Şimdi Ara

Bilgisayar her açılışta tarih saat sıfırlıyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
65.773
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

bir süredir pcyi açtığımda tarih eskiye dönüyor. daha önce de olmuştu ve bios bilini değiştirice düzelmişti. şimdi de aynı şeyi yaptım ama düzelmedi. başka önerisi olan var mı?

• mrttylmzz M kullanıcısına yanıt

Yeni pil alsan daha iyi olur kardeşim. Pahallı birşey değil.

• Arkadaşlar Merhaba ben de aynı sorunla karşılaştım. Bios pilini sıfır aldım taktım sorun değişmedi. Daha sonra çalıştığım yer de sistemci arkadaşlara verdim ki Format konusunda çok iyiler onlar da olmadı sonra bilgisayarı bir donanım tarafına götürdüm orada kiler de baktılar ne anakartta bir sorun var ne biosun pil değerlerinde sorunu çözemedim. Çözen olursa cevap yazabilir mi ? Teşekkürler

• karacabey60 K kullanıcısına yanıt

https://forum.donanimhaber.com/cozuldu-bilgisayarin-saatinin-otomatik-olarak-01-01-2505-3050-5050-olmasi--150875805

Yukarıdaki konuda da arkadaşın saati sürekli ileri tarihe ayarlanıyordu. Sizinkinden farklı bir sorun ama netice de sorunu yazılımsal değil donanımsaldı ve cmos değişince sorun çözülmüş.

Sizin durumunuzda 3 mesaj üstünde bahsedilen sıkıntılardan biri de olabilir. Pil sıfır ve dolu ise pil yatağında veya pil ile ilgili anakart bağlantılarında donanımsal olarak bir sıkıntı olabilir. Pil yatağındaki metaller paslanmış olabilir.

İhtimal tabi bu dediklerim. O yüzden anakartı bir teknik servise verip sorunun tespiti yapılmalı ya da yukarıdaki mesajlarda bir arkadaş geçici olarak bilgisayar açılışda devamlı çalışan ve sistem saatini internet üzerinden güncelleyen bir program yükleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Maxpayne53

https://forum.donanimhaber.com/cozuldu-bilgisayarin-saatinin-otomatik-olarak-01-01-2505-3050-5050-olmasi--150875805

Yukarıdaki konuda da arkadaşın saati sürekli ileri tarihe ayarlanıyordu. Sizinkinden farklı bir sorun ama netice de sorunu yazılımsal değil donanımsaldı ve cmos değişince sorun çözülmüş.

Sizin durumunuzda 3 mesaj üstünde bahsedilen sıkıntılardan biri de olabilir. Pil sıfır ve dolu ise pil yatağında veya pil ile ilgili anakart bağlantılarında donanımsal olarak bir sıkıntı olabilir. Pil yatağındaki metaller paslanmış olabilir.

İhtimal tabi bu dediklerim. O yüzden anakartı bir teknik servise verip sorunun tespiti yapılmalı ya da yukarıdaki mesajlarda bir arkadaş geçici olarak bilgisayar açılışda devamlı çalışan ve sistem saatini internet üzerinden güncelleyen bir program yükleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Cevap için teşekkürler bahsettiğiniz uygulama internetten güncelleyen var mı bildiğiniz ? çünkü sertifika hatası alıyorum tarih güncel olmayınca

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• karacabey60 K kullanıcısına yanıt

https://www.eysar.net/windows-sistem-saati-otomatik-duzelsin-updatetime-exe-kullanimi-8501.html

Yukarıdaki programı bir deneyin isterseniz. Programı sayfadaki linkten indirdikten sonra C veya D'ye klasör olarak atın. Masaüstünde kalmasın. Çünkü bir kere başlangıçta çalışması için ayarladıktan sonra yerini değiştirirseniz program açılmaz. Program taşınabilir olduğu için bir kere bir yere koyun klasörü olsun bitsin. Daha sonra ana programın kendisinden UpdateTime veya 64 bit bilgisayarınız varsa UpdateTime_x64 Bundan kısa yol oluşturun. Bu kısa yolu da başlangıç klasörüne atın demiş konuda. Windows 7 ve bazı işletim sistemlerinnde bu klasör var ama 10 kullanıyorsanız bu klasöre konuda anlatıldığı gibi ulaşamazsınız. O yüzden görec zamanlayıcıdan bilgisayar her açıldığında bu programın çalışmasını sağlan bir görev ekleyin olsun bitsin.

Kolay gelsin.

• sinuzitforum.ecballium.com
    Anakartın Tarihi saati Sıfırlanıyor.Bios ayarları Siliniyor.Çözüm Rehberi - Sinüzit Forum
    http://sinuzitforum.ecballium.com/konu-anakartin-tarihi-saati-sifirlaniyor-bios-ayarlari-siliniyor-cozum-rehberi.html

Sebeb bunlardan biridir tamir yaparım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilgisayarınızın tarih ve saatinin her açılışta sıfırlanmasının birkaç muhtemel sebebi olabilir:

1. Pil saati bozuk olabilir: Eğer bilgisayarınızın anakartında bulunan pil saati arızalıysa bu sorunu yaşayabilirsiniz. Pil saatinin değiştirilmesi gerekebilir. Bu işlem için bir teknik servise başvurmanızda fayda var.

2. RTC (Real Time Clock) sorunlu olabilir: Bilgisayarın anakartı üzerinde bulunan RTC çipi bozuk olabilir. Yine bu durumda teknik servis yardımı gerekecektir.

3. Tarih/saat ayarlarının sıfırlanmasını sağlayan bir yazılımsal sorun olabilir: Bazı durumlarda bilgisayarınızda yüklü olan bazı yazılımlar veya sürücüler tarih/saat ayarlarının bozulmasına sebep olabilir. Bu ihtimali test etmek için bilgisayarınızı güvenli modda açarak sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Sorun devam ediyorsa yazılımlardan kaynaklı olabileceğini gösterecektir. Bu durumda ilgili yazılımları yeniden yüklemeniz gerekecektir.

4. Sistem pilinin bitmesi: Eğer bilgisayarınızın anakartında bulunan sistem pili bitmişse de bu sorun ortaya çıkabilir. Sistem pili bilgisayar kapalıyken dahi anakart üzerindeki RTC çipine güç sağladığı için bitmesi durumunda tarih/saat bilgileri sıfırlanacaktır. Sistem pilinin değiştirilmesi sorunu çözecektir.

Yukarıda belirtilen sebeplerin dışında başka bir neden olması durumunda teknik servis desteği almanızı öneririm. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

• fahri5 F kullanıcısına yanıt
    11 sene geçmiş. Ömür bitiyor.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.