Şimdi Ara

Bilgisayara Müzik seti kolonlarını çalıştırmak / kolonlarını bağlamak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
1
Favori
15.514
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdi heryere örnek olarak yazıyorum fakat reklam olarak anlaşılmasın. mesela siz paylaşım için bu siteyi bulmuşsunuz, bende elektronik malzeme almak için. hadin gari dedim ve bluemavi sitesini buldum,, yola devam.
    Gereken malzemeleri size pm olarak, atarım. özetle;
    1 adet TDA7375 2 adet 470nF/kutupsuz 1 adet 47uF /16v,25v,35v,50v,63v voltajı değişebilir kondansatör.
    1adet 4700uF/25v kondansatör 1 adet 100nF/kutupsuz kondansatör. 1adet 6A diyot.

1adet 10x10cm bakırdelikli plaket. 1adet 8x5cm ye yakın ebatlarda aliminyum soğutucu.
    Önemli olan buraya kadar..
    5m 1mm hoparlor kablosu.. Ucunda pc jakı olan, herhangibir seskablosu.
  • peki bakır plaketin 12.5 x 6.2 cm olanını buldum bu iş görürmü ?
  • Tabi, siz devreyi kurunca yarısını anca kullanırsınız,, aslında bir kareli kağıda, entegrenin bacaklarını biliyorsunuz.
    Bir ön şema çizseniz, yaparken daha kolay olur.

http://j1304.hizliresim.com/18/f/m0rlv.jpg Entegreyi plakete lehimlemek için yerleştirince, lehim yaparken resimdeki şemanın aynısı takip edilebilir. Devreye DIAGNOSTIC ledi ekliyeceğim. Çünkü şemaya bakıcaksınız, lehimlemek için çevirdiğinizde tekrar bacakları saymanız gerekecek, bu şekil ile tıp tıp hemen daha kesin olur.
    Takip..

• Galiba anfiyi yaptıktan sonra, sinema tadına bakmak için
    Ne alaka
  • quote:

Orijinalden alıntı: teomanist

kockoca SONY yi snopy yapmışsın

hoparlörde anfi olmadığı için pc ye bağladığında çok zayıf bir ses duyman normal...
    pc ile hop. arasına bir anfi bağlaman gerek

araba tesisatı yapan bir dükkana gidip hoparlörlere uygun bir anfi bakabilirsin... hatta götürebiliyosan hoparlörleri de götür... orda bağla dinle

bass ve tiz ayarı yapmak için crossoverlı bir anfi bakabilirsin

Arkadaş araç hoparlöründen bahsetmemiş ev ses sistemine ait o kolonlar ve araba tesisatçısına değil bir hifi ciye gitmen gerekir yada kendin yapmalısın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Fırtına

Tabi, siz devreyi kurunca yarısını anca kullanırsınız,, aslında bir kareli kağıda, entegrenin bacaklarını biliyorsunuz.

http://j1304.hizliresim.com/18/f/m0rlv.jpg Entegreyi plakete lehimlemek için yerleştirince, lehim yaparken resimdeki şemanın aynısı takip edilebilir. Devreye DIAGNOSTIC ledi ekliyeceğim. Çünkü şemaya bakıcaksınız, lehimlemek için çevirdiğinizde tekrar bacakları saymanız gerekecek, bu şekil ile tıp tıp hemen daha kesin olur.
    Takip..

merhaba bu amfiyi bende yapmak istiyorum hangi parçaları alacağımı net olarak yazabilirmisiniz koyduğunuz linkleri inceledim ama sadece tda1554 ü ile plaketii anladım diğerlerinde çoklu ürün listeleri çıkıyor hangisini alıcam

• quote:

Orijinalden alıntı: xxömür

quote:

Tabi, siz devreyi kurunca yarısını anca kullanırsınız,, aslında bir kareli kağıda, entegrenin bacaklarını biliyorsunuz.

Takip..

merhaba bu amfiyi bende yapmak istiyorum hangi parçaları alacağımı net olarak yazabilirmisiniz koyduğunuz linkleri inceledim ama sadece tda1554 ü ile plaketii anladım diğerlerinde çoklu ürün listeleri çıkıyor hangisini alıcam

