gitti orada da dikiş tutturamadı. Bazısı için dil öğrenmek gerçekten zor bir iş. Ama şunu gördüm bizim üniversitenin hazırlığı geçilemeyecek kadar zor değil. Alıştıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geldi. Gözü korkup sıkı İngilizce çalışan burslu arkadaşlarımdan birisi de A notuyla geçti hazırlığı o zamanlar. Ben de sonradan saldım dediğim gibi geçme notu olan C ile geçmiştim.

Eğer dersleri takip edip ödevleri yaparsan bence zor bir durumu yok hazırlığın. Yabancı siteleri gez, altyazısız olarak film veya dizileri izleyerek anlamaya çalış. İçinde bolca görev içeren tarzda oyunları oyna ve görevleri çözmeye çalış. Bir kaç yabancı arkadaş bul kendine. havadan sudan konuşun. Yabancı slow müzikler dinleyip anlamaya çalış. Yani kendini çok fazla sıkmadan, sevdiğin şeyleri yaparak İngilizce öğrenebiliyorsun. Ben cep telefonuma sözlük yüklemiştim. Nerede yabancı bir kelime görsem anlamına bakardım. Kelime hafızamı kitaplardan çok bu şekilde genişlettim.

Hiç İngilizcen yoksa (ki benim de pek olduğu söylenemezdi) zaten 1. kurdan başlarsın. Biraz zorlanırsın belki ilk kurda ama 2. ve kur rahat geçer bence. 3. ve 4. kurlar beni biraz sıkmıştı ama takılmamıştık onlarda da. İşin ciddiyetinde olursan sadece hazırlığı geçmekle kalmayıp dünyanın her yerinde kullanabileceğin bir yabancı dili de öğrenmiş olursun. Bence 1 sene için dişini sıkmaya değer bunun için.

sorumu yanıtladığın için teşekkür ederim. Birde 1.kurdan başlarsam ve hiç kalmadan devam edersem kurları yinede ağustos da bitiyormuş ? Ayriyetten yurt parası ve cep harçlığı ahh ahh diyorum :)
    Lise gibi olmadığı kesin çünkü ingilizcemin iyi olmamasına rağmen basit Questions la yüksek not alıyordum fakat sonra anladımki boş hepsi boş :)

• quote:

quote:

quote:

sorumu yanıtladığın için teşekkür ederim. Birde 1.kurdan başlarsam ve hiç kalmadan devam edersem kurları yinede ağustos da bitiyormuş ? Ayriyetten yurt parası ve cep harçlığı ahh ahh diyorum :)
    Lise gibi olmadığı kesin çünkü ingilizcemin iyi olmamasına rağmen basit Questions la yüksek not alıyordum fakat sonra anladımki boş hepsi boş :)

o kadar çok sormam gereken şeyler varki artık zamanın olduğunda tek tek cevap verirsen sevinirim.
    1. Az çok araştırma yaptım. Turizm bölümü hakkında. Türkiyenin en iyi eğitimi ve iş olanağı olarak Bilkentmiş 'TURİZM'. Turizm bölümünde okuyan belki arkadaşların vardır. Eğer birazda bilgin varsa nasıldır ? Okuyanlar memnun mu ?

• 2. Kurdan başlarsan Haziran, ilk kurdan başlarsan Ağustosta bitirebilirsin. 2. Kurdan başlamak kurlardan herhangibirinden olası bir takılma için de iyi olur.

Turizm ve Otel Işletmeciliği dediğin gibi Türkıye'nin belki en iyisi. Staj yaptıkları yerler bile gayet iyi yerler. Uygulama restoranı, mutfağı ve haftanın belli günleri gittikleri Bilkent Otelle birlikte çok iyi eğitim alıyorlar.
    Bu bölümün 2 tip öğrencisi var. Birincisi bilinçli olarak gelenler ki bunlar iş bulma açısından da sorun yaşamazlar, 2. tip ise üniversiteye gitmiş olmak için gelenler ki bunlardan bazıları stajlarda işi sevip sonradan başarı gösterebiliyorlar. Bir kısmı da turist gibi gelip gidiyor desem yeridir herhalde :)

