Şimdi Ara

Bileşen Sıcaklıkları hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
179
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Genel anlamda sorum işlemci ile ilgili.

İşlemci:Amd ryzen 7 3700x
    Anakart: Asus b450 pro gaming

SİSTEM BOŞTA ISI DEĞERLERİ

Anakart:32 Derece
    Gpu:40 Derece
    Cpu:40 Derece
    Ssd m2:40 derece

Şimdi işlemcinin %50-60 ını kullanan grafik olarak yüksek son ayarlarda olan oyunlarda CPU sıcaklık değerlerim çok fazla ani yükselmeler oluyor. İlk oyuna girdiğimde 60 olan değer zamanla 70 ve 80 derece seyrine geliyor ve 5-10 saniye içinde 80 dereceye çıkıp tekrar 70'e düşüyor. Aslında buraya kadar sorun yok. Asıl sorun yarım saat sonra haliyle biraz daha ısınıyor ve sabit 80 dereceye kadar geliyor ama bu esnada anlık saniyeler içinde 95 derece değerleri görüyorum ve tekrar düşüyor. Uzun süreçte 85 dereceye kadar sabitlendiği oluyor. Buna nasıl bir çare bulabilirim sorun neden kaynaklı? Bu sırada GPU sabit 60-65 max bandında gidiyor bazen daha düşük. Fan olarak kutudan çıkan kendi fanını kullanıyorum. Kasa temiz ve hava akışını sağlandığını belirteyim.

Son olarak Ssd boşta 40 derece yükte ise 60-65 bandına çıkıyor bu değerler ssd m2 için normal mi(?) anakart ile direk temastan dolayı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi |DL| -- 17 Mayıs 2020; 2:20:12 >

• 95 derece oluyorsa büyük sıkıntı. Muhtemelen bir yerlerde yanlış var.

Forumun SON Ryzen bükücülerini konuya davet ediyoruz. 1700x kullanan birisi gelip şimdi sana montajı doğru yaptın mı? diye soracak. Daha sonra 2600 sahibi çok bilmiş bir senpai gelip macunu düzgün sürdün mü diyecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wauwaxtt

95 derece oluyorsa büyük sıkıntı. Muhtemelen bir yerlerde yanlış var.

Forumun SON Ryzen bükücülerini konuya davet ediyoruz. 1700x kullanan birisi gelip şimdi sana montajı doğru yaptın mı? diye soracak. Daha sonra 2600 sahibi çok bilmiş bir senpai gelip macunu düzgün sürdün mü diyecek.
    95 Derece görmek dediğim hocam sadece mili saniyelik desem yeridir. Ama şu var 1 saatin ardından her oyun içinde söylemiyorum ama yüksek grafik performansında 80-85 derecelerde geziyorum. Takma işinde bir sorun yok ona eminim. Termal macun sürülü gelenin düzgün olmadığını yazmışlar birkaç yerde 2-3 güne kaliteli bir macun ile deneyeceğim zaten olmazsa sıvı soğutma ama ben bu anlık atakların nedenini merak ediyorum. Bir işlemci 80 dereceden saliseler içinde 95 olup nasıl tekrar 80 dereceye gelir. Hoş bana göre 80 de fazla ama işlemcinin bir üst limiti olur ve orada sabitlenir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi |DL| -- 17 Mayıs 2020; 2:45:0 >

• m2 ss dınızın ısısı aşırı fala. performans düşüşleri yaşarsınız hep.

fan ile soğutmanızı önerim benim m2 ssdnin max çalışma ısı değeri 46 santigrat derece.

3.7 mm yani 4 cm lik fan ile soğutuyorum. bakınız resim.

• quote:

Orijinalden alıntı: SaLVaToRe_V

m2 ss dınızın ısısı aşırı fala. performans düşüşleri yaşarsınız hep.

fan ile soğutmanızı önerim benim m2 ssdnin max çalışma ısı değeri 46 santigrat derece.

Öyle yapmayı planlıyorum. Zaten işlemci için sıvı soğutucu. M2 için muhtemelen ya sizin yaptığınız gibi ya da soğutucu plakalar oluyor ondan alabilirim. Genel olarak ısı değerlerim yüksek olduğunun farkındayım aslında kasa 4 fanlı, hava akışı iyi ama yetmiyor. M2 nin yerini de aşağı alacağım. İşlemci ekran kartı arasında ısıya direk maruz kalıyor. Sistemden memnunum ama artık ekstra bir ayar çekmem gerekiyor. Değer bilgileri ve öneri için teşekkür ederim hocam.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• m2sssdınızın fabrikasyon maxımum maxımum günlük ortalama ve mınumun ısı değerlerini hardsisk sentinel programı ile takip edebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SaLVaToRe_V

m2 ss dınızın ısısı aşırı fala. performans düşüşleri yaşarsınız hep.

Hocam m2 ssd 85 derece kritik olan derecedir m2 ssdim oyunda maks.30 derece ortam sıcaklığında en fazla 54 dereceyi gördüm saatlerce oyun oynamama rağmen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Can_R6 -- 18 Mayıs 2020; 2:22:58 >

• Can_R6 kullanıcısına yanıt
    yukarda yazdım.
    programdan kritik dereceyi öğrenebilirsiniz.
    benim maximum 46 santigrat derece 970 evonun. 46 ya 1-2 derece yaklasırken okuma ve yazma hızları düşüyor.

m2sssdınızın fabrikasyon maxımum maxımum günlük ortalama ve mınumun ısı değerlerini hardsisk sentinel programı ile takip edebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaLVaToRe_V -- 