DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Bilgisayardan istediğimiz frekansta ki telsizleri dinlemek
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
40
Cevap
6
Favori
70.891
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> Bilgisayardan istediğimiz frekansta ki telsizleri dinlemek
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 sonraki >>>
Giriş
      300 Mesaj
      02 Aralık 2004 12:21:15
      Arkadaşlar bilgisayardan telsiz seslerini dinleyebilirmiyiz cb. yani halk bandı gibi frekansları özellikle nasıl yapılır...

• Yüzbaşı
      587 Mesaj
      03 Aralık 2004 08:28:05
      bunu için brnde bir program vardı bulursam sana yollarım

• Çavuş
      48 Mesaj
      03 Aralık 2004 17:01:39
      Kulaklık çıkışı olan bir telsiz ile olur.
      Kulaklık çıkışını birgisayarın Line in girişine takacaksınız.

Telsizden istediğiniz frekansı seçtikten bilgisayardan dinleyebilirsiniz.

• Yüzbaşı
      300 Mesaj
      04 Aralık 2004 12:16:00
      teşekkür ederim arkadaşım çok basit bir cevap olmuş ama benim dediğim o değil bi arkadaşta görmüştüm bir program indiriyo onu kuruyor o aynı winamp gibi ama telsiz görünümünde oradan istediği frekansı ayarlıyordu ve dinliyordu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinancık -- 6 Aralık 2004, 13:25:08 >

• Yüzbaşı
      300 Mesaj
      04 Aralık 2004 16:13:12
      ya okadar basit bi şeyi bizde biliyoz amaç bilgisayarda bi program aracılığı ile istediğimiz frekansı dinlemek

quote:

Orjinalden alıntı: aliaygun

Kulaklık çıkışı olan bir telsiz ile olur.
      Kulaklık çıkışını birgisayarın Line in girişine takacaksınız.

Telsizden istediğiniz frekansı seçtikten bilgisayardan dinleyebilirsiniz.

• Yarbay
      2472 Mesaj
      06 Aralık 2004 14:12:04
      radyolu tv kartı ile mümkün olabilir

• Yarbay
      2995 Mesaj
      06 Aralık 2004 16:16:30

quote:

Orjinalden alıntı: goke

radyolu tv kartı ile mümkün olabilir

dediğin doğru peki bu işi TV kartı olmadan yapabilirmiyiz?internet aracılığıyla yada programla?

• Yarbay
      2337 Mesaj
      06 Aralık 2004 19:57:55
      alıcı olarak ne kullanacaksin pc den telsiz frekanslarını yakalamk için?

İNADINA TRABZONSPOR!!!
    • Yüzbaşı
      883 Mesaj
      07 Aralık 2004 00:08:32
      valla böle bişi varsa süper olur.hatta bilen birisi varsa sölesin ömür boyu dua ederim ona

• Yüzbaşı
      361 Mesaj
      07 Aralık 2004 00:27:31
      ya bende tv kartı var nasıl yapacam heyacanlandım şimdi

• Binbaşı
      1587 Mesaj
      07 Aralık 2004 00:57:26
      Oyle her istediginiz frekansdaki yayini siradan radyo yada tv kartlari ile dinleyemezsiniz.

Cok istenirse bir iki sey yapilabilir.

Ornegin FM 88-108Mhz araligini dinlememize imkan veren bir kartin RF-Mixer ve OSC devrelerine mudahale yaparak (filitre ve rezonas elemanlarini degistirerek) frekansi farkli bir bolgeye kaydirabilirsiniz. PLL devresinde varsa xtali de uygun olani ile degistirmeniz gerekir. Bu durumda 88-108 MHZ disinda FM yayini yapan vericileri yakalayabilirsiniz.

Ancak bu islemlerden sonra aliciniz artik orjinal frekans araliginda calismayacaktir. Ayrica yeni frekans bolgesinde alici devreleri ne kadar iyi calisir kestirilemez.

Bence arkadasin soz ettigi program ozel bir donanimi kullaniyor. Yani PC icinde cok genis bandli PC tipi bir alici karti olabilir. (Muhakkak birileri uretip satiyordur.)

http://groups.yahoo.com/group/Antrak_Gazetesi/ grubunda bu soruyu sorarsaniz size fazlasiyla yardimci olacaklardir.