Özellikle bilişimle alakalı bir bölüm istemeseydim ve burslu girecek olsam gözüm kapalı okurdum şahsen.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üniversitenin adayf orum sitesi kullanıma açıldı. tüm bölümler ve üniversite hakkındaki sorularınızı buradan da sorabilirsiniz.

http://adayforum.bilkent.edu.tr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evren Küçük -- 6 Temmuz 2012; 1:28:43 >
  • CTIS daha çok bilgi işlemci yetiştirmeye yönelik bir bölüm mü?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ata

CTIS daha çok bilgi işlemci yetiştirmeye yönelik bir bölüm mü?

yazılım müh. (SE) + bilgi teknolojileri (IT) ve bilgi sistemleri (IS) konularında eğitim alıyorsun. Sunumu incelemeni tavsiye ederim. Mezunların ne gibi pozisyonlarda çalıştığından örnekler de var.

http://www.ctis.bilkent.edu.tr/2011sunumu.php
  • quote:

quote:

yazılım müh. (SE) + bilgi teknolojileri (IT) ve bilgi sistemleri (IS) konularında eğitim alıyorsun. Sunumu incelemeni tavsiye ederim. Mezunların ne gibi pozisyonlarda çalıştığından örnekler de var.

Sunumda Türkiye'deki ilk ve tek ACM öğrenci topluluğu burada diyor. İlk olması doğru ama tek değil:

http://campus.acm.org/public/chapters/geo_listing/index.cfm?rabbr=Turkey&rc=Europe&inus=0&ct=Student

• quote:

quote:

quote:

Sunumda Türkiye'deki ilk ve tek ACM öğrenci topluluğu burada diyor. İlk olması doğru ama tek değil:

http://campus.acm.org/public/chapters/geo_listing/index.cfm?rabbr=Turkey&rc=Europe&inus=0&ct=Student

Yanlış bilmiyorsam CTIS'te şu anda ACM chapter aktif durumda değil zaten. Sunumun güncelliğine dikkat etmemişler anlaşılan.
    Ben de açıkçası diğer üniversitelerde ACM chapter olup olmadığını bilmiyordum. Bölüm başkanımıza mail atarsan sonraki sunumda dikkate alacaktır.

• Bu sene tanıtım günleri hangi tarihler arasında yapılacak, bir bilginiz var mı ?
  • Tanıtım günlerine ben geçen sene katılmıştım, tercih döneminde giderseniz orda olurlar. Evren abi de tanıtımcılardan birisiydi. Bilgisayar Öğretmenliği bölümü hakkında sorular sormuştuk ama sonradan CTIS e girdim. Hazırlığa ilk kurdan başlarsanız teorik olarak bitirmek mümkün (yazında okula geleceksiniz). Ama 1. kurdan başlayıpta 1 sene içerisinde bitiren çok az oluyormuş diye biliyorum. Kurlardan birinde mutlaka tekrar etme durumu oluyor, çünkü 1 sene boyunca aynı tempoda devam ettirmek imkansız gibi bir şey. COPE sınavını duymuşsunuzdur. İki aşamalı sınavdır. İlk aşamasında sadece my name is Ali, this is book seviyesinde sorular var. Hiç İngilizce bilmeyen birisi bile 1 ay çalışarak rahat geçebilir. Ben ilk aşama sınavını geçmiştim. 2. aşama sınavını geçememiştim ve 4. kurdan upper intermediate seviyesinden başlamıştım. Hazırlık herkesin gözünde fazla büyütlüyor bence. Ben 4. aşamadan hazırlığı bitirene kadar günde 10 kelime ezberledim. Ders temposu zaten çok fazla ağır değil hazırlıkta, günde 10 kelime rahatlıkla ezberleyebilirsiniz. Tabi kuru kuruya ezberlemek değil. Ezberlediğiniz kelimeleri bir deftere yazıp kendi sözlüğünüzü oluşturmanız lazım. Örnek cümlelerle falan yaparsanız ezberleniyor. Bölüme geçtiğinizde ders temposu zaten ağırlaşıyor. Aslında hazırlık tamda öğrencinin ısınma kurları seviyesinde denebilir.
    Kampüsler arası bana uzak geliyor, bilmiyorum belkide yeni olduğum için öyledir. Kampüsler arasında küçük bir gölet bile var :)
    Hazırlığın şöyle bir artısıda var: COPE sınavını geçtiğiniz zaman bütün Dünya'da İngilizce bilir olarak tanınıyorsunuz. Yurtdışında bir üniversiteye gittiğinizde İngilizce eğitimi al demiyorlar önce yani. Dediğim gibi herkesin gözündeki HAZIRLIK aslında sadece hazırlık. Gözünüzde fazla büyütmeyin derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omeroksuzler -- 6 Temmuz 2012; 15:05:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Furkán

