Şimdi Ara

Bilgisayarı Parçalama Noktasına Getiren Harddisk Sıkıntısı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
525
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar. Öncelikle bilgisayarımdan bahsedeceğim. 60 GB SSD, 1 TB Seagate Barracuda hafıza mevcut.

Kullandığım bilgisayar yaklaşık 8 senelik. Bugüne kadar hiç sorun çıkarmadı. Ancak son zamanlarda ciddi sıkıntılar yaşamaya başladım.

Bilgisayarım C ve D Diski olmak üzere 2 bölümden ibaret. C diski (SSD) windows kurulu. D diski ise depolama. (1 TB)

TB depolama alanının yarısı dolu. Müzik arşivimi açıp dinlemek istediğimde devamlı takılmalar oluyor. D diskinden bir dosya açmaya çalışırken bilgisayar donmaya başlıyor. Ve harddiskten devamlı olarak rahatsız edici sesler geliyor. Bilgisayarı parçalama noktasına kadar geldim.

Harddisk testi için HD Tune programını indirdim. Sonuçları koyuyorum.Bilgisayarı Parçalama Noktasına Getiren Harddisk Sıkıntısı

Sizce sorun ne olabilir ? Bilgisayar açılıyor. Dosyalar gözüküyor. Ancak okuma yazma hızı yerlerde. Verilerin yedeğini almak için USB 3.0 Flash taktım. Kopyalanmıyor. (Saniyede 2 mb)

• Ekleme yapayım. Hiçbir şekilde harddisk portlarında arıza yoktur. Farklı portları farklı kablolar ile denedim. Harddisk yere düşürülmedi. el bile temas etmedi. Durup dururken bir anda bu hale geldi.

Sadece Seagate Firmware aracı indirilip update yapılmıştı.(Harddisk kodu aratılarak,uygun yazılım ile)
  • Geçen hafta elime geçen epey eski 3-4 harddisk var. Depo olarak kullanıyorum ve seninkiyle aynı sıkıntıları gösteriyor. HD Tune Pro 5.6 kullanıyorum, sendeki sürümde nasıl emin değilim ama Health kısmında çok hata veriyor ve bir tanesinin ısı sensörü bitmiş. Aynı şekilde aktarım hızı çok düşük. HD tune üzerinden baktığımda, bu 160-250gb çok eski harddiskler benim 5 yıllık 500gb harddiskimden çok daha kısa bir süre aktif kullanılmış (health tab'ında power on hours count kısmında görülen bir değer) ama bir ton okuma, bad sektör... çeşit çeşit hata gösteriyor.

Özetle harddiskiniz muhtemelen sıkıntılı, yenisini alıp, benim gibi sırf arşivlik doldurup sistemin dışına bir köşeye koymanız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 18 Haziran 2017; 0:13:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: LeviGerman

Geçen hafta elime geçen epey eski 3-4 harddisk var. Depo olarak kullanıyorum ve seninkiyle aynı sıkıntıları gösteriyor. HD Tune Pro 5.6 kullanıyorum, sendeki sürümde nasıl emin değilim ama Health kısmında çok hata veriyor ve bir tanesinin ısı sensörü bitmiş. Aynı şekilde aktarım hızı çok düşük. HD tune üzerinden baktığımda, bu 160-250gb çok eski harddiskler benim 5 yıllık 500gb harddiskimden çok daha kısa bir süre aktif kullanılmış (health tab'ında power on hours count kısmında görülen bir değer) ama bir ton okuma, bad sektör... çeşit çeşit hata gösteriyor.

Özetle harddiskiniz muhtemelen sıkıntılı, yenisini alıp, benim gibi sırf arşivlik doldurup sistemin dışına bir köşeye koymanız.

Çok teşekkür ederim değerli cevabın için. Sanırım yeni harddisk alacağım el mecbur.

Birşey daha sorayım. Acaba d diskine format atsam düzelme şansı var mı?

• Hocam tabi ki de format atmayı deneyebilirsin, ama problem bendeki sorunlu harddiskler gibiyse sorunun kökeni donanımsaldır. Ben formatladım haliyle değişen bir şey yok. Kırmızı uyarı işareti olanın hız testi diğerlerine göre yarı düzeyde çıktı ve aktarım hızı da 5mb.
    Gerçiği sizin ki 2mb olmasıyla daha yavaş. Benim elimin altında 20 küsür bilgisayar olduğundan birçok yedek alabiliyorum, ama siz verilerinizi kaybetme sıkıntısıyla karşı karşıya olablilirsiniz.

