Şimdi Ara

Bilgisayarımda performans düşüklüğü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle merhabalar. Benim 2 senelik laptopumdan son zamanlarda performans düşüklüğü alıyorum. Herhangi bir virüs programım yok çok fazla torrent falan kullanmadığım için. Sadece defeder var. Bilgisayarım N551VWhttp://www.vatanbilgisayar.com/asus-n551vw-core-i7-6700hq-2-6ghz-16gb-1tb-128-ssd-15-6-gtx960m-4gb-w10-notebook.html linktekinden
    Bunun sebebi ne olabilir. Bilgili arkadaşkarın yardımını bekliyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 1. Fan veya Fanlar(tek fanlı veya çift fanlı mı bu model bilmediğim için böyle yazdım) tozlanmış olabilir. Fan temizliği ve termal macun değişimi yapmanız sorunu değiştirebilir.
    2. Virüs programını kullanmamanız büyük bir hata onuda ayrıca belirteyim çünkü virüsler sadece torrent gibi yerlerden bulaşmaz. En güvenilir gibi görünen sitelerden bile virüs bulaşabilir. Defeder'e fazla güvenmeyin hatta hiç güvenmeyin derim.

Virüs programları bilgisayarlarda bulunması mutlaka şart olan programların en başında gelirler ve bu programları lisanslı sürüm olarak kullanmanız da şarttır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Noctivagant kullanıcısına yanıt
    Hocam cevabınız için teşekkür ediyorum. Bir format attım kaspersky yüklemeyi düşünüyorum.

Fan ve termal macun hakkında ise laptopun içini açmaya korkuyorum. Garantisi flan geçti ama ne bileyim zor gibi geliyor. Dışardan fana üfleyen faydası olur mu

• BenQuaker kullanıcısına yanıt
    Dışarıdan fana üflemenin bir faydası olmaz aksine pc içine daha fazla toz girebilir. Size öneririm bu işlerden anlamıyorsanız yani fan temizleyip termal macun değiştirme işlerini kast ediyorum bilgisayarı iyi bir servise götürüp bu işi yaptırın. Garantisi geçtiyse bunu asus dışında başka servislere de yaptırabilirsiniz.

Ben 6 aydır dizüstü kullanıyorum yarın bir gün ihtiyaç duyarsam servise götürüp bu işi yaptıracağım. Garantisi bitince de tanıdık ve pc aldığım yer var oraya yaptıracağım çünkü ben de içini açıp müdahale etmekten anlamam.

6 aydır dizüstü kullanıyorum ama son 2 yıldır baya konu okudum ve araştırdım dizüstü bilgisayarlar ile ilgili konuları.

• Noctivagant kullanıcısına yanıt
    Sağolun hocam. Şuan sıfırlayp kaspersky yüklemeyi düşünüyorum . Yine de performans attmazsa servise götürcem hocam..

• BenQuaker kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. Umarım servise götürmeden çözülür ama daha önce hiç servise gitmediyse cihaz bir servise götürmeniz de fayda olabilir. En azından toz temizliği ve gerekliyse termal macun değişikliği yaptırırsınız yine çünkü forumda dizüstü bilgisayar aldıktan 2 yıl sonra bir servise götürülmesini öneren insanlar görmüştüm. Daha sonrada yılda 1 defa aynı işlemi tekrar yaptırın filan diyorlardı

• Fan çok sık devreye girmiyorsa sorun temizlik ile ilgili değildir.

Normalde oyun oynama dışında fan sesi gelmez o model cihazdan. Bir alt modeli bende var.

Disk performansı ne durumda? Windows 10 'da bi hastalık var, son sürümlerde bile %100 disk kullanımı oluyor.

Böyle duurmlarda cihazın performansı düşük olur.

Madem ki format atmışsanız, full güncelleyin ve bilg8 veriniz bakalım durum nedir....

Bu arada güncel windows sürümü 1709 olmalı. Sisteminiz ssd üzerine mi kurulu? Sanırım diskiniz tek gövdede hdd ve ssd.

• Levcho L kullanıcısına yanıt
    Hocam disk kullanımı 10 ile 30 arasında değişiyor.

Fan ise normal video izlerken bile çalışıyor.ama pek randıman değil. Önceden fanın yanına elimi koyduğum zaman sıcak rüzgar eserdi. şimdi sıcak ama esmiyor. Bu nedenle böyle düşündüm.formattan sonra da performans artışı olmadı gibi.hatta bazı oyunlar için daha kötü durumda bile diyebilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: BenQuaker

Hocam disk kullanımı 10 ile 30 arasında değişiyor.

Fan ise normal video izlerken bile çalışıyor.ama pek randıman değil. Önceden fanın yanına elimi koyduğum zaman sıcak rüzgar eserdi. şimdi sıcak ama esmiyor. Bu nedenle böyle düşündüm.formattan sonra da performans artışı olmadı gibi.hatta bazı oyunlar için daha kötü durumda bile diyebilirim.

Bu durumda fiziksel bakım gerekecek gibi görünüyor. Fan ve soğutma aksamları temizliği. Termal macun değişimi v.s.
  • Levcho L kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam bi ara yaptırmayı düşünüyorum. Sağolun.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.