Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Bilgisayar İle Evin Işıklarını kontrol etme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
38
Cevap
0
Favori
5.106
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> Bilgisayar İle Evin Işıklarını kontrol etme
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    415 Mesaj
    Merhabalar

Odamdaki ışık anahtarından paralel kablo çekip bilgisayarla birleştirmek istiyorum.
    Pascal veya Basic le yazacağım küçük bi programla da bunu kontrol etmek istiyorum.

Paralel porttan 5 voltu gönderdiğim zaman anahtardan çektiğim 2 kablo birleşicek
    Ama nasıl olucak ?
    Bunu yapan özel bi devre falan mı var?

|
    |
    • 6600 GT 128mb 128bit
    • 80 gigabyte Seagate
  • Yarbay
    2890 Mesaj
    Bilgisayar portlarından güç çekilmez. Buradan sadece sinyal alınır. Demek ki küçük bir güç devresi yapmak lazım.

Yapılacak küçük bir devre, paralel porttan alacağı durum bilgisine göre bir transistör üzerinden röle çektirir. Röle kontakları da getirdiğin iki paralel kabloyu birleştirir.

Bu çeşit, anlattığın gibi, kontrolle lamba yakılabilir ama söndürülemez.

.oO°oo.
    |
    |
    TOSHIBA Satellite L50-C-17K - Core i7-5500U @2.40/3.00GHz - Intel HD Graphics 5500 - NVIDIA GeForce 930M 2GB DDR3 - 8192MB DDR3L 1.600MHz RAM - 1TB HDD - 15.6” Toshiba TruBrite® Full HD LED IPS - Asus SDRW-08D2S-U External - Logitech G500 - Inca6800i - CanonMX340 - AirTies Air 5760 - TP-Link TL-WA850RE
    Honda Civic Elegance 2012 Otm Füme BRC 24MY11 - Navitech NX-220r - OnePlus 5 64GB Slate Gray - Spigen OnePlus 5 Rugged Armor (K04CS21513) - Meizu EP52L Stereo Bluetooth Kulaklık Füme - Panasonic P55ST50E NeoPlasma - LG BH6730T Home Theater - Next Minix HD Cool Sat. - Casio Edifice EFX-530 - Dark SmarTime - Canon A510 - Kodak Z915 - Bursaspor - Galatasaray - Kdz.Ereğli
  • Yüzbaşı
    415 Mesaj
    Paralel porta küçük led bağlayıp denemesini yapmıştım.İstediğim zaman 5 volt gonderebiliyorum istediğim zaman da durdurabiliyorum.

Benim sorum zaten yapılacak küçük devre nasıl yapılacaktı :).
    |
    |
    • 6600 GT 128mb 128bit
    • 80 gigabyte Seagate
  • Yarbay
    2890 Mesaj
    Mesela...

.oO°Oo.

|
    |
    TOSHIBA Satellite L50-C-17K - Core i7-5500U @2.40/3.00GHz - Intel HD Graphics 5500 - NVIDIA GeForce 930M 2GB DDR3 - 8192MB DDR3L 1.600MHz RAM - 1TB HDD - 15.6” Toshiba TruBrite® Full HD LED IPS - Asus SDRW-08D2S-U External - Logitech G500 - Inca6800i - CanonMX340 - AirTies Air 5760 - TP-Link TL-WA850RE
    Honda Civic Elegance 2012 Otm Füme BRC 24MY11 - Navitech NX-220r - OnePlus 5 64GB Slate Gray - Spigen OnePlus 5 Rugged Armor (K04CS21513) - Meizu EP52L Stereo Bluetooth Kulaklık Füme - Panasonic P55ST50E NeoPlasma - LG BH6730T Home Theater - Next Minix HD Cool Sat. - Casio Edifice EFX-530 - Dark SmarTime - Canon A510 - Kodak Z915 - Bursaspor - Galatasaray - Kdz.Ereğli
  • Yüzbaşı
    415 Mesaj
    Sağolasın..
    |
    |
    • 6600 GT 128mb 128bit
    • 80 gigabyte Seagate
  • Yüzbaşı
    530 Mesaj
    arkadaşım 5 voltluk bir röle ile yapabilirsin tabi benim bilgisayar bilgim çok az nasıl yapacağını bilemem...

eğer yaparsan mailime programın exesini atarmısın...

gigas2ci@gmail.com
    |
    |
    |
    |
    Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek, başına taç ettiği adamların kanındaki ve vicdanındaki cevheri aslıyı, çok iyi tahlil etmek dikkatinden, bir an tevakki etmesinler!...
    M.Kemal Atatürk
  • Yarbay
    2699 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: FreeStyla

Paralel porta küçük led bağlayıp denemesini yapmıştım.İstediğim zaman 5 volt gonderebiliyorum istediğim zaman da durdurabiliyorum.