Health tab'ında nasıl bir görüntü alıyorsunuz, paylaşabilir misiniz?
  • Bu arada HD Tune 5.6 Pro indirdim. SonuçlarıBilgisayarı Parçalama Noktasına Getiren Harddisk Sıkıntısı
  • Reallocated Sector Count (sarı kısımda ) 2016 hatalı kısım varmış. Bu ne kadar bir sıkıntı emin değilim. Benim 250gb takılı olanda 393 hatalı sektör var ama onun hızı sağlıklı olan diğer 500gb'lık harddiskimden farklı değil. Bir benchmark yapabilirseniz, elimdeki harddisklerle kıyaslayabiliriz.

Read test;

160 gb olan epey öttü, o malum grrr sesi vardır.

Diğerlerinde daha "normal" bir ses çıktı. Hızları normal çıktı zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 18 Haziran 2017; 0:51:28 >

• c7 değişik bir hata olmuş..

ben "hddscan" "crystaldiskinfo" ve "hdtune" aynı anda kullanıp bakıyorum..
  • Benchmark testi Bilgisayarı Parçalama Noktasına Getiren Harddisk Sıkıntısı

• Çok düşük hocam, karenin sol üzeri zaten maksimum 4.5mb gösteriyor. Burada bir sıkıntı var. Bir şey harddiskinizi yalnış algılıyor. Benim yolladığım bench tablolarında 150mb üst sınır görünüyor.

Info tab'ına bakabilir misiniz;

• LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Hemen yolluyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anthony Quinn -- 18 Haziran 2017; 1:47:28 >
  • Hocam sizin harddiskin buffer kismi gorunmedi, program algilamadi veya windowa algilamiyor. Sisteminiz 8 yilliktir diye sata III destegi olmamasi o kadar problem degil.

Ama buffer, yani bir nevi arabellek yok.

Hd satus ilanlarinda gormusunuzdur, 16mb/32mb buffer. Bu onemli ve devrede degilse, harddiskinizin boyle yavas olmasina sasirmamak lazim. Calistigina sasirdim.

Simdi internetten bakmak lazim. Buffer devre disi kalirsa nasil cozulur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sadece fikir olması açısından yazıyorum.

Benim bilgisayarda da 2 tane HDD var. C de windows kurulu. D de depolama olarak kullanıyorum. Bilgisayarım biraz eski. 450 watt psu var. Sistemim herhalde limitlerde watt kullanıyor.

Bir iki tane fan taksam, overclock yapsam, bilgisayar çalışıyor fakat D ye girince biraz klasör açınca, program çalıştırınca, kopyalama yapınca harddisk donuyor. Ve bilgisayar donuyor. Yeniden başlatmam gerekiyor.

D ye girene kadar çalışıyor. D de işlem yapınca donuyor.

Overclocku veya fanları kaldırınca D de işlem yapınca donmuyor.

Demem o ki, sizin sistemde de psu yetersizliği sonucu harddiskte donmalar yapıyor olabilir. Güç kaynagına yüke bindirecek birkaç cihaz söküp (fan vs.) öyle deneyebilirsiniz.

(D olarak kullandığım harddiski 2. el almıştım. Hdtunede motor dönme arızası gösteriyor. Belki bundanda olabilir ama pc overclocksuz olunca çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UABarış -- 18 Haziran 2017; 14:5:58 >

• UABarış U kullanıcısına yanıt
    Evet,haklısınız. Dediğiniz gibi olma ihtimali de var çünkü, 4 tane fan ve 2 ekran kartı var. Güç kaynağı ise 650W Corsair.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba.

Harddisk içinde ki bilgiler silinecek ama belki Low Level Format harddiskinizi kurtarabilir, denemenizde fayda var.

• CEvaplarınız için çok teşekkür ederim. Bugün daha fazla dayanamayıp yeni harddisk aldım. Çok şükür şuan sorunsuz kullanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ali Lukunku

CEvaplarınız için çok teşekkür ederim. Bugün daha fazla dayanamayıp yeni harddisk aldım. Çok şükür şuan sorunsuz kullanıyorum.

Eski harddiskinizi kullanmıyorsanız bana kargolar mısınız

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: modrizzt

quote:

Orijinalden alıntı: Ali Lukunku

CEvaplarınız için çok teşekkür ederim. Bugün daha fazla dayanamayıp yeni harddisk aldım. Çok şükür şuan sorunsuz kullanıyorum.

Eski harddiskinizi kullanmıyorsanız bana kargolar mısınız

Maalesef. İçinde veriler var ve silinmiyor.

• Hayırlı olsun hocam, yeni hdd ile sıkıntısız yıllar diliyorum.
  • Hdtune testi ve diskten gelen sesler apaçık diskin ölmek üzere olduğunu gösteriyor. Diski, yeni aldığınız diske yedeklerin. Sonrasında low level format atıp duruma göre önemsiz şeyleri depolamak için kullanabilirsiniz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.