Şimdi Ara

Bilimi neden küçümsüyoruz? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
1.282
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • görüşlerini paylaşan herkese teşekkürler.

sabırsız olmamız, kısa vadeli düşünmemiz yani günü kurtarmaya yönelik bir yaşam biçimine sahip olmamız, ister egomuzdan kaynaklansın ister maddi gerekçelerle olsun hoşumuza gitmeyen gerçeklerin üstünü örtmeye çalışmamız, inanışların getirdiği bakış açısının bilimle ve gerçeklerle örtüşmemesi, çıkarların vicdanın önüne geçmesi... şeklinde özetlenebilecek bir liste çıkardım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serdar

Konu bilimin kücümsenmesi icinde biraz da sel felaketine dokunmus; ben de Yilmaz Özdil`in bugünkü yazisinin en son bölümünü alintilayayim:
    quote:

Yağmurda boğulan Canik’in...
    Türkiye şampiyonluğu kazanan projesinin adı neydi biliyor musunuz?
    “Şemsiyemiz Altındasınız!”

Simdiki cevre bakani eski toki genel müdürüymüs. Bu kadar bilimseliz iste.

Haberlerin altında yorumları okudun mu?

adamın biri bu ülkenin %60ı cahil deyince kıyameti koparıyoruz.

Okudukça bende diyorum kendimde varım belki içlerinde ben daha ileri gidiyorum Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan insanların %80i cahildir.

Yorumları okudukça içim daraldı.

• quote:

Orijinalden alıntı: protar50

Hala doğal felaketleri günahlara bağlayan var o yüzden.Pompei deki yanardağ felaketin,zinadan dolayı olduğuna inanıyorlar hala.Onu söyleyen insan ne bu sel felaketine ne diyor acaba çok merak ediyorum.Toki konutlarında zina yapılıyordu ondan sel vurdu diyebilecek mi acaba?Yoksa toki dere yatağına konut dikti ondan oraları sel vurdu diyebilecekmi?

Depremlerden sonra:"Allah korusun" demek gibi bir şey,evet.
  • Dinleri neden katıyorsunuz ve neden bu kadar dinlere saldırmak hoşunuza gidiyor anlam veremiyorum.

Atatürkçü olup Atatürk büstlerinin içerisinde eroin kaçakçılığı yaptıklarında faturayı neden Atatürk'e kesmiyorsunuz ? Kesemezsiniz çünkü işinize gelmez. ama birisi çıkıp Din kisvesi altında bir şey yaptığı zaman kişileri değil Dinleri sorumlu tutuyorsunuz.

Bu yaklaşım da bilimsel değildir. Sonra bilimsellikten bahsedip bilimselliği hiçe sayanların dinler olduğu söyleniyor. Enteresan, enteresan ... enteresan ...
  • Deveye sormuşlar boynun neden eğri?
    snn be slk :s demiş..
    Öyle dememiş tabi ki. Nerem doğru ki slk :s demiş...

Yahu neyi düzgün yapıyoruz ki bilimi doğru düzgün yapıyoruz.
    Geçelim bilimi. Dini sanki kaç kişi doğru düzgün uyguluyor?

Benim kafam rahat. Yazdığı dandik bir makaleyi üç ayrı dandik dergide bir harfine dahi dokumadan yayınladıktan sonra üç makale yayınladım diyen adam neyse, namusu olan karısını yolda yürürken 10 adım geriden yürüten pis sakallı badem bıyık da odur.

İnsan hakları olmasa ikisi de uçan tekmeyi hak ediyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @Lath.Crusader

quote:

Dini sanki kaç kişi doğru düzgün uyguluyor?

Merak ettim bu konuda hangi bilgilerle hangi gözlemle yorum yaptınız ? Biraz aydınlatsanız bizi ?
  • @X files
    Yorumunuzu çok beğendim.Dediğiniz gibi gerçekten herkes dine saldırmayı çok seviyor.

Öncelikle şu soruyu sormak istiyorum.Samsunda dereler ıslah edilmiş ve son 100 yıllık yağmurları baz alınarak ona göre ıslah etmişler.Fakat bu yağış extrem bir durum olduğunu söylüyorlar.Sizce birşey yaparken son 100 yıllık analizimi alırsınız yoksa böyle en uç belki kaç yüzyılda bir olacak şeyi mi seçersiniz.? Bu soruyu samsundaki acı olay ile bağdaştırmadan cevap verirseniz mutlu olurum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lolex

Konuya attığım ilk mesajda dere yatağına kurulduğunu bildiğim Ağabali Caddesi'nden bahsettim:

quote:

Bir önceki selde yolun çöktüğü, yüzlerce ev ve iş yerinin sular altında kaldığı Ağabali Caddesi, son selde en çok etkilenen bölge oldu.

