Şimdi Ara

Bilgisayarım için hangi işletim sistemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
1
Favori
635
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Elimde eski bir pc bulunuyor. Araştırma yapma ve dizi film için kullanıcam. Şuan Windows 7 professional yüklü.
    Linux kurmak istiyorum ama emin değilim. Benim istediğim pc sorunsuz çalışsın kasma donma yapmasın.
    Pc sony vaio vgn z41xtd Driver sorunu olur mu?
    Şuan sadece c bölümüm var onu bölerek kurmayı düşünüyorum. Kaç gb alan yeterli olur?

İşlemci Intel® Core™ 2 Duo İşlemci P9700, Gelişmiş Intel SpeedStep® Teknolojisini destekler
    Ram 6gb
    Ekran Kartı NVIDIA® GeForce® 9300M GS GPU + Intel® Grafik Ortam Hızlandırıcısı 4500MHD

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İlk defa kullanacaksanız Ubuntu ve onu temel alan dağıtımları deneyebilirsiniz. (Genellikle Linux Mint önerilir ama o da Windows'a çok benziyor - o kadar kuruyorsun azıcık farklılık olsun dimi :) )

Tavsiyem LTS destekli son Ubuntu sürümünü kurmandır.

Kurarken ve kurulum sonrasında %99 ihtimal sorun çıkar, şimdiden hazır ol.

En az 40 gb ayırmanı öneririm. Kullanım amacına göre arttır yada azalt.

• Çift işletim sistemi kurmak mantıklı. Oyun için windows kullan. İnternet, müzik, film ... için linux. Oyun oynamam, windowsta gerekli olan program yok diyorsan sadece linux.
    Linux mint ya da ubuntu türevleri kullanmanı tavsiye ederim. Alışınca windowsu aramazsın
  • celilsaygin kullanıcısına yanıt
    Oyun oynamam. Sadece dizi film araştırma o kadar.

Belki Windows'a Office programları için gerek duyarım o yüzden çift sistem istiyorum.

• monarch25 M kullanıcısına yanıt
    Anladım.

Şuan üstünde Windows kurulu iken kurabilirim değil mi?

Direkt internetten dosyayı indirip cd ye aktararak.

Peki bu sorunlar ne tür sorunlardır. Cihazı format atmamı gerektirir mi çünkü nasıl format atılır bilmiyorum. Birde bunlara kendi format cd leri mi ne lazımmış galiba.

Lts destekli ubuntu olunca ne oluyor.

Diski direkt Windows 7 disk bölücü ile bölücem.

Dizi film ve araştırma için kullanıcam. 60-70 ayırsam benim için yeterli olur diye düşünüyorum.

• Linkten wubi exe dosyasını indirin. istediğiniz dağıtımı listeden seçin ve ileri diyin. bu kadar gerisini program halleder. formatla falan uğraşmazsınız. en son pc yeniden başlar ve kurulum tamamlanır.
    benimde benzer bir laptopum var xubuntu kullanıyorum tavsiye ederim

https://github.com/hakuna-m/wubiuefi/releases/tag/1704r325
  • hareketliperde kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz işlemleri direkt Windows tan yapıyorum dimi.

Yeniden başladığı zaman işlem tamamlanmış oluyor ve ben ubuntu veya Windows seçiyorum. Peki driverlar nasıl oluyor ubuntuya girip yüklemek mi gerekiyor?

Ubuntu ile xubuntu arasında ne fark var

• elifednah kullanıcısına yanıt
    evet işlemleri windows üzerinden yapacaksınız. ayıracağız hdd boyutunu seçiyorsunuz ubuntu xubuntu lubuntu neyi seçerseniz onu seçiyorsunuz. şifre isteyecektir şifreyi bence tek haneli yapın çünkü tüm işlemlerde şifre ister linux sistemleri uzun şifreler sıkıntı oluyor.

windowsta işlem bitince pc yeniden başlayıp kurulum ekranına gelir. orada pc yi imkanınız varsa kablo ile nete bağlayın gerekli dosyaları driverlari kendisi bulur yükler sistem. kablo imkanı yoksa kablosuz olarak bağlarsınız kurulum ekranında.
    eksik driver olursa ayarlar kisminde driver kurulum bölümü var orada gösterir size ordan kurarsınız

xubuntu xfce masaüstünü temel alır ubuntu gnome. xfce çok az ram ve cpu tüketir pc daha rahat çalişir. netten farklara bakabilirsiniz. görsellerini de inceleyin beğendiğinizi kurun.
    Anladım baya kolaymış o zaman bu yöntem BIOS a falan da girmeye gerek yok hiç.

Ben bir kere yükliyip 2-3 yıl sorunsuz kullanmak istiyorum. En azından bu pc nin beni 3 yıl götürebilmesi için en uygun os u arıyorum.

Linux da bir kere kurup daha uğramak istemiyorum o yüzden hangisi stabilse onu tercih edicem.

Çok teşekkürler

Lts : Long support gibi bir şey yani uzun süreli desteği bulunan sürüm.

