Şimdi Ara

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ TAVSİYE

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
3
Favori
677
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar ben üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenciyim hedefim bilgisayar mühendisliği okumak(yazılım üstüne yöneleceğim) Özyeğin Üniversitesini düşünüyorum kod yazmaya bayağı meraklıyım ve ilgiliyim ve hedefim yurtdışında çalışmak kendimi nasıl maksimum geliştiririm,yabancı dil olarak ingilizce b seviyesiyim almanca ve fransızca a1 den başladım tavsiyelerinizi merakla bekliyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Furkandao -- 29 Ekim 2018; 17:35:41 >

• Merhaba,

Pm atmistiniz, cevap verememistim buraya yazayim.

Universite size muhendislik temeli kazandiracaktir fakat bu temel uzerine kendiniz bir seyler insa etmelisiniz. Butun yeni baslayan arkadaslara onerdigim gibi oncelikle github hesabi acin. Populer ya da ilgi duydugunuz projeleri indirin incelemeye calisin. Her seviye, programlama dili ya da domain icin uygun bir proje mutlaka vardir github'da. Mumkun oldugunca katki yapmaya calisin opesource projelere. Baslarda elinizden bir sey gelmeyecektir fakat dokumanlari bile guncelleseniz, ceviri dosyalari ekleseniz vs. fakretmez github aktivitenizi atttirin.
    Yurt disinda calismak isteyen bir developer icin en buyuk referans github hesabidir. Eger yapabiliyorsaniz bir blog acip icerik olusturun. Stackoverflow zaten bakacaginiz ilk yerlerden birisi olacak, burada da hesap acip mumkun oldugunca katki yapmaya calisin.

Ingilizceyi mumkun oldugunca iyi seviyeye getirmeniz gerekli, bulabileceginiz kaynaklarin %99'u ingilizce olacak zaten. Bunun yaninda konusma icin pratik yaparsaniz en azindan gorusmelerde bocalamazsiniz.

Yurt disindaki sirketlerin pek cogu ise alimlarda codility, hackerrank ve benzeri siteler uzerinden online assigment veriyor. Buralara uye olmak ucretsiz, develoeprlar icin pek cok yarismalari var. Benzeri sitelerde hesap acip oradaki problemleri cozmek de kendinizi gelistirme acisindan faydali olacaktir.

project euler de guzel problemlerin bulundugu uygulamalardan birisi, algoritma konusunda faydali olacaktir.

bunlar disinda dogal olarak staj yapmaniz mumkunse part-time calismaniz ( tavsiyem ilk iki yildan sonra olacaktir ) sizi bir adim one cikaracaktir.
  • Merhaba,

Pm atmistiniz, cevap verememistim buraya yazayim.

Universite size muhendislik temeli kazandiracaktir fakat bu temel uzerine kendiniz bir seyler insa etmelisiniz. Butun yeni baslayan arkadaslara onerdigim gibi oncelikle github hesabi acin. Populer ya da ilgi duydugunuz projeleri indirin incelemeye calisin. Her seviye, programlama dili ya da domain icin uygun bir proje mutlaka vardir github'da. Mumkun oldugunca katki yapmaya calisin opesource projelere. Baslarda elinizden bir sey gelmeyecektir fakat dokumanlari bile guncelleseniz, ceviri dosyalari ekleseniz vs. fakretmez github aktivitenizi atttirin.
    Yurt disinda calismak isteyen bir developer icin en buyuk referans github hesabidir. Eger yapabiliyorsaniz bir blog acip icerik olusturun. Stackoverflow zaten bakacaginiz ilk yerlerden birisi olacak, burada da hesap acip mumkun oldugunca katki yapmaya calisin.

Ingilizceyi mumkun oldugunca iyi seviyeye getirmeniz gerekli, bulabileceginiz kaynaklarin %99'u ingilizce olacak zaten. Bunun yaninda konusma icin pratik yaparsaniz en azindan gorusmelerde bocalamazsiniz.

Yurt disindaki sirketlerin pek cogu ise alimlarda codility, hackerrank ve benzeri siteler uzerinden online assigment veriyor. Buralara uye olmak ucretsiz, develoeprlar icin pek cok yarismalari var. Benzeri sitelerde hesap acip oradaki problemleri cozmek de kendinizi gelistirme acisindan faydali olacaktir.

project euler de guzel problemlerin bulundugu uygulamalardan birisi, algoritma konusunda faydali olacaktir.

bunlar disinda dogal olarak staj yapmaniz mumkunse part-time calismaniz ( tavsiyem ilk iki yildan sonra olacaktir ) sizi bir adim one cikaracaktir.

