Şimdi Ara

Bilkent Üniversitesi CTIS ( Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri ) Tanıtımı ! (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
264
Cevap
20
Favori
44.044
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar benimde bir sorum olucak. Benimde YGS-1 puanım 243. Okuldan 44 Puan geliyor. OSYM sıralamam 243.776. Geçen sene son elemanı 458.168 ile kapatmış. Puanza ile baktığımda geçen seneki sıralamam HAM+OP = 272.011 oluyor.

Arkadaşında dediği gibi 10->8 / 90->72'ye düşmüş kontenjanlar. Benim durumum ne olur sizce ? Tek tercih %50 Bilkent yazacağım ?
  • Tek tercih yapmayın zaten sonradan öğrendiğime göre puanlar artsın diye yapıldı bu kontenjan değişikliği. Fakat bence yine 250-200k ya kadar yükselmez, 300klarda olanlar zaten kesinlikle tek tercih yapmasın, İyi tercihler :))
  • Her sene konuşuluyor bu sene zordu puanlar düşecek muhabbeti
    Düşük puanlı arkadaşlar buraya gelmek istiyorsanız ilk sıralara yazın ama tek tercih yapmayın, açıkta kalmayın.
  • lan zaten bolumun puani dipte daha ne kadar dussun? 250 puani da alamiyorsaniz gelmeyin. zorluk cekersiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E41040413

lan zaten bolumun puani dipte daha ne kadar dussun? 250 puani da alamiyorsaniz gelmeyin. zorluk cekersiniz.
    Niye bozuluyorsunuz oğlum şaka damı yapmayalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LegendM -- 15 Mayıs 2015; 16:47:17 >
  • Ben bölümü kazansam aynı anda bilkentte fizik okuma şansım var mı?İnternet sitesinde yalnızca mf ile aln bölümlerde okuyanlara böyle bir hak tanınmış ama size de sormak istedim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sadece mf evet, ellere var bize yoh
  • Arkadaşlar herkese merhaba bilkent %50 burslu yazabiliyorum ama değer mi onu bilmiyorum yani mersin ctis gitsem hata mı olur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: re123

Arkadaşlar herkese merhaba bilkent %50 burslu yazabiliyorum ama değer mi onu bilmiyorum yani mersin ctis gitsem hata mı olur?

Kendine güveniyorsan Bilkent'e gelmen daha iyi olur.
  • Selamlar; Yardımcı olursanız sevinirim.
    Üniversiteye hazırlanıyorum ve tercih ayı gelmeden bazı şeyleri aradan çıkartmak istiyorum.Şöyle ki; 10 yaşımdan beri hedefim bilgisayar mühendisliği, programlamayla ilgilenmeme rağmen teknik bilgim yok,üniversitede öğrenirim demiştim.Mart ayında ygs ye girdim ve 28.000 gibi bir sıralama yaptım.Fakat kişisel bir sıkıntıdan dolayı lys ye pek çalışamadım ve artık pek bir beklentim yok.Sıralamamı en az 50.000 e düşürüceğim burası kesin.Ben de araştırmaya başladım ve Bilkent ctis e rastladım.

50.000 ve daha kötü bir mühendisliğe girmektense tam burslu bilkent ctis daha mantıklı geldi(.Bu kısma katılıyor musunuz merak ediyorum?)Lakin araştırmalarım sonucu kafamda soru işaretleri kaldı ve dh forumda size sormaya karar verdim.Yanıtlarsanız sevinirim.

1) Mühendislik diploması alamama konusu.Diploma takıntım yok,lakin ileride lazım olur mu bilemedim.Fakat dh forumda birisi 3.senesinde yurt dışına çıkıp mühendislik diploması alınabileceğinden bahsetmiş.Bu konuda bilginiz var mıdır?

