Şimdi Ara

Bilinmeyen Sözcükler Sözlüğü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
19.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar burda anlamını bilmediğimiz kelimeleri sorup bilgili arkadaslardan öğrenelim.Faydalı bır konu olabılır kanısındayım.Soracağımız sözcük yabancı kökenli bir sözcük de olabilir.Maksat öğrenmek..İlk ben soruyorum;

Kompartımantasyon?

Herkesin sözlüğümüze katkısını bekliyoruz arkadaşlar

Sözlük

Espiyonaj:Casusluk ve gizli bilgi toplama operasyonlarının genel adı.
    Kompartımantasyon:Bölümler arasındaki gizliliğin bozulması.
    Kontrespiyonaj:Bir ülkedeki yabancı gizli servis ajanlarının,o ülkenin gizli servisi tarafından dinlenme ve izlenme faaliyetleri.
    Lökeşe:Yabankazı. Çulluk. Çullukgillerden, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da yaşayan, tüyleri kahverengi ve kül rengi, göçebe, eti için avlanan, uzun gagalı, göçmen bir kuş, bekas (Scolopax rusticola)
    Mut:Bütün özlemlerin eksiksiz ve sürekli olarak yerine gelmesinden duyulan kıvanç, kut, saadet
    Mütehassı:Uzman, işin ustası
    Teşrif: Bir yeri onurlandırma, şereflendirme. Gelmesiyle bir yeri onurlandırma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CThirty -- 30 Temmuz 2008; 17:47:25 >

• Yararlı bir konu olmuş.Şu sorduğun sözcük te zormuş ya.Okuyamadım bi türlü

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kompartımantasyon, yani bölümler arasındaki gizliliğin bozulması bir istihbarat teşkilatı için en tehlikeli ve olumsuz gelişmelerden biriydi.

Bölümler arasında gizliliğin bozulmasıymış.
  • Çok hoş ve yararlı bir konu olucak (gibi).
    Parlak bir fikir

Ama biraz eksik ve eleştiriye açık.
    Başlıkta ''Türkçmizde'' ibaresi biraz nüans yaratıyor.

Yani Türkçe kelime denilince ilk akla gelen TDK ve Tdk sözlüğüdür.
    Söz gelimi Kompartımantasyon sözcüğü bu sözlükte mevcut değildir.
    Ama türkçede kullanılan bir sözcüktür veya terimdir.

Şimdi ozaman konunun başında bu ayrımı yapmamız gerekiyor.
    Türkçemizde kullanılan sözcükler perspektifinde yaklaşılmalı konuya.

Zaten bunun dışında saf Tdk türkçesi istiyorsak bunun pek anlamı kalmıyacak. Zira bunun için zaten bir sözlük robotu mevcut.

Uzun lafı kısaltıp; burada Osmalıca veya Eski Türkçe sözcükleride irdeleyebilme şansımız olucak değilmi?
    (Bence bu işi daha zevkli ve yararlı hale getirecektir.)

----------
    Bu arada,
    Kompartımantasyon: bölümler arasındaki gizliliğin bozulması.

Anlamına geliyor sanırım.

• @El-Cezeri

Haklısın.Baslıktakı uyumsuzlugu ben de farkettım.Uygun bır konu baslıgı tavsıyesıyle konu baslıgını degıstırebılırım.Acıkcası su anda tam olarak mantıklı ve konu ıcerıgıne tam olarak uygun bır cumle aklıma gelmedı

@ßy Spécops. @El-Cezeri

Cevap ıcın tesekkurler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CThirty -- 27 Temmuz 2008; 19:53:28 >
  • ''Bilinmeyen Sözlük''
    veya
    ''Bilinmeyen Sözcükler Sözlüğü''

''Eski Sözlük'' (ekşi sözlüğe inat )
    veya
    ''Eski Sözcükler Sözlüğü''

''Az Bilinen Sözcükler Sözlüğü''

aklıma geldikçe buraya yazarım ...

Böyle bir konunun google'da ilk sayfalara gireceğinden nerdeyse emin olduğum için orijinal bir isim arzu ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 27 Temmuz 2008; 20:12:43 >
  • @El-Cezeri

haklısın.Orjinal fıkırlerını beklıyorum.Ben de 2-3 tane kafamda olusturdum ama tam olarak ıcıme sınmedı.

