Şimdi Ara

Bilgisayar Mezunlarının %19,9'ı İşsiz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
4
Favori
2.753
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

TÜİK'e göre 2017 senesinde en yüksek işsizlik oranı %20,4 ile sanat alanında oldu. Bilgisayar alanı %19,9 ile en yüksek işsizlik oranına sahip ikinci alan olurken gazetecilik ve enformasyon ise %19,1 ile üçüncü sırada yer aldı.

https://www.dogrulukpayi.com/bulten/en-yuksek-issizlik-orani-hangi-bolumun-mezunlari-arasinda-goruluyor

Bilgisayar Programcılığı herhalde oranı yükselti?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daten -- 21 Temmuz 2019; 13:35:46 >

• Ne yani her ehliyeti olanın ticari takside iş bulması imkansız olduğu gibi mezun olanın iş bulması imkansızdır. Türkiye'nin en büyük 30 firmasından birinde IT departmanında çalışıyorum. Siz bu okullarda okuyanların birşey bildiğini mi zannediyorsunuz? Birde böyle bir gerçek var. 89 dan beri bu sektörün içinde bir fiil çalışıyorum. Sonradan okul okumak zorunda kaldım kariyer için ve okuldaki sınavlar konular sektörde dönen işlerle hiç alakası yok.
    Vay yavrum vay yetismis eleman var adamlara verilecek is yok su zenginlige bak

Sonra bu elamanlari ab abd havada kapıyor onlar o ulkeleri gelistiriyor bizde babayi aliyoruz böyle

Gelismis ulkeler resmen insan sömürgeciligi yapiyor adamlari yetistiren bunun icin okul acan masraf yapan biziz ama nemalarini onlar topluyor çünkü is kurmaktan aciz bir ülkedeyiz devlet kendisi is kurmak yerine yabancı sermayenin eline bakıyor
  • Vay yavrum vay yetismis eleman var adamlara verilecek is yok su zenginlige bak

Sonra bu elamanlari ab abd havada kapıyor onlar o ulkeleri gelistiriyor bizde babayi aliyoruz böyle

Gelismis ulkeler resmen insan sömürgeciligi yapiyor adamlari yetistiren bunun icin okul acan masraf yapan biziz ama nemalarini onlar topluyor çünkü is kurmaktan aciz bir ülkedeyiz devlet kendisi is kurmak yerine yabancı sermayenin eline bakıyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • E internette sürekli Yurt Dışında iş bulan bilgisayar mühendisi görüyorum Almanya, Kanada falan... Kolpa mı atıyorlar yani ?
  • Hepsi gidemiyor ki işi bulsalar dahi gitmek için bir miktar para gerekiyor dövizin hali ortada x6 x7 katı para lazım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyi de yurt dışında iş bulan kişiler zaten burada sıyrılan kişiler, yoksa elin ülkesi bizim kara gözümüze kara kaşımıza mı hayran da vasıfsız elemanları ülkesine dolduracak? O yüzden bu veriyle yaptığınız çıkarım alakasız geldi.

• Bende bilgisayar mühendisiyim. Aslında bu alanda iş çok ama yeni mezunların çok büyük bir kısmının işe girecek kadar teknik bilgisi yok ve buna rağmen istedikleri maaşlar çok yüksek.

Yeni mezun olduğumda ben de iş bulmada baya sıkıntı yaşadım. Bir işe girecek kadar teknik bilgiye sahip olmadığımı yaptığım mülakatlarda fark ettim. 1 sene boyunca çeşitli eğitimler alıp işe anca girebildim. Dönemimden bir çok arkadaşım halen işsiz.

Bu bölümü okuyacak olan arkadaşlara tavsiyem şu. Kesinlikle okul zamanı gönüllü stajlar yapın. Kendinizi geliştirin. Okulda öğrendiklerinizle hiç bir firma sizi işe almaz. Buna ek olarak ilk yıl için maaş beklentiniz çok yüksek olmasın. Bir yere girip 1-2 yıl çalıştıktan sonra maaşınız zaten çok hızlı bir şekilde artacak. Ama size teklif edilen maaşları beğenmeyip hiç bir teklifi kabul etmezseniz, alabileceğiniz maaş hep başlangıç seviyesinde kalacak. Önemli olan bir yerden başlamak.

• bilgilendirme için teşekkürler
  • işin tuhaf tarafın yüksek puan alanlar hep bilgisayar mühendislği tercih ediyor.
    valla ben ilk 10 000 e girecek kadar puan alsam asla tıp,elektronik,bilgisayar,hukuk falan yazmam.
    gider inşaat mühendisi olurum ilk 5-10 yıl başkalarının yanında çalışırım biraz sermaye yapınca müthaitliğe bağlarım sonra gelsin paracıklar.
    bir inşaat proje çizimine bile tek imza için bir sürü para alıyorlar.
  • ozbey08 kullanıcısına yanıt
    Ama şu an konut satılmıyor ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Daten

Ama şu an konut satılmıyor ki.
    şuan satılmıyor. ekonomi hep böyle kötü olacak değil ya.
    ilerki yıllarda düzelir.
  • herhalde sadece is arayanlari katmislar.
  • Ne yani her ehliyeti olanın ticari takside iş bulması imkansız olduğu gibi mezun olanın iş bulması imkansızdır. Türkiye'nin en büyük 30 firmasından birinde IT departmanında çalışıyorum. Siz bu okullarda okuyanların birşey bildiğini mi zannediyorsunuz? Birde böyle bir gerçek var. 89 dan beri bu sektörün içinde bir fiil çalışıyorum. Sonradan okul okumak zorunda kaldım kariyer için ve okuldaki sınavlar konular sektörde dönen işlerle hiç alakası yok.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • tercih yapacak kisilere tavsiyem kendi isteklerine gore tercih yapsinlar. para kazanmak icin degil, neyi seviyorlarsa o isi ogrensinler, uzmanlassinlar.

grafiklere bakarsak en az issizlik var diye gorulen saglik ve hukuk issizlik oraninda en yuksek artisa sahip. meslekler arasi issizlik sinus egrisi gibidir. en az issizlik var denilen bolumlere ragbet artinca issizlik en yuksek seviyeye ulasir. diger yandan da issizlik olan bolumler tercih edilmediginden daha rahat is bulur ve rakip sayisi az oldugundan degeri daha fazladir. tabi yeni bir dongude bu durumun tersi olur.
  • Ülkede imam açığı var ne bilgisayarı....töbe töbeee
  • hamza5806 kullanıcısına yanıt
    Yetişmiş eleman var olduğuna inanmıyorum buradan mezun olanların %80 işe girmesi bile mucize bence çünkü ne yazık ki eğitim seviyesi düşük ve genelde 0 tecrübe ile mezun olunuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: gun

Yetişmiş eleman var olduğuna inanmıyorum buradan mezun olanların %80 işe girmesi bile mucize bence çünkü ne yazık ki eğitim seviyesi düşük ve genelde 0 tecrübe ile mezun olunuyor.
    yoo avrupa burdan çıkan elemanları alıp 1 2 sene daha okutup mühendis olarak kullanıyor hocam bazen 1 sene bile uğraştırmıyor
  • 199x lerden beri geleceği mesleği denince herkes çocuğunu oraya yonlendirdi onadan geneli myo tabanıdır onun yada sütçü imam pc mühendisi tarzı....
    çevremde odtülü yeditepeli tiplerin aylık geliri 20.000 tl den aşağı değil..
    ozelikle myo pc okudum ay amelelelikmi yapıcam kafasıda dolu bu ülkede biri kuzenim, kendini harvard mezunu sanıp masa başı iş arayan tipte dolu...
    altına araba vermişler bütün gün trafikteymiş parça yazıcı network taşıyormuş cildi bozluyormuş diye işten çıktı adam (torpille bulduk birde)
    bu tipler bu kafayla baltaya sap olmaları zordur zaten hepsi rahat masa başı yatış iş arıyor %70+ sı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 21 Temmuz 2019; 16:53:38 >

• hamza5806 kullanıcısına yanıt
    Zaten 1-2 sene eğitim yeter ki işe başlamak için demek ki sıfırdan eğitiyorlar.

• Bilgisayar prog mezunuyum ayrıyetten bilgisayar müh okuyorum şuanda fakat yaş 27 ve hiç iş tecrübem olmadı stajdan başka 30 yaşına kadar ülkeyi terk etmiş olurum bende büyük ihtimal.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

işin tuhaf tarafın yüksek puan alanlar hep bilgisayar mühendislği tercih ediyor.
    valla ben ilk 10 000 e girecek kadar puan alsam asla tıp,elektronik,bilgisayar,hukuk falan yazmam.
    gider inşaat mühendisi olurum ilk 5-10 yıl başkalarının yanında çalışırım biraz sermaye yapınca müthaitliğe bağlarım sonra gelsin paracıklar.
    bir inşaat proje çizimine bile tek imza için bir sürü para alıyorlar.
    İnşaat sektörü şu an kan ağlıyor, çatır çatır adam çıkarıyorlar. Elektronik ve bilgisayar en mantıklı bölümler, bakmayın bu rakamlara, önüne gelen üniversite açtı, vasıfsız adam bile mühendis oluyor, elektronik veya bilgisayar okuyup yurt dışına açılma şansın çok fazla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.