Şimdi Ara

Bilgisayar Olimpiyatlarına Giriş Yardım!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
2
Favori
6.432
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Abiler ben lise 1 öğrencisiyim fen lisesinde okuyorum ve bu sene Tübitakın liselere hazırladığı bilim olimpiyatlarına bilgisayar dalında girmek istiyorum ortaokulda matematik olimpiyatlarına hazırlanıyordum. Bildiğiniz gibi bilgisayar Olimpiyatları 50 sorudan oluşuyor matematik ( kombinatorikten soruyorlar) ve yazılım soruları var.
    Bilgisayar olimpiyatının matematik kısmını fulleyecek kadar iyi matematiğim var.

Geriye yazılım kısmı kalıyor, günümün yaklaşık 4 saati bilgisayarda geçer ama hiç bir yazılım dili felan bilmiyorum pc başında saçma saçma gereksiz şeyler araştırıp duruyorum. Ben 4 saatlik süreyi yazılım öğrenmek için harcamaya
    hazırım ama nerden başlayacağımı bilmiyorum. Sorular Tübitak sitesinde var. (mobil olduğum için link veremiyorum) o soruları çözebilecek seviyeye gelmek ne kadar zaman alır? Ve hangi kaynakları Kullanacağım? Nerden nasıl başlayacağım? Bana yardımcı olur musunuz?

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Lütfen yardım edin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Link at bi ona göre bakalım
  • sorulara baktım.aslında bi hocayla 2 -3 haftada öğrenirsin max. kendi başına öğrenceksen burdaki derslere bakabilirsin
    http://www.volkankilic.com/2013/06/ders-1-c-programlamaya-giris.html
  • Abi peki kendi başıma ne kadar sürede öğrenim
    Birde hoca derken ne hocası? Özel ders felan veren var mı bu konuda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alierent -- 19 Mayıs 2014; 14:33:22 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Glukhovsky

Link at bi ona göre bakalım

Al abi
    http://www.tubitak.gov.tr/tr/olimpiyatlar/ulusal-bilim-olimpiyatlari/icerik-bilgisayar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • C çalışmalısın. Pointerlara falan bak biraz çözdükten sonra. Ben de 2 sene önce girmiştim. C'den çok matematik önemli diye düşünüyorum ama hiç bilmiyosan senin için C daha önemli şu anda.

• quote:

Orijinalden alıntı: BerkeSutcu

C çalışmalısın. Pointerlara falan bak biraz çözdükten sonra. Ben de 2 sene önce girmiştim. C'den çok matematik önemli diye düşünüyorum ama hiç bilmiyosan senin için C daha önemli şu anda.

Abi peki hangi kaynak lazım ? yani nerden başlamalıyım ?
    Matematik tamamdır bu yaz çok kolay bi şekilde halledeceğim hatta hallettim sayılır eski matematik olimpiyatçısıyım .
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alierent

quote:

C çalışmalısın. Pointerlara falan bak biraz çözdükten sonra. Ben de 2 sene önce girmiştim. C'den çok matematik önemli diye düşünüyorum ama hiç bilmiyosan senin için C daha önemli şu anda.

Matematik tamamdır bu yaz çok kolay bi şekilde halledeceğim hatta hallettim sayılır eski matematik olimpiyatçısıyım .

Çalışmaya temel C bilerek başladığım için kaynak öneremicem. Okulda hoca çalıştırıyodu zaten. Çıkmış soruların çözümlerine bakarak anlamaya çalış. Anladığında başka soruları çözmeye çalış.

Çıkmış soruları incelediysen zaten kod sormuyolar. Çıktısı ne olur gibi sorular var. O yüzden akış diyagramlarına ve algoritmalara da çalış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi itsberkelium -- 19 Mayıs 2014; 14:48:15 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Çalışmaya temel C bilerek başladığım için kaynak öneremicem. Okulda hoca çalıştırıyodu zaten. Çıkmış soruların çözümlerine bakarak anlamaya çalış. Anladığında başka soruları çözmeye çalış.

Abi peki tek başıma çalışarak bu iş olur mu ? Okulumuzda bu işten anlayan hoca felan yok

Yalnız çalışmam gerekiyor , halledebilir miyim ? Ne kadar zor olur ? Ve sen kaç net yapmıştın ? ne kadar zorlanmıştın ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Abi peki tek başıma çalışarak bu iş olur mu ? Okulumuzda bu işten anlayan hoca felan yok

Yalnız çalışmam gerekiyor , halledebilir miyim ? Ne kadar zor olur ? Ve sen kaç net yapmıştın ? ne kadar zorlanmıştın ?