2)Mezun olduğumda eğer boş bir 4 sene geçirmediysem iş ve maaş sıkıntısı çekermiyim özel sektörde?Hocalar iş konusunda yardımcı olur mu?Müh. olsa en az 3 bin alırım gibi ctiste maaşlar nasıldır?

3)Seçmeli dersleri alırken calculus gibi mühendislik dersleri almalı mıyım?Bu şekilde mühendislik derslerinden eksikleri kapatmam müh. diploması alma meselesine katkıda bulunur mu?

4)Sizce keşke 40 binle de alsa bir mühendisliğe gitseydim diye pişman olur muyum?Bölümün yüksekokul bünyesinde oluşu da kafamı karıştırmıyo değil.Yüksekokul olması iş başvurularımda sıkıntı yaratır mı?

5)Bilkentin internet sitesinde microsoft vs. gibi dev firmalarda mezunlar olduğu yazıyor.Bu mezunlar sadece ctis mezunları mı yoksa ctis okuyup sonra mühendislik yüksek lisansı yapanlar mı?Madem o kadar iyi iş imkanları var neden millet bunun yerine mühendisliğe yükleniyor?

6)Erasmus için seçilme olasılığım düşük mü?Sonuçta 100 kişiden 6 kişi erasmus la yurtdışına gidiyor.Değişim programının katkısı olacağını düşünüyor musunuz?

7)Bölümün merkez kampüste bulunmaması sıkıntı yaratır mı?

8)Bilgisayar ve programlama mevzusuna ilgimi belirtmiştim en başta, buna dayanarak bölüme girip de pişman olur muyum?

Cevaplarınızı dört gözle bekliyorum,teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: originalwolf

Selamlar; Yardımcı olursanız sevinirim.
    Üniversiteye hazırlanıyorum ve tercih ayı gelmeden bazı şeyleri aradan çıkartmak istiyorum.Şöyle ki; 10 yaşımdan beri hedefim bilgisayar mühendisliği, programlamayla ilgilenmeme rağmen teknik bilgim yok,üniversitede öğrenirim demiştim.Mart ayında ygs ye girdim ve 28.000 gibi bir sıralama yaptım.Fakat kişisel bir sıkıntıdan dolayı lys ye pek çalışamadım ve artık pek bir beklentim yok.Sıralamamı en az 50.000 e düşürüceğim burası kesin.Ben de araştırmaya başladım ve Bilkent ctis e rastladım.

50.000 ve daha kötü bir mühendisliğe girmektense tam burslu bilkent ctis daha mantıklı geldi(.Bu kısma katılıyor musunuz merak ediyorum?)Lakin araştırmalarım sonucu kafamda soru işaretleri kaldı ve dh forumda size sormaya karar verdim.Yanıtlarsanız sevinirim.

1) Mühendislik diploması alamama konusu.Diploma takıntım yok,lakin ileride lazım olur mu bilemedim.Fakat dh forumda birisi 3.senesinde yurt dışına çıkıp mühendislik diploması alınabileceğinden bahsetmiş.Bu konuda bilginiz var mıdır?

2)Mezun olduğumda eğer boş bir 4 sene geçirmediysem iş ve maaş sıkıntısı çekermiyim özel sektörde?Hocalar iş konusunda yardımcı olur mu?Müh. olsa en az 3 bin alırım gibi ctiste maaşlar nasıldır?

3)Seçmeli dersleri alırken calculus gibi mühendislik dersleri almalı mıyım?Bu şekilde mühendislik derslerinden eksikleri kapatmam müh. diploması alma meselesine katkıda bulunur mu?

4)Sizce keşke 40 binle de alsa bir mühendisliğe gitseydim diye pişman olur muyum?Bölümün yüksekokul bünyesinde oluşu da kafamı karıştırmıyo değil.Yüksekokul olması iş başvurularımda sıkıntı yaratır mı?