• bestanealtcizgi B kullanıcısına yanıt
    udemy üstünden eğitim alıp başlamayı düşünüyorum sizce üniversite adı önemli mi yurdışı için hedefimdeki üniversitenin akreditasyonu var (özyeğin) evet kesinlikle staj yapmayı düşünüyorum 2.sınıftan itibaren hatta yurdışında staj da kovalayacağım github'un önemini anladım onu da kullanacağım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Furkandao

udemy üstünden eğitim alıp başlamayı düşünüyorum sizce üniversite adı önemli mi yurdışı için hedefimdeki üniversitenin akreditasyonu var (özyeğin) evet kesinlikle staj yapmayı düşünüyorum 2.sınıftan itibaren hatta yurdışında staj da kovalayacağım github'un önemini anladım onu da kullanacağım
    Coursera'ya da bakabilirsiniz. hatta stanford da acmisti bir suru dersini internetehttps://online.stanford.edu/courses

Yurtdisi olarak nereyi hedeflediginizi bilmiyorum ama hem Amerika hem de Avrupa'da buyuk ihtimalla kimse Ozyegein'in adini duymamis olacak, genel olarak Turk universitelerini bilmiyorlar, dikkate almiyorlar. Google, ms gibi sirketler ogrenciler icin her yil yarisma duzenleyip aradan stajyer alabiliyorlardi hala var mi bilmiyorum. Oyle bir sey ayarlayabilirseniz cok iyi olur.

yani yurtdışı staj işi zor gibi ama erasmus daha kolay gibi yapılması hem erasmus yaptığım ülkede de staj bulma ihtimalim artar belki, üni bitince burslu veya geri ödemeli kredili master yapmayı da düşünüyorum
  • quote:

yani yurtdışı staj işi zor gibi ama erasmus daha kolay gibi yapılması hem erasmus yaptığım ülkede de staj bulma ihtimalim artar belki, üni bitince burslu veya geri ödemeli kredili master yapmayı da düşünüyorum
    Buyuk ihtimalle erasmus yaptiginiz ulke icin alacaginiz vize staj yapmaniza izin vermeyecektir. Ogrenci vizesi ile calismaniza musade edeceklerini sanmiyorum ama yine de siz arastirin, benim zamanimda yoktu oyle seyler :)

Calisirken master yapmayacaksaniz pek faydali olacagini dusunmuyorum, yurt disinda zaten Turk universitelerini tanimiyorlar sizi ise alacaklarsa bunda tecrubeleriniz etkili olacaktir.
    Diger yandan ise alim disinda Avusturalya gibi ulkelerin gocmen prosedurlerinde yuksek lisans ek puan getirir calisma vizesi icin ama bu is bulacaginizi garanti de etmez. Hollanda'da %30 kurali var vergi avantaji icin, 30 yas alti ve master sahibi iseniz minimum maas kosulu dusuyor. Onun disinda is tecrubesi olmadan ozellikle Turkiye'de muhendislik masteri yapmanin faydali olacagini dusunmuyorum.

demek istediğim yani dönem içi erasmus yaptıktan sonra yaz staji için orada erasmus yaptıgımı göstererek şansım artabilir belki diye dedim. Masteri de Türkiyede yapmayı düşünmüyorum masteri yurtdışında yaparsam o ülkede çalışabilirim heralde sonrasında koşulları gre,gmat sınavlarında yeterli puan almak 4/3 üstü ortalama ve ielts skoru tek sorun maddi kalıyor onda da geri ödemeli kredili olursa olabilir örnekleri var
  • quote:

demek istediğim yani dönem içi erasmus yaptıktan sonra yaz staji için orada erasmus yaptıgımı göstererek şansım artabilir belki diye dedim. Masteri de Türkiyede yapmayı düşünmüyorum masteri yurtdışında yaparsam o ülkede çalışabilirim heralde sonrasında koşulları gre,gmat sınavlarında yeterli puan almak 4/3 üstü ortalama ve ielts skoru tek sorun maddi kalıyor onda da geri ödemeli kredili olursa olabilir örnekleri var
    Erasmus'a giderken hangi vize ile gideceksiniz? Bu vize size calisma izni saglayacak mi?
    Yurdisinda akademik egitim almak Turkiye'den iyidir her zaman.
    tam bilgim yok ama çalışma hakkı verilmiyor sanırım erasmus süreci bitince türkiyeye geri geldiğimde yazın staj için başvurucam ve daha önce o ülkede bulunup erasmus yaptığımı da gösterirsem kabul edilme ihtimalim artar belki, kesinlikle katılıyorum özellikle master yapmak çok iş yapar yurtdışında çalışmak için önemli olan kendimizi geliştirmek dil öğrenmek ondan sonra iş imkanı doğar gibi..
  • quote:

tam bilgim yok ama çalışma hakkı verilmiyor sanırım erasmus süreci bitince türkiyeye geri geldiğimde yazın staj için başvurucam ve daha önce o ülkede bulunup erasmus yaptığımı da gösterirsem kabul edilme ihtimalim artar belki, kesinlikle katılıyorum özellikle master yapmak çok iş yapar yurtdışında çalışmak için önemli olan kendimizi geliştirmek dil öğrenmek ondan sonra iş imkanı doğar gibi..
    Her ulkenin calisma izni icin degisik prosedurleri var. Genel mantik bir is bulacaksiniz once, daha sonra is buldugunuz sirket sizin gibi bir elemani yurt icindeki kaynaklardan bulamadigini ispatlayip size sponsor olarak calisma izni cikartacak. Yine cogu ulkede calisma izni isverene bagli.
    Kisca bir ulkede erasmus yaptiginizi gosterip daha sonra ben staj yeri bulacagim diye calisma izni almaniz imkansiz. Once staj/is bulacaksiniz daha sonra onlar size sponsor olarak vize cikartacak.

Avrupa icin blue card olayi var, o bambaska bir surec.

Yurt disinda calisacaksaniz tek kriter, calismak istediginiz ulkenin vatandaslarinin sizin kalifikasyonunuza sahip olmamas, bu sartlari saglayan vatandas saysinin az olmasii. Bu sarti saglayan insanlara ancak vize veriyorar.

• Sen satış mühendisi olacaksın.

Sosyal becerilerini geliştirmeyi unutma.
    evet önce staj bulunmalı kabul alınmalı doğru, sanırım master en mantıklı yol olucaktır üniversitemde ortalamayı yüksek tutmam lazım-ielts skoru-Gre gibi sınavlardan yeterli skorla kabul almak zor değil..
  • Delifisek.Tux kullanıcısına yanıt
    Nasıl yani?
  • Özyeğin Üniversitesini cok büyütmeyin, Almanya'da hiçbir iş ilanında "şu şu üniversiteden mezun" gibi bir ifade yoktur ve özel üniversiteler devlet kadar geçerli değildir ve Almanya'da özel kolej, üniversitelere zaten pek iyi gözle bakılmaz.

Almanya'da iş iznir / work permit alabilmek için yeni uygulanmaya başlayan yöntem ise "Umbrella Company" dir (https://wiki2.org/en/Umbrella_company ) Almanya'dan iş görüşmesi için arayan bir kişi "ne zaman Frankfurt'a gelip işe başlayabilirsiniz" diye sordu hemen gelebilirim fakat work permit'im yok onu çıkarması ne kadar sürerse o kadar zaman sonra dedim, telefondaki kişi "we are an umbralla company so we arrange for it" dedi şaşırdım aynı sekilde başka bir kişi daha dedi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Anladığım kadarıyla işler biraz daha kolaylaştı iş izni almak için "umbrella company" sayesinde. Özyeğini büyütmüyorum Türkiyede bile çok daha iyi üniversiteler varken dünyada hiç bir önemi olmadığını düşünüyorum şahsen yurtdışında tanınıyorsa koç-bilkent-odtü gibi üniversiteler tanınıyordur onlarda ilk 500de değildi bildiğim kadarıyla.Almanya her mühendis gibi benim için de çok güzel bir ülke..
  • Furkandao kullanıcısına yanıt
    Paşam,

bu kadar imkana, ingilizceye, şimdiye senin öttürmen lazımdı. Biz c64 le başlayıp, makine dilinde bişiler ciziktirip, okulu bıraktığımızda lise talebesiydik.

Lisedeki kanka Amerikaya ODTU fizik diploması ile programcı olarak gitti. Şimdi borsada çarşı karıştırıyor. Başka bir tanıdık bilkentten önce AMD ye sonra Intele gitti. Bir diğeri Dominos un DB admini.

Bu adamlar okula gitmeden önce de öttürüyorlardı.

Sende her imkan var, dil var. Hala öyle mi böyle mi derdin desin. Zamanımız, kendini eğitmek isteyenlere sınırsız kapılar açıyor. Ha diploma lazım mı ? Lazım. Olmadığı için ben çok çekiyorum sen çekme. Programcılık için lazım değil ama. Okuldaki hocaların kaç okka altına girmiş ki sana ne öğretsin tecrübe baabında.

Aynı süreçte yine aynı okullardan mezun olup, öyle fazla göze batmayan adamlar, x veya z departmanı müdür, ya satışçı yada kurulum yapıyorlar. Para kazanıyorlar mı yes ? Yurt dışına gittiler mi Yes ?

Geliştiricler mi ? Hayır...

• Delifisek.Tux kullanıcısına yanıt
    doğru diyorsunuz ama şuan ilk hedefim sınavdan iyi bir puan alıp yerleşmek , kendimi geliştirmek için üni eğitimi ile sınırlı kalmayacağım ingilizce,türkçe kaynaklardan,udemyden eğitimlerle de ilgilenicem aynı zamanda dillerimi de ilerletmeye çalışıcam
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.