Şimdi Ara

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ HANGİ LAPTOPU ALMALI

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
138
Cevap
5
Favori
3.994
Tıklama
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> TYT / AYT >> TYT/AYT Genel Sohbet >> BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ HANGİ LAPTOPU ALMALI
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    639 Mesaj
    Genelde herkes dolar ve fiyatlar hakkında konuşmuş, alınması gereken bilgisayar türü ile ilgili pek yorum göremedim. Evet fiyatlar önemli ancak bir şekilde kendinize bir bilgisayar edinecekseniz doğru bilgisayarı edinmek de önemli ki aldığınız bilgisayardan maksimum faydayı göresiniz. Ben yazayım kendi düşüncelerimi.

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olduğunuzda muhtemelen gittiğiniz her yere bilgisayarınızı da götürmeniz gerekecek çünkü yaptığınız ödevler, okuduğunuz makaleler, projeleriniz falan neredeyse her şeyiniz bilgisayarınızda olacak. Bu nedenle bilgisayar mühendisliği öğrencilik süreciniz ve meslek hayatınız için sizi rahat ettirecek bir bilgisayar gerekiyor. Öncelikle bilgisayarınızı 13 inç tercih etmenizi tavsiye ederim, hem daha hafif hem de daha taşınabilir olacaktır sizin için. Bunun yanında da şarjı en azından 6-8 saat gidebilecek bilgisayarları değerlendirmelisiniz ki okuldaki bir gününüzü tamamlayabilsin. Her yere yanınızda taşıyacağınız bir cihazdan bahsettiğimiz için yanınızda bir de şarj aleti gezdirmek bir süre sonra eziyet haline gelebilir. Muhtemelen harici ekran kartına hiç ihtiyacınız olmayacak bölümle alakalı işlerinizde, o yüzden bilgisayarları ekran kartlarına göre değerlendirmemenizi önerebilirim. Bunun yanında 128 gb hafıza sizi sıkıntıya sokabilir virtual machine vb uygulamalar kullanmanız gerektiğinde, 256 gb SSD olan bir bilgisayar işinizi görecektir. HDD kullanan bir bilgisayar almayın bence, aradaki performans farkı cidden çok büyük. İşlemci olarak 6. jenerasyon ve üstü i5 işlemciler sizi mezuniyete kadar götürecektir diye düşünüyorum. RAM ne kadar yüksek olursa o kadar iyi, 8gb minimum limitiniz olmalı, 16gb'ın üstüne çıkmanın da anlamı yok sanırım.

Eğer bölüm için en çok işinize yarayacak bilgisayarı tavsiyelerim yardımcı olacaktır bence. Eğer ekran kartı güçlü olsun gibi, şu yıla kadar çıkan oyunları yüksek ayarlarda açsın vb. düşünceleriniz varsa o zaman siz bilgisayar mühendisliği bölümüne yönelik bilgisayar aramıyorsunuz, oyun oynayacak bilgisayar arıyorsunuz bence. Tabi bu da gayet normal, o kadar para ödedikten sonra bilgisayarınızdan bunları bekleyebilirsiniz. Bu durumda bence yanlış konuyu okuyorsunuz, oyun bilgisayarı tavsiyelerine bakmanız daha iyi olur. Bu amaçla aldığınız bilgisayar da öğrencilik hayatınıza fazlasıyla yetecektir, ancak taşınabilirlik açısından pek ideal olmayacaktır.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    ne garip soru kendi ihtiyaçlarına göre seçip alman gerekmwz mi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

İhtiyaçlarımi yazdım bir daha yazayım ,photoshop, render ,3d modelleme ,oyun geliştirme ,matlab ,AutoCAD vs mühendislikte kod yazmak için ...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Hesher kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Arkadaşlar uçmanıza gerek yok ,3.sınıf öğrensiyim ilk sene büyük ihtimal C göreceksiniz ve indirdiğiniz derleme programı 100 mb filan olacak sonra Java vs. Arkadaşım 5 yıllık bilgisayarla gayette her şeyi kullanabiliyor programlama araçları olarak. Mühendis olacağım hemen bilgisayar alayım tribine gerek yok merak etmeyin. Hele 2-3 senelik bilgisayarları değiştirmeye hiç gerek olacağını sanmıyorum. ( tabi o 2-3 yıllık bilgisayar zamanının modeliyse)