5)Bilkentin internet sitesinde microsoft vs. gibi dev firmalarda mezunlar olduğu yazıyor.Bu mezunlar sadece ctis mezunları mı yoksa ctis okuyup sonra mühendislik yüksek lisansı yapanlar mı?Madem o kadar iyi iş imkanları var neden millet bunun yerine mühendisliğe yükleniyor?

6)Erasmus için seçilme olasılığım düşük mü?Sonuçta 100 kişiden 6 kişi erasmus la yurtdışına gidiyor.Değişim programının katkısı olacağını düşünüyor musunuz?

7)Bölümün merkez kampüste bulunmaması sıkıntı yaratır mı?

8)Bilgisayar ve programlama mevzusuna ilgimi belirtmiştim en başta, buna dayanarak bölüme girip de pişman olur muyum?

Cevaplarınızı dört gözle bekliyorum,teşekkürler.

1) Oyle bir olay yok maalesef, zaten o kadar kolay bir sey olsa insanlar 4 sene muhendislik okumazdi, erasmusa gidebilirsin fakat lisansini muhendislik bolumunde yapmadigin surece, muhendislik doktorasi bile yapsan akademik anlamda muhendis sayilmazsin. Calistigin is yeri sana muhendislik pozisyonu verebilir(ornek: yazilim muhendisligi) bunun aldigin akademik diplomayla degil calistigin sirketle alakasi var.

2) 4 seneni ilerlemek istedigin yonde kendini gelistirerek gecirirsen bolum farketmeksizin is sikintisi cekmezsin, bu bolum ic mimarlik ta olabilir, elektrik elektronik muhendisligi de olabilir veya herhangi bir bolum, calistigin surece emeginin karsiligini her bolumde alirsin. O yuzden bu cok gecerli bir kriter degil

3)Benim bolumde ilk senem bitti, ek ders olarak calculus alabilmek icin yaz okuluna basliyorum haftaya, bolumde matematik acisindan ciddi bi zayiflik var fakat bu hem ogrencilerin cogu hemde bolumun kendisi tarafindan fark edilmemis veya onem verilmemis durumda, neden default olarak calculus verilmedigini sordugunuzda muhendislik ogrencisi degilsiniz calculus a ihtiyaciniz yok cevabini alirsiniz halbuki turizm otelcilik ogrencileri bile dusuk seviye bile olsa calculus goruyor.(Calculusun yazilim alaninda sagladigi yararlari bir kenara atsak bile temel bir derstir ve sozel bolumlerde okuyan bir insanin bile almasi gerekir benim dusunceme gore) Ayni zamanda bolumdeki discrete math dersine cok kulak asma, math132 kodlu asil discrete math dersini almaya bak( calculus aldiktan sonra ek olarak alacagim ilk ders o olacak), bolumdeki discrete dersi en onemli ve en onem verilmesi gereken derslerden biri olmasina ragmen 9. Sinif matematigine ekstra 3-4 sey katilarak hazirlanmis bir ders maalesef. Kisacasi evet bol bol matematik dersi almaya bak.

4)Yuksekokul olmasi sikinti yaratmaz fakat, 3. Madde de bahsettigim bazi husulardan dolayi rahatsiz olabilirsin, cok dandik bir okul degilse bilgisayar muhendisligi tercih etmen daha dogru olabilir, ben mezun olunca para kazanayim okulda ne yaptim ne ettim benim icin onemli degil diyorsan herhangi bi sikinti yasamassin fakat boyle bi dusunce icinde olmak bence yanlis.

5)O sirketlerde calisan max 5-6 kisi var ve en az 4 u bolumden sonra (2 si bilkentte olmak uzere) bilgisayar muhendisligi master ina baslamis( bitirdiklerini sanmiyorum ama kabul aldiktan sonra genelde onunuz acilir). Insanlarin bura yerine muhendisligi tercih etmeleri normal cunku bolumun 1994 te acilip bu zaman kadar verdigi mezunlari goz onunde bulundurursan 5-6 kisi cok kucuk bi sayi olacaktir, Iyi derecedeki muhendislik bolumleri her yil bunun 2 kati kadar insan yolluyor o firmalara. Imkansiz mi? Tabi ki degil, a ma kendini ders mufredatiyla sinirlamayip kendi kendine cok calisman gerek( bolumde dersler cok zorlamadagi icin bunun icin yeterli vaktin var)

6) Duzgun calisip ortalamani yuksek tutarsan erasmus icin secilmezsin, sen gidecegin ulkeyi secersin.

