Şimdi Ara

Bilgisayar'a elektrik gelmiyor!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
1
Favori
1.260
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Dün gece saatlerinde bilgisayarı açmak istedim , gayet normal bir şekilde açılırken bir anda kendini kapattı ve bir daha elektrik gelmedi pc ye. Hiç bir şekilde açılmadı.

Biraz araştırmalarla güç kaynağından olabileceğini fark ettim ve hemen anakarta bağlanan kablodaki yeşil ve siyah pinleri metal yardımıyla kısa devre yaptırdım ve güç kaynağı çalıştı bütün fanlar dönmeye başladı. Tekrar anakart'a bağladım yine açılmadı.

Aklıma direk anakart'ta arıza olduğu geldi.. Ama bazı araştırmalarda güç kaynağının kondasatörlerinden birinin bozuk olabileceğini ve anakartı tetiklemeyebileceğinide yazmışlar.

Belkide 550 wat psu benim sistemi kaldırmaya yetmiyor ve bir yerde tak etti ?

Sizce sorun nerde yardım beklemekteyim ?

Teşekkürler.

Sistem : amd athlon 5200 brishbane , hd4850 ati kart , 1 dwd writer , 4 kasa üstü ve yanı fan 12 cm hepsi ışıklı , bir egzos fanı 12 cm , bir ön fan 12 cm , 8 gb ram

bilerek güç çekenleri yazdım.

• Emin olmamakla beraber 550 watt kaldırır sistemi veya zorlanıyordu dediğiniz gibi,güç kaynağı fanı çalışıyormu acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • PSU yeterli. Önce Ram sonra ekran kartını çıkartıp açmayı dene. Olmazsa anakart gitmiştir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Saçma gelebilir ama prizin topraklı mı? Topraklı bir prizde bilgisayarını açmayı dene. Benzer olaylar başıma geldi çünkü.
  • Şöyle söyleyeyim ekran kartının fanı dönüyor , power supply ı kısa devre yaptırıp açınca..

Kısa devre yaptırmadığım sürece hiçbirşeyin fanı dönmüyor.

Ram'i çıkarıp açmayı denyeceğim.

Prizin topraklımı bilmiyorum nasıl anlarız ki ? Sizin başınıza ne geldi nasıl oldu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Senceru -- 5 Kasım 2014; 21:32:19 >
  • Valla son olarak zor gelmezse işlemci fanı + işlemciyi sökün öyle çalıştırın

• Senceru kullanıcısına yanıt
    Prizi sök 3 kablo varsa 1 faz 1 nötr 1 toprak bunları görürsen toprak vardır.

Anakart yanmış olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shamshiel -- 6 Kasım 2014; 8:38:20 >
    Geçmiş olsun. psu kısa devre yaptırmak zararı artırabilir dikkatli olun. Normal şekilde taktığınızda anakart üzerinde ışık veren herhangi birşey varmı? Anakarta elektrik gelmiyor olabilir kontrol kalemi ile psunun güç kablolarının ucuna dokunun eğer ölçüm aleti varsa daha iyi olur değerleri ölçersiniz. Büyük ihtimal psunun içinde bir bölgede arıza oluşmuştur. Psu nuzu açıp şişen veya arızalanan parçayı söküp yeniden lehimleyip tamir edebilirsiniz. Anakartınızın üzerine göz gezdirin herhangi bir şişiklik kararma yoksa anakartınızda sorun aramayın. psunuzun hava çıkış yerini koklayın yanık kokusu varmı özellikle güç kablosunu taktığınız yeri koklayın psunuz yanmış gibi gözüküyor..
    Tekrar geçmiş olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiRaNTx

Geçmiş olsun. psu kısa devre yaptırmak zararı artırabilir dikkatli olun. Normal şekilde taktığınızda anakart üzerinde ışık veren herhangi birşey varmı? Anakarta elektrik gelmiyor olabilir kontrol kalemi ile psunun güç kablolarının ucuna dokunun eğer ölçüm aleti varsa daha iyi olur değerleri ölçersiniz. Büyük ihtimal psunun içinde bir bölgede arıza oluşmuştur. Psu nuzu açıp şişen veya arızalanan parçayı söküp yeniden lehimleyip tamir edebilirsiniz. Anakartınızın üzerine göz gezdirin herhangi bir şişiklik kararma yoksa anakartınızda sorun aramayın. psunuzun hava çıkış yerini koklayın yanık kokusu varmı özellikle güç kablosunu taktığınız yeri koklayın psunuz yanmış gibi gözüküyor..
    Tekrar geçmiş olsun.

Teşekkürler.

Anakart üzerinde ışık veren herhangi birşey yoktu sanırım. Şuan işte olduğum için deneyemiyorum ama akşam ilk işim anakartı incelemek , hatta gerekirse resmini koymak. PSU'nun kısa devre ile çalışması birşey farketmiyor o zaman sanırım ? Çünkü içerisinde bir yer bozulmuşsa anakartı tetiklemeyebilir anladığım kadarıyla ?

Umarım PSU yanmıştır.. Yenisini alırız sorun değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: jamaisvu34

Valla son olarak zor gelmezse işlemci fanı + işlemciyi sökün öyle çalıştırın

PSU'ya kısa devre yaptırınca işlemci fanıda dönüyor. Söylediğiniz diğer bütün yöntemleri akşam deneyeceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Senceru

quote:

Orijinalden alıntı: jamaisvu34

Valla son olarak zor gelmezse işlemci fanı + işlemciyi sökün öyle çalıştırın

PSU'ya kısa devre yaptırınca işlemci fanıda dönüyor. Söylediğiniz diğer bütün yöntemleri akşam deneyeceğim.

Tamam hocam en kısa sürede bulursunuz inşallah sorunu

• ne olursa olsun asla kısa devre yaptırmayın. ve prizde elektrik varken topraklı mı değil mi diye bakmayın. saygılar.
  • Rica ederim hocam (diğer konuya istinaden). Arkadaşların dediği gibi Psu'yu el ile tetiklerken yalın olarak çalıştıralım (bileşenleri sökseydik daha iyi olurdu). Diğer yöntemleri deneyelim haberleşelim Sencer hocam.
  • Arkadaşlar Merhaba ,

Bilgisayarı önce başka prize , tunçmatik'in bir prizine takarak denedim açılmadı. Dün geceden beri bios pili dışarıdaydı , onu taktım o yöntemde olmadı.

Ardından ekran kartını söktüm denedim yine olmadı , ramleri söktüm yine olmadı , en son güç kaynağı ile anakart bağlantısını sağlayan uzun ince kabloyu çektim bir bir anda bütün fanların ışıkları yanıp söndü. Yani psu ile anakart arasındaki ilişkiyi kesince daha power tuşuna basmadan yandı söndü bütün ışıklar. Ondan sonra o sökükken açmayı denedim yine olmadı..

Anakartın çevresinde yandığını gösteren , şiştiğini gösteren hiçbir yer göremiyorum. Hatta videosunu çektim buyrun aşağıda.

Sorun nerde çözsekte o parçayı sipariş etsem..

@Hidiv @jamaisvu34 @TiRaNTx @Shamshiel @Gumu$Kur$un

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Senceru -- 6 Kasım 2014; 19:33:26 >

psu nun anakartla bağlantısını sağlayan kablolardan 4 lü olanı ve diğer çoklu olanın içine baksana hocam bir yanık izi varmı? birde anakarta tak onları kablolarında bir kırıklık varmı? yani oynat biraz elinle elektrik gelip gidiyor mu. işlemci ile psu arasında kalan anakartın sol üst köşesindeki 4 pinlik kabloyu takıyorsun değilmi hocam? kablolarda bir sorun var gibi sanki
  • Valla hocam kablolarda sıkıntı yok , elle oynadımda açmayı denerken yine aynı.. Birde uzun zamandır böyle çalışan kablo ve o kadar kalınki kırıklık yaratamıyosun.
     Bilgisayar'a elektrik gelmiyor! Bilgisayar'a elektrik gelmiyor! Bilgisayar'a elektrik gelmiyor! Bilgisayar'a elektrik gelmiyor! Bilgisayar'a elektrik gelmiyor!

@TiRaNTx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Senceru -- 6 Kasım 2014; 22:08:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: axlrose.

Bu mesaj silindi.
    Hocam sıkıntı psu gibi duruyor mesela psu çalışsa bile anakarta güç veren kablolarda yada sokette sorun olabilir kısa devre yapmadan çalışmaması zaten başlı başına bir sorun. Diyelim ki anakarta güç geliyor, işlemci arızalı olsa fanlar döner! Sorun ekran kartında olsa onboard olarak açılır! Ramlerde sorun olsa yerlerini değiştirmissin açılması lazım! PSUyu mümkünse başka bir pc de dene bir arkadaşından rica et 5dk yada onun PSUsunu senin pcde dene
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onrkrmtc

quote:

Orijinalden alıntı: Ducee

Bilgisayara elektrik gelmiyosa, elektriğe bilgisayarı götür aga

Yorum diye buna derim ben

Hocam sıkıntı psu gibi duruyor mesela psu çalışsa bile anakarta güç veren kablolarda yada sokette sorun olabilir kısa devre yapmadan çalışmaması zaten başlı başına bir sorun. Diyelim ki anakarta güç geliyor, işlemci arızalı olsa fanlar döner! Sorun ekran kartında olsa onboard olarak açılır! Ramlerde sorun olsa yerlerini değiştirmissin açılması lazım! PSUyu mümkünse başka bir pc de dene bir arkadaşından rica et 5dk yada onun PSUsunu senin pcde dene

Kısa devre dediğim yeşil ve siyah kabloyu metal yardımıyla birbirine değdirmeden bahsediyorum. Bu PSU nun arızalı olmadığını gösterir yazıyorlar ama içindeki bir yerde arızada olabilir diyorlar.. Yani bunun çözümünü yeni psu ile anakartı denemeden olmayacak sanırım.

Muhtemelen ben PSU'yu alacağım , deneyeceğim. Yine açılmazsa sorun anakarttadır.. Ama ilk ihtimal psu diyorum ben çünkü anakart ın kozmetik arasından sağında solunda hiç biyerinde bir işaret yok videoyu izlerseniz ?

• Yok mudur o zaman 5dk psu mu vercem dene desin napalım

Hocam yeşil ve siyah ucu bağlamak anakartın PSU ya verdiği açıl komutunu elle vermek oluyor burda sorun yok ancak bundan sonra işlemci ve egzoz fanları dönüyor mu mesela?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.