Şimdi Ara

Bilkent Elektrik Elktronik Mühendisliğinden mezun oldum. Sorularınızı alabilirim.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
602
Cevap
49
Favori
28.391
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu haziranda Bilkent EE'den mezun oldum. Kapsamlı burslu olarak eğitim gördüm. Boğaziçi'nde yüksek lisansa başlayacağım ağustosta. Zamanında bu forum tercih döneminde çok işime yaramıştı. Ben de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım tercih yapacak olanlara. Sorularınız varsa alabilirim.

ekleme: arkadaşlar ayrıca şunu en başta söylemekte fayda var. elektrik elektronik mühendisliği zordur. özelikle bilkent gibi okullarda çok daha zordur. bunun bilincinde olarak tercih yapın. zora gelemeyen kişiler için cidden yıpratıcı olabiliyor bu bölüm.

Güncelleme: merhaba arkadaşlar yazın baya bi tercih yapacak kişiye yardımcı olmuştum. Ygs'ye bu sene kardeşim de girdi sizler gibi. Elimden geldiğince yardımcı olmayı isterim bölüm seçiminde kafası karışık olanlara. Bizim zamanımızda çok fazla bilgi eksikliği vardı. Tercih ypacakalr için baya sinir bozucu oalbiliyor mezunlarla görüşememek.

Son durumum şu, Boğaziçinde yükseklisansı dondurmak zorunda kaldım. Şu an ankarada bir savunma sanayii firmasında mühendis oalrak çalışıyorum. Sorularınızı zamanım oldukça cevaplamaya çalışırım.

Kıyaslama Editi:
    Çok fazla üniversite kıyaslamayla ilgili özel mesaj gelmiş. Topluca buradan cevap vereyim. Genelde kıyas boun odtü bilkentle ilgili. Hepsinin kendine göre avantajalrı var.

Akademik kariyer için : bilkent ee > odtü ee > boğaziçi ee
    Savunma sanayii için: bilkent ee =odtü ee >boğaziçi ee
    Mezuniyet sonrası mühendsilik yapmak istemeyenler için: boğaziçi ee > bilkent ee > odtü ee
    Kampüsleri kıyaslamak gerekirse ( tamamen kendi fikrim): boğaziçi > bilkent > odtü
    Bölümün zorluğu : bilkent > odtü > boğaziçi

koç ve sabancıyı çok iyi bilmiyorum ama sabancıdan çok memnun değildi tanıştığım sabancı mezunları.

Tıp mı mühendislik mi: Bu soru da çok geldi. Kuzenlerim doktor. Biri uzman diğeri asistan doktor. Gördüğüm kadarıyla kıyaslamak gerekirse,

Tıpın artıları:
    -İş garantisi var. Mecburi hizmet diye bişey olduğu için siz istemeseniz de devlet sizi doğuda bir yerlere atıyor.
    -Maaşı iyi. En düşük alan doktor 5 bin diye duydum şimdiye kadar. Uzman olunca 10-12 alırsınız devlette. Uzman kuzen 10-11 alıyor galiba. Özeller de hemen hemen aynı sanırım. Çok tanınmış doktorlar ve proflar 20-30 alıyor galiba.
    -Toplumda doktora eskisi kadar olmasa da hala saygı var.

Tıpın eksileri:
    -Çok yorucu. Çok fazla nöbet tutuyorlar. 36 saat hastaneden çıkmadıkları oluyor. Asistan kuzenin durumu bu şimdilik.
    -Sokakta yüzüne bile bakmayıp geçip gideceğiniz tiplerle muhattap oluyorsunuz. İstemedikleri bişey yaptığınızda küfür, hakaret, darp tehlikesi var.
    -Büyük şehirleri seviyorsanız bu şehierlerde çalışamama gibi bir durumunuz var. Ankara istanbulda çok fazla doktor var. Açık genelde doğudaki illerde. Oralarda çalışmaya başlıyorsunuz.

Mühendisliğin artıları:
    -Savunma sanayi için maaşlar iyi. 4500-5500 arası başlarsınız. 35 Yaşında 10+ alırsınız ama 15i geçmez hiçbir zaman.
    -İşe giriş çıkışınız bellidir. Sabah gider akşam çıkarsınız. Nöbet vs yok.
    -Doktorluğa göre en büyük avantajı yurtdışına çıkmanız daha kolay. Her doktor yurtdışında kolay kolay çalışamaz ama iyi bir mühendis avrupa ve amerikada iş bulabilir.
    -Mühendislik yapmak istemezseniz bankacı, danışman vs. aklınıza ne geliyorsa olaiblirsiniz(doktorluk, avukatlık dışında)

Mühendisliğin eksiler:
    -Savunma sanayii dışında başlangıç maaşları düşük. 3000-4000 arası başlarsınız. Arçelik vestel garanti teknoloji gibi yerlerde bu maaşlar var.
    -Savunma sanayii sadece ankarada var. yani savunma sanayide çalışmak için mecbur ankaraya geleceksiniz. Ankarayı sevmeyenler için bi handikap olaiblir.
    -Okul ayrımı çok oluyor. Doktorluk gibi nereyi bitirirsen bitir aynı maaşı almıyosun. İsim yapmış okullardan mezun olmazsanız sorun yaşama ihtimaliniz var malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Decade5 -- 25 Haziran 2016; 3:12:07 >

