Şimdi Ara

Bilgisayara Müzik seti kolonlarını çalıştırmak / kolonlarını bağlamak (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
1
Favori
15.511
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Hocam yardımın için çok teşekkürler haziran ayından beri kullanıyorum ancak bir sorun oldu :)

Ben devrenin gücünü psu dan alıyordum hatırlarsanız.

Dağınık durmasın diye psu nun dış kalıbı ile devrenin soğutucuyu dip dibe koyuyordum yani aliminyum soğutucu psunun dış metaline değiyordu.

Bi süre sonra sesde cızırtılar çıkmaya başladı zaten bass patladı sanırım da :)

Bende devreye bir bakayım derken devrenin aliminyum soğutucusu psunun metalinden çekildiğinde psunun fanı duruyor ve kapanıyor devre de aynı şekilde ışığı sönüyor..
    Okulda hocalarım kısa devre olmuştur dediler ancak fazla ilgilenmediler...Yazıyla ne kadar anlatsamda video çekmek daha açıklayıcı olur diye düşündüm ve video çektim

http://www.youtube.com/watch?v=_F3SIU9Qpzk

Olmadı yeni devre alıp birde sizin yardımınızla trafoydu sanırım ona bağlayacağım zaten psu çok pis görüntü herşey ortada felan rahatsız oluyorum..

Ancak devreyi değiştirmek gerekirmi yoksa çözüm varmıdır ne yapılabilir yardımcı olursanız sevinirim

Birde videoda anlaşılırmı bilmem soğutucu ile psu demiri arasında ufak bir sürtünme yada boşluk olduğunda kıvılcımlar çıkıyor...

TEŞEKKÜRLER...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JEANT -- 12 Ekim 2013; 17:12:47 >
  • Viedo not görüntülenemedi,, tda7377 nin sırtı şaseye geliyor sanırsam. tda1554 şaseye bağlanamıyor, entegre sırtı. Şimdi siz sağdece pc psu sunu çalıştırın. Pc psu sundaki siyah kablonun birini psu nun dış metaline bağlayın, fakat bu işlemi yaparken topraksız piriz kullanın. Piriziniz topraklıysa gerek yok yapmanıza. Anfiye bağlamadan psu normal çalışmasıgerekiyor. Soğutucuyu değirince psu çalışıyorsa, bu arada psu yu çalıştıran yeşil kablo nereye bağlı. Psu dan çıkan herhengibir siyah kabloya bağlı olması gerekiyor. Sorun psu damı anfidemi,, hoparlorun biri bozuk yada anfinin çıkışlarından birimi hasarlı. Bunu bulmanız gerekiyor. Önce psu yu tek başına adaptör gibi çalıştırın, kablolarını kontrol edin. size sağdece sarı-siyah ve yeşil lazım. Psu nun dış tarafı evinizdeki toprak hattına bağlıdır, burası ile siyah kablolar ve anfinin eksisi aynı değildir. Metale deymesi demek evinizin toprak hattına deymesi dir. bu durum sakıncalıdır.
    1. psu kablosundaki yeşil kabloyu, hemen psudan çıkan siyah bir kabloya bağlayın. (anfinin deymesi ile psunun çalışması, yeşil kablonun eksi devresini anfi üzerinden tamamladığı. fakat anfinin psu eksisine bağlı olmadığının göstergesi olabilir). Yani anfinin eksisi siyah kabloya bağlanmamış, psu metaline değince çalışıyor. Peki psu neden drekt çalışmıyor, burası yukarıdaki yeşil kablo karmaşıklığı varsayımıyla ilgili.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Fırtına