• Yüzbaşı
      300 Mesaj
      10 Aralık 2004 13:02:39
      quote:

Orjinalden alıntı: erdemt

ya bende tv kartı var nasıl yapacam heyacanlandım şimdi

TV KARTIN RADYOLU İSE OLUYOR AMA BENİMDE İSTEDİĞİM BİR PROĞRAMI VAR ONUN BİLGİSAYAR İNDİRİYON ÇOK GÜZEL GÖRÜNÜMLÜ BİR MASA ÜSTÜ RADYO GÖRÜNÜMÜNDE ORADAN DİJİTAL GÖRÜNÜMLÜ AYARLARI VAR FREKANSLARI AYARLADIKÇA KARŞINA SESLER GELİYOR YALNIZ İYİ BİR ANTEN GEREKLİ İMİŞ O DA BASİT İŞ ZATEN BENİM İÇİN
      PROGRAMI KULLANAN O ARKADAŞA Bİ TÜRLÜ ULAŞAMIYORUM ULAŞSAM ZATEN BURADAN HERKESE GÖNDERECEM PROGRAMI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinancık -- 18 Aralık 2004, 15:59:57 >

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      11 Aralık 2004 04:42:38
      bunun olabilmesi için mutlaka hardware denilen radyo dalgalarını algılayacak bir sensöre ihtiyaç var...velev ki program olsa bile bu dalgaları yakalama şansına bilgisayaraın hangi parçası uygundur ve yakalamakla bitmeyecek onun vasfını değiştirecek...zaten radyo dediğimiz devre bunu yapar...şimdi madem bu programla oluyor ve olabilir...demekki radyo üreten firmalar da IQ problemi var...adamlar bize radyolu telefon mp3 player yaparken hiç zorlanmazlar nasılsa yazılımla oluyor onu ucuz ve kısa yoldan hallederlerdi...

ama arkadaşın dediği gibi bir radyo tv kartın varsa onunla oynayarak buna ulaşman teorik olarak mümkün...

Tıkla bloguma hayatına birşeyler kat. Mutlaka alacağın birşeyler olacak
      They don't care about us
      *** Hiç sorun değil biz herkesi umursuyoruz. Çünkü biz büyük bir milletiz. ***
      *** Düşersin ama kalkarsın, kaçırırsın ama yakalarsın, vazgeçmezsen başarırsın...***
    • Yüzbaşı
      251 Mesaj
      11 Aralık 2004 15:48:39
      Selam

Bir frekansı dinlemek istiyorsanız o banda ait bir anten yapmanız gerekir
      Örneğin 7Mhz için tam dalga bir anten için 40, yarım dalga için 20m uzunluğunda dipol antene ihtiyacınız olacak.

Peki Pc den dinlemek mümkünmüdür?

İnternet yolu ile evet. ancak diğer taraftan anten yapsanız bile sinyali alıp işleyecek bir devrenin olması şart. Bunun için Receiver aletleri vardır. Scanner olarak da tabir edilebilir.

Her ne kadar pc kullanılsada pc den oluşan gürültü neticesinde RF alışımız oldukça düşük ve gürültülü olacaktır.

Eğer bu tür işler le uğraşmak istiyorsanız Amatör Telsizcilik lisansı alıp bu işi legal yoldan halletmenizi öneririm.

www.tk.gov.tr
      www.trac.org.tr
      www.antrak.org.tr

Selamlar Burak ( Ta1gs )

• Yüzbaşı
      300 Mesaj
      18 Aralık 2004 15:48:57
      quote:

Orjinalden alıntı: Vodka

Selam

Bir frekansı dinlemek istiyorsanız o banda ait bir anten yapmanız gerekir
      Örneğin 7Mhz için tam dalga bir anten için 40, yarım dalga için 20m uzunluğunda dipol antene ihtiyacınız olacak.

Peki Pc den dinlemek mümkünmüdür?

İnternet yolu ile evet. ancak diğer taraftan anten yapsanız bile sinyali alıp işleyecek bir devrenin olması şart. Bunun için Receiver aletleri vardır. Scanner olarak da tabir edilebilir.

Her ne kadar pc kullanılsada pc den oluşan gürültü neticesinde RF alışımız oldukça düşük ve gürültülü olacaktır.

Eğer bu tür işler le uğraşmak istiyorsanız Amatör Telsizcilik lisansı alıp bu işi legal yoldan halletmenizi öneririm.

www.tk.gov.tr
      www.trac.org.tr
      www.antrak.org.tr

Selamlar Burak ( Ta1gs )

Zaten benim amatör telsizci lisansım var ben yıllardır bu işlerle ve elektronik ve bilgisayarla uğraşıyorum
      Nereye kaç cm anten yapılacağınıda hesabı kitabı var öyle senin anlattığın kadar basit değil sakın kızma ama arkadaşım tereciye tere satmışsın sen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinancık -- 18 Aralık 2004, 15:56:59 >

• Yüzbaşı
      251 Mesaj
      18 Aralık 2004 16:03:43
      :) kızmak ne kelime canım
      çağrı işaretinizi öğrenebilir miyim acaba?