• bu sene yarı burslu eem gitmek istiyorum acaba sıralama geçen sene 3500 civarıydı bu sene ne kadara düşer tahmininiz var mı? bir de ortalamanız kaçtı onu merak ettim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • fine thanks and you F kullanıcısına yanıt
    Yarı burslu sıralaması geçen sen çok yükseldi. Sanırım daha önce 7000 civarı kapatıyodu. Bu sene nolur bilemiyorum çok fazla değişiyor. Ortalamaya gelince ben 3.02'yle mezun oldum. Burslular içinde baya kötü bir ortalama aslında. Tam burslu girenler genelde 3.50 üstü yapıyor. Yine de 3.02 bir çok şey için yeterli bir ortalama.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Decade5 -- 22 Haziran 2015; 20:33:40 >
  • İs imkanlarini nasil goruyorsunuz?
    Biz kazansak mezun oldugumuzda yani 5 yil sonra rahat ve dolgun maasli is bulabilir miyiz? Onu acik bir meslek midir?
    Simdiki akliniz olsa yinede Bilkent EE secer miydiniz?
    Tip secseydim keske diye dusundunuz mu hic?
    Bilkent haricinde daha dusuk puanli bir yerden mezun olmakla Bilkentli olmak arasinda ne gibi farkliliklar var ?

Simdiden tesekkurler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Decade5 D kullanıcısına yanıt
    kızlar mı teklif ediyor?

mühendis karizması diye bir şey var mı

deniz yokmuş ankarada?

bilkent dağın başında mı?

atalar her zaman en birinci mi?

eecilerin makinecilere bakış açısı nasıl? cscileri mecileri eziyor musunuz gönül rahatlığıyla?

niye sadece eecilerin kendine ait binası var.csciler meciler adam değil mi?

(7 soruda forumdan nasıl soğutulur )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xean -- 22 Haziran 2015; 20:43:52 >
  • Bilkent matematik yazıyım mı?

• Bilgisayar ile ee arasında kalan birisine ne önerirsiniz? Bilkentte her iki bölüm de Türkiye'nin öncülerinden. İş imkanlarını da düşünürsek hangi bölüm daha avantajlı? Ee biraz daha kapsamlı bir bölüm tabi ama bu durum gelecekte iş hayatında çok fark yaratır mı?

• Ret Kid kullanıcısına yanıt
    -iş imkanlar düşündüğümden çok iyi. Özellikle Bilkent EE etiketi baya kapı açıyor. Yüksek lisans yapacak olmama rağmen başvurduğum şirketlerin tümünden kabul aldım ya da almayı bekliyorum.
    -önü tabiki açık bi meslek. hep açık olacak. ülkede özellikle arge yatırımı son senelerde arttı. daha da artacağını düşünüyorum.
    -şimdiki aklım olsa daha rahat bir okul tercih edebilirdim(boğaziçi gibi) ama çok emin değilim. bilkent ee çok ağır bir bölüm. özellikle boğaziçi ve odtüden ağır olduğunu düşünüyorum oralarda okuyan arkadaşlarla konuştuktan sonra. biraz insanı asosyalleştiriyor. yine de memnunum. eğitim oalrak ülkedeki en iyi EE bölümü olduğunu düşünüyorum.
    -kuzenlerim doktor. hiç mutlu değiller. onları gördükçe iyiki tıp yazmadım diyorum.
    -bilkentten çok rahat yurtdışına çıkabilirsin. okulun yapısı ve sistemi buna çok uygun. yurtiçinde çok ciddi bir farkı olduğunu düşünmüyorum iyi bir mühendissen.

• Xean kullanıcısına yanıt
    kızlar teklif etmiyor :)

bölümlerin birbirini ezme gibi bi durrumu yok.

okulun en önem verdiği mühendislik bölümü ee. o yüzden belki diğer bölümler biraz şikayetçi oaliblir.
  • tenefüseÇıkanMüdür kullanıcısına yanıt
    ona sen karar vereceksin ama matematik bölümleri arasında iyi bi sıradadır bilkent matematik eğer bunu kastettiysen.
  • GameMonster1 kullanıcısına yanıt
    yazılıma ilgin varsa bilgisayar yaz. ee'de çok fazla şey öğretiliyor. mezun olunca çoğunu kullanmıyosun. ee'den mezun olup yine yazılımcı oalcaksan emeğine yazık olur. savunma sanayii de çalışıcam diyosan ee daha avantajlı.
  • Hocam neden ee yi tercih ettiniz sorabilir miyim bir de yurt dışında çalışmak istiyorsak odtu yerine bilkent seçmek daha mı avantajlı olur

• Peki ee bilgisayara göre daha mi zor

• valla puan bol geldi o yüzden:) ama sonradan iyi ki ee yazmışım dedim. okurken çok şey öğrenebileceğin bir bölüm. yurtdışı için bilkent bence bir adım önde.
  • Decade5 D kullanıcısına yanıt
    Onu kastettim ama çok zor diyorlar

• agarblok A kullanıcısına yanıt
    bilkent için konuşursak, çok daha zor.
  • Benim demek istediğim şu ben biraz rahat bir insanim fazla zorlamaya gelemiyorum bide yazilima ve programciliga ilgim var hangisini önerirsin

• Bilkent fizik hakkinda ne dusunuyorsun?

• agarblok A kullanıcısına yanıt
    bilgisayar
  • ODTÜ ee mi dersin yoksa %50 burslu Bilkent ee mi dersin

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.