Şimdi Ara

Bilkent Pols - TOBB Econ

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Pols’ün veya Ir’ın uzmanlık sağlamadığı argümanı doğru değil. Doğru olan bu bölümlerin oldukları halleriyle özel sektöre yönelik bir uzmanlık sağlamamaları. Hedefiniz kesinkes özel sektörde beyaz yakalı olmak ise doğrudur pols ve ir sizi ekonomi kadar tatmin etmez. Ama biri uzmanlık verir diğeri vermez doğru değil. Ayrıca düşünüldüğü kadar da ayrıksı bölümler değil bunlar. Yeterli pols bilgisi edinmeden yetkin iktisatçı olunmaz, yeterli econ bilgisi edinilmeden de yetkin siyaset bilimci olunmaz. Buradaki yeterlilik sizin çalışma alanınıza göre değişir ama kaybolmaz.

Bilkent POLS'te okuyorum. Merak ettiklerin, soruların varsa cevaplarım. Fakat şunu da söyleyeyim, ben tercih yapmadan önce zannediyordum ki bu tercih hayatımda acayip belirleyici. Pek öyle değil. Şu an arkadaşlarımın bir kısmı elçiliklerde, TBMM'de, kamu kurumlarında falan staj yapıyor (burada torpilin etkisini de maalesef es geçemeyeceğim), bir kısmı bankalarda, bir kısmı denetim firmalarında, bir kısmı da her gün adını duyduğun markalarda staj yapıyorlar.

Hal böyle olunca EA'da bir bölüm seçerek aslında pek bir şey belirleyemiyorsun. Özel sektördeki işleri algıların açık olursa öğrenirsin. Atla deve şeyler değil. Atıyorum bir banka data scientist arıyorsa o zaman işin içine teknik yetkinlik giriyor. Ne bileyim o zaman illa CS mezunu, IT mezunu falan arar. Ama bir banka MT alacaksa orada yapacağın iş banka rutinini ilerletmek olacağı için bakıyor kafası çalışan biri misin, kendini güzel ifade edebiliyor musun, iyi bir okuldan mezun olup bu bankaya vitrin olur musun vs. Daha soft skill işler bunlar.

Yani iktisat okusan da bankacılığı yine bankada öğreneceksin. Kimse senin iktisat bilginle banka yönetecek değil. Bu bankalardır, şirketlerdir gibi yerler yönetim kurulları ve C level yöneticilerin ön görüsüyle yönetiliyor. Teorik iktisatla değil. O yüzden yukarıdan politika belirlenir, aşağıdaki çalışanlar da bunu uygular.

Onun için deseydin ki Bilkent İktisat mı Bilkent POLS mü, hedefi net, açıkça özel sektör olan birine iktisata git, mülakatlarda derdini daha rahat anlatırsın derdim. Neticede iktisat okuyunca daha bir doğal görüyorlar bankacılık yapmanı falan. O yüzden ben onu öneriyorum. Ama okullar TOBB ve Bilkent olunca bilemedim. Ben kendi okulumu, Bilkent'i tercih ederdim. Bunlar senin için bir ölçüt olur mu bilmem.

• TOBB diyoeum
  • altiyedisekiz A kullanıcısına yanıt

Sebepleri ile yazar mısınız ?

• Pols nerde ekonomi nerede hocam.

Bence ilk başta ilgi alanınızı belirleyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-05FCD1E67 -- 1 Ağustos 2021; 12:35:41 >
  • Hocam ikisi farklı alanlar bence önce alanınızı seçin anladığım kadarıyla sıralamanız da iyi zaten kötü bir okula da gitmezsiniz
  • tobb econ yaz geç

• UP
  • pols yerine başka bölüm düşün bence

• tscturkey kullanıcısına yanıt
    neden
  • Shesmovedon kullanıcısına yanıt

ikisi farklı bölümler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tscturkey -- 1 Ağustos 2021; 13:44:55 >
  • sarriball2 kullanıcısına yanıt
    Hocam sebebi biraz kişisel aslında. Ben üni bitirdiğim zaman elimde bi uzmanlığımın olmasını istiyorum. Ui, işletme gibi bölümler bunu bana sağlamıyor. Ama bilkentin networkunden de baya yararlanabilirsin. Esg bilkent ui mezunu mesela ama tarihe kaymış sınıf arkadaşları da alakasız işler yapıyolar. Yani bu durum riskli biraz bi anda kendini çok iyi yerlerde de bulabilirsin iş ararken de. Gerçekten zor bi karar hocam
  • UP
  • Pols’ün veya Ir’ın uzmanlık sağlamadığı argümanı doğru değil. Doğru olan bu bölümlerin oldukları halleriyle özel sektöre yönelik bir uzmanlık sağlamamaları. Hedefiniz kesinkes özel sektörde beyaz yakalı olmak ise doğrudur pols ve ir sizi ekonomi kadar tatmin etmez. Ama biri uzmanlık verir diğeri vermez doğru değil. Ayrıca düşünüldüğü kadar da ayrıksı bölümler değil bunlar. Yeterli pols bilgisi edinmeden yetkin iktisatçı olunmaz, yeterli econ bilgisi edinilmeden de yetkin siyaset bilimci olunmaz. Buradaki yeterlilik sizin çalışma alanınıza göre değişir ama kaybolmaz.

