Şimdi Ara

Bilkent ve CTIS ( Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri )hakkındaki sorularınız (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
322
Cevap
8
Favori
24.717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ygsci94

buraya yazıyorum kusura bakmayın sizden baska sorcak kimsem yok:) Sizce dogu akdeniz uni mi trakya uni mi hangisi daha iyi egitim verir birde bilkent de dahil olmak uzere 3 uni den baska bir yerde var mı?Tesekkur ederim.

Özel mesaj da göndermiştin sanırım. Yoğunluktan cevap vermeyi unutmuşum kusura bakma. Tatile çıkınca komşunun bilgisayar işleri ile uğraşıyoruz şimdi de

Bilkent olmazsa hangisine gideyim diyorsun kısaca. Ben her zaman derim bu bölümü bu kadar popüler yapan Bilkent'te açılması ve bahsettiğin üniversiteler arasında şahsi fikrim olarak en iyisi olması zaten. Diğer üniversitelerden hangisi daha iyi verir açıkçası pek bilmiyorum ama bu ikisinden birini tercih edecek olsam öncelikle rahatlığımı düşünürdüm. Bölümümüzün en iyi hocalarından birisi Doğu Akdeniz mezunudur mesela ama onun zamanıyla şu anki zaman aynı değilmiş. Eski halinden eser kalmışmıdır bilmiyorum. Oradan Bilkent'e gelen bir arkadaşım Bilkent'te Kıbrıs'ta olduğu kadar rahat okumadı. Trakya hakkında da pek birşey söyleyemeyeceğim bilmediğimden. Bu ikisinden birini tercih edecek olsam öncelikle Kıbrıs'a gitmeye değer mi diye düşünürdüm.

ÖSYM'nin sitesinden baktığımda bu üniversiteler dışında da CTIS göremedim.
    http://www.osym.gov.tr/dosya/1-58863/h/bolum1lisans.xls

• quote:

Orijinalden alıntı: emirilhan
    umarım onu da halledebilir ve bitirebilirsin, eğer bölüme gelirsem ki bu gelirsem 2013 eylül'e tekabül edecek galiba engin tecrübelerinden mutlaka faydalanacağım, her şey için çok teşekkürler..

teşekkür ederim. artık o kadar uğraştıktan sonra o dersten sıkıntım olmaz.
    soruların olduğu zaman çekinme. her zaman sorabilirsin.

• öncelikle meraba :)
    17 yaşındayım lise 3 e geçtim, bölüm olarak tam bana yatkın bir bölüm gibi geldi.Aslında benim amacım Apple'da çalışmak.Bu bölüm ve Bilkent , Apple'da çalışmam için bir artı sağlayabilir mi bana ?
  • Selamlar,

Bu forumlarda daha önce de konuyla ilgili çok fazla mesaj gelmiş. Farklı başlıklarda Bilkent Üniversitesi CTIS bölümü hakkında tartışmalar geçmiş. Bu başlık altında da birkaç konuyu aydınlatmak isterim.

Her şey önce bölüm hakkında bilgi vereyim. Bu bölümden mezun olduğunuz zaman "mühendis" olmuyorsunuz ama BSC (Bachelor of Science) derecesi alıyorsunuz. Önemli olanda bu derece. Peki bu derece neyinize yarıyor? Klasik askerlik sorusunun cevabı, evet, kısa dönem veya yedek subay olarak askerlik yapabilirsiniz. Diğer soru olan akademinin cevabı ise evet, yüksek lisans yapabilirsiniz hatta isterseniz doktora da yapabilirsiniz.

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümünü Bilgisayar Mühendisliğinden ayıran en temel nokta bir uygulamalı yüksekokula bağlı olması ve çok yüklü pratik eğitim vermesidir. Zamanınızı lab derslerinde geçirirsiniz, her yazılım diline çok fazla kod geliştirerek hakim olabilirsiniz, bu sayede öğrendikleriniz de aklınızda daha fazla kalır (bilişim sektöründe daha hızlı ve fazla öğrenim için pratik çok önemlidir). CTIS mezunu olduğunuz zaman bazı şirketlerde "mühendis" sıfatları ile çalışmanız olasıdır, bunu yadırgamayın. Örneğin Ericsson'da çalışırken benim görevim "Services Engineer" idi. CTIS mezunuyum ama mühendis değilim, ona rağmen bu görevde çalışıyordum. Önemli olan görevin adı değil sizin bu görevde ne yaptığınızdır.

