Şimdi Ara

BİLİM İLE İLGİLİ BİLDİKLERİMİ SORU-CEVAP ŞEKLİNDE CEVAPLIYORUM! (13. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
345
Cevap
22
Favori
5.391
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: DEXTERSDARKPASSENGER

quote:

Orijinalden alıntı: serhatwxe

Evet arkadaşlar, bilim, felsefe hakkında merak ettiğiniz soruları cevaplayacağım. Aklınıza gelen bütün teorileri, olasılık kuramından tutun, bilimsel fizik metotlarını sizlere sunmaktan ve bu tür bilimlerin, önde gelen isimlerini (Bohr · Dirac · Einstein · Feynman· Galileo · Heisenberg · Maxwell · Newton · Pauli · Rutherford · Schrödinger · Wigner · Stephen Hawking - Nicola Tesla - Carl Sagan) gibi isimlerin, kişilikleri hakkında merak ettiğiniz, internette bulunmayan bu potansiyel bilgileri sizlere sunmaktan zevk alacağımı belirtmek istiyorum.

Türler arası genetik çaprazlamanın gerçekleşmesi muhtemel midir ?

Henüz deneklerin ölümüne neden olmadan %100 başarı oranına sahip bir teknolojiye sahip değiliz. Ancak ileride böyle bir şeyin olması ve Homo Sapienlerin rejenerasyonu mümkün müdür ?

Hocam sen direk "örümcek adam olmak mümkün mü" diye sormussun resmen

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bilime göre insanın yaratılış,varoluş amacı nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi In Time -- 6 Eylül 2015; 9:18:24 >
  • Hocam çok faydalı konu ben de bilim üzerine araştırma yapmak daha fazla öğrenmek istiyorum.Hangi kitapları önerirsiniz özelden ya da buradan ulaşabilir misiniz?

• starkan kullanıcısına yanıt
    Işınlanma şuan için imkansız.Dedikodular yalan yani.Yapay zekayla alakalı şu morgan freeman'ın sunduğu belgesel serisinin bir bölümü var.Onu izleyebilirsiniz.

• MeGaDave06 kullanıcısına yanıt
    Hocam sizin kafalar karışmış hemen izah edeyim.Şimdi rölativiteye göre bir madde ışık hızına yaklaştıkça zaman onun için yavaş akmaya başlar.Eğer ışık hızına çıkamıyorsanız o dedğiniz kadar zamanın yavaşlayabilmesi için ancak güneşten çok daha büyük bir kütleye sahip bir cismin çekim alanına girmek zorundasınız.Başka türlü saniyenin binde birinden bile küçük farklar oluşuyor.Kisacası etkisiz.Sizin dediğiniz sadece güneş etrafında tur atma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi J.A.Cooper -- 6 Eylül 2015; 9:32:49 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MR. Robot

Bilimde zombi diye birşey varmı ? Eğer varsa bu virüs insanda ne gibi mutand yapıyor ?

Bilim o kadar gelişmiş ki ölen fareyi tekrar diriltme aşamasına geldik. Ki bu aşamada Zombi virüsünün yapılması bilime göre zor bir şey değil. Geçen sene girmiştim bu konuya,http://forum.donanimhaber.com/m_86274744/tm.htm bir bak derim. Gerçek mi değil mi bilmiyorum.

Peki sence zombi virüsünü insanlar yapıp mı herkese yayılacak yoksa zaten bu virüs şuan dünyada var ama sadece yavaş yavaş yayılıyor mu ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Spratiox

Tesla neden bu kadar çok abartılıyor ve Edison neden sevilmiyor

+1 dediğine katılıyorum bunu sorucaktım işte
  • In Time kullanıcısına yanıt
    Bilim daha çok nasıl sorusunu sorar ve onu açıklar varoluşun amacı gibi felsefi sorulara yanıt vermez. Tabiki herkesi bu konuda düşünceleri olabilir.
    Yaşam nasıl başladı sorusu da tam bir muamma ama eldeki kanıtları değerlendirip onlara göre yorum yapıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: J.A.Cooper

Işınlanma şuan için imkansız.Dedikodular yalan yani.Yapay zekayla alakalı şu morgan freeman'ın sunduğu belgesel serisinin bir bölümü var.Onu izleyebilirsiniz.

katılıyorum dediğine ışınlanmanın olabilmesi için makine lazım oda çok pahalı
  • Bre bazi gafiller !!!! Hic dusunmezmisininiz o uzerinizdeki elbisenin bile bir yapani var ise bunca guzelligin sanatkari olmaz mi?

• Paralel evrenler var mı hocam?

• MR. Robot kullanıcısına yanıt
    Böyle birşey yok malesef zobi filmleri izlemeye devam. Ölen fareyi nasıl diriltiyorlar bilemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TormentedSoul

ciddiye alıp soru soran olmuş :)
    piramit yanıtını görünce trol dedim direkt
    google olmasa yanıt veremez gibi sanki
    ilk sayfadaki einstein trollemesi de güzel ve inceydi konu sahibine takdir ettim :)
    ego tatmini için açılmış konu ama adam bişey bilmiyor gelişine sallıyor üç beş
    önce din-bilim arasındaki çizgiyi öğren sonra gel derler adama...

