Şimdi Ara

Bilgisayar Toplama, Kısıtlama ve Uyumluluk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
208
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bilgisayar toplayacağım. Çok aşırı oyun sevdalısı değilim. Rome tarzı strateji oyunları, bazı fps oyunları falan oynarım ama bitirme gayem yok. Sistemde Metro 2033 gibi bir şey de çalıştırmam. Ama iyi bir bilgisayarım olsun istiyorum. Planladığım parçalar şöyle:

Kasa - EVEREST Rampage Attack Siyah 2 x 12cm Fan USB 3.0 Bilgisayar Kasası -- 178 Tl
    AnaKart - Asus )70 Pro Gaming/Aura AM3+ AMD 970/SB 950 SATA 3.0 USB 3.1 Anakart -- 420 Tl
    CPU - AMD FX X8 8350 Soket AM3+ 4GHz 16MB Önbellek 125W 32nm İşlemci -- 640 Tl
    Ekran Kartı - Asus GTX950 STRIX GAMING GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX12 Ekran Kartı -- 640 Tl
    Ram - Kingston 16GB (2x8GB) HyperX Beast DDR3 1600MHz CL9 XMP Ram -- 319 Tl
    SSD - OCZ 120GB AMD Radeon R7 Serisi Sata 3.0 SSD (550MB Okuma / 470MB Yazma) -- 200 Tl
    Hdd - Toshiba 3.5" 1TB Sata 3.0 32MB Önbellek 7200Rpm Harddisk -- 190 Tl
    Power - CORSAIR CORSAIR BUILDER VS SERİSİ 650W GÜÇ KAYNAĞI -- 262 Tl
    Soğutucu - COOL MASTER HYPER 212EVO -- 200 Tl

Sistem Aşağı yukarı böyle. Bununla ilgili bazı sorularım var. Numaralandırarak yazacağım:

1-) Kasa'yı öylesine buldum gibi bir şey. Power ve soğutucuyu kendim takacağım için çok pahalı bir şey aramadım. Doğru olanı yapmış mıyım? Öneriniz var mı?

2-) Ramleri DDR3 aldım. Daha doğrusu anakart bunu destekliyordu. AMD şu an için desteklemiyormuş sanırım. Ama DDR4 ramlere baktığım frekansları 2800 mHz hatta çok daha fazlaları var. gözle görülür bir fark oluşturur mu? Çoğu yerde oluşturmaz yazıyor. Ama yakın zamanda anakart çöp olur mu mesela?

3-) CPU ve ekran kartı açısından bakacak olursak sistemi kısıtlayacak parça ne olur? Ekran kartı incelemelerinde bu ekran kartıyla kullanılan bilgisayarlar canavar. Acaba ekran kartına fazla mı para ödüyorum yoksa Yeterli mi? (CPU benim için çok daha önemli)

4-) Fan için AM3 uyumlu fanlara baktım. Bu gerekli mi çünkü çok az seçenek vardı ve yeterli gelecek mi bu fan? Çünkü işlemci için iyi ısındığını söylüyorlar.

5-) Power yeterli mi?

6-) Sistem birbirine uyumlu mu? Sistemin zayıf halkası hangi parça? Dengeli mi? (Cpu bir miktar önde olsun istedim)

7-) Anakart ve kasa uyumsuzluğu yaşar mıyım? Sadece boyut olarak değil. Giriş ve çıkışlar ve yerleştirme için de.

8-) Kasa ısıyı çok etkiler mi?

Not: Bilerek intel kullanmadım. Çok gerekli olmadıkça intel önermeszeniz iyi olur. Ama gerekliyse yapacak bir şey yok.

• Hocam bütçe ne kadar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • TrNova kullanıcısına yanıt
    Monitör, mouse, klavye vs hariç 3000-3500 civarı
  • berkayaslan B kullanıcısına yanıt
    O bütçeye vatandan toplarsan paraya yazık etmiş olursun. Vatan şartmı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: TrNova

O bütçeye vatandan toplarsan paraya yazık etmiş olursun. Vatan şartmı ?

Yok sadece bilgileri görün diye koydum o linkleri. Hani ismi yazınca ilk o çıkıyor diye .
  • amd şu an eski kalıyor gibi keşke yenisi çıkmış olsaydı. Her şey yeterli fazla bile (işlemci). Uyumlulukta sıkıntı yok gibi. Anakartın işlemci ve ram konusunda ileride işe yaramayacak ama her şeyin de en yenisi olması gerekmiyor. kasa ve işlemci soğutucusuna fazla pay ayırmışsın gibi geldi sadece.
  • quote:

Orijinalden alıntı: K120

amd şu an eski kalıyor gibi keşke yenisi çıkmış olsaydı. Her şey yeterli fazla bile (işlemci). Uyumlulukta sıkıntı yok gibi. Anakartın işlemci ve ram konusunda ileride işe yaramayacak ama her şeyin de en yenisi olması gerekmiyor. kasa ve işlemci soğutucusuna fazla pay ayırmışsın gibi geldi sadece.

Cevabın için çok teşekkür ederim. Biraz uzun vadeli toplayacağım 5 ay falan gibi bir sürede. İşlemciyi sona bırakayım o zaman belki çıkar yeni bir işlemci. Zaten ana kart ve işlemciyi sona bırakmayı düşünüyordum.

Fan içinse çok az seçenek gördüm ilk baktığımda o yüzden onu seçtim. Ama fazla seçenek varmış o yüzden onu düşürmeyi planlıyorum ben de. Tekrar teşekkür ederim. Bu arada DDR3 sıkıntı olur mu? Bir şey belirtmemiştiniz de. İleriye dönük olarak.
  • yeni amd işlemciler sanırım hem ddr 3 hem ddr 4 çıkacak ama emin değilim zaten ne zaman çıkacağı da belli değil ama muhtemelen 1 yıla kadar anca cıkar önce laptoplara gelir geç kalır masaüstüler için. Bu yüzden intel toplamak daha mantıklı yoksa amd de iyidir zaten oyunlarda işlemci açısından pek sıkıntı çıkmıyor. ben 2012 de i5 2500k işlemci aldım hala kullanıyorum ekran kartını değiştirdim sadece. Sen de amd alsan yani kullanırsın sorun çıkmaz 5 yıl :) işlemci soğutucu olarak deep cool gammax s40 kullanıyorum yükte 80 derece idi bununla 55 derece ye cıktı en fazla.
  • K120 K kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler. Peki ilerde ddr4'e geçmek istersem anakart ve işlemciyi değiştirecek miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: K120

yeni amd işlemciler sanırım hem ddr 3 hem ddr 4 çıkacak ama emin değilim zaten ne zaman çıkacağı da belli değil ama muhtemelen 1 yıla kadar anca cıkar önce laptoplara gelir geç kalır masaüstüler için. Bu yüzden intel toplamak daha mantıklı yoksa amd de iyidir zaten oyunlarda işlemci açısından pek sıkıntı çıkmıyor. ben 2012 de i5 2500k işlemci aldım hala kullanıyorum ekran kartını değiştirdim sadece. Sen de amd alsan yani kullanırsın sorun çıkmaz 5 yıl :) işlemci soğutucu olarak deep cool gammax s40 kullanıyorum yükte 80 derece idi bununla 55 derece ye cıktı en fazla.

Bu gammaxx ın içinden amd aparatı da çıkıyor mu hocam?

• sanırım çıkıyordu özelliklerinde de yazıyor zaten intel için takılı geliyor amd için 2 tane metal parça var.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.