Günümüzde birçok firma iş geliştirmiş, projeler hazırlamış, stajlara ve seminerlere katılmış mezunlar aramaktadır. Bu açıdan baktığınız zaman CTIS, mühendislik bölümlerinden daha üstündür. İki staj ve sınırsız kod geliştirme şansını yakalar, kendinize çok iyi yatırım yapabilirsiniz. Bölümdeki hocalarınızla sık sık görüşebilir, kıymetli bilgiler alabilirsiniz.

Gelelim iş hayatı ve mezuniyet sonrasına. Ben 2006 mezunuyum ve 4 senedir bilişim sektörünün içindeyim. 2008-2011 yılları arasında Ericsson'da Oracle veritabanı yöneticisi olarak çalıştım ve Oracle Certified Professional sertifikasını aldım. Ardından Ağustos 2011'de Oracle'da işe başladım. 2008 yılından beri aktif günlük tutmaktayım (www.oganozdogan.com). Bunları siz de yapabilirsiniz, bilgisayar mühendisi olmanıza gerek yok. CTIS mezunları dünyada ilk sıralarda yer alan bilişim şirketlerinde çalışamaz diye bir kural yok. Bu şirketlerde sadece mühendisler çalışabilir diye de bir kural yok. Önemli olan sizin kendinizi ne kadar geliştirebildiğinizdir. CTIS mezunu olduktan sonra iş bulamama ihtimaliniz tabii ki var, bugün kimse size iş garantisi veremez. İş garantisinin garantisi sizsiniz, başkası değil...

Bu konuyla ilgili daha önce yazdığım birkaç yazı vardı;

http://www.oganozdogan.com/2010/02/neden-bilkent-universitesi-neden-ctis.html
    http://www.oganozdogan.com/2011/07/ctis-2011-by-erkan-ucar.html -->http://prezi.com/g_vbb5h68zp8/ctis2011/

Elimden geldiğince bölüm hakkında soru cevaplamaya, tanıtımlarına katılmaya çalışıyorum. Umarım bu bilgiler faydalı olur.

Herkese eğitim hayatında başarılar dilerim.

• peki ctis mezunları thy'nin uçuş akademisine başvuru yapabiliyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: oganozdogan

Selamlar,

Bu forumlarda daha önce de konuyla ilgili çok fazla mesaj gelmiş. Farklı başlıklarda Bilkent Üniversitesi CTIS bölümü hakkında tartışmalar geçmiş. Bu başlık altında da birkaç konuyu aydınlatmak isterim.

Her şey önce bölüm hakkında bilgi vereyim. Bu bölümden mezun olduğunuz zaman "mühendis" olmuyorsunuz ama BSC (Bachelor of Science) derecesi alıyorsunuz. Önemli olanda bu derece. Peki bu derece neyinize yarıyor? Klasik askerlik sorusunun cevabı, evet, kısa dönem veya yedek subay olarak askerlik yapabilirsiniz. Diğer soru olan akademinin cevabı ise evet, yüksek lisans yapabilirsiniz hatta isterseniz doktora da yapabilirsiniz.

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümünü Bilgisayar Mühendisliğinden ayıran en temel nokta bir uygulamalı yüksekokula bağlı olması ve çok yüklü pratik eğitim vermesidir. Zamanınızı lab derslerinde geçirirsiniz, her yazılım diline çok fazla kod geliştirerek hakim olabilirsiniz, bu sayede öğrendikleriniz de aklınızda daha fazla kalır (bilişim sektöründe daha hızlı ve fazla öğrenim için pratik çok önemlidir). CTIS mezunu olduğunuz zaman bazı şirketlerde "mühendis" sıfatları ile çalışmanız olasıdır, bunu yadırgamayın. Örneğin Ericsson'da çalışırken benim görevim "Services Engineer" idi. CTIS mezunuyum ama mühendis değilim, ona rağmen bu görevde çalışıyordum. Önemli olan görevin adı değil sizin bu görevde ne yaptığınızdır.

Günümüzde birçok firma iş geliştirmiş, projeler hazırlamış, stajlara ve seminerlere katılmış mezunlar aramaktadır. Bu açıdan baktığınız zaman CTIS, mühendislik bölümlerinden daha üstündür. İki staj ve sınırsız kod geliştirme şansını yakalar, kendinize çok iyi yatırım yapabilirsiniz. Bölümdeki hocalarınızla sık sık görüşebilir, kıymetli bilgiler alabilirsiniz.