• JusteMilieu kullanıcısına yanıt
    pols+iktisat yüksek lisans hakkında ne düşünüyorsunuz
  • Bilkent POLS'te okuyorum. Merak ettiklerin, soruların varsa cevaplarım. Fakat şunu da söyleyeyim, ben tercih yapmadan önce zannediyordum ki bu tercih hayatımda acayip belirleyici. Pek öyle değil. Şu an arkadaşlarımın bir kısmı elçiliklerde, TBMM'de, kamu kurumlarında falan staj yapıyor (burada torpilin etkisini de maalesef es geçemeyeceğim), bir kısmı bankalarda, bir kısmı denetim firmalarında, bir kısmı da her gün adını duyduğun markalarda staj yapıyorlar.

Hal böyle olunca EA'da bir bölüm seçerek aslında pek bir şey belirleyemiyorsun. Özel sektördeki işleri algıların açık olursa öğrenirsin. Atla deve şeyler değil. Atıyorum bir banka data scientist arıyorsa o zaman işin içine teknik yetkinlik giriyor. Ne bileyim o zaman illa CS mezunu, IT mezunu falan arar. Ama bir banka MT alacaksa orada yapacağın iş banka rutinini ilerletmek olacağı için bakıyor kafası çalışan biri misin, kendini güzel ifade edebiliyor musun, iyi bir okuldan mezun olup bu bankaya vitrin olur musun vs. Daha soft skill işler bunlar.

Yani iktisat okusan da bankacılığı yine bankada öğreneceksin. Kimse senin iktisat bilginle banka yönetecek değil. Bu bankalardır, şirketlerdir gibi yerler yönetim kurulları ve C level yöneticilerin ön görüsüyle yönetiliyor. Teorik iktisatla değil. O yüzden yukarıdan politika belirlenir, aşağıdaki çalışanlar da bunu uygular.

Onun için deseydin ki Bilkent İktisat mı Bilkent POLS mü, hedefi net, açıkça özel sektör olan birine iktisata git, mülakatlarda derdini daha rahat anlatırsın derdim. Neticede iktisat okuyunca daha bir doğal görüyorlar bankacılık yapmanı falan. O yüzden ben onu öneriyorum. Ama okullar TOBB ve Bilkent olunca bilemedim. Ben kendi okulumu, Bilkent'i tercih ederdim. Bunlar senin için bir ölçüt olur mu bilmem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1AB9A40D5 -- 7 Ağustos 2021; 14:11:32 >
  • Shesmovedon kullanıcısına yanıt

Çok mümkün. Sosyal bilimlerin herhangi bir dalında lisans okuyup başka bir bölümde lisansüstü çalışma yapan insan sayısı örnek verilemeyecek kadar fazla. Zaten bu durum oldukça doğal çünkü disiplin ayrımlarının en yapay olduğu akademik alan sosyal bilimler. Hatta bana kalırsa iktisat lisans iktisat yüksek lisanstan pols lisans iktisat yüksek lisans veya iktisat lisans pols yüksek lisans çok daha faydalı, geniş bir bakış açısı katabilir insana.

• JusteMilieu kullanıcısına yanıt

Yalnız ben kendi gördüklerimden bir şerh koyayım JusteMilieu hocama. Daha sosyal disiplinlerden (siyaset, ui, sosyoloji, psikoloji gibi gibi) iktisattır, finanstır gibi alanlarda yüksek lisans yapmak isterseniz sizden ona göre transkript istemeleri muhtemel. Doğru düzgün matematik almamışsın, istatistik derslerini hep C'yle vermişsin e seni muhtemelen kabul etmezler. O yüzden hedef POLS'e, IR'a geleceğim, düzgün bir yerde de iktisat yüksek lisansı yapacağım olacaksa transkripti calculusla falan doldurmakta yarar var.

• Tabii bu da doğru ama yüksek lisans özelleşmenin arttığı bir eğitim olduğu için ağır matematiğe ihtiyaç kalmayan ekonomi yüksek lisansları da mevcut. Örneğin çokça popüler olan politik ekonomi, veya ekolojik iktisat/politik ekoloji bunlar hem ekonomi bilgisi gerektiren ama ekonomik hesaplamalar üzerine inşa edilmeyen hem de pols bilgisini sonuna kadar gerektiren alanlar. Yine de ekonomiye yönelinecekse elbette mat econ dersleri almakta fayda var. Bilkent bundan hariç 2 tane matematik dersini zorunlu olarak POLS müfredatına dahil etmiş durumda bunu da belirteyim diğer arkadaşlar için.

• Mezunlarına baktığımızda çok farklı alanlarda çalışmıyorlar. Yok pols okunmaz vs. sebep belirtmeden söylemişler.

İki yerin de mezunlarına bakınca Bilkent Pols daha önde olduğu aşikar ve diğer üniversitedeki İİBF'lilerden daha ağır bir eğitimleri vardır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.