7) Genel olarak hazirliklar ve bolumdekilerle gorusuyorsun, merkezdeki etkinliklere katilip sosyal cevreni genisletmen gerek, ama cok buyuk bi problem degil bolume gelmeye karar verildikten sonra.

8) Programlama ogrenmek insanlarin evlerinden bir kac ayda oturup ogrenebilecekleri bir sey, isin asil zevkli ve onemli kismi bunun arkasinda donen mekanikler yani algoritma bilgisi, yukarida bir cok konuda cevap verdim zaten fakat programlama dersleri konusunda com pisman olmazsin fakat dedigim gibi mufredatin ustune cikip kendini daha yogun bir matematige ve algoritma yapilarina hazirlaman gerek. Fakat soyle bi husus var, bunlarin hic birini yapmadan ozel bi yazilim firmasinda is yapabilirsin, 3k-5k civari para da kazanabilirsin, ama bir gun sirket yuksek bir trafige maruz kaldiginda altinda kalkabilecegin teknik bilgiye de sahip olman gerektigini unutmamalisin, onemli olan cok para kazanmak degil, isini en iyi sekilde yapmak.

Ek olarak genellikle yazilim ve programlama uzerine konustum sorularin ve ilginalanin o yonde oldugu icin, network veya database gibi farkli alanlarada yonelebilirsin tek bir bolumden fakat degismeyen tek sey matematik olacaktir, ne uzerine gidersen git yeterli matematik altyapisina sahip degilsen ve buyuk firmalarda calismak istiyorsan networkte graph theory, database de cesitli database algoritmalari pesini birakmayacak. Etrafinda soyle insanlar olabilir( basima geldigi icin soyluyorum): herkesin 8gb ram i oldugu dunyada 3-5kb nin hesabini niye yapiyoruz? O 3-5kb nin hesabini yapmiyor olsak facebook un data centerlarina 3-5 kat daha fazla para odemesi gerekecekti...

Cevaplarda biraz negatif taraflardan bahsettim farkedebilecegin uzere, cunku yeterince pozitif tarafindan bahsediliyor her yerde, olaylarin iyi taraflariyla beraber kotu taraflarininda bilinmesi gerektigini dusunerek olabildigince objektif bi sekilde yaklasmaya calistim, umarim yardimci olabilmisimdir, takildigin herhangi bir nokta varsa cekinmeden sorabilirsin.

Not: Ne olursa olsun senin kendi izlenimin ve gozlemin onemli, o yuzden tercih etmeyi dusundugun her yere gidip hocalariyla ve ogrencileriyle gorusup bilgi al, benim verdigim cevaplarda dahil olmak uzere forumlarda veya internetteki her bilgi sana sadece bir insiyatif verir ve bu cevaplar tercihinde buyuk bir rol oynamamali , kendi yolunu en iyi kendin cizersin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi attj4d -- 7 Haziran 2015; 1:15:35 >

• attj4d kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler yanıtınız için.Daha lys ye girmedim ama pek bir beklentim yok ygs ye kadar çalışıp sonra saldım kişisel sorunlardan ötürü.Bu bölümde olmam kesin gibi.Eğer sorularım olursa müsaadenizle pm atarım,bölüme girersem de seçmeli dersler falan konusunda tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

• quote:

Orijinalden alıntı: originalwolf

Teşekkürler yanıtınız için.Daha lys ye girmedim ama pek bir beklentim yok ygs ye kadar çalışıp sonra saldım kişisel sorunlardan ötürü.Bu bölümde olmam kesin gibi.Eğer sorularım olursa müsaadenizle pm atarım,bölüme girersem de seçmeli dersler falan konusunda tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

Dedigim gibi sorularini sorabilirsin, ayni zamanda bolum tanitimina da mutlaka gel, tuttrabilecegin baska bolumlerin tanitimlarina da git, hepsi hakkinda bilgin olursa tercihinden sonra niye burayi tercih etmedim veya niye burayi tercih ettim diye pisman olmamis olursun. Simdiden hayirlisi olsun

• Çocukluğumun hayali olan silikon vadisine girebilmek için alternatif üniversiteler arasında bilkent bakalım başarabilecek miyiz
  • Bu konudaki => http://forum.donanimhaber.com/m_108552751/f_//tm.htm
    arkadaşa cevabımdır , teşekkürler.

"Açıkçası, bana ne kadar kişiliğini belli edecek ve senin kim olduğunu bizlere yansıtacak derecede aşağılayıcı sözler sarf etmiş de olsan benden tahminimce 3 yaş küçük olmana veriyorum. ( Tercih döneminde isen. ). Başlangıçta bu konuyu açmamın tek sebebi internette bu bölüm ile ilgili benim ilgilendiğim dönemlerde çok karışık bilgilerin olması ve benim sinirlenip bu bilgileri yansıtmam. Bilgilerin doğruluğunu ben de gereken makamlardan tescil ettirerek bu bilgileri kişilere sundum nitekim üslubum söylendiği gibi doğru olmasa da ( affınıza sığınarak sinirle yazdığımı konu altında belirtmiştim ) sunduğum bilgiler o dönemin internette kesinlikle olmadığı olsa bile karman çorman olan bilgilerdi. Öncelikle yazdıklarını ne samimi buldum ne de doğru. Bu yüzden cevaplamayacağım ama 1-2 örnek vermek gerekirse ben konuda mühendislik diploması alınmaz yazmışım zaten bunun üstüne sen de benim yazdığıma tepki olarak mühendislik alınmadığını yazmışsın zaten konuda alınmaz diyorum ben. Devlet dairelerinde çalışılmaz yazmışsın, CTIS mezunu olup devlet dairesinde mühendislik sıfatıyla çalışan kişilerin (tanıdığım) TC kimlik numaralarına kadar istersen sana özel mesaj atayım bir araştır ben havadan sudan bilgilerle yazmadım bu konuyu.Diğer bir konu " B.Sc diploması sanıyorum o kadar da takılmayan ciddiye alınmayan bir diploma yazmışsın " ben de senin seviyene düşerek bunu hangi kafanın sana verdiği etkiyle yazdığını da sormak isterim. Greencard 'dan bahsetmişsin ki konuyla uzaktan yakından hiç bir alakası yok. Benim asıl amacım bu bölümü, Ülkemizdeki diğer Yazılım Mühendisliği ( zaten toplasan 4-5 üniv de var ) veya benzeri bölümlerle kafasında kıyaslama yapanlara yardımcı olmak ve INTERNET içinde o dönemde asılsız ve yanlış bilgilerin olması. Ben kendi yorumlarımı kattım diye düşüncelerim ekledim diye kimse bana kafası iyiyken yazdı bilmem ne tarzı bir tavır takınamaz. 3.000 TL maaş yazmışım çünkü tanıdığım vardır o maaşı alıyordur. Konunun sonunda kendi yorumlarımı ekledim diye not düştüm her yorumun sonunda dikkat edersen öyle yazdım böyle yazdım diye herkese laf yetiştirmekten vakit bulabilirsen eğer önce benim açtığım konudaki * ile belirtilen kısımları oku. Söylediğim sözlerin arkasındayım, eğer verdiğim bilgilerden tamamen yanlış olan bir bilgi var ise bana özel mesaj ile kanıt iletin sileyim. Ama kimse bana gelip bu böyle şu şöyle bu bana göre böyle şu bana göre şöyle demesin arkadaşlar ben zaten konuda kendi yorumlarımı eklediğimi kendi düşüncelerime göre yazdığımı belirtmişim, asıl olan yargıların doğruluğu da belli makamlarca onaylanıp yazılmıştır. Microsoft'ta o kadar çalışan var bu kadar çalışan yok diyorsun son 20 senede ITU 1 tane microsoft'ta çalışan birini çıkartabilmiş mi onu araştırmıyorsun ? Sana net şekilde facebook adreslerini paylaşabileceğim microsoft'ta belli kollarda veya microsoft'un alt şirketlerinde Software Engineer yaftasıyla çalışan bu bölüm mezunu 5 den fazla kişi çıkartabilirim son 4 yıl için konusuyorum. Bu bilgileri hazırlık süresince yazmış olman ve ön yargıyla yazmış olman üzücü ve aşağılayıcı bir durumdur katılırsın katılmazsın düşüncelerim bunlardır. Lütfen bu mesaja cevap verme ve bu mesajı "konunun içine konu içinde paylaştığım linkteki konunun yazarı tarafından bu cevap atılmıştır bana" diye ekle konunun içine ve bırak yorumlarını sonradan bu konuyu okuyacak insanlar yapsın. Bana bir bölümün veya bir kurumun propagandasını yapma yaftası yapıştırana kadar kendi yazış üslubunu sorgulamanı öneririm, esenlikler dilerim.
    "