Bu haber 2007 yılına ait. Haberdeki en önemli kısmı kalınlaştırdım. Üzülerek söylüyorum Samsun'da dere yatağına kurulu olan yerler yerleşimin en yoğun olduğu yerler, ileride olacak bir selde bu manzaraları tekrar yaşamamız muhtemel.

1-2 yıl önce belediye Ağabali Caddesi'nin altyapısını tamamen değiştirmişti ve bu felaketlerin caddede bir daha yaşanmayacağını söylemişti. O zamandan beri ilk defa sel oldu ama İlkadım az etkilendiği için Ağabali Caddesi de etkilenmedi. Umarım bazı sorunlar gerçekten düzelmiştir yeni yapılan çılışmalarla.

Ekleme: Son 10 yılda üçüncü kez olan bu olay kanımca "ekstrem" olamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kabuska -- 5 Temmuz 2012; 23:25:44 >

• arkadaş samsun daki olayı örnek vermiş.Diyelim ki bu gerçekten ekstrem bir doğa olayı ve bizle ilgili değildi.Ama asıl konu hala geçerli.Ülkemizde bilim küçüsmeniyor ve gereken önem verilmiyor.
  • quote:

@X files
    Yorumunuzu çok beğendim.Dediğiniz gibi gerçekten herkes dine saldırmayı çok seviyor.

Öncelikle şu soruyu sormak istiyorum.Samsunda dereler ıslah edilmiş ve son 100 yıllık yağmurları baz alınarak ona göre ıslah etmişler.Fakat bu yağış extrem bir durum olduğunu söylüyorlar.Sizce birşey yaparken son 100 yıllık analizimi alırsınız yoksa böyle en uç belki kaç yüzyılda bir olacak şeyi mi seçersiniz.? Bu soruyu samsundaki acı olay ile bağdaştırmadan cevap verirseniz mutlu olurum.

Bir olaydan bahsedeyim.

Atatürk'e gidip Paşam İzmir Bulvarı ne kadar geniş olsun nasıl yapalım diye sormuşlar. Atatürk'te içki masasında olmasına rağmen şu kadar geniş yapın diye cevap vermiş. Soruyu soranlar çıkmış gitmiş. Verilen cevap o gün için hayli uçuk sayılabilecek bir cevap olduğu için demişler ki yahu Paşam sofrada içkiyi fazla kaçırdı biz şu kadar yapalım.

Sonra zaman geçmiş yetmemiş yıkmışlar genişletmişler. Zaman geçmiş yine genişletmişler. Zaman gelmiş Paşanın söylediği genişliği de geçmiş yıkmışlar genişletilmiş.

Ne yaparsanız yapın. Hesaba katmayı unuttuğunuz şeyler bir gün gelir sizi bulur. Bu durumu meşrulaştırmak için bir kulp bulur bunun adını da farklı şeyler olarak ifade ederiz. Eğitimsizlik, bilimsizlik, bilgisizlik, şerefsizlik, su istimal, hırsızlık hiç bir şey yoksa doğal afet veya cevap vermek için 2500 sene bekler sonra bir karara mutlak bağlarız. Ya bir şey uydurur birisi veya bir fetva veren çıkar.

İnsanlara hep deriz. Eşeğini bağla, emanet et, ve tevekkül et. Kopacağı varsa zincir de bağlasan kopacak, demire de olsa kopacak. Ama, kopma ihtimali var diye bağlamadan eşeğini de başı boş bırakma. Sağlam iple ve hakkıyla bağla...

• quote:

Orijinalden alıntı: Kabuska

quote:

Konuya attığım ilk mesajda dere yatağına kurulduğunu bildiğim Ağabali Caddesi'nden bahsettim:

quote:

Bir önceki selde yolun çöktüğü, yüzlerce ev ve iş yerinin sular altında kaldığı Ağabali Caddesi, son selde en çok etkilenen bölge oldu.

Bu haber 2007 yılına ait. Haberdeki en önemli kısmı kalınlaştırdım. Üzülerek söylüyorum Samsun'da dere yatağına kurulu olan yerler yerleşimin en yoğun olduğu yerler, ileride olacak bir selde bu manzaraları tekrar yaşamamız muhtemel.

1-2 yıl önce belediye Ağabali Caddesi'nin altyapısını tamamen değiştirmişti ve bu felaketlerin caddede bir daha yaşanmayacağını söylemişti. O zamandan beri ilk defa sel oldu ama İlkadım az etkilendiği için Ağabali Caddesi de etkilenmedi. Umarım bazı sorunlar gerçekten düzelmiştir yeni yapılan çılışmalarla.