Din ile bilim arasında çizgi yoktur. Az vodka vardır.
    Bilimle yeterince uğraşırsan din hakkında fikrin oluşur zaten. Tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: 112112acil

Böyle birşey yok malesef zobi filmleri izlemeye devam. Ölen fareyi nasıl diriltiyorlar bilemiyorum.

Bence zombiler var ama ne zaman ortaya çıkacaklar ben onu merak ediyorum... Hatta korunmak için konu açtım..

https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=109764289&p=1

• sonsuzluk nedir?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ragnarok. R kullanıcısına yanıt
    Kendi şahsi fikrimce -yıllarca sicim teorisini savunmuş birisi olarak söylüyorum- artık paralel evrenlerle uğraşılmaması gerekiyor. Çünkü her ne kadar teoride mümkün gibi gözükse de pratikte imkamsız. Çünkü bunun için iki sicimin, nesnenin ön ve arkasında durması ...gibi bir çok etkenin uyum içinde bulunması gerekiyor. Ayrıca bilim Dünyasında bu teoriye olan güvenin sarsıldığını söyleyebilirim. Kunh'un iddiasıyla da bunu desteklersem şöyle diyebilirim: eğer bir bilimsel görüşe destek azalırsa o görüş terkedilir ve yeni bir bilim adamı tarafından daha tutarlı bir iddia ortaya konur. Artık paralel evrenler-ki artik bana da öyle geliyor, tamamen erteleme üzerine kurulu. Yani evren nasıl var oldu diye sorduğumuzda başka bir evrende bir karadelik sayesinde diyebiliriz. Ancak bu neden olan evreni sorduğumuzda o da ayni şekilde deriz. Fakat bu yeterli bir açıklama değil çünkü sonsuz evrenler yani multiverse tutarlı değil. Çünkü varolan maddesel olan her şeyin bir sebebi vardır. Dolayısıyla evren de maddesel ise bunun da bir sebebi olmalı. İste burada bilim takılıyor. Çünkü bundan sonrası artik metafizik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Thomas Moore -- 6 Eylül 2015; 11:42:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: James Kendrick

quote:

Orijinalden alıntı: İlluminatideİmam

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: İlluminatideİmam

Evren büyük patlama ile genişlemeye başladıysa büyük patlamayı oluşturan şey neydi.
    Patlamanın olması için tetikleyici bir unsur olmalı patlamanın olması için gerekli olan tetikleme nasıl oldu?

Big Bang dediğimiz "Teori" kanıtlanmamıştır. Eğer gerçekten kanıtlansaydı teori olmazdı. Sizin dediğiniz olayda kanıtlanmamış.
    Fakat ben büyük patlama dediğimiz şeyi mantıklı buluyorum. Bunun için size onlarca mantıklı gerekçe sunabilirim.

Sizin dediğiniz soruya gelirsek; Bilim bir şeyleri kanıtlaya bildiği yere kadar kanıtlar. Kanıtlayamadığı yere kanıt demez. Bu sırada dinler devreye girer.

Bir şeylerin var olabilmesi için arkasında unsur aramayın. Beni oluşturan şey Big Bang ise, Big Bangi oluşturan şey Tanrı ise, Tanrıyı kim oluşturdu? Her şeye bir etken gerekiyorsa Tanrıya etki eden etken neydi?

Bilim kanıtı olmayan şeyleri sorgulamaz. Sen buna bunu kim yarattı dersen, o da sana onu yaratanı kim yarattı der ve bu böyle gider.

İşte ben de bu konuya takıntılı bir insanım her şeyin bir nedeni var ise nedenin de bir nedeni olabilir mi?
    Bir soruya verilecek her cevap yeni bir soruyu doğuruyor işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor.
    Bu sorumu frenleyecek bir duvar lazım bana sorumu nerede sonlandırırsam geçici de olsa tadmin edici bir cevap alırım.

her sonucun bir nedeni olmalı düşüncesi (nedensellik=determinizm) 1800 leri sonu 1900 lerin başında yıkıldı.

bing bang e dönersek hawking kitabında buna değiniyor zaten : evrendeki tüm enerjileri toplarsak sonucu sıfır buluruz.hatta belgeselinde kuyu kazan bir adam vardı oradan da anlayabilirsin bunu.

adam kuyuyu kazdıkça yanında bir tepe birikiyordu.ikisini toplayınca yine sıfır (hiçlik) çıkıyordu.

yani şöyle anlayabilirsin: büyük patlamadan önce hiç bir şey yoktu, koca bir sıfırdı.şimdi ise -1 ler ve +1 ler var.yani hala sıfır.

yıllardır cevabını aradığımız sorunun cevabı olmayabilir maalesef.

hocam belgeselin ismi nedir ?

• Peki ya farklı evrenler hakkınızdaki görüşünüz ne bizim içinde bulunduğumuz ve sonsuz denen (ki ben inanmıyorum buna) evrenden başka evrenler de farklı fizik kuralları geçerli olabilir mi sicim kuramının bahsettiği 4 ana boyut ve diğer katlanmış boyutlar diğer evrenlerin oluşması sırasında farklı şekillenmiş olabilir mi? Yada böyle bir keşfi nasıl yapabiliriz? Görüşlerinizi merak ediyorum.
  • Adam Walter white çıktı rıza baba

• Bilim zaman kavramını nasil acikliyor?

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.