Gelelim iş hayatı ve mezuniyet sonrasına. Ben 2006 mezunuyum ve 4 senedir bilişim sektörünün içindeyim. 2008-2011 yılları arasında Ericsson'da Oracle veritabanı yöneticisi olarak çalıştım ve Oracle Certified Professional sertifikasını aldım. Ardından Ağustos 2011'de Oracle'da işe başladım. 2008 yılından beri aktif günlük tutmaktayım (www.oganozdogan.com). Bunları siz de yapabilirsiniz, bilgisayar mühendisi olmanıza gerek yok. CTIS mezunları dünyada ilk sıralarda yer alan bilişim şirketlerinde çalışamaz diye bir kural yok. Bu şirketlerde sadece mühendisler çalışabilir diye de bir kural yok. Önemli olan sizin kendinizi ne kadar geliştirebildiğinizdir. CTIS mezunu olduktan sonra iş bulamama ihtimaliniz tabii ki var, bugün kimse size iş garantisi veremez. İş garantisinin garantisi sizsiniz, başkası değil...

http://www.oganozdogan.com/2011/07/ctis-2011-by-erkan-ucar.html -->http://prezi.com/g_vbb5h68zp8/ctis2011/

Elimden geldiğince bölüm hakkında soru cevaplamaya, tanıtımlarına katılmaya çalışıyorum. Umarım bu bilgiler faydalı olur.

Konuyla alakası yok ama bu sene İstanbul Şişli Anadolu Teknik lisesinde Oracle'ı tanıtan bir seminer verdiniz mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkán -- 19 Haziran 2012; 22:35:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Furkán

quote:

Orijinalden alıntı: oganozdogan

Selamlar,

Konuyla alakası yok ama bu sene İstanbul Şişli Anadolu Teknik lisesinde Oracle'ı tanıtan bir seminer verdiniz mi?

Selam,

Evet, ben ve üç ekip arkadaşım burada seminer verdik.

• Hocam endistri meslek Bilgisayar-Network mezunu olucam seneye iyi hazirlanip bu bolumude hedeflerim arasina koydum bana ne gibi tavsiyeler verirsiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba,

Sorunun bana geldiğini düşünerek; güzel bir hedef olduğunu ve bölümün kıymetini bitirdikten sonra anlayacağını söyleyebilirim. Şu aşamada yapman gereken belki biraz klişe olacak ama "daha çok çalışmasın" :) Öncesinde hiçbir şey yapmana gerek yok ama istersen bölüm tanıtımlarını Bilkent Üniversitesi'nin sayfasından takip edebilirsin.
  • peki ctis mezunları thy'nin uçuş akademisine başvuru yapabiliyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: içinizden biri

peki ctis mezunları thy'nin uçuş akademisine başvuru yapabiliyor mu?

Merhaba,
    Bence bu soruyu THY'nin ilgili sayfalarına bakarak veya THY uçuş akademisine mail atarak öğrenin ve sorarken başvuru koşulları nelerdir diye sorun. THY uçuş akademisinin amacını bilmiyorum, bilişimle alakalı değilse ve hedefiniz bilişim sektöründe çalışmak değilse CTIS yerine başka bir bölümü tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BuYaZ

Hocam endistri meslek Bilgisayar-Network mezunu olucam seneye iyi hazirlanip bu bolumude hedeflerim arasina koydum bana ne gibi tavsiyeler verirsiniz

Merhaba,
    Ogan bey güzel özetlemiş. Anahtar kelime çalışmak
    Meslek Liselerinin en büyük sıkıntısı olarak temel derslerde yeterli düzeye gelinememesi olarak görüyorum. Kendini eksik hissettiğin derslerde YGS'ye hazırlanmaya şimdiden başlaman yararlı olur. Tüm derslere yüklenmek yerine yaz tatilinde matematik, geometri derslerine çalışmak sene içerisinde çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Bölümü kazanana kadar öncelikle YGS'de sorumlu olacağın konuları öğrenmeye çalışman en akıllıcası olur diye düşünüyorum.

