Şimdi Ara

Bilgisayar Olimpiyarlarına Hazırlanırken Zorlandığım Konular

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Mayısta olacak olimpiyatlarına bilgisayar dalında katılmayı düşünüyorum.Çıkmış sorularda genelde;
    Şifreleme algoritması
    Binary tree
    C ile ilgili soruların bazılarında (özellikle uzun sorularda)
    Algoritma soruları
    Cebirin Temel Teoremi soruları
    Bu konularda takılıyorum c ile ilgili Mayıs'a kadar sorun olacağını düşünmüyorum.
    10.sınıf olmam sebebiyle algoritma önceden görmedim ve doğal olarak sorularını çözemiyorum kendimi algoritma bakımından nasıl geliştiririm?Kitap almam gerekiyorsa hangi kitapları önerirsiniz?
    Bilgisayar olimpiyatları ile ilgili birkaç kitap var internette sizce nasıldır bir yararı olur mu?
    Önceden girdiyseniz aşama1'i 50 sorudan kaç tanesini doğru yaparak ve günde ne kadar çalışarak geçtiniz?
    Fen lisesindeyim.Html ve css(css'i tam değil)kullanabiliyorum fakat php ya da javascript bilmiyorum.C# ile ilgili bilgim ise bir ara oyun geliştirmeye hevesim olmuştu,oradan bir göz aşinalığım var.

• hackerrank.com
    project euler

algoritma bölümlerini tamamla yarın googleden çağırırlar h.o
  • quote:

Orijinalden alıntı: kurosaki_ichigo

hackerrank.com
    project euler

Yorum harika. Ondan esinlenerek ben de bi yorum hazırladım

Travelling Salesman Problem - İller arası en kısa mesafe problemini Kotlin ile çözüp Android app 'ini yap yarın Uber'den ararlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

quote:

Orijinalden alıntı: kurosaki_ichigo

hackerrank.com
    project euler

Yorum harika. Ondan esinlenerek ben de bi yorum hazırladım

Travelling Salesman Problem - İller arası en kısa mesafe problemini Kotlin ile çözüp Android app 'ini yap yarın Uber'den ararlar.

Arayan soran yok :) yaptık da
  • Herhalde ciddi bir cevap alamayacak gibi duruyorum.
    Tanıdığım yazılımcı abi burayı göndermişti binary tree ile ilgili olarak bana yardımı dokundu az çok.Benden başka hazırlanan varsa yardımım dokunur belki.
  • Bahsettiğim iller arası en kısa mesafe problemi son derece ciddi ve popüler bir algoritma konusudur. Wikipedia'nın ona ayrıdığı makalehttps://en.wikipedia.org/wiki/Travelling_salesman_problem tam 26 sayfa ! Yani cevaplar ciddi değil derken yanlışsın. Sadece bilgisayarın olimpiyatı molimpiyatı olmayacağını veya olsa da olimpiyatta derece almaya çalışmakla cok bir halt olmayacağını düşünüyorum hepsi bu.

• Yukarıda biraz bakarsanız benim sorduğum sorulara ve gelen cevaplara bakarsanız ciddi cevaptan kastın ne olduğunu anlarsınız.Sorularımla ilgisi olmayan yazıların.Sorduğum sorular kısaca hazırlık için çeşitli kitaplar var,hangi yayınevini önerirsiniz ve kaç doğru aşağı yukarı yaparsam bir sonuç alırım.Bunlar dışındaki düşünceleriniz beni bağlamıyor ve dikkate almıyorum.2000 yılından beri olan bir olimpiyat dalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Temerrut -- 16 Ekim 2017; 18:59:14 >
  • quote:

çeşitli kitaplar var,hangi yayınevini önerirsiniz ve kaç doğru aşağı yukarı yaparsam bir sonuç alırım. Bunlar dışındaki düşünceleriniz beni bağlamıyor ve dikkate almıyorum

Şöyle bir kitap var:

Bilgisayar Olimpiyarlarına Hazırlanırken Zorlandığım Konular

• Elinde hangi kaynaklar var?

Olmayanlardan aklıma gelen gördüğüm sonlu mat kitpları falan yazarım

• Cevabınız için teşekkürler.Sonlu matematik kitaplarını düşündüm fakat şu an c ile biligmin çok az olması bana -20 gibi ağır bir darbe veriyor.Matematikte 2-3 soru daha fazla yapmak yerine bana c daha fazla artı puan getirebilir.Tübitak'ın sınav konularında kaynak olarak belirttiği bir kitap var;
    • C How to Program, 8/e, P. Deitel, H. Deitelhttp://www.kitapyurdu.com/kitap/c-ve-c/58899.html
    Bu kitabı almayı planlıyorum ileride de mühendis olamayı hedeflediğim için herzaman gerekli olur diye düşünüyorum fakat kitabın 920 sayfa olması insanın gözünü korkutuyor.
    Yukarıdaki kitap ve bu kitabı haftasonu almayı planlıyorum sizce nasıl?http://www.idefix.com/Kitap/Olimpik-Sonlu-Matematik-Kombinatorik/Omer-Gurlu/Egitim-Basvuru/Ders-Kitaplari/Egitim-Ders-Kitaplari/urunno=0000000634191?gclid=Cj0KCQjw1JbPBRCrARIsAOKj2PlYx7ztjaRZOFCNe5G1AEjKzJ9tEPsU4HWowIA3p_hua4zfJj5qAvEaArszEALw_wcB

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Temerrut -- 17 Ekim 2017; 21:43:20 >

• matematige onem ver. 9 10 11. sinif matematik konulari genelde yararli oluyor(mod falan) onlara bak. daha cok matematik calisacaksan sonlu matematik calisirsin. C icin deitel C how to program yeter zaten tamamina bakmana cok gerek yok takildigin yerde bakarsin arada bilmedigin yerlere de bak ne yazikki C den cok fazla dilbilgisi sorusu soruyorlar. ilerisi icin ingilizce de lazim ama birinci asama icin oncelik matematik.
  • Bilgisayar olimpiyati problemleri dedigin problemden cok farkli degil zaten. Evet olimpiyat tek basina bir ise yaramaz ama bu alana ilgisi olan gencler icin gayet guzel bir baslangic olabilir.
  • Cevabınız için teşekkürler.Deitel'ın kitabını fotokopisini çıkarttım fakat bazı değişikliler var.Bazı örneklerin kodlarında değişiklik var bir onlarda sıkıntı çektim internet sitesinden doğru kodları görene kadar .Matematik konusunda konu konu Youtube videolarından ve önceki sorulardan bakacağım.10.sınıf olduğum için olaslılık permütasyon kombinasyon gibi konuları yapıyorum 11.sınıfta göreceğim konular sorun çıkarıyor birde ne kadar yapmam gerektiğini bilememek kendini kötü hissettiriyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.