Ekleme: Son 10 yılda üçüncü kez olan bu olay kanımca "ekstrem" olamaz.

Haberlerde bir taş ocağı ve bentten bahsettiler. Kapak falan yapmışlar ama sallamasyon yapmışlar galiba. Konu ile ilgili yöreden biri olarak daha derin bilgin varsa olayın iç yüzü nedir sence. Taş ocağı konusu hakkında doğruluk payı var mıdır ?

• Evet haberlerde izlediğim kadarıyla çok alakasız yere köprü yapmışlar ve bu köprünün amacı sel ile alakalı değil taş ocağı için falan diyorlar ama ne kadar doğru bilemem.Yöredeki halk tokinin evlerinin olduğu bölgeyi birçok defa su basmış. bu selden daha kötüleride olmuş.
  • @X-Files

Bölgede taş ocağı var. Hatta bölgele Lovelet'ten önce açılan 2 yer daha önce -farklı zamanlarda- olan heyelan yüzünden kullanılmaz hale gelmişti. Lovelet de dere yatağına kurulmuştu, ilk selde de pert oldu zaten.

Taş ocağının olduğu yerle ölümlerin olduğu yer iç içe değil, biri bitiyor diğeri başlıyor gibi düşünün. Ancak taş ocağına ulaşım o bölgeden sağlanıyor. İşleri kolaylaştırmak için önlemsiz ve plansız yapılan köprü-bent de felaketi tetiklemiş olabilir.

Özetle Samsun çok iyi bir gelişim sürecinde ama bazı ihmallerden ders çıkarılmıyor. Derenin yönü değiştirilip yapılan binalar 5 çocuğun sonu oldu mesela.
  • Samsundaki olaya kader falan demek kepazeliktir, böylece bu olaydaki kendi sorumsuzluklarını terbiyesizce Allah'a yüklüyorlar.
    Bunun için uyarı var, önlem yok. Kimin umrunda?

Canik Belediyesi ve Samsun Valiliği ’ne;

“Çetin geçen kış şartlarından sonra gerek eriyen karlar, gerekse bahar yağmurlarının tesirleriyle taşkın olma riski çok fazladır. Bu durum üstü kapatılmış derenin gelen su debisini karşılamayarak taşmasına, alt kotlarda bulunan mağaza, otopark ve devlet karayolunda seyreden taşıt trafiği için tehlike oluşturmaktadır. Söz konusu tehlikenin bertaraf edilmesi için derenin üstünün ivedilikle açılması, aksi takdirde iskan ruhsatı ve işletme ruhsatı verilmemesini arz ederim.”

26 Mart 2012, Samsun Büyükşehir Belediyesi
  • 2008 yılında İnşaat Mühendisleri Odası uyarıda bulunmuş.
  • Bence o binaları oraya yapanlar tehlikenin farkındalardı. Deprem gerçeğine rağmen çürük bina yapılmasında olduğu gibi. Sırf rant elde etmek için kar hırsıyla insanların hayatları feda ediliyor. Yoksa dikkat edin reklamlara. Psikoloji bilimi kullanılıyor. İnsanların bilinç altlarına hükmediliyor. Umut satılıyor insanlara reklamlarda.Bilimi çok iyi kullaıyorlar. Yeter ki işlerine gelsin
  • tam 9 yıl olmuş konuyu açalı. hiçbir şey değişmediği gibi daha korkunç şeyler yaşadık. çok acıklı.

• Bilim asla küçümsenemez, hayatının merkezine bilimi koymayan insanlar, hayatın değerini anlayamaz. Bilim yaşamda bütün kapıları açan, bütün sırları ortaya çıkaran yegane anahtar.

• o kadar da değil. bilim, akıl, akılcılık hep birtakım insanların elinde olmuş geçmiş zamanlarda da. insanlar koyun gibi güdülmezlerse ve devletin her istediğini yapmazlarsa devlet ne kadar çok sorun yaşar. bu nedenle en iyi üniversitelerde okumuş insanlara dahi eleştirel düşünce ve gözlemleme yeteneği verilmez. koyun gibi olmalı ve devlet ne istiyorsa sorun çıkarmadan yapmalısın. bana kalırsa milyarlarca insanın okullara gidip advanced matematiğe kadar öğrenip sonra gerçek hayatta iki taşı bir araya koyamamasının nedeni budur. yoksa çoğu insanın bilimi küçümsemekle uzaktan yakından alakası olduğunu sanmıyorum.

• Çünkü onunla yetişmedik, onunla değişmedik, onunla gelişmedik. Bilim bizim toplumuzda bir anlam ifade etmiyor. Bu yüzden de küçümseniyor.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.