Şimdi Ara

Bilgisayara su kaçtı açılmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
69
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 11 ay
  • Cevaplayan Üyeler 3
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 3
  • Ortalama Mesaj Aralığı 4 saat 16 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • bankai20 (3 mesaj) oguz298 (2 mesaj) parcapincik (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (2 mesaj) Mobil (3 mesaj) Uygulama (1 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Teknik Yardım >> Bilgisayara su kaçtı açılmıyor
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    807 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Merhaba hocalarım
    Ben bir kimya labinda çalışıyorum ve dun aksam elimdeki solüsyon yanlışlıkla bilgisayara aktı (10 ml civarinda fosforik asit tuzları pH 7 civarında içinde biraz sodyum klorür de var yani elektrolit ve ama asidik falan değil suyla aynı sayılır pHî) hemen bir peçete ile sildim sonra hızlı buharlaşsîn diye ethanollü peçete ile üstünden geçtim hemen (bu gereksizmis o an farkedemedim ama bu zarar veremez) sonra üstünde çalıştığımız dosyayı kaydedip kapattım fişini çektim. Farkettigim kaydederken bazı tuşların yapışık kaldığı idi biraz zorlandım. Neyse az önce açmaya calistigimda açılmadı fişini taktım şarjı yoktur diye. Fişini takınca bir kaç saniye açıldı ve kapandı. Fişi takılıyken böyle yapıyor. Şimdi herşeyi çıkardım ters çevirdim(dün akşam nedense aklımıza gelmemis) şu an yapabileceğim bir şey yok mu? Bilgisayar benim değil labin. Ve eğer gitti ise içindeki verilere bir şey olmamıştır değil mi? Sol tarafına döküldü laptobin harddisk orada değildir diye düşünüyorum.

Herkesin tavsiyelerine açığım iyi forumlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

|
    |

• Kurmay Yarbay
    5599 Mesaj
    harddiske bir şey olduğunu sanmıyorum ama bataryasını sökün mümkünse kuru bir ortamda cihazı iyice kurutun. eğer döktüğünüz şey metal parçaları paslandıracak bir şeyse söküp tüm solüsyonu temizlemeniz gerekli.

sıvı temasından sonra açmaya çalışmanız biraz işleri kötü yapmış olabilir.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    807 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Hocam çok degildi but yuzden kurumustur site dusunmustum bataryasini vs simdi soktum ve bekliyorum tekrar ne zaman denemeliyim. Eger bozulmussa olan anakarta olmustur degil mi? Çok tesekkurler cevabiniz icin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bankai20 -- 17 Nisan 2020; 12:49:15 >
  • Kurmay Yarbay
    5599 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: bankai20

Hocam çok degildi but yuzden kurumustur site dusunmustum bataryasini vs simdi soktum ve bekliyorum tekrar ne zaman denemeliyim. Eger bozulmussa olan anakarta olmustur degil mi? Çok tesekkurler cevabiniz icin
    sıvı temaslarında en başta kısa devreden dolayı risk oluyor. kuruduktan sonra kullanılabilir fakat oksitlenme yapıcak bir şey döküldüyse dediğim gibi temizlenmeli yoksa zaman içinde anakart kullanılamaz hale gelicektir.

eğer kuru halde hala açılmıyorsa büyük ihtimalle anakart zarar görmüştür. temizleyip tekrar denemek gerek.
  • Yüzbaşı
    807 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: oguz298

sıvı temaslarında en başta kısa devreden dolayı risk oluyor. kuruduktan sonra kullanılabilir fakat oksitlenme yapıcak bir şey döküldüyse dediğim gibi temizlenmeli yoksa zaman içinde anakart kullanılamaz hale gelicektir.

eğer kuru halde hala açılmıyorsa büyük ihtimalle anakart zarar görmüştür. temizleyip tekrar denemek gerek.

Alıntıları Göster
    Çok teşekkürler hocam. Pazartesi deneyeceğim:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Binbaşı
    1054 Mesaj

Sıvı teması olduğu saniye cihaz şarzdan çekilir, pil sökülüyor ise pil hemen çıkarılır, pil sökülmüyor ise power tuşuna uzunca basılarak cihaz kapatılır, önemli belge var ise ve belgenin içeriği cihazdan degerli ise kayıt edeyim kapatayım gibi bir durum düşünülür aksi halde dosyayı kayıt edilen süre içersinde cihaz büyük ihtimalle çöp olur, cihaz bundan sonraki süreçte kesinlikle çalıştırılmalı, içi sökülüp ipa yada Kontak sprey ile banyo yaptırılıp yüzde yüz kurulduğundan emin olduktan sonra montaj yapılıp elektrik verilmelidir,

büyük çoğunluk cihaza sıvı kaçırınca o an kapatıyor aslında cihaz sağlam, aradan 6 saat 12 saat 1 gün yada 2 gün geçtikten sonra cihaza herhangi bir işlem yapmadan ilk elektriği verince cihaz bozuluyor çünkü o süre zarfında sıvı ucmak yerine cihaza işliyor ve ilk elektriği alınca kaçınılmaz son..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    bankai20 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
konkasör
En ucuz kedi maması fiyatları
anzer balı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,359
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.