Orijinalden alıntı: Python_

İhtiyaçlarımi yazdım bir daha yazayım ,photoshop, render ,3d modelleme ,oyun geliştirme ,matlab ,AutoCAD vs mühendislikte kod yazmak için ...

kod yazma çok genel, ai veya performans kütüpleri kullanacaksan gpu lazım 1050ti fena olur nvidia olsun cuda desteği sebebiyle. cloud computing de bir çözüö bütçe yetmezse.

işlemciyi çok takma kullanmıyorsun zaten, i5 veya i7 6. nesil yeter.

photoshop çok bir şey istemiyor ram 16gb olursa ama öok çok rahat edersin swapa ihtiyaç kalmaz ssd ömrünü uzar, ssd için de 128 yeterli eğer fiyat önemliyse, 256 daha iyi olur tabi. yanına hdd takarsın zaten film vs. vm ihtiyacın olacak 100gb vm lazım zaten.

render için gpu lazım tabi, genel yazmışsın, ben yalnızca blender kullandım ve cpu rendering tamamen bir felaket, gpu iyi seç.

unity realengine falan çok sıkıntı değil donanım için.

autocad kullanmadım yorum yapamayacağım ama hiç de işime yaramadı.

1050ti 6200u-7200u full hd ekran 128ssd 1tbhdd 16ram bir de tabi taşınabilirlik önemliyse bataryaya bak ve ağırlık
    eğer bütçe sıkıntısı varsa ram ve ssd sonradan takılabilir.

yerinde olsam direk almam, okul başlasın yavaşça ihtiyaçların belli olur. ben 1.senenin sonunda almıştım...

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    quote:

Orijinalden alıntı: pir2xh

Arkadaşlar uçmanıza gerek yok ,3.sınıf öğrensiyim ilk sene büyük ihtimal C göreceksiniz ve indirdiğiniz derleme programı 100 mb filan olacak sonra Java vs. Arkadaşım 5 yıllık bilgisayarla gayette her şeyi kullanabiliyor programlama araçları olarak. Mühendis olacağım hemen bilgisayar alayım tribine gerek yok merak etmeyin. Hele 2-3 senelik bilgisayarları değiştirmeye hiç gerek olacağını sanmıyorum. ( tabi o 2-3 yıllık bilgisayar zamanının modeliyse)

+1 bunu demeye çalıştım

önümğz kriz, bütün parayı buna gömmeyin

Orijinalden alıntı: emreug

Bu zamanda bilgisayar alınmaz.
    atma şu oku zehirli bu işte.
    |
    |

dileyen istediğini yapsın hocam , ben de 2 sene önce aldım başlarken fakat bunun sebebi tuş takımı bozuktu klavye takmam gerekiyordu , 5 senelikti ve 4,5 kg filandı. Şu ana kadar ki kullandığım en yüksek program da sanal makineydi 1gb ram kullanıyordu.
    |
    |

Hocam peki sormak istediğim soru şu benim şu an hiç bilgisayarım yok ilk yılda illa ki bilgisayar lazım mı? Lazım değilse şu an almayı düşünmüyorum çünkü

|
    |
    pir2xh kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Çok teşekkürler ilgili onerdiginiz marka model var mıdır

|
    |
    gokberk4321 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Yazı için çok teşekkürler ama ben ilk yilimi sadece İngilizceye harcamayayim bilgisayar adına birşeyler de öğreneyim kafasindayim fakat maddi durum malum 4-5 in üstüne çıkamıyor 1050 ti ve 16+gb ram minimum 5 binden başlıyor ki onlar da freedos birazda o ugrastiracak bazıları sıkıntı çıkartıyormus..

|
    |

Lazım , neden diye soracak olursan üniversitede gördüğün başlangıç programlama dersleri fizik kimya çalışır gibi defterinde okuyup test kitabında çözeceğin gibi şeyler değil örneğin C programlama dili için derleyiciyi indirip burada kendini geliştirmen gerekli bu yüzden gerekli ayrıca üniversitede bir çok dersi yine YouTube üzerinden takip edebiliyorsun yine örnek vermek gerekirse C için Volkan Kılıç, Java için sina5an gibi. Bunları telefonda izleyip denemek zor. Orta halli de olsa bir bilgisayar işine yarayacaktır. İstersen özelden sorabilirsin de.

|
    |
    ygs-lysz3 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Linux ve Windowsu aynı anda kaldırabilicek(direk usb-cd üstünden kullanılırsa disk üzerinde yer ayırtılmazsa progress kaydedilmiyor diye hatırlıyorum) bir laptop olsa senin için iyi olur. Lenovo thinkpad e4xx serisine bak derim.
    Edit:photoshop yapacaksan iş büyür,e4xx yetmez. Gerçi rendering ve oyun geliştirme hevesiyle alacağın laptopun sonu cs atak mı diye sormak olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gunpower-storm -- 16 Ağustos 2018; 3:15:20 >

hali hazırda dell7520 ye sahibim zaten ama bataryası çok yetersiz max 90 dk,cs atma düşüncesine nerden vardınız anlamadım teşekkürler
    |
    |
    Gunpower-storm kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: examinator

Çok teşekkürler ilgili onerdiginiz marka model var mıdır
    Biliyorum yazacağım bilgisayarların hepsinin ultrabook kategorisinde ve hepsinin fiyatı uçuk dolar kuru yüzünden, bu yüzden bir çok kişi bu yazdığım bilgisayarları değerlendiremeyecek belki de. Ama önceki mesajımda da belirttiğim gibi, fiyat değil bilgisayar tartışıyorsak eğer Windows tarafında Dell XPS 13" ve Asus Zenbook serileri, MacOS tarafında da MacBook Pro 13" serisi bence yazdığım özellikleri karşılayan bilgisayarlar.

Eğer bu kategorideki cihazlar bütçenizi aşacaksa ağırlık, boyut ve şarj süresi avantajlarından vazgeçip fiyat performans cihazlarına bakmak en mantıklısı

Malesf aşıyor1https://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A5-V13-4.html?gclid=EAIaIQobChMIjY6-mKvw3AIVybztCh03hw1_EAQYAiABEgLnn_D_BwE

2https://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A5-V13-3.html

3https://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A5-V13-3-1.html

4https://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A5-V13-2-2.html

hangisini önerirsiniz fp ürünü bir monster var malesef
    |
    |
    gokberk4321 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

|
    |

Orijinalden alıntı: examinator

Malesf aşıyor1https://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A5-V13-4.html?gclid=EAIaIQobChMIjY6-mKvw3AIVybztCh03hw1_EAQYAiABEgLnn_D_BwE

2https://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A5-V13-3.html

3https://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A5-V13-3-1.html

4https://www.monsternotebook.com.tr/abra/MONSTER-ABRA-A5-V13-2-2.html

hangisini önerirsiniz fp ürünü bir monster var malesef
    i5 ile i7 arasındaki fiyat farkı çok düşük olduğu için i7 daha mantıklı. 1 numara ile 4 numara arasında seçim yapmak gerekiyor yani. 4 numara stokta olmadığı için 1 numara kalıyor geriye Stokta olsaydı 4 numara daha mantıklıydı çünkü SSD okuma yazma hızı diğerinin 2 katı
    |
    |

• Yüzbaşı
    314 Mesaj

Ekran 1080p olsun. Hafif olsun. Pili iyi gitsin. Gerisi önemli değil.

Eğer oyun yapımı, 3d modelleme vs işine girerim dersem oyun laptobu al.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Artyom A. C. -- 16 Ağustos 2018; 4:32:56 >
    |
    |
    fabricioramirez kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sohbet
Canlı Tv izle
SEO
kolayoto.com
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,281
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.