Not:Sımdılık baslıgı Bilinmeyen Sözcükler Sözlüğü olarak degıstırdım.Daha uygun bır baslık bulabılırız ya da boyle devam edebılırz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CThirty -- 27 Temmuz 2008; 20:53:55 >
  • lököşe yada lökeşe
  • lökeşe: Yabankazı. Çulluk. Çullukgillerden, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da yaşayan, tüyleri kahverengi ve kül rengi, göçebe, eti için avlanan, uzun gagalı, göçmen bir kuş, bekas (Scolopax rusticola).

Bilinmeyen Sözcükler Sözlüğü

-----------
    @Tun4,
    Birde, gelen orijinal sözcükleri anlamları ile birlikte, güzel, göz alıcı ve pratik bir dizin şeklinde ilk mesaja sıralasak. Mümkünmüdür?
    Böylelikle hem gelen sözcükler unutulmaz hemde sözcüklerin tekrar edilmemesini sağlar.

Fazla şey istiyorum sanırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 27 Temmuz 2008; 22:17:32 >

• quote:

Orjinalden alıntı: El-Cezeri

lökeşe: Yabankazı. Çulluk. Çullukgillerden, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da yaşayan, tüyleri kahverengi ve kül rengi, göçebe, eti için avlanan, uzun gagalı, göçmen bir kuş, bekas (Scolopax rusticola).

-----------
    @Tun4,
    Birde, gelen orijinal sözcükleri anlamları ile birlikte, güzel, göz alıcı ve pratik bir dizin şeklinde ilk mesaja sıralasak. Mümkünmüdür?
    Böylelikle hem gelen sözcükler unutulmaz ve sözcüklerin tekrar edilmemesini sağlar.

Fazla şey istiyorum sanırım

Sorun Değil.Ben her gun guncellerım

Boylece dhden cıkan guzel kelımelerı ve anlamlarını bır arada gorebılırız

Ayrıca buyuk ılgı gorur ve konumuz buyurse harf harfda ayırız.Tabi bunun ıcın uzun zaman gerekır.Su anda ben alfabetık olarak yerlestırecegım her eklenen kelimeyi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CThirty -- 27 Temmuz 2008; 22:30:43 >

• Ben de "mut" kelimesini merak ediyorum. Konu dışında yazmıştım ama ordaki mesajı görünce soluğu hemen burda aldım.

Mutlu ve mutsuz kelimeleri var. İkisinin de kökü "mut". Buna sahip olunca mutlu, bu eksik olunca mutsuz oluyoruz.

Neden günümüzde kullanılmıyor?
  • İnce bir noktayı düşünmüşsünüz. Tebrik ederim.
    Hiç aklıma gelmemişti.

Mut: Bütün özlemlerin eksiksiz ve sürekli olarak yerine gelmesinden duyulan kıvanç, kut, saadet.

Anlamlarına gelir. -lu ve -suz ekleri bu duruma sahip olma yada olmama durumunu ifade eder.
  • @El-Cezeri

Tesekkur ederım.Guncellıyorum
  • Kıtap okurken karsılastım

Mütehassı
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tun4

Kıtap okurken karsılastım

Mütehassı

Mütehassıs: Uzman, işin ustası.
  • teşrifler ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: ßy Spécops.

teşrifler ?

Teşrif: Bir yeri onurlandırma, şereflendirme. Gelmesiyle bir yeri onurlandırma.
  • 2 istihbarat terimi var benım bılmedıgım kıtaplarda gecıyor.

Espiyonaj
    Kontrespiyonaj

Bir cesıt faliyet sanırım bunlar.
  • Bu konu gerçekten çok iyi olmuş mesela "mut" diye bir kelimenin olduğunu bilmiyordum, emeği geçenlere teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tun4

2 istihbarat terimi var benım bılmedıgım kıtaplarda gecıyor.

Espiyonaj
    Kontrespiyonaj

Bir cesıt faliyet sanırım bunlar.

Espiyonaj:casusluk ve gizli bilgi toplama operasyonlarının genel adı.
    Kontrespiyonaj(karşı casusluk): Terimi ise bir ülkedeki yabancı gizli servis ajanlarının,o ülkenin gizli servisi tarafından dinlenme ve izlenme faaliyetleri için kullanılır.
  • @dispiacere

ilgin icin tesekkurler

@ßy Spécops.

Tesekkur ederım guncelledım
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.