TDA1554 demişsinizde, arkadaşımızın kolonları anca TDA7375 ile kalkınır.. 1554 mesajını sildim şuan..
    Burada tda7375 ile ilerleyelim..
    yukarıdaki yerleşim planı tda7375 içindir..
    buda devre şeması-http://l1304.hizliresim.com/18/n/m8fyy.png
    Bluemavi sitesi için malzeme kodları (ara bölümüne yazın drekt çıkar).
    762421 = 1000uF/16v 12volt girişe paralel olan malzeme
    761345 = 100nF kutupsuz 12volt girişe paralel olan malzeme
    751498 = 470nF kutupsuz sesgirişi için iki adet kullanılacak, entegrenin (4,5) ve (11,12) nolu bacağına.
    761102 = 47uF/16v entegrenin 6nolu bacağı ile 8veya9 a.
    762348 = 10k ohm drenç entegrenin 7. bacağına bağlanıp, 13 veya 3 nolu bacağa lehimlenecek..
    761000 = soğutucu, engtegrenin sırtına uygun 4mm delik açılarak, somunlu vida ile sağbitlenecek (ikiye bölünüp, iki ayrı 7375) devresi için kullanılabilir..
    750118 = entegrenin ınL ınR ve eksisinden, pc girişine, stereo audıo kablosuyla bağlanacak. Fakat piyasada ucunda pc sesgiriş jakı olan herhangi bir kablonun diğer ucu kesilip entegre girişine lehimlenebilir..

Bunlar ana parçalar, 2x1mm hoparlor kablosu, hoparlor kablosunun bir bölümü 12v giriş için kullanılacak.
    ben 12voltu pc güç kaynağının sarı ve siyah kablosundan almışım. Siz isterseniz, ayrı güç kaynağı (2.el pc güç kaynağı olabilir) kullanmak durumunda olabilirsiniz. yeşil kablo ile siyahlardan birini bağlayınca bağımsız drekt çalışır ve size 10A 120W güç verir.
    Kolay Gelsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 20 Nisan 2013; 14:03:49 >

• slm arkadaşlar benim ses sorunum war windows xp de ayğıt yöneticisine baktığımda sound max olarak gözüküyor driveri yüklediğimde çok güzel ses çıkıyor ama win7 de high definition audio gözüküyor driveri yüklediğimde hiç ses çıkmıyor aciillllll yardııımmm
  • quote:

quote:

quote:

Takip..

TDA1554 demişsinizde, arkadaşımızın kolonları anca TDA7375 ile kalkınır.. 1554 mesajını sildim şuan..
    751498 = 470nF kutupsuz sesgirişi için iki adet kullanılacak, entegrenin (4,5) ve (11,12) nolu bacağına.
    762348 = 10k ohm drenç entegrenin 7. bacağına bağlanıp, 13 veya 3 nolu bacağa lehimlenecek..
    761000 = soğutucu, engtegrenin sırtına uygun 4mm delik açılarak, somunlu vida ile sağbitlenecek (ikiye bölünüp, iki ayrı 7375) devresi için kullanılabilir..
    750118 = entegrenin ınL ınR ve eksisinden, pc girişine, stereo audıo kablosuyla bağlanacak. Fakat piyasada ucunda pc sesgiriş jakı olan herhangi bir kablonun diğer ucu kesilip entegre girişine lehimlenebilir..

Bunlar ana parçalar, 2x1mm hoparlor kablosu, hoparlor kablosunun bir bölümü 12v giriş için kullanılacak.
    ben 12voltu pc güç kaynağının sarı ve siyah kablosundan almışım. Siz isterseniz, ayrı güç kaynağı (2.el pc güç kaynağı olabilir) kullanmak durumunda olabilirsiniz. yeşil kablo ile siyahlardan birini bağlayınca bağımsız drekt çalışır ve size 10A 120W güç verir.
    Kolay Gelsin..

o zaman önce sunu yapmak lazım TDA 7375 teki resme göre

762421 = 1000uF/16v C3 yada C4 anlamadım
    761345 = 100nF kutupsuz c3 yada c4 analamadım
    751498 = 470nF C2
    761102 = 47uF/16v C8
    762348 = 10k ohm drenç R1
    kodlu parcalarmı oluyor

birde bu kutupsuz ibarenden kasıt nedir onuda pek anlamadım eksi kutupmu yada artı hangisi

ve TDA7375 diye arattığımda bi normal TDA7375 birde TDA7375 A olan çıkıyor hangisi lazım bize ikiside aynımı baktımda sadece a olan 4 kanalda yapılabiliyormuş sanırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xxömür -- 20 Nisan 2013; 17:33:56 >

• birde bu tda7375 2*37 watt sanırım ama kac ohm
  • Normal çalışması 4ohm.. 6ohm ilede çalışır sorun olmaz fakat 35w vereceğine aradaki 2ohmdan dolayı 30w civarı verir.. c1 c2 c3 onlar sayı amaçlı nereye ne takılacak gibisinden. mesela 47uf aldınız diyelim, doğru yere takarsanız, c2 c1 hiç önemli değil. c kondansaatör, r drenç sayısını belirtir. devrede 1 tane drenç var R1 demişler. 10tane olsaydı, r1 r2 r8 r10 diye giderdi... kutupsuz demek. + ve -- yönü olmayan istediğiniz yönde takabilirsiniz anlamında...
  • Hazır 10.000uF malzeme varken, 1000uF yerine daha iyidir.
    22kohm stereo potansiyometre kullanırsanız ses ayarı yapılabilir.
    1. bacak ortakşase, 2.bacak seskaynağı+, 3.bacak anfisessinyalgirişi+.
    751703 malzeme kodu (bluemavi).
    Hoparlor için bağlantı terminali kullanabilirsiniz.. 750488 malzeme kodu (bluemavi.com).
  • quote:

quote:

quote:

Takip..

