Şimdi Ara

Bilgisayarı eskisi gibi kullanamamak?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
389
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba. Size bir derdimi anlatmak istiyorum. Yazılım geliştirme bölümüne açmamın sebebi yazılımla alakalı olması. Yaklaşık 5 yıldır bu dertle uğraşıyorum fakat bir türlü çare bulamadım. Bilgisayarla tanıştıktan sonra birçok insan gibi ben de bilgisayarı çok sevmiştim. Sanal bir dünya her şeyiyle çok güzeldi. Elle tutup gözle gördüğümüz gerçek şeylerin çoğu sanallaştırılmıştı. En basitinden not defterini örnek verebilirim. Neyse yazılar, programlar, resimler vs. çok güzeldi, çok hoştu. Bilgisayarın nasıl çalıştığını, programların nasıl çalıştığını merak etmeye başladım. Nasıl yapılıyorlardı felan diye araştırırken yazılım ile tanıştım. Web uygulamalarını sevdiğimden php öğrenmeye başladım. Gerçekten çok güzeldi. Ekrana bir yazıyı yazdırmak bile müthiş derecede zevkliydi. Lise yıllarında bunları yaparken çok büyük şeyler olmasa da sanki büyük adamların, büyük yazılımcıların yaptığı gibi yaptığımı düşündüğümden bir nevi onları taklit ettiğimi düşündüğümden sanırım bu kadar zevk almıştım. Bilgisayar mühendisi olmaya karar verdim. Bilgisayar mühendisliğini kazandım ama çok iyi bir üniversitede değildi bölümüm. Neyse bölümü kazandık, dersler başladı falan. Hocaları pür dikkat dinliyorum, ağızlarından çıkan bir tane kelimeyi bile kaçırmak istemiyorum. Çünkü öğrenmeliyim, bölüme bunun için geldim. Dersler ilerledikçe lisede öğrendiğim şeylerin aslında çok küçük şeyler olduğunun farkına vardım. Bu arada daha önceden tanıdığım bir teknik servis bilgisayar mühendisi olmak istediğimi duyunca bana bilgisayarın nasıl çalıştığını bile bilmeyen bir mühendis tanıdığını bana böyle olmamam gerektiğini söylemişti. İşte o kafamda öyle bir yer etmişki 1.sınıfın 2.döneminde program yazarken (tabi giriş seviyesinde programlar) sürekli aklım bilgisayarın nasıl çalıştığını öğrenmeye gidiyordu. Tamam programı yazıyorduk ama bilgisayar bunu nasıl anlıyordu, tamam programlama öğreniyorduk ama bilgisayarın nasıl çalıştığını bilmeden bunun önemi yoktu gibi kafam meşgul olurken 4.sınıf bir bilgisayar m. öğrencisine durumu anlattım. O da demesin mi okulda bunları öğretmiyorlar. İşte tam o noktada kafayı yediğimi düşünüyorum. Neyse araştırıyorum işlemci, ram, rom falan öğreniyorum bir şeyler. O sene bana yetecek kadar bilgisayarın nasıl çalıştığını öğreniyorum ama öyle bi takmışım ki kafayı bunun farkına varamıyorum. Sürekli kafama o teknik servisin bilgisayarın nasıl çalıştığını bilmem gerektiğini söylemesi geliyor. İçimden diyorum bunu bilmem lazım yoksa iyi bir bilgisayar mühendisi olamam. Sürekli kafada bu var. Oysa adamın kastettiği bilgisayar bileşenlerinin birbirlerine nasıl takıldığı. Neyse zaman geçiyor ben sürekli bilgisayarın nasıl çalıştığıyla ilgileniyorum. Bir şeyler öğreniyorum ama sürekli daha derine inmeye çalışıyorum, niye çünkü ben bilgisayar mühendisi olucam (kafaya gel ). O ara kafaya görüntünün nasıl oluştuğunu falan takıyorum. Hatta yine foruma o konuyla alakalı konu açmıştım. O görüntü meselesinden sonra bilgisayarı eskisi gibi kullanamaz oldum. Bilgisayara kötü anlamda bir bakış açısı gelişti. Anlam veremediğim bir bakış açısı. Önümdeki cihaz artık çok farklı bir cihazdı. Ev yapımı bilgisayarları araştırdım, Apple I'in devre şemasını ayrıntısına kadar inceledim. Lojik devrelerle ilgilendim. Böyle zaman geçti ve okul bitti. Ama hala kafamda bazı şeyleri çözememiştim. Geçenlerde bir şekilde artık sorunu çözdüm fakat 5 sene boyunca kafayı buna taktığımdan sanırım bir nevi alışkanlık olmuş. Bu sorunu çözünce eskisi gibi kullanıp, program yazmaktan zevk alacağımı, bir nevi sorunu çözünce her şeyin çorap söküğü gibi geleceğini düşünüyordum ama fark yok. Bir türlü düzeltemiyorum. Bu benim yazılım alanında farklı konular öğrenmemi de zorlaştırıyor. Keşke eskisi gibi bilgisayarı kullanabilsem. Ne yapacağımı bilmiyorum? Nereyi kaçırıyorum? Sanki böyle bir şeyleri anlamamışım ama neyi anlamadığımı bulamıyorum. Bu sıkıntıdan dolayı o teknik servisin bu lafını hiç dikkate almasaydım, o 4. sınıf öğrencisinin dediğine kulak asmasaydım diye düşünüp duruyorum. O zaman belki gereğinden fazla kafayı takmayacaktım. Off of.

• Soru nerde? Bilgisayarı bilmezken herşey mucize gibi gelir ama öğrendikten sonra cazibesini kaybeder. Sanırım senin sorunun bu. Hoş, insan bilgisayar gibi aptal bir aleti niye psikolojik sorunların kaynağı haline getirir o da ayrı bir soru.
  • Bir yerden konuşalım hocam size yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.
  • Mühendis olup da teknisyenin lafına takılmayı, böyle ezik olmayı anlayamıyorum. Sen müh değil olsa olsa 4 yıllık diplomalılardan nefret eden teknik liseli bir trol olabilirsin.

Tutarsız cümlelerin de ilgi cahilliğini teyit ediyor zaten.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: seyfi84

Mühendis olup da teknisyenin lafına takılmayı, böyle ezik olmayı anlayamıyorum. Sen müh değil olsa olsa 4 yıllık diplomalılardan nefret eden teknik liseli bir trol olabilirsin.

Tutarsız cümlelerin de ilgi cahilliğini teyit ediyor zaten.

Okulu bitirdikten sonra teknisyenin lafına takılmadım. Adam bana nasihat etti kendince, daha öğrenci bile değildim o zamanlar. Nedense takmışım işte kafayı. Zaten bunu yaptığım için kendime kızıyorum. Özetle, bilgisayarın cazibesinin eskisi gibi olmaması ve kendimce bunun nedenlerini anlatmaya çalıştım. İkincisi düz lise mezunuyum, üniversiteyi hakkını vere vere bitirdiğim halde kendime bilgisayar mühendisi demiyorum, 4 yıllık diplomalılardan nefret ettiğimi nereden çıkardınız anlamadım. "Mühendis olup da teknisyenin lafına takılmayı, böyle ezik olmayı anlayamıyorum." demişsiniz, sırf mühendis diye teknisyeni küçük görmek ayrı bir eziklik bence. 4 yıllık okul okuyup diploma alana bakacaksak zaten piyasa binlerce diplomalı boş mühendisten geçilmiyor. Neyse iyi ki böyle düşünmüyorum.
  • Bilgisayarın nasıl çalıştığını bile bilmeyen mühendisler derken bilgisayarı elektronik açından kast ediyor olmalı. Onu diyen kişiye tam sormalı, ne demek istiyor diye. Ancak ne demek istemiş olursa olsun bilgisayarın nasıl çalıştığı, bilgisayar mühendisliği / yazılım açısından önemsiz bir ayrıntı. DevOps / Sistem Admin açısından önemli olabilir, harddiskin eskiyse hergün, yeni ve iyi bir SSD'yse haftada bir yedek alırsın örneğin. Benim bilgisayarlardan biri Raspberry Pi, RAM, VRAM, CPU hepsi Samsung marka çipin içinde System on a chip / SoC tasarımı, bilgisayarın nasıl çalıştığını bilmiyorlar diyene SoC nedir diye sorsam bilir mi acaba? Rasppi'ye format at, Linux kur desem onu yapabilir mi? Ve artık günümüzde bilgisayarın nasıl çalıştığı önemsiz. Bahsettiğim Rasppi'yi $35 'e aldım ve 700Mhz CPU, 256MB RAM (VRAM paylaşımlı) ve birçok uygulamayı çalıştırabiliyor ama uygulamaları kurmak , derlemek, ayarlamak önemli.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.