Şimdi Ara

Bilgisayar aniden kapanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
6.294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Laptopumun modeli HP 6735b; 2gb ram, ATI Radeon HD 3200 ekran kartı
    2 3 gündür bilgisayar oyunlara girince fan yüksek seste hiç durmadan çalışıyor ve ardından bilgisayar aniden kapanıyor. İçini açıp iyice temizledim kapattım fakat sorun devam ediyor. HP nin sitesinden destek bölümünde bios ayarlarınızdan virtualization technology i aktif edin yazıyor:http://goo.gl/uh4wr Fakat bilgisyarı başlatıp bios ayarlarına girmeye çalışınca da aynı sorun yaşanıyor, en başta açılırken fan tam kapasite çalıştığı için bios a falan girmeye çalışınca da aniden kapanıyor. Bunu da geçtim format atayım belki yazılımsal sorun vardır dedim, format atmaya çalışırken ilk yüklemedeyken aynı sorundan dolayı kapanıyor.
    Sizce sorun nedir ne yapmalıyım acaba?

• Fan temizliği yapmışsınız ama işlemcinin termal macunumuda bi yenileseydiniz
  • Macun durumuna bakabilir misiniz fotosunu çektim sürmem gerekiyor mu pek anlamıyorum da?:
    http://imageshack.us/photo/my-images/40/imag0407n.jpg/
  • quote:

Orijinalden alıntı: spade35

Macun durumuna bakabilir misiniz fotosunu çektim sürmem gerekiyor mu pek anlamıyorum da?:

Resimden baktım ama çok anlaşılmıyor, termal macun zamanla özelliğini yitirir(uzun zamanda),siz o macunları güzelce silin kaliteli bi macunla yeniden macunlayın, çünkü benzer bi problem bende yaşadım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Derin_KarayeL

quote:

Macun durumuna bakabilir misiniz fotosunu çektim sürmem gerekiyor mu pek anlamıyorum da?:

Resimden baktım ama çok anlaşılmıyor, termal macun zamanla özelliğini yitirir(uzun zamanda),siz o macunları güzelce silin kaliteli bi macunla yeniden macunlayın, çünkü benzer bi problem bende yaşadım

Macun aldım şimdi. İkisine de aynı işlemi yapacak mıyım?

• sadece işlemciye sürün diyorlar fakat hangisi işlemci bilmiyorum büyük olan mı yoksa küçük olan mı acaba? büyük olanda AMD turion ultra yazıyor bu galiba işlemci?
  • quote:

sadece işlemciye sürün diyorlar fakat hangisi işlemci bilmiyorum büyük olan mı yoksa küçük olan mı acaba? büyük olanda AMD turion ultra yazıyor bu galiba işlemci?

Öncekini temizledigin yerlere sur, ben bol bol hertarafa sürmüştüm şimdi on numara oldu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sadece AMD yazan sürdüm, işlemci oymuş galiba. Sorun çözülmedi:( cpu ısı ölçüyorum 63ü geçmiyor fakat dediğim gbi başlangıçta ve oyunlarda fan çok fazla çalışıp eğer daha fazla beklersem bilgisayar kapanıyor. acaba diğer parçaya da mı sürmem gerekiyor macundan ya da sorun başka birşeyde mi:(
  • İşlemci sogutucusunu bi kontrol edin nekadar ısınıyor. bunun icin programlar da var core temp 1.0 işini gorur.
    Cok buyuk ihtimalle işlemci fanınız bozuk durumda ve yeteri kadar hava uflemiyor.
    Bilgisayar çalışırken işlemci fanına dokunun cok guçsuz sekilde donuyordur muhtemelen.

Sıkıntı yoksa anakart ustundeki sogutuculara dokunun ekran kartının soğutucu da ısınıyor olabilir yada ramlerinizi kontrol edin sıcakmı ve bilgisayar ramlerinizin hepsini goruyor mu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: astamiga

İşlemci sogutucusunu bi kontrol edin nekadar ısınıyor. bunun icin programlar da var core temp 1.0 işini gorur.
    Cok buyuk ihtimalle işlemci fanınız bozuk durumda ve yeteri kadar hava uflemiyor.
    Bilgisayar çalışırken işlemci fanına dokunun cok guçsuz sekilde donuyordur muhtemelen.

Sıkıntı yoksa anakart ustundeki sogutuculara dokunun ekran kartının soğutucu da ısınıyor olabilir yada ramlerinizi kontrol edin sıcakmı ve bilgisayar ramlerinizin hepsini goruyor mu.

işlemci ısısı ortalama 50. işlem yapmıyorken 45 e iniyor, maximum da 60a çıkıyor. Fakar oyuna falan girdiğimde 90a falan geliyo galiba ki bilgisayar hemen kapanıyor. Bundan önce 2 kere arıza yapmıştı laptop bilgisayar ekranı açılmıyor ışıkları yanıyordu 2sinde de anakartı komple değiştirdiler garantide olduğu için. acaba bu değişimden mi kaynaklanıyo?

• Bilgiasayarın alt kapagnı bi acıp işlemci fanını kontrol et derim 90 derece normal degil.
    Ben işlemci macununu temizlemiştim satranc oynarken 90 derece goruyordu macunladım oyunda 60 goruyor en fazla ama sende macun zaten vardı.
    Sıkıntı fanda bence. Fana hafifce dokundugunda fan dönüşü kolayca duruyorsa arızalıdır ve ufledigi hava yetmez.
  • cpuya termal macun sürmen tamam ama gpu içinde termal pad gerekir.
  • biri işlemci çipi, diğeri ekran kartı çipi...
    çiplerin arasında yükseklik farkı olmasada...
    soğutucular arasında 1 mm. kadar fark yaratılmış...
    bu durumda işlemciye normal macun sürülürken...
    ekran kartı çipine ped türü kalın bir tabaka macun sürülmesi gerekiyor...

veya soğutucu metali eğip büküp macun sürülen seviyeleri...
    aynı hizaya getirdikten sonra...
    ikisinede normal macun sürülebilir...
  • ben bizzat denedim ekran kartına kalın macun falan yaramıyor termal pad koymak lazım.
  • Arkadaşlar sorun fandan kaynaklanıyormuş. Servis değiştirdi ve sorun kalktı. Herkese cvpları için teşekkürler.
  • Arkadaşlar 1 haftadır sistemimde aniden kapanma problemi var biri şalteri indirip kaldırmış gibi , sorunu çözmek için çok uğraştım ama tek yapabildiğim sorunu bazı parçalara indirgemek oldu bunlar ,

ekran kartı
    işlemci
    anakart
    psu

sorun kesinlikle bunlardan birisinde ve ısınmayla ilgili değil. Acaba hangisinden daha çok şüphelenmeliyim bu 4 parçanın. ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.