Viedo not görüntülenemedi,, tda7377 nin sırtı şaseye geliyor sanırsam. tda1554 şaseye bağlanamıyor, entegre sırtı. Şimdi siz sağdece pc psu sunu çalıştırın. Pc psu sundaki siyah kablonun birini psu nun dış metaline bağlayın, fakat bu işlemi yaparken topraksız piriz kullanın. Piriziniz topraklıysa gerek yok yapmanıza. Anfiye bağlamadan psu normal çalışmasıgerekiyor. Soğutucuyu değirince psu çalışıyorsa, bu arada psu yu çalıştıran yeşil kablo nereye bağlı. Psu dan çıkan herhengibir siyah kabloya bağlı olması gerekiyor. Sorun psu damı anfidemi,, hoparlorun biri bozuk yada anfinin çıkışlarından birimi hasarlı. Bunu bulmanız gerekiyor. Önce psu yu tek başına adaptör gibi çalıştırın, kablolarını kontrol edin. size sağdece sarı-siyah ve yeşil lazım. Psu nun dış tarafı evinizdeki toprak hattına bağlıdır, burası ile siyah kablolar ve anfinin eksisi aynı değildir. Metale deymesi demek evinizin toprak hattına deymesi dir. bu durum sakıncalıdır.
    1. psu kablosundaki yeşil kabloyu, hemen psudan çıkan siyah bir kabloya bağlayın. (anfinin deymesi ile psunun çalışması, yeşil kablonun eksi devresini anfi üzerinden tamamladığı. fakat anfinin psu eksisine bağlı olmadığının göstergesi olabilir). Yani anfinin eksisi siyah kabloya bağlanmamış, psu metaline değince çalışıyor. Peki psu neden drekt çalışmıyor, burası yukarıdaki yeşil kablo karmaşıklığı varsayımıyla ilgili.

hocam 2 hoparlörde sağlam videoda ne gibi bi sorun var ?

Herşey dediğiniz gibi psuyu çalıştırmak için yeşil kabloyu siyah kabloya değidiriyorum.Siyah kablo ise psunun büyük soketindeki yerde o deliğe sokuyorum yeşili o şekil çalışıyor..

ANFİ psu ya değmeden psu çalışıyor fanı dönüyor ancak aliminyum soğutucu psu metaline değdiğinde psu da duruyor anfi zaten çalışmıyor.

Tek çalıştırabildiğim olay şöyle.Yeşil kabloyu siyah sokete geçirmeden anfiyi psunun metaline sıfırlıyorum demirler değiyor sonra yeşil kabloyu siyaha geçiriyorum bu şekilde çalışıyor ancak...

priz topraklı önceden böyle bi sorun yoktu ama sorun olmadan önce de ben soğutucu metalini psuya sıfırlıyordum acaba zaman içerisinde mi oldu ?

başka sorunuz varsa yanıtlayayım
  • kaldırılmış ve yayın yok karıncalı ekranı çıkıyor (şimdi açıldı). Soğutucuyu değirmeden çalıştırın. araya izole görevi görecek birşey koyun, yada koli bandıyla sırtlaylayın. Zaten psu koruma amaçlı kapanıyor,, buda trafolara göre çok iyi yönü, trafo olsa ufak birşeyde ısıtıp yakardı. Enson ses ve güç kablolarınızı kontrol edin.. Adaptör alsanızbile, anfiniz açıkta olduğu için bence birşey değişmeyecek.
    Videoya dikkatli bakınca,, ses giriş kablosu çok değişik geldi,, nasıl bir kablo anlamadım.. sanki dış şasesi yok gibi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 12 Ekim 2013; 18:55:51 >
  • quote:

kaldırılmış ve yayın yok karıncalı ekranı çıkıyor (şimdi açıldı). Soğutucuyu değirmeden çalıştırın. araya izole görevi görecek birşey koyun, yada koli bandıyla sırtlaylayın. Zaten psu koruma amaçlı kapanıyor,, buda trafolara göre çok iyi yönü, trafo olsa ufak birşeyde ısıtıp yakardı. Enson ses ve güç kablolarınızı kontrol edin.. Adaptör alsanızbile, anfiniz açıkta olduğu için bence birşey değişmeyecek.
    Videoya dikkatli bakınca,, ses giriş kablosu çok değişik geldi,, nasıl bir kablo anlamadım.. sanki dış şasesi yok gibi..