Kolay Gelsin..

Tekrar merhaba şuan müsaitim ve bunu yapmak için zamanım var öncelikle bakır plaket için malzeme kodu verirmisiniz ?
    Şimdi ben bunların hepsini sipariş edicem ama ettikten sonra neyi nereye lehimleyeceğim neyi neyle bağlayacağım aldıktan sonra yardım edebilirmisiniz ?

Birde bende 230W eski bir psu var işe yararmı bu iş için ? Yararsa ona hangi işlemi yapmam gerek ?

benım hoparlorlerde su an 1 tanesinde 2 kablo var biri siyah biri kırmızı ben bunları jack a bağlayıp jack ı da normal horparlore (1+1) bağladım ordan ses arttırma olarak kullanıyordum ama o kocaman hoparlorden daha fazla ses gelir diye düşünüyorum bu devre işe yararmı yoksa benim 1+1 lerle ayarladığımın aynısı mı olur ?

Çok teşekkürler buraya kadar yardım ettiğiniz için :)

Bilgisayar olsa üstüme tanımamda elektronikte işin tekniğinde eksiğim var...

Tekrar teşekkürler

• quote:

Normal çalışması 4ohm.. 6ohm ilede çalışır sorun olmaz fakat 35w vereceğine aradaki 2ohmdan dolayı 30w civarı verir.. c1 c2 c3 onlar sayı amaçlı nereye ne takılacak gibisinden. mesela 47uf aldınız diyelim, doğru yere takarsanız, c2 c1 hiç önemli değil. c kondansaatör, r drenç sayısını belirtir. devrede 1 tane drenç var R1 demişler. 10tane olsaydı, r1 r2 r8 r10 diye giderdi... kutupsuz demek. + ve -- yönü olmayan istediğiniz yönde takabilirsiniz anlamında...

Hocam birde şu işimi görür mü : 751190

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JEANT -- 19 Mayıs 2013; 2:50:00 >
  • Yapılacak devrenin aynısı,, malzeme alıp tektek uğraşmıyacağım derseniz, olur..
    Pc güç kaynağının, çoklu ucundaki yeşil kabloyu, herhangibir siyah kabloya bağlayınca drekt çalışır..
    Sarı kablolar +12v siyahlar eksi. Bu devre için entegrenin arkasına soğutucu gerekir,,
    761000 bu boyutların yarısı kadar başkabir soğutucu bakabilirsiniz.. Yada hurda bir pc güç kaynagından sökebilirsiniz..
    Aynı ses çıkmaz, ++++ses çıkacak, 5w yerine 30w güç olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 19 Mayıs 2013; 8:34:05 >
  • quote:

Yapılacak devrenin aynısı,, malzeme alıp tektek uğraşmıyacağım derseniz, olur..
    Pc güç kaynağının, çoklu ucundaki yeşil kabloyu, herhangibir siyah kabloya bağlayınca drekt çalışır..
    Sarı kablolar +12v siyahlar eksi. Bu devre için entegrenin arkasına soğutucu gerekir,,
    761000 bu boyutların yarısı kadar başkabir soğutucu bakabilirsiniz.. Yada hurda bir pc güç kaynagından sökebilirsiniz..
    Aynı ses çıkmaz, ++++ses çıkacak, 5w yerine 30w güç olacak.

Peki tesekkurler simdi kendimmi yapsam hazirmi alsam diye dusunuyorum. Yapimi zor mu ?

Birde max 50 tl havya onerirmisin bluemaviden olsa iyi olur 5 tllik havya ile olmuyor birde bluemavide 1 metre lehim teli 35 kurus dandik bir telmi bu cok ucuz?

Ve son olarak hobi olarak ise yarar devre yapmak istiyorum ne onerirsin ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Son olarak daha da fazla ses cikartabilecegim devre varmi ? Ozellikle basslar cok iyi olsun istiyorum...

Bass icin ayri potasyometre koyabilirmiyim? Basslari ayri sesi ayri potasmetreden ayarlamak icin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İsterseniz size 30-40tl arası, hem kalem havye (bu havye ile iyi şekilde lehim yaparsınız).. Hemde Bir makarada lehimteli +kutsal marka oda iyisinden.. 200gr.. tek dez avantajı 10-15 arası kargo tutar, belkide 6.5tl belli olmaz..
    hobi devre falan demişsiniz,, öncelikle bir devre yapın.. Bende tda7375 var, soğutucu falan onlarıda ayarlarım, düşünürseniz.. sonra, karar verirsiniz..
    Ama havye ile lehim olarak iyi derim. Öncebir siteye bakim..
  • 761181 hobi işleri için bu havye uygundur,, Pm attım. 7375 için.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.