• Arkadaşlar Trakya Üniversitesinin yıllık ders programı bir göz atarmısınız Bilkent ' deki derslerle aynımı yoksa işe yaramaz mı ? Bir gideri var mı yani :D

8 YARIYILLIK EĞİTİM - ÖĞRETİM PLANI
    1.YARIYIL 2.YARIYIL
    D. KODU DERSİN ADI T U K AKTS D. KODU DERSİN ADI T U K AKTS
    BST 101 İktisata Giriş 3 0 3 6 BST 102 Genel İşletme 3 0 3 6
    BST 103 Bilgisayar Programla. Giriş 3 2 4 6 BST 104 Bilgisayar Programlama 3 2 4 6
    BST 105 Bilgisayara Giriş 2 1 2,5 6 BST 106 Bilgisayar Uygulamaları 1 2 2 6
    BST 107 Matematik - I 3 0 3 6 BST 108 Matematik - II 3 0 3 6
    YDI 015 Yabancı Dil - I 2 0 2 2 YDI 016 Yabancı Dil - II 2 0 2 2
    ATI 013 Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tar. I 2 0 2 2 ATI 014 Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tar. II 2 0 2 2
    TDI 011 Türk Dili - I 2 0 2 2 TDI 012 Türk Dili II 2 0 2 2
    SGS 001 Spor ve Güzel Sanatlar 0 1 0 0 SGS 002 Spor ve Güzel Sanatlar 0 1 0 0
    TOPLAM 17,0 4,0 18,5 30,0 16,0 5,0 18,0 30,0
    3.YARIYIL 4.YARIYIL
    BST 201 Veri Yapıları 2 2 3 4 BST 202 Prog. Dil. Uygulamaları 3 2 4 8
    BST 203 Sayısal Devre Tasarımı 3 2 4 6 BST 204 Dosya Organizasyonu ve İşlemleri 2 2 3 8
    BST 205 İstatistik 2 1 2,5 4 BST 206 Bilgisayar Mimarisi - I 3 0 3 6
    BST 207 Yapısal Programlama 3 2 4 6 ING 022 İngilizce 2 4 0 4 4
    BST 209 Nesne Tabanlı Programlama 3 2 4 6 SEÇ I 3 0 3 4
    ING 021 İngilizce 1 4 0 4 4
    TOPLAM 17,0 9,0 21,5 30,0 15,0 4,0 17,0 30,0
    5.YARIYIL 6.YARIYIL
    BST 301 Görsel Programlama-I 3 2 4 5 BST 302 Görsel Programlama-II 3 2 4 5
    BST 303 İşletme Enformatik Sistemleri 3 0 3 5 BST 304 Veritabanı Yönetim Sistemleri 3 2 4 5
    BST 305 İşletim Sistemleri 3 2 4 5 BST 306 Bilgisayar Ağlarına Giriş 3 0 3 4
    BST 307 İnternet Programlama 3 2 4 5 BST 308 Mikroişlemciler 3 2 4 4
    ING 031 İngilizce 3 4 0 4 4 ING 032 İngilizce 4 4 0 4 4
    SEÇ II 3 0 3 3 SEÇIII 3 0 3 4
    SEÇ II 3 0 3 3 SEÇIII 3 0 3 4
    TOPLAM 22,0 6,0 25,0 30,0 22,0 6,0 25,0 30,0
    7.YARIYIL 8.YARIYIL
    BST 401 Bitirme Projesi – I 0 6 3 6 BST 402 Bitirme Projesi - II 0 6 3 9
    BST 403 Sistem Analizi 3 0 3 6 BST 404 Bilgisayar Güvenliği 3 0 3 9
    BST 405 Bilgisayar Ağ Yönetimi 2 2 3 6 BST 406 Mesleki İngilizce II 4 0 4 4
    BST 407 Mesleki İngilizce I 4 0 4 4 SEÇ V 3 0 3 4
    SEÇ IV 3 0 3 4 SEÇ V 3 0 3 4
    SEÇ IV 3 0 3 4
    TOPLAM 15,0 8,0 19,0 30,0 13,0 6,0 16,0 30,0
    Krediler Toplamı 160