Hocam koli bandi felan cekince psu calisiyor devre calismiyor birde ses giris kablolari derken auxlar mi yoksa hoparlorden gelen kablolarla şase denilen sey nedir tam olarak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Abi ozaman,, şase ile eksi aynı anlamdadır.. mesela arabanın aküsünün eksisi şaseye bağlanır,, gerekli sistemlere sağdece + kablosu çekilir gibi. Eksi kablosundan tasarruf edilir.
    1. psu dan anfiye bağladığınız siyah kablo, psu ya gitmiyor bence ki,, devreyi dışardan tamamlıyor. (devre çalışmıyorken,,, anfinin soğutucusundan, anfinin eksisine kablo değirin, çalışacakmı.

2. Merak ettiğim kablo, aux kablosunun anfiye girdiği kısmı,, normalde şu şekil olması lazım.http://img.thewireless.com/images/A../A1633-1.jpg burada gördüğünüz gibi dışlar eksi,,içler ise L/R sinyal + dır. Ben dış bölgeyi göremedim.
  • quote:

Abi ozaman,, şase ile eksi aynı anlamdadır.. mesela arabanın aküsünün eksisi şaseye bağlanır,, gerekli sistemlere sağdece + kablosu çekilir gibi. Eksi kablosundan tasarruf edilir.
    1. psu dan anfiye bağladığınız siyah kablo, psu ya gitmiyor bence ki,, devreyi dışardan tamamlıyor. (devre çalışmıyorken,,, anfinin soğutucusundan, anfinin eksisine kablo değirin, çalışacakmı.

2. Merak ettiğim kablo, aux kablosunun anfiye girdiği kısmı,, normalde şu şekil olması lazım.http://img.thewireless.com/images/A../A1633-1.jpg burada gördüğünüz gibi dışlar eksi,,içler ise L/R sinyal + dır. Ben dış bölgeyi göremedim.

1.hocam başka bir - kablo kesip taktım devreye sorun halloldu teşekkürler... - Kabloyu değiştirdik sorun halloldu ancak ben bu soğutucuyu tekrar psu ya yaslasam bi sıkıntı olurmu ?

2.hocam ben onlardan değilhttp://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.3gksa.com/store1/images/auxcab.jpg&imgrefurl=http://halilibrahimkara.wordpress.com/tag/aux-girisi/&h=300&w=300&sz=66&tbnid=mcwcw-NVuOTfvM:&tbnh=90&tbnw=90&zoom=1&usg=__kDMw78MsdVjZJZbcvlQ_XfmiFnE=&docid=QPWhZJpn0KeqUM&sa=X&ei=BuRaUqqSJMaEtAbSnYGQCA&ved=0CEAQ9QEwAw

bu aux dan 2 tane aldım girilere taktım sonra da kasanın arkasına 2 tane aux gidiyordu bunu çözmek için de stero çokyayıcıhttp://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/stereo-coklayici-jack-41947652

Alıp kullandım...

Sizin attığınız kablo ile benim yaptığım farklı olurmu ? ne farkı olur ? ses kalitesi düzeyi vb değişirmi sizin attığınız kabloyu alsam ?
  • Sizin kullandığınız yöntem yalnış.. bu ses girişinin sinyalleri anfinin orta bacaklarına giriyor. peki dış eksisini nerden tamamlıyor. siz bu kablodan alın drekt bağlayın umarım ses %90 artacaktır düzene girecektir. pc den eksi almadan nasıl çalışıyor anlamadım.. artılar bir şekilde bağlı peki eksi, dış uç
  • quote:

Sizin kullandığınız yöntem yalnış.. bu ses girişinin sinyalleri anfinin orta bacaklarına giriyor. peki dış eksisini nerden tamamlıyor. siz bu kablodan alın drekt bağlayın umarım ses %90 artacaktır düzene girecektir. pc den eksi almadan nasıl çalışıyor anlamadım.. artılar bir şekilde bağlı peki eksi, dış uç