Tek başına çok zor. Temel C bilgin olsa kendine güvenirsen olur aslında ama öncelikle C'ye yoğunlaşman lazım. Denemeden bir şey olmaz tecrübe edinirsin en azından. Ben kötü yaptığım için sonuçları istemedim bile. Baya zorlamıştı beni.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Tek başına çok zor. Temel C bilgin olsa kendine güvenirsen olur aslında ama öncelikle C'ye yoğunlaşman lazım. Denemeden bir şey olmaz tecrübe edinirsin en azından. Ben kötü yaptığım için sonuçları istemedim bile. Baya zorlamıştı beni.

Hmm anladım abi saol

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hmm anladım abi saol

Rica ederim başarılar.

• quote:

Abi peki kendi başıma ne kadar sürede öğrenim

ders veren var da gerek yok. çevrende bilen hiç yoksa kendi başına da o soruları yapacak seviyeye rahatlıkla gelebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mow_

quote:

Abi peki kendi başıma ne kadar sürede öğrenim

ders veren var da gerek yok. çevrende bilen hiç yoksa kendi başına da o soruları yapacak seviyeye rahatlıkla gelebilirsin.

Abi şimdi ben senin verdiğin linkteki dersleri ilk 30 unu felan halledince olimpiyat sorularını halledecek seviyeye gelirmiyim ? Yani sadece o dersler yeter mi ?
  • Alierent kullanıcısına yanıt
    Adı üstünde olimpiyat sorusu c bilmen demek hangi işlemin ne yaptığını bilmek demek çıktı ise soyut düşünmeye bağlı
  • quote:

Orijinalden alıntı: greencraft

Adı üstünde olimpiyat sorusu c bilmen demek hangi işlemin ne yaptığını bilmek demek çıktı ise soyut düşünmeye bağlı

Hmm anladım abi

• quote:

Abiler ben lise 1 öğrencisiyim fen lisesinde okuyorum ve bu sene Tübitakın liselere hazırladığı bilim olimpiyatlarına bilgisayar dalında girmek istiyorum ortaokulda matematik olimpiyatlarına hazırlanıyordum. Bildiğiniz gibi bilgisayar Olimpiyatları 50 sorudan oluşuyor matematik ( kombinatorikten soruyorlar) ve yazılım soruları var.
    Bilgisayar olimpiyatının matematik kısmını fulleyecek kadar iyi matematiğim var.

Geriye yazılım kısmı kalıyor, günümün yaklaşık 4 saati bilgisayarda geçer ama hiç bir yazılım dili felan bilmiyorum pc başında saçma saçma gereksiz şeyler araştırıp duruyorum. Ben 4 saatlik süreyi yazılım öğrenmek için harcamaya
    hazırım ama nerden başlayacağımı bilmiyorum. Sorular Tübitak sitesinde var. (mobil olduğum için link veremiyorum) o soruları çözebilecek seviyeye gelmek ne kadar zaman alır? Ve hangi kaynakları Kullanacağım? Nerden nasıl başlayacağım? Bana yardımcı olur musunuz?

Programlama soruları Genel olarak pointer ve dizi kavramı üzerinde durulmuş. Sana özelden atacağım bir link var içerisinde bi sürü c kitabı var onlara çalışarak öğrenebilirsin. hocaya çok gerek yok zaten kendi becerine kalıyor. kitaptan çalışıp pratik yapmalısın. Deitel kitabını tavsiye ediyorum vereceğim arşivdeki. orda güzel sorular oluyor onları kendin yapmaya çalış. iyi çalışırsan 2-3 haftaya öğrenirsin. ama algoritmaya çok çalışman gerek

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Finch

quote:

Abiler ben lise 1 öğrencisiyim fen lisesinde okuyorum ve bu sene Tübitakın liselere hazırladığı bilim olimpiyatlarına bilgisayar dalında girmek istiyorum ortaokulda matematik olimpiyatlarına hazırlanıyordum. Bildiğiniz gibi bilgisayar Olimpiyatları 50 sorudan oluşuyor matematik ( kombinatorikten soruyorlar) ve yazılım soruları var.

Programlama soruları Genel olarak pointer ve dizi kavramı üzerinde durulmuş. Sana özelden atacağım bir link var içerisinde bi sürü c kitabı var onlara çalışarak öğrenebilirsin. hocaya çok gerek yok zaten kendi becerine kalıyor. kitaptan çalışıp pratik yapmalısın. Deitel kitabını tavsiye ediyorum vereceğim arşivdeki. orda güzel sorular oluyor onları kendin yapmaya çalış. iyi çalışırsan 2-3 haftaya öğrenirsin. ama algoritmaya çok çalışman gerek

Saol abi

• Alierent kullanıcısına yanıt
    Ben eskiden matematik olimpiyatçısı olan bir bilgisayar mühendisiyim. Bilgisayar Olimpiyatı tecrübem yok; ama bilgisayar mühendisi olduğum için, sorulara baktığımda ne kadar programlama bilmen gerektiğini anlıyabiliyorum.