SEÇMELİ I (SEÇ I) 4.yy
    Yüksekokul İçi Seçmeli Dersler:
    D. KODU DERSİN ADI T U K AKTS
    SEÇ260 Pazarlama İlkeleri 3 0 3 4
    SEÇ262 Sosyoloji 3 0 3 4
    SEÇ264 Kamu Maliyesi ve Devlet Bütçesi 3 0 3 4
    SEÇ266 Stres Yönetimi 3 0 3 4
    SEÇ268 İşletmelerde Kurumsal İmaj Yönetimi 3 0 3 4
    SEÇ270 Bilişim Etiği 3 0 3 4
    SEÇMELİ II (SEÇ II) 5.yy
    SEÇ 361 İnsan Kaynakları Yönetimi 3 0 3 4
    SEÇ363 Liderlik 3 0 3 4
    SEÇ365 Araştırma Yöntemleri 3 0 3 4
    SEÇ367 Halkla İlişkiler 3 0 3 4
    SEÇ369 Tüketici ve Üretici Davranışları 3 0 3 4
    SEÇ371 Yönetim Muhasebesi 3 0 3 4
    SEÇ373 Türk Vergi Sistemi 3 0 3 4
    SEÇ375 Almanca I 3 0 3 4
    SEÇMELİ III (SEÇ III) 6.yy
    SEÇ360 E-Ticaret 3 0 3 4
    SEÇ362 Girişimcilik ve İş Tasarımı 3 0 3 4
    SEÇ364 Hizmet Pazarlaması 3 0 3 4
    SEÇ366 Uluslar arası Ekonomi Hukuku 3 0 3 4
    SEÇ368 Operasyon Analizi ve Plan. 3 0 3 4
    SEÇ370 Yönetim Psikolojisi 3 0 3 4
    SEÇ372 İşletme Finansı 3 0 3 4
    SEÇ374 Karar Verme Teknikleri 3 0 3 4
    SEÇ376 Almanca II 3 0 3 4
    SEÇ378 Meslek Etiği 3 0 3 4
    SEÇMELİ IV (SEÇ IV) 7.yy
    Bölüm İçi Seçmeli Dersler:
    SEÇBST 421 Uluslararası Ticaret 3 0 3 4
    SEÇBST 423 Bilgisayar Merkezli Yönetim 3 0 3 4
    SEÇBST 425 Gömülü Sistemler 3 0 3 4
    SEÇBST 427 Yöneylem Araştırması 3 0 3 4
    SEÇBST 429 Veri İletişimi 3 0 3 4
    SEÇBST431 Bilgisayar Grafikleri 3 0 3 4
    SEÇ461 Uluslar arası İlişkiler 3 0 3 4
    SEÇ463 İletişim Teknikleri 3 0 3 4
    SEÇ 465 Yönetim Bilişim Sistemleri 3 0 3 4
    SEÇ467 Resmi Yazışmalar ve Rapor Yazma 3 0 3 4
    SEÇ469 Almanca III
    SEÇMELİ V (SEÇ V) 8.yy
    Bölüm İçi Seçmeli Dersler:
    SEÇBST 420 Yönetim ve Organizasyon 3 0 3 4
    SEÇBST 422 Toplam Kalite Yönetimi 3 0 3 4
    SEÇBST 424 Simülasyon ve Modelleme 2 2 3 4
    SEÇBST 426 Web Tasarımı 2 2 3 4
    SEÇBST 428 Bilgisayar Destekli Tasarım 2 2 3 4
    SEÇBST 436 Uluslararası Satış Yönetimi 3 0 3 4
    SEÇ 460 Kriz Yönetimi 3 0 3 4
    SEÇ 462 Stratejik Yönetim 3 0 3 4
    SEÇ 464 Çağdaş Yönetim Teknikleri 3 0 3 4
    SEÇ 466 Almanca IV 3 0 3 4
    SEÇ 468 Örgüt ve Yönetim Geliştirme 3 0 3 4

• evren bey. Birşey sormak soruyorum. Şimdi biz ctis okurken aynı zamanda bilgisayar müh. Derslerini alsak mezun olurken bilgisayar müh. ünvanımız oluyor mu? yada mezun olduktan sonra yüksek lisans'la müh. olabiliyormuyuz?
  • @ygsci94
    kağıt üstünde dersler güzel de hocaları nasıl? derslerin hakkını verebiliyorlarmı? bunu bilmek gerek. Yoksa kağıt üstünde gayet iyi duruyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Evren Küçük

@ygsci94
    kağıt üstünde dersler güzel de hocaları nasıl? derslerin hakkını verebiliyorlarmı? bunu bilmek gerek. Yoksa kağıt üstünde gayet iyi duruyor

hayır. Bilgisayar mühendisliğinde anadal yapmak gerekiyor onun için.
  • quote:

quote:

@ygsci94

hayır. Bilgisayar mühendisliğinde anadal yapmak gerekiyor onun için.

anadal yapmak derken?
  • quote:

Orijinalden alıntı: içinizden biri
    anadal yapmak derken?

Lütfen az araştırma yapın.
    http://lmgtfy.com/?q=anadal
  • başa getirmeyin şu konuyu kiilitleyin walla yerleşemicez ha ayalar oldum bilader
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kendikitabım

başa getirmeyin şu konuyu kiilitleyin walla yerleşemicez ha ayalar oldum bilader

Adam haklı vallaha haklı :D
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.