Peki hocam yarin resmini verdiginiz kablodan alacagim farklari yazacagim peki bu kablolar farkli renkte sag sol veya renk fark eder mi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Siz isterseniz fark eder,, ben oyun oynarken, sağımdan geçen arabanın sesi sağdan gelsin derseniz. bilsisayarın ses ayarlarından DENGE yi sağ veya sola kaydırın. o hoparlorden ses geliyorsa uyuşuyorsa tamamdır. yoksa fark etmez. Kablo standartı belli zaten,, biraz kaliteli olsun, öyle çok ince olanlarından değil mesela;http://daydealx-com.s3.amazonaws.com/files/images3/blk_rca_cable.jpg gibi. şu kablo iyi;http://www.elektrikmarket.com.tr/images_buyuk/f63/2-RCA-3-5MM-Stereo-Kablo-1-5-Mt-_7863_1.jpg
    teknik olarak bir ucu 2x rca diğer ucu 1x 3.5mm stereo jack. renk farketmez, fakat genelde kırmızı-beyaz olayı bir standart gibidir. video ucunun sarı olması gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 15 Ekim 2013; 0:40:55 >
  • quote:

Siz isterseniz fark eder,, ben oyun oynarken, sağımdan geçen arabanın sesi sağdan gelsin derseniz. bilsisayarın ses ayarlarından DENGE yi sağ veya sola kaydırın. o hoparlorden ses geliyorsa uyuşuyorsa tamamdır. yoksa fark etmez. Kablo standartı belli zaten,, biraz kaliteli olsun, öyle çok ince olanlarından değil mesela;http://daydealx-com.s3.amazonaws.com/files/images3/blk_rca_cable.jpg gibi. şu kablo iyi;http://www.elektrikmarket.com.tr/images_buyuk/f63/2-RCA-3-5MM-Stereo-Kablo-1-5-Mt-_7863_1.jpg
    teknik olarak bir ucu 2x rca diğer ucu 1x 3.5mm stereo jack. renk farketmez, fakat genelde kırmızı-beyaz olayı bir standart gibidir. video ucunun sarı olması gibi.

hocam kusura bakmayın bayram dolayısıyla biraz meşguldüm bugun gidip bimeksten 10 liraya s-link 24k 1x 3.5mm 2x RCA male aldım
    ses farkı için çok tak çıkar yaptım ama müziğin heryeri aynı olmadığından pek fark göremedim...

birde bir kolon diğerinden daha fazla ses veriyor birinde bass ve arka fon birinde sadece müzik çalıyor ama tam olarak değil yani bass ve arka plan sesi veren sözü de veriyor ayrıca ama diğerine kıyasla daha az bu normalmidir ?
  • O bağlantı şekli yalnıştı,, dışardan şase almadan nasıl oldu anlamadım. Daha sonraki aldığınız kablo tam orjinali, çokaz ses farkı olabilir. kabloların uzunluğu, hoparlorlerin iç yapısı, ses devresi, pc çıkışı vs. herşey sesin dengesini etkiler. Bahsettiğiniz ses enstruman farkı ise, stereo sistem olduğundan, bağzılarının sesi sağdan bağzılarının sesi soldan gelirki. daha zengin ses dinlersiniz. bass sesleri tiz sesleri ve sanatçının kendi sesi ortak olur. hoparlorun birinden bass gelmiyorsa yankılı falan geliyorsa. hoparlor çıkış bağlantılarınızda sorun vardır.
  • quote:

O bağlantı şekli yalnıştı,, dışardan şase almadan nasıl oldu anlamadım. Daha sonraki aldığınız kablo tam orjinali, çokaz ses farkı olabilir. kabloların uzunluğu, hoparlorlerin iç yapısı, ses devresi, pc çıkışı vs. herşey sesin dengesini etkiler. Bahsettiğiniz ses enstruman farkı ise, stereo sistem olduğundan, bağzılarının sesi sağdan bağzılarının sesi soldan gelirki. daha zengin ses dinlersiniz. bass sesleri tiz sesleri ve sanatçının kendi sesi ortak olur. hoparlorun birinden bass gelmiyorsa yankılı falan geliyorsa. hoparlor çıkış bağlantılarınızda sorun vardır.

teşekkürler....

Bass geliyor ancak diğerine kıyasla daha az yankı vb yok...

Özelliği böyleyse sıkıntı değil :)
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.