Dikkat ettiysen soruların çoğu, kombinatorik ile alakalı. Üniversitede buna karşılık gelen bir bilgisayar bölümü dersi var: Discrete Mathematics (Kesikli Matematik)
    Diziler, Tekrarlı/Tekrarsız Kombinasyon/Permüstasyon a çok iyi hakim olman lazım. Kendin de oradan soru kaçırmam diyorsun. Kaçırma. Bu konuya geri döneceğim.

Programlama sorusu az ve bir senen var. "C" için acele etme. C sorularının çoğu döngü(loop) soruları. C nin ortamının kurulması/hazırlanması biraz zor, öğrenmesi de.
    C'den önce sana tavsiyeme Javascript öğrenmen. Javascript için online kaynak ve online deneme yapacağın platform sayısı sonsuz. Çok fazla javascript'e girmene gerek yok da, javascript ve html öğrenmen bundan sonraki yaşamında da faydalı olur. Ondaki fonksiyon çağırma, if-else yapıları, döngüler tüm dillerde hemen hemen aynı. Javascript'te bunları öğrendikten sonra C'ye geçersin.
    Javascript ve/veya C öğrenirken, ilk yapacağın işler, basit matematik problemlerinin çözümü olacak.
    Örneğin, verilen iki sayının obeb-okek'ini bulma, verilen bir sayının asal olup olmadığını anlama, faktoriyel hesaplama, kombinasyon hesaplama, permütasyon hesaplama, fibonacci dizisini hesaplama vs.

Bunlar C'de de, Javascript'te de, Java'da da hemen hemen aynı. Bunlar sana, bilgisayar mantığı, algoritma mantığı kazandıracak. Bunun haricinde, ilk aşama sınavı için sadece C'nin biraz karışık "pointer" işleçleri kalıyor. Bunlar için acele etme.

Şimdi baktım da, bilgisayar olimpiyatlarındaki programlama sorularının sayısını artırmışlar. Önceden daha azdı, yanlış hatırlamıyorsam. Benim hiç programlama bilmeden 1. Aşamayı geçen arkadaşım vardı. Ama korkutmasın bu. Gerçek "C" bilgisi gerektiren 3-4 programlama sorusu var. Gerisi, tüm dillerde - javascript'te olan şeyler.

Bilgisayar Olimpiyatı 1. Aşama sınavında öğrencilere verilen süre yetiyor mu, bilmiyorum. Genelde olimpiyatlarda bu sıkıntı olur. Bu konuya şunun için girdim.
    Programlama olmayan kısımda ilk başlardaki direkt matematik sorularını es geçersen, aslında algoritmalar ve veri yapıları ile alakalı tanımlamalar yapılıp, onlarla alakalı sorular soruluyor.
    Normalde, zeki biri için o bilgiler yeterli. Ama "veri yapılarına" hakim olursan, olan biteni daha rahat anlarsın. Bildigim kadariyla altinnokta yayinevinin bu konuda kitaplari var. Belki onlar bu konulara değiniyordur.

Dediğim gibi temel matematik problemlerini, programa hesaplatan kodlar yazabilecek seviye 1. Asama için yeterli olacaktır. Ama ikinci aşama için yeterli değil. Hatta, ikinci aşama için üniversite eğitimi bile yeterli değil. Bu da demek oluyor ki, aslında o kadar kod yazmayacaksın, kod yazarak "zor problemleri basit hale getireceksin". yani işin programlamadan çok, algoritmalar ile olacak.

• Ben de Fen Lisesi mezunu, bilgisayar olimpiyatlarına katılmış bir bilgisayar mühendisiyim.
    Bilgisayar olimpiyatlarının herhangi bir programlama dili ile alakası yok, olmamalı da.
    Pseudo code adı verilen kodlama yöntemi ile algoritmaları anlamak ve oluşturabilmek yeterli. Geri kalanı matematik ve algoritma bilgisine dayanır.
    Herhangi bir programlama dilini örnek vermeden, psüdo kod üzerinden açıklama yapan bir kitabı çalışmak ve algoritma kurabilme yeteneği yeterli olacaktır.
    Zaten sorting, searching ve String algoritmaları hakkında bilgi sahibi olmak en önemli adımlardan bir tanesi, çoğu soru bu minvalde çıkar.
    Ek olarak Sayılar teorisi de Tübitak'ın favori konularından bir tanesi. Ancak matematik bilginiz ile algoritma becerinizi kullanarak bunun altından kalkabilirsiniz.
    Programalama dili öğrenerek bu sınav için zaman kaybetmiş olursunuz.
    Elbette zamanınız varsa bir programlama dili öğrenmek ve algoritma konusunda kendinizi geliştirmek zarar getirmez.
    Başarılar.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.