Benim sorum zaten yapılacak küçük devre nasıl yapılacaktı :).

bana yazdığın programın kodlarını yolllayabilirmisin acaba
    salagil@gmail.com ...
    |
    |
    etmek istiyorsun değil mi?? bunun için role kullanman gerekecek. roleyi ise bilgisayar sinyali
    ile sürebilmek için transistörlü basit bir güçlendirici yapabilirsin tabiki kullanacağın roleye
    uygun olmalı...
    bildiğim kadarıyla 15v ile çalışan ve 220v kontrol edebilen roleler var. eğer ışığı hem açıp hemde
    kapatmak istiyorsan bu iş biraz karışır.ufak bir kontrol devresi ile buda halledilebilir...
    saygılarımla i çalışmalar....
    |
    |
    röle kullanırsa arkadaşın devamlı porttan sinyal göndermesi gerekir röle nispeten yüksek akım çekeceği için portu yakabilir ..transistorle veya tristorle bir devre yapması lazım bunun yanında eğer kumanda edilecek akım yüksekse veya ac akım ise bu devreyle birlikte röle kullanması lazım ..ama bilgisayarın yanında yeni bir yer açmak ve prize bir adaptor daha eklemek gerekiyor..bunu amatorce yapması zor direk ac kullanan hazır dir devre alabilir şu linke bakınız
    http://www.takcalistir.com/k4001.html
    |
    |
  • Yüzbaşı
    805 Mesaj
    sana yardım etmek isterdim ama bunlardan hiç anlamam çok kafamı karıştırıyo
    |
    |
    Paralel porta 1 yazinca lamba yanar

Sema da asagida.
    |
    |
    Röle yerine optotriac ta kullanabilirsin. 5V ile gayet rahat kontrol edilir MOC 3042 vb. diye bir google araması yapıver. Gücü yetmezse çıkışına daha güçlü normal bir triac daha koyarsın olur biter. Hatta bir şekilde zerocross dedekte edebilirsen (windows gibi real time olmayan bir sistemde çoook zor) dimmer bile yapabilirsin.
    |
    |
  • Binbaşı
    1020 Mesaj
    solid state röle (SSR dersen bilir malzemeciler) al arkadaşım 3-5 dolar bişi 10 amperlikleri.... direk porttan bu röleyi sürebilirsin... cıkışınada 220v 10A bir yük bağlayabilirsin....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi epsis -- 20 Mayıs 2005, 12:40:42 >
    |
    |
    bence tetikleme yöntemini kullan derim bu iş röle ile komik olur ledle kıyaslama konusu zaten komik
    |
    |

Ben paralel portun herhangi bir pinine (8inden biri) 5 volt gonderebiliyorum istediğim zamanda kesebiliyorum dedim.

Yani 5 voltla kontrol edilebilecek bir devreyi nasıl ve hangi elemanlarla kurabilirim dedim.

Zaten bu konu beni aştı.
    Cevaplayan arkadaşlara teşekkür ederim. Adı geçen devre elemanlarını not ettim.Sınavlar bittikten sonra herbirini inceleliycem.Öğreneceklerime göre hareket edicem.
    Tekrar teşekkürler.

Saygılarımla...
    |
    |
    • 6600 GT 128mb 128bit
    • 80 gigabyte Seagate
  • Yarbay
    2789 Mesaj
    herhangi bi transistörün beyz(+ gelecek) emiter(- gelecek) uçlarına o aldığın 5v u bağlarsan transistörü tetiklersin ve aynı transistörün collector(+) emiteri(-) uçlarına 12v bağlarsan ve röleyi de güç kaynağına seri bağlarsan röleyi bilgisayarda tetiklersin ve röleye de istediğini bağlarsın..
    saygılarımla..
    ayrıntılı bilgi isteyen herkes buyurabilir
    herşey vatan için..
    necbettincolak@hotmail.com
    |
    |
  • Teğmen
    118 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: Mesudum

Mesela...

.oO°Oo.

Arkadaşım bu devredeki transistörlerin yerleri ya da türleri(npn-pnp) doğru mu?

Sağdaki transistörü, soldakinin kollektörüne deil de emiterine takmak gerekmez mi? Bi transistör beyz'inden akım verebilir mi? Eğer bu şekilde çalışıyosa yeni bişey öğrenmiş olacam ama böyle bi bağlantıyı ilk defa görüyorum
    |
    |
    ikinci transistörün(sağdaki) beyzi , soldakinin emiterine takılmalı yoksa tetiklenmez ve orada olmasının hiç bi anlamı kalmaz
    (ben neden daha önce buna dikkat etmemişim buna yaws?)
    saygılarımla
    |
    |
  • Binbaşı
    1703 Mesaj
    Arkadaşın dalgınlığına gelmiş.

|
    |
Reklamlar
SEO
Masal
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Mobilya Takımları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,281
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.