• ÖNEMLİ : Konu hakkında sürekli özel mesaj alıyorum lütfen özel mesaj ile mail adresinizi bildirin oradan iletişim geçelim çünkü sürekli DH de online olamıyorum...
  • ...........
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengiz.ceng

Dostum kendi bölümün olduğu için övmüşsün ama fazla abartmayalım.Bu alanın belkemiği Bilgisayar Mühendisliğidir kazanamayanlar farklı bölümleri denerler senin bölümün gibi.Yazılım konusunda ağzı olan konuşuyor gerçekten özellikle maaş konusunu bende daha önce defalarca belirttim 3000 tl nin altında başlayan yok ama sürekli yanlış bilgilerle sanki asgari ücret alıyomuşsuz gibi olumsuz reklam yapılıyor.Sonuç olarak şirketlerin ilk tercihi Bilgisayar Mühendisidir olmazsa bu bölümde tercih edilebilir ama artık iyi mevki için yüksek lisans doktora da yapmak gerekli.Eğer mühendis sıfatınız yoksa sıkıntı yaşayabilirsiniz bu konuyu aydınlatın bence.

kardeş sende odtü bilgisayar mezunu gibi konuşuyorsun. yani aşağılamak istemem ama mezun olduğun okul ilk 15'de bile yoktur. kusura bakma ama arge odaklı aselsan gibi firmalarda önemli pozisyonlarda işe giremezsin. 3-5 okulun bil. mühendisliği haricinde ctis okumak daha mantıklı diye düşünüyorum. bence Bilkent ctis>ege bilgisayar müh

dipnot: Bilkent'te bilgisayar mühendisliği okuyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A5D1A0F50 -- 12 Temmuz 2016; 4:30:44 >

• kardeş bilkent ctis bölümü

başkent ce
    bahçeşehir ce
    bilgi ce
    çankaya ce
    atılım ce

bölümlerinden iyi midir ? Kısacası bilkent ctis bölümünden iyi olanlar hangileridir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burakepek01

kardeş bilkent ctis bölümü

başkent ce
    bahçeşehir ce
    bilgi ce
    çankaya ce
    atılım ce

bölümlerinden iyi midir ? Kısacası bilkent ctis bölümünden iyi olanlar hangileridir

ctis hepsinden iyi.

bahçeşehir ve başkent kafamı karıştırıyor ama.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.