Bu sene tanıtım günleri hangi tarihler arasında yapılacak, bir bilginiz var mı ?

Geçen sene tanıtımda görev almıştım ama bu yıl görevli değilim. Tanıtımlar başlamış. Tercihlerin yapılacağı son güne kadar sürer büyük olasılıkla yine.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Furkán

Bu sene tanıtım günleri hangi tarihler arasında yapılacak, bir bilginiz var mı ?

Geçen sene tanıtımda görev almıştım ama bu yıl görevli değilim. Tanıtımlar başlamış. Tercihlerin yapılacağı son güne kadar sürer büyük olasılıkla yine.

Kusura bakmayın evren bey forumda niye bu kadar reklam yapılıyor bu bölüm hakkında üniversitenin bi politikası mı bu
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeBroglie
    Kusura bakmayın evren bey forumda niye bu kadar reklam yapılıyor bu bölüm hakkında üniversitenin bi politikası mı bu

Üniversitenin bölümüm hakkında bir politikası olduğunu pek sanmıyorum
    Gönüllü olarak tanıtım yapıyorum burada. Bölümün layık olduğu yere gelmesi için uğraşıyorum.
  • "2012 YGS ve LYS sonucuna göre lisans eğitimi için Bilkent Üniversitesi'ni tercih etmeyi düşünen aday öğrenciler ve aileleri hafta sonları dahil 11 Temmuz - 3 Ağustos tarihlerinde her gün 9:00 - 18:00 saatleri arasında üniversiteyi ziyaret edebilir, rehberlerle üniversiteyi gezerek öğrenci ve öğretim üyeleriyle görüşüp bölümler hakkında bilgi alabilirler."
    Bilkent Facebook sayfasından alıntı.
  • Merhabalar,
    bölümü burslu kazandıktan sonra yurt yerleştirmeleri nasıl oluyor?
    ücretsiz yurt kazanamazsak neler yapabiliriz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dKeep -- 9 Temmuz 2012; 19:18:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dKeep

Merhabalar,
    bölümü burslu kazandıktan sonra yurt yerleştirmeleri nasıl oluyor?
    ücretsiz yurt kazanamazsak ne yapabiliriz?

Tam burslu kazandıktan sonra kapsamlı burs hakkı kazandığın takdirde 2 kişilik odalarda ücretsiz kalma olanağın oluyor. Kapsamlı bursa hak kazanamazsan 4 kişilik odalar senin için ekonomik bir tercih olacaktır.

Yurtlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
    Burslar
    Yurt Ücretleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evren Küçük -- 9 Temmuz 2012; 19:25:14 >

• bu bölümü başka bir üni okusak ? mesela trakya üniversitesinde var bu bölüm ? İş bulma konusunda ne gibi kolaylıklar olur veya nasıl zorluklarla karşılaşabilirz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cuffer

bu bölümü başka bir üni okusak ? mesela trakya üniversitesinde var bu bölüm ? İş bulma konusunda ne gibi kolaylıklar olur veya nasıl zorluklarla karşılaşabilirz ?

Aynı şeyi Trakya veya Bilkent'te Bilgisayar Müh. okumak gibi düşün. Aynı şeyler CTIS için de geçerli.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.