Bu arada bu işleri biliorsanız sorunuzun cevabını da biliyor olsanız gerek veya sormak istediğinizi tam olarak ben anlamadım??

selamlar
      Burak ta1gs/8

• Teğmen
      101 Mesaj
      15 Ocak 2005 19:33:00
      bence internet üzerinden nasış radyo dinleniyor yada tv izleniyorsa telsiz konuşmalarınıda bir program vasıtasıyla belirli bir adresten mümkün olabilir.

bu ne kadar gerçekçi bilemiyorum ama yalnızca varsayım.

ve hiçte olmayacak birşey değil

biraz daha araştırma yapmak gerek ...

• Yarbay
      3826 Mesaj
      15 Ocak 2005 21:40:37
      temin google den araken bir site buldum öztürkler adlı bir firmaya aitti dallas uçak konuşmalarını, maimi polsiz telsizlerini.... dinleyebileceğiniz linkler vardı

• Yarbay
      4181 Mesaj
      16 Ocak 2005 00:44:25
      merhaba arkadaşlar... İnternet üzerinden telsiz konuşmalarını dinlemek istiyorsak , bir kere dinlemek istediğimiz yerin telsizlerini çekebilecek bir alıcı olmalı... Üstelik bu alıcı aynı anda birçok kanalı aynı anda alamayacağına göre , bahsedilen link e her bağlanan kişi için , veya herbir kanal için bir telsizin bu server a girilmesi gerekir... Yani bu hizmeti vermek isteyen sitenin örneğin sadece İstanbul için mesela VHF bandında ( ki 136.000 - 174.000 MHz arasıdır ve kanal aralığı 25kHz dir ) 38 MHZ için , 1520 kanal ( teorik olarak !!! özel boş kanallar olabilir...) olduğuna göre , 1520 adet telsizi sistemine bağlaması gerekir... Bu adet sadece bir vilayet merkezi için ve sadece VHF bandı için geçerlidir. Türkiye ' de en son hatırladığım kadarı ile 6000 den çok belde olmalı... Varın yapılacak yatırımın boyutunu bir düşünün. Ayrıca yalnız VHF ve İstanbul için 1520 adet ses sinyalinin nasıl bir bilgisayar sistemine bağlanabileceğini bilgisayar işi ile uğraşan arkadaşlarımız bizden daha iyi anlayacaklardır. Ve hepsi bir yana 1520 kanalın sesini internetten verebilmek için sitenin up-load hızının ne olması gerektiği de ayrı bir muamma bence... Benim şahsi kanaatimce ( gönlüm olmasını çok istese de ) böyle bir sistemin internet üzerinden mümkün olmadığı yönünde. Yatırım aşırı pahalı ve muhtemelen getirisi çok az olacaktır ( teknik olarak başarılsa bile ) ...
      Radyo / TV kartı ile de ( standart kartları kast ediyorum !!! ) olabileceğini sanmıyorum... Çünkü bu kartlar PLL kontrollü olduğu için lokal osilatörünün ayarlarını değiştirirseniz , frekans kilitlenemez (referans kristali ile oynayarak pek fazla kaymayacaktır ! ). Yazılım ile yapmaya kalksanız , alıcının band aralığı belirli olduğu için,istediğiniz frekanslara gelmeyecektir... gelse bile giriş ( Front-end / giriş önkuvvetlendirici ) devrelerin belirli frekansa akordlu olmasından dolayı , alıcı hassasiyeti aşırı düşecektir...Bu durum bir dereceye kadar kazançlı antenlerle telafi edilebilir belki ama daha önce telekom kurumu veya emniyet çatıdaki veya yüksek bir yerdeki iri antenin ne işe yaradığını merek etmez ise.
      Scanner tabir edillen ve örneğin 100kHz-1GHz arası alcı ihtiva eden cihazlar ise el altından piyasada dolaştığı halde kanunen ithali yasak olan cihazlar statüsünde olduğu için riskli ve bilgisayara bağlamak çok mantıklı değil...
      Bence yine eskisi gibi el yapımı amatör cihazlar bu konunun en kolay çözümü gibi görünüyor... tabii ki PC olmadan...
      Bu arada legal yolla ithal edilebilen ve birçok bandı kapsayan bir PCI radyo kartı var ise bilen arkadaşlardan bu konuda bilgi almak da isterim... nerededir , kaçadır vs gibi ... Saygılarımla

• Yarbay
      3651 Mesaj
      16 Ocak 2005 19:55:18
      quote:

Orjinalden alıntı: untayk

merhaba arkadaşlar... İnternet üzerinden telsiz konuşmalarını dinlemek istiyorsak , bir kere dinlemek istediğimiz yerin telsizlerini çekebilecek bir alıcı olmalı... Üstelik bu alıcı aynı anda birçok kanalı aynı anda alamayacağına göre , bahsedilen link e her bağlanan kişi için , veya herbir kanal için bir telsizin bu server a girilmesi gerekir... Yani bu hizmeti vermek isteyen sitenin örneğin sadece İstanbul için mesela VHF bandında ( ki 136.000 - 174.000 MHz arasıdır ve kanal aralığı 25kHz dir ) 38 MHZ için , 1520 kanal ( teorik olarak !!! özel boş kanallar olabilir...) olduğuna göre , 1520 adet telsizi sistemine bağlaması gerekir... Bu adet sadece bir vilayet merkezi için ve sadece VHF bandı için geçerlidir. Türkiye ' de en son hatırladığım kadarı ile 6000 den çok belde olmalı... Varın yapılacak yatırımın boyutunu bir düşünün. Ayrıca yalnız VHF ve İstanbul için 1520 adet ses sinyalinin nasıl bir bilgisayar sistemine bağlanabileceğini bilgisayar işi ile uğraşan arkadaşlarımız bizden daha iyi anlayacaklardır. Ve hepsi bir yana 1520 kanalın sesini internetten verebilmek için sitenin up-load hızının ne olması gerektiği de ayrı bir muamma bence... Benim şahsi kanaatimce ( gönlüm olmasını çok istese de ) böyle bir sistemin internet üzerinden mümkün olmadığı yönünde. Yatırım aşırı pahalı ve muhtemelen getirisi çok az olacaktır ( teknik olarak başarılsa bile ) ...
      Radyo / TV kartı ile de ( standart kartları kast ediyorum !!! ) olabileceğini sanmıyorum... Çünkü bu kartlar PLL kontrollü olduğu için lokal osilatörünün ayarlarını değiştirirseniz , frekans kilitlenemez (referans kristali ile oynayarak pek fazla kaymayacaktır ! ). Yazılım ile yapmaya kalksanız , alıcının band aralığı belirli olduğu için,istediğiniz frekanslara gelmeyecektir... gelse bile giriş ( Front-end / giriş önkuvvetlendirici ) devrelerin belirli frekansa akordlu olmasından dolayı , alıcı hassasiyeti aşırı düşecektir...Bu durum bir dereceye kadar kazançlı antenlerle telafi edilebilir belki ama daha önce telekom kurumu veya emniyet çatıdaki veya yüksek bir yerdeki iri antenin ne işe yaradığını merek etmez ise.
      Scanner tabir edillen ve örneğin 100kHz-1GHz arası alcı ihtiva eden cihazlar ise el altından piyasada dolaştığı halde kanunen ithali yasak olan cihazlar statüsünde olduğu için riskli ve bilgisayara bağlamak çok mantıklı değil...
      Bence yine eskisi gibi el yapımı amatör cihazlar bu konunun en kolay çözümü gibi görünüyor... tabii ki PC olmadan...
      Bu arada legal yolla ithal edilebilen ve birçok bandı kapsayan bir PCI radyo kartı var ise bilen arkadaşlardan bu konuda bilgi almak da isterim... nerededir , kaçadır vs gibi ... Saygılarımla

Niye 1520 kanalı da internete versinler ki, özel ve herkese hitap edebilecek birkaç kanalı verirler yeter. Ayrıca bir telsizden sadece bir kanal dinlenmiyor, telsizin özelliğine göre kanalları sürekli scanleyebiliyor ve hangi kanalda ses iletimi varsa o kanala odaklanıyor. Ben bir sitede görmüştüm, Amerika'da bir bölgenin polis, tıbbi yardım ve itfayi hizmetleri, şerifin bürosu fln tek bir telsiz üzerinden internete aktarılıyordu. Hangi kanalda konuşma geçiyorsa onu dinliyordun, dinlediğin kanal da ekranda EMS, Fire Dept falan diye yazıyordu. Bu konularla ilgili olduğumdan bir araştıracağım, o siteyi bulurum kapanmadıysa.

Ayrıca bahsettiğim gibi Amerika'da internet üzerinde devlet kurumlarının telsizlerini dinlemek yasal ama Türkiye'de yasak. Gerçi bazı olaylarda internetteki telsiz dinleme sitelerini kapatıyorlar mesela banka soygunlarında gibi. Ama onun dışında herşey şeffaf. Zaten yasaklamak çok saçma, zaten niyeti bozuk olan adam açar polis frekansını her bişeyi dinler kimse de anlamaz mandallamadıkça, kime yasaksa? Bir de gazeteciler falan polis telsizlerini olay yerine ulaşmak için dinliyorlar, bunlar da yasak mı? Bilgisi olanlar açıklarsa sevinirim.

Sitenin adresini en kısa zamanda ulaştıracağım.

Ford Focus TDCi güncel ortalama yakıt tüketimim :

Reklamlar
-x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.