İso dosyasını indirin ve bir program ile usb ye yazın-windows iso sunu yazmak için kullandığınız programlar olur-

Daha sonra o iso yu boot etmeniz gerekecek. Bu söylediklerimden bir şey anlamadıysanız linux mint tr froum yada ubuntu tr forumları ziyaret edin, nasıl kurulacağı ile ilgili ayrıntılı açıklamalar oralarda mevcut.

Sorun şöyle olabilir mesela: ben ubuntuyu kurduktan sonra windows u açamadım. Hata verip duruyordu. Hatayı alıp başka bilgisayardan google dan aradım ve söylenenleri harfiyen uygulayınca çözüldü.

Çeşit çeşit sorunlar var size hangisi denk gelir bilemem.

Bence kendiniz kurmayı deneyin, denedikçe öğreniyorsun, gerisi boş.

Not olarak yazmayı unutmuşum, başlamadan önce kesinlikle ve kesinlikle Windows kurulum usb niz yanınızda ayrı olarak bulunsun. Sonra iso yu indirip usb ye yazmak için ayrı bir windowslu makineye ihtiyacınız olabilir.

• monarch25 M kullanıcısına yanıt
    Anladım. Yalnız bende Windows kurulum usb si mevcut değil. Bazı araştırmalarım sonucu bazı vaio lar kendi kurtarma cd lerine ihtiyaç duyuyormuş benim bilgisayar da böyle olabilir.

Yukarıdaki mesajda arkadaş bir link vermiş. Ordaki program direkt her şeyi hallediyormuş. Onunla denemek istiyorum

• Buraya not düşeyim, linux a ms office programını kurabilirsiniz. Wine programını kurunca çoğu windows programını çalıştırabilirsiniz.
  • celilsaygin kullanıcısına yanıt
    Çok iyi oldu bunu öğrenmem teşekkürler

Peki linux kurulumu sırasında mevcut windows çökebilir mi tekrar kurulum ister mi

• Linux mint ve ubuntunun kendi forum siteleri var. O forumlarda kurulum ile ilgili konular var. Onları takip ederseniz sorun olcağını zannetmiyorum. Göçme olmaz fakat açılış ayarlarından kaynaklı (grub2 bazen windows göremeyebiliyor - Düşük ihtimal) bozulma olabilir. Linux forumlarda düzeltme yöntemleri mevcut
    ubuntu ve xubuntu temelde aynıdır. sadece görünüm ve sistem kaynakları tüketme konusunda farkalrı var okadar. hangisini kurarsanız kurun 2-3 sene uzunca gider. Benim anlattığım yöntemde pc den linux kaldırmakta gayet kolay. program ekle kaldırdan uygulama kaldırır gibi kaldırıyorsunuz okadar.

İso yazdırma grup kaybolması vs bu tarz şeyler başınıza gelmez. ilk defa kullananlar için biçilmiş kaftandır.
    Sizin anlattığınız yolu inceledim. Kimisi ubuntunun yavaş çalıştığını ve gün geçtikçe daha da ağırlaştığını söylemiş.

Ama en azından denemek için çok kolay bir yol. Galiba ilk olarak öyle yüklerim eğer çok beğenirsem diğer arkadaşların dediği gibi kurulum yaparım. Sizde yavaş ya da ağır çalışma oldu mu acaba?

Birde linuxta batarya kullanımı naısk Windows dan daha uzun gitme gibi bir durum oluyor mu?

• kurulumdan 6 ay sonra bazı kullanıcılar yavaşla olduğunu belirtiyorlar. ben gözlemlemedim hiç genelde 3 ay sonunda siler tekrar başka bir dağıtım kurarım.

eski netbookumda windowsa göre daha iyiydi batarya durumu o dönem için.
    sizin en sağlıklısı ilk olarak bu şekilde kurmak daha sonra normal kurulum yapabilirsiniz.

windows iso lazım olursa özelden pm atabilirim link
    Anladım tamamdır o zaman. Sorun Windows İSO değil. Bilgisayar galiba kendi recovery cd sine ihtiyaç duyuyormuş. O yüzden kararsız kaldım. Birde verdiğiniz İSO ile Windows yükledik diyelim. Pc de bulunan vista keyi ile Windows 7 yi aktif edebilir miyim yoksa önce vista mı yükleyip güncelleştirme yapmam gerekir

• Şarj olayı kurduğunuz sisteme göre, arayuze göre farklılık gösterir. Ben notebookumda windowsta en fazla 1.5 saat şarj suresi alırken, xfce kurulu arch Linux ile 3saati görüyorum. Gnome arayuzunde şarj daha kısa sure gidiyor vs.

• internalinferno kullanıcısına yanıt
    Tamamdır çok teşekkürler.

Xfc arch linux u da bir araştırıyım. Şuan aklımda linux mint cinnamon ve Linux manjora var. İkisi arasında kaldım. Hangisinde şarj daha verimli gider bir fikriniz var mı

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.