Şimdi Ara

Bilgisayar almak mı?İçeriyi değiştirmek mi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
246
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar 2017de aldğımız leptop var.Malum şuan piyasa göçmüş durumda yeni kaliteli pc alamam.Video edit ile uğraşıyorum,grafik tasarımda falan çok kasıyor.Sizce bunu ramini ekran kartını değiştirsem işe yarar mı?

• Laptopta ekran kartı değiştirilemez. Kaç GB RAM'iniz bulunuyor? Daha doğrusu, sisteminizin özelliklerini listeyebilirseniz bunun üzerine daha fazla bilgi verebiliriz.

• Bana gönderdiğiniz mesaja göre 4 GB RAM'iniz var. Düşük gereksinimli video edit programı kullanıyorsanız yetebilir ama Premiere Pro, Davinci Resolve kullanıyorsanız o zaman minimum 8 GB olmalı düşüncesindeyim.

• Sistem Apu bir sistem ise ram artımı performansı etkileyecektir Apu olmayan sistemlere nazaran ilave performans artışı daha yüksek olur. Ram ve SSd de yükseltmelerine gidilebilir ekran kartı ve işlemci yükseltmeleri de yapmak teorik olarak mümkün fakat bilgisayar parası kadar masraf çıkaracaktır ve stabil olmaz. Dizüstünün farklı modellerinin anakartı takılabilir belki oda uğraştığınıza değmez masraf olacaktır genel olarak dizüstü bilgisayarlarda durumlar aşağı yukarı böyledir yeni nesillerde 1070 1060 ve benzeri ekran kartı artırımlarını servisler destekleyebiliyor diye okudum fakat yeni nesil dizüstülerde geçerli bir durum.

• Şuan onlara daha geçmedim daha doğrusu geçemedim çünkü düşük programlarda bile kasma,programdan atma oluy.PC 2017 ekiminde alındı

• Erenk53 E kullanıcısına yanıt

Sizce nasıl bir yol izleyeyim tam olarak

• muhammed_279 kullanıcısına yanıt

Tam olarak sisteminizin donanımını (işlemci, varsa ekran kartı, depolama türü) bilmediğim için pek bir şey diyemiyorum. Sadece RAM'in 4 GB olması, mümkünse 8 GB'a çıkarılması güzel bir performans artışıyla sonuçlanacaktır. Depolama türü HDD ise mümkünse SSD ile değiştirebilirseniz onun da bir faydası olacaktır.

Eskiden Intel Atom işlemcili, sadece 2 GB RAM'li bilgisayarımda video edit yapmak için program aramıştım ve Movavi Video Editor mükemmel gelmişti. Çok düşük sistem gereksinimlerine rağmen hafif-orta video montajlarda kasma olmadan çalıştı. İsterseniz onu deneyebilirsiniz, tavsiye ediyorum.

• Profesyonel iş yapmak istiyorum,önceden camtasia götürüyordu az çok.Peki bilgisayar olarak ne önerirsiniz?5 6k ya iyi bir şey gelir mi?Olmazsa daha üst ne önerirsiniz?Aslında biraz da pintilik yapıyorum şu durumda.1 sene içinde fiyatlar 3 kat arttı resmen..

• muhammed_279 kullanıcısına yanıt

Evet, fiyatlar pandemi başladığından beri çok arttı. Bilgisayarda i5 ve üstü işlemci, artı ekran kartı olanı (GTX vb. mecburi değil, MX bile olabilir) tercih etmeniz bence iyi olur. 6k'ya bulunabilir. AMD'nin bu aralar daha iyi olduğunu söyleyenler var, ben henüz AMD'li bilgisayar edinmediğim için pek bir deneyimim yok. Bu nedenle forumun notebook alt forumu altında bir konu açarsanız orada gerçekten yararlı cevaplar alacaksınız.

Bu iki bilgisayara bakabilirsiniz:

https://www.hepsiburada.com/acer-extensa-15-intel-core-i5-1035g1-8gb-512gb-ssd-mx330-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-nx-egcey-002-p-HBCV000003EG9G?magaza=BOZDAN%20Teknoloji

https://www.hepsiburada.com/lenovo-v15-iil-intel-core-i5-1035g1-8gb-256gb-ssd-mx330-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-82c500nptx-p-HBV000011GJZM?magaza=Nethouse

• ercumendbehzad kullanıcısına yanıt

Hocam bilgisayardan pek anlamam o sebeple sorularımı mazur görün lütfen.Oyun oynamak içni bir şey aramıyorum,profesyonel video edit yapabileceğim(adobe premiere pro,sony vegas tarzı) uygulamaları rahatlıkla kasmadan kullanmak istiyorum.Ayrıca animasyon yapmayada başlayacağım için o tarz bir şey arıyorum.Bu saydığım özellikler için bilgisayarda hangi özellikler önemli?Aydınlatırsanız sevinirim

• Çok teşekkür ederim hocam

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.