Şimdi Ara

BİLGİLENDİRME KONUSU - Shutter Sayisini kesin olarak öğrenme

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
3
Favori
43.177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar buna benzer konular aciliyor ve konu sahipleri tam olarak bilgi sahibi olmadan konular başka konuya dönüşüyor yada yarım kaliyor..

Shutter sayısını tam olarak ögrenmek için yetkili servise gitmek ve para sacmak gerekli değil.

İlk başta shutter ömrü yoktur. Firma size garanti kapsami içinde shutter sayisi belirler, mesela 50K üzerinde çekimler için garanti içinde saymaz..
    Shutter 100K yada 150K sonra fotoğraf makinasinin hayatı biter filan diye bir düşünce var ama bu çok yanlış.. Bazı makinalar 300K görebilir bazilari 3K görebiliyor..

Siz makinanizi ne kadar korur ve severseniz ömrüde o kadar uzun olacaktir. Shutter sayısını arabanin kilometre sayisi gibi düşünen ve bu kadar ömrü kaldi fian diye de düşünmeyin.

Ancak bir hatirlatma bilgisi olarak eklemek istiyorum: Shutter sayisi ne kadar ileri doğru giderse o kadar fotoğraf kalitesinde düşüklük meydana gelecektir.

--------
    (Nikon D300 shutter resmi)

-------

Piyasada birçok program shutter sayisini gösterdigini belirtiyor fakat uzun bir zamandir kullandigim programi belirtmek istiyorum..
    Bununla GPS bilgilerinden makinanin her türlü bilgisini görebilirsiniz.

------
    Aşağida programin ekran fotoğrafi vardir;

SS bana ait

-------

Programin ismi; PhotoME

------
    Ayrıca programin destekledigi firmalar:
    Program 21 Üreticinin sistemlerini destekliyor.

------

İndirmek için direk link olarak internet sayfami kullanabilir yada programin resmi internet sayfasinin "Downloads" sayfasini kullanabilirsiniz.

Kendi internet sayfamdan indirmek için (Direk İndirme):

http://emresaracoglu.com/downloads/photo-me

Resmi sayfasindan indirmek için :

http://www.photome.de/download_en.html

Yazım hatalarim olmuşsa lütfen kusura bakamayınız. Aceleden.. Ayrıca alıntı değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi johonwayni -- 17 Ocak 2012; 19:44:18 >

• BU PROGRAM NİKON VE PENTAXTA ÇALIŞIYOR ONUDA BEN SÖYLİYEYİMDE CANONCULAR FİLAN UĞRAŞMASIN
  • Peki bu shutter servis tarafından yenisi ile değiştirilemeyen birşey mi ? Değiştiriliyor ise çok pahalı bir şey mi ? Mesela makinayı aldık 1000 liraya, shutter 300 yada 500 lira gibi bir şey midir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: johonwayni

Arkadaşlar buna benzer konular aciliyor ve konu sahipleri tam olarak bilgi sahibi olmadan konular başka konuya dönüşüyor yada yarım kaliyor..

Shutter sayısını tam olarak ögrenmek için yetkili servise gitmek ve para sacmak gerekli değil.

İlk başta shutter ömrü yoktur. Firma size garanti kapsami içinde shutter sayisi belirler, mesela 50K üzerinde çekimler için garanti içinde saymaz..
    Shutter 100K yada 150K sonra fotoğraf makinasinin hayatı biter filan diye bir düşünce var ama bu çok yanlış.. Bazı makinalar 300K görebilir bazilari 3K görebiliyor..

Siz makinanizi ne kadar korur ve severseniz ömrüde o kadar uzun olacaktir. Shutter sayısını arabanin kilometre sayisi gibi düşünen ve bu kadar ömrü kaldi fian diye de düşünmeyin.

Ancak bir hatirlatma bilgisi olarak eklemek istiyorum: Shutter sayisi ne kadar ileri doğru giderse o kadar fotoğraf kalitesinde düşüklük meydana gelecektir.

(Nikon D300 shutter resmi)

Piyasada birçok program shutter sayisini gösterdigini belirtiyor fakat uzun bir zamandir kullandigim programi belirtmek istiyorum..
    Bununla GPS bilgilerinden makinanin her türlü bilgisini görebilirsiniz.

Aşağida programin ekran fotoğrafi vardir;

SS bana ait

Programin ismi; PhotoME

İndirmek için direk link olarak internet sayfami kullanabilir yada programin resmi internet sayfasinin "Downloads" sayfasini kullanabilirsiniz.

Kendi internet sayfamdan indirmek için : Tıklayınız (Direk İndirme)
    Resmi sayfasindan indirmek için : Tıklayınız

Yazım hatalarim olmuşsa lütfen kusura bakamayınız. Aceleden.. Alıntı değildir ayrıca.

koyulttuğum, büyüttüğüm, kırmızı olarak yaptığım cümleyi sana kim söyledi? yada sen tam olarak ne demek istedin? biraz açar mısın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi photo_canon1 -- 7 Eylül 2010; 1:33:55 >

• Şahsi tahminim arkadaş sensörün yıpranmasından kaynaklı kalite kaybı olacağından bahsetmek istemiş.
  • 2. el makina alırken o zaman bunu nasıl sorgulatabiliriz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: borntobewild

2. el makina alırken o zaman bunu nasıl sorgulatabiliriz ?

+B-2A
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaptanMirliva

quote:

Orijinalden alıntı: borntobewild

2. el makina alırken o zaman bunu nasıl sorgulatabiliriz ?

+B-2A

Son çektiği kareyi size yollamasını rica edersiniz ve o kareyi bu programda taratırsınız. Shutter sayısını verecektir.

Fakat, bu programlar Nikon ve Pentax'ta çalışır.

Canon - Sony ve Olympus gibi markalarda Shutter sayısını öğrenmek için servise gidilmeli. Erkayalar 30€'cuk alıyor..
  • daha öncedenwww.nikonturk.com sitesinden sadece nikon shutter sayısını gösteren ufak bir program kullanmıştım. ama verdiği değer bana doğru gelmemişti çünkü aldıktan birkaç gün sonra (daha henüz bir kaç yüz çekim yapmıştım) fotoğraf isimlendirmesini sürekli sayaç moduna getirmiştim ve son çektiğim fotoğrafın numarası 4000 küsürken bu program 6000 küsürü gösteriyordu. ya her raw+jpeg'i ayrı olarak sayıyor ya da yanlış gösteriyor derken dün bu başlıkdaki photo me programını kurdum kullandım bir baktım o da daha önceki küçük programla aynı değeri veriyor.

açıkcası sabahın 5'ine kadar kafa yordum ama sonunda neden böyle olduğunu buldum da bu sayede kafam rahat bir şekilde uyku uyuyabildim;
    maline shutter sayısını sayarken sadece çekimi (shot) saymıyor. liveview özelliğini her kullandığımızda da bunu shutter sayısına ekliyor. açıkcası firmayı haklı buldum sonuçda o shutter çalışıyor ve açılıp kapanıyor, yani shutter sayısına eklemekte haklılar ama çekim yapmadan da shutter sayısının artması da benim canımı sıktı ben de bu konuda haklıcanayım :)
    (nasrettin hocanın tartışan iki tarafı da haklı bulması sonrası "hoca ne yaptın sen böyle şey mi olur" diyen birisine "valla sen de haklısın" demesi gibi birşey oldu bu)

photo me gerçekten güzel bir program, özellikle fotoğrafların üzerinde düzenleme yaptıktan sonra silinen exif bilgilerini ve kendimize ait notları yazabiliriz, ama sırf shutter sayısını öğrenmek isteyen nikoncular için burada daha basit ve küçük bir program var (kurulum istemiyor);

http://www.nikonturk.com/index.php?/topic/55-nikonturk-shutter-sayim-v1/

• quote:

Orijinalden alıntı: photo_canon1

quote:

koyulttuğum, büyüttüğüm, kırmızı olarak yaptığım cümleyi sana kim söyledi? yada sen tam olarak ne demek istedin? biraz açar mısın?

Yeryüzünde her bir malın bir ömrü oldugunu ve o ömrün zaman ilerledikce ilk gün kalitesini kaybedecegini belirtiyorum. Bir otomobilin tekerleri gibi düşünün..

Her çekimden sonra kalite böylelikle düşmektedir. Düşmez yada aksını farklı düşünceler var ise tamamen hayal ürünü olur. Her ürün ister kullanin isterseniz kullanmayin ömrü vardir. İster 1 gün içinde ömrünü yok edin isterseniz 10 Yılda..

• quote:

quote:

quote:

Yeryüzünde her bir malın bir ömrü oldugunu ve o ömrün zaman ilerledikce ilk gün kalitesini kaybedecegini belirtiyorum. Bir otomobilin tekerleri gibi düşünün..

Her çekimden sonra kalite böylelikle düşmektedir. Düşmez yada aksını farklı düşünceler var ise tamamen hayal ürünü olur. Her ürün ister kullanin isterseniz kullanmayin ömrü vardir. İster 1 gün içinde ömrünü yok edin isterseniz 10 Yılda..

hocam öyle birşey yok.. bozulur eder sensör anlarım, ederimde.. öyle kullandıkça kalite kaybı olacak diye bir kaide yok.. istediğin servisi arar sorarsın.. ama dediğim gibi sensör zamanla, kullandıkça bozulur, renkleri yeşil/kırmızı çıkarır, fotoğrafta bolca çizgi oluşur vs olabilir ki bunlar "kalite kaybı" değil, sensörün bozulduğunu gösterir.. yani doğrudur, sensörün de belli bir ömrü var.. ama sensör ya doğru dürüst görüntüverir, ya bahsettiğim gibi çizgili yada tek renk vs, yada hiç çalışmaz.. eğer demek istediklerin bunlarsa haklısın, değilse üzgünüm ama yanılıyor ve insanları da yanıltıyorsun..

• faydalı bir paylaşım olmuş benim için teşekkürler
  • Shutter sayısının fotoğraf kalitesini düşüreceğini hiç sanmıyorum. Çok saçma olur. Sonuçta sensör önünde açılıp kapanan bir perde mekanizması. Fotoğrafa tek etkisi enstantane süresini tutturamazsa olur ki bunun olacağını hiç sanmam. Elbette bir ömrü var fakat çalıştığı sürece sorun yok bence. 1 milyonu deviren makineler var.
  • Peki bu shutter servis tarafından yenisi ile değiştirilemeyen birşey mi ? Değiştiriliyor ise çok pahalı bir şey mi ? Mesela makinayı aldık 1000 liraya, shutter 300 yada 500 lira gibi bir şey midir ?
    -
    Faydalı paylaşım olmuş da sonuç ne !? Öğreniyorsun, sonra ? Eee ?.. :) Bu değişmez bir parça mıdır ? Bu bitti mi makinayı atarlar mı çöpe yani ? Öğrendik ki bitmiş yada bitime çeyrek var. Ne yapıcaz bu cihazı ? Bilgilendik de pek bi neticesiz bilgilendirme. Kaldı ki bilgi de kendi içerisinde bir karmaşa taşıyor. Kimi foto kalitesini etkilemez derken konuyu açan etkiler demiş. Ortada bilgi kirliliği de mevcut. Soruma cevap verecek bilgiye sahip kimse de yok sanırım. Kimsenin shutter'i bitmemiş demek ki. Bu durumda korkmaya hiç gerek yok desenize. Shutter'in ömrü bitene kadar zaten makinanın ömrü çoktan bitmiş, tedavülden kalkmış ve kullanmanıza gerek kalmayan bir duruma gelinmiş olunuyor belki de !..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 7 Eylül 2010; 16:39:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Peki bu shutter servis tarafından yenisi ile değiştirilemeyen birşey mi ? Değiştiriliyor ise çok pahalı bir şey mi ? Mesela makinayı aldık 1000 liraya, shutter 300 yada 500 lira gibi bir şey midir ?
    -
    Faydalı paylaşım olmuş da sonuç ne !? Öğreniyorsun, sonra ? Eee ?.. :) Bu değişmez bir parça mıdır ? Bu bitti mi makinayı atarlar mı çöpe yani ? Öğrendik ki bitmiş yada bitime çeyrek var. Ne yapıcaz bu cihazı ? Bilgilendik de pek bi neticesiz bilgilendirme. Kaldı ki bilgi de kendi içerisinde bir karmaşa taşıyor. Kimi foto kalitesini etkilemez derken konuyu açan etkiler demiş. Ortada bilgi kirliliği de mevcut. Soruma cevap verecek bilgiye sahip kimse de yok sanırım. Kimsenin shutter'i bitmemiş demek ki. Bu durumda korkmaya hiç gerek yok desenize. Shutter'in ömrü bitene kadar zaten makinanın ömrü çoktan bitmiş, tedavülden kalkmış ve kullanmanıza gerek kalmayan bir duruma gelinmiş olunuyor belki de !..

birinci soru: perde değişebilen bir parçadır.. arabanın motorunu sıfırlamak gibi, sıfır mekanizma takılabilir.. dolayısıyla ikinci sorunun cevabı bitince çöpe atılmaz kimi demiyor, ben diyorum.. doğruluğunu herhangi bir servisi arayarak yetitt ettirebilirsin güvenmiyorsan.. aslında son deidğin şans.. kimi d300lerin 150.000de bile hala sorunsuz çalıştığı söylenirken, kimilerinin de henüz 1000-2000de bozulduğu ve değiştiği söyleniyor.. tabi istisnalar bunlar.. zaten bir insan çat-çut birşeyler çekmiyorsa yıllık 5000'i geçmez bence.. en azından ben geçmedim.. nerdeyse 1,5 yıllık 40d makinamla 4700 küsür fotoğraf çektim.. ama çektim yani.. öyle herşeyi değil.. gözüme hoş, estetik geleni, kendime göre ayarlayarak çektim.. ki bence herkes öyle çekmeli ya(en azından çekilen fotoğrafların %90-95'i) ama gelelim çat-çut çeken çok adam gördüm.. özellikle turistler.. neyse.. gelgelim ne akdar çeksen de insna sıkılır bir yerden sonra zaten.. yani istesende perde mekanizmasını kısa zamanda bozulmaz kolay kolay(istisnalar hariç)..

arkadşaın deidğini açıklamıştım.. sensör/perde bozulmalarında "fotoğrafta kalite kaybı" diye birşey söz konusu değil.. kötü fotoğraf çıkar veya hiç çıkmaz.. kötüden kastım renkleri karmakarışık veya yeşil/kırmızı/mavi yada çizgili fotoğraflar.. bunlar kalite kaybı değil, sensör arızasının fotoğrafa aynen yansımasıdır.. umarım yeterince açıklayabilmişimdir.. daha da bişey yazmam

• N78'im 1.5 yıl içersinde en az 6000 fotoğraf çektim tık yok
  • quote:

quote:

Peki bu shutter servis tarafından yenisi ile değiştirilemeyen birşey mi ? Değiştiriliyor ise çok pahalı bir şey mi ? Mesela makinayı aldık 1000 liraya, shutter 300 yada 500 lira gibi bir şey midir ?
    -

birinci soru: perde değişebilen bir parçadır.. arabanın motorunu sıfırlamak gibi, sıfır mekanizma takılabilir.. dolayısıyla ikinci sorunun cevabı bitince çöpe atılmaz kimi demiyor, ben diyorum.. doğruluğunu herhangi bir servisi arayarak yetitt ettirebilirsin güvenmiyorsan.. aslında son deidğin şans.. kimi d300lerin 150.000de bile hala sorunsuz çalıştığı söylenirken, kimilerinin de henüz 1000-2000de bozulduğu ve değiştiği söyleniyor.. tabi istisnalar bunlar.. zaten bir insan çat-çut birşeyler çekmiyorsa yıllık 5000'i geçmez bence.. en azından ben geçmedim.. nerdeyse 1,5 yıllık 40d makinamla 4700 küsür fotoğraf çektim.. ama çektim yani.. öyle herşeyi değil.. gözüme hoş, estetik geleni, kendime göre ayarlayarak çektim.. ki bence herkes öyle çekmeli ya(en azından çekilen fotoğrafların %90-95'i) ama gelelim çat-çut çeken çok adam gördüm.. özellikle turistler.. neyse.. gelgelim ne akdar çeksen de insna sıkılır bir yerden sonra zaten.. yani istesende perde mekanizmasını kısa zamanda bozulmaz kolay kolay(istisnalar hariç)..

arkadşaın deidğini açıklamıştım.. sensör/perde bozulmalarında "fotoğrafta kalite kaybı" diye birşey söz konusu değil.. kötü fotoğraf çıkar veya hiç çıkmaz.. kötüden kastım renkleri karmakarışık veya yeşil/kırmızı/mavi yada çizgili fotoğraflar.. bunlar kalite kaybı değil, sensör arızasının fotoğrafa aynen yansımasıdır.. umarım yeterince açıklayabilmişimdir.. daha da bişey yazmam

Dslr aldığım zaman time lapse video yapmak istiyorum. Bir videoyu oluşturmak için 1-2 saatte 300-500 foto çekmek gerekiyo, yerine göre daha fazla. Bi kaç deneme bi kaç video. Ohoo shutter aldı başını gitti. . 1 yıla ömür mömür kalmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: teknolocix

quote:

quote:

-

Dslr aldığım zaman time lapse video yapmak istiyorum. Bir videoyu oluşturmak için 1-2 saatte 300-500 foto çekmek gerekiyo, yerine göre daha fazla. Bi kaç deneme bi kaç video. Ohoo shutter aldı başını gitti. . 1 yıla ömür mömür kalmaz.

hocam sende kaç tane time lapse çekeceksin.. bari az çek hergün hergün de çekilmez ki..

• saçmalık ya nerden duyuyorsunuz bunları anlamıyorum yani bu shutter sayısı arttıkça düzen foto kalitesi olayı bordo berelilerin kendi besledikleri köpekleri öldürdüğü iddiasından bile ileri iddia değil saçamalık tabi ki bu da ama.

Yani bunları tartışmanın anlamı bile yok... DH foto forumu tarihinin en garip konularıyla dolup taşmış enteresan cidden, niye gereksiz bilgilerle insanları BİLGİLENDİR'meye çalışıyorsunuz?
  • Tamam, teşekkürler... ben sorularıma cevaplarımı aldım :) eksik olmayın. Bana göre konunun açılmasının esas sebebi de bu (olmalı). Öğrendik sonra ? İşte neticeler de bunlar olabiliyormuş demek ki... Sensörün ve shutter'in ömürlerinin sonu gelmesi , shutter'in değişimi... Sensör de değişir mi ? Sanırım o da değişir illa ki. Yoksa "Ne sen sör ne ben sörliyim" mi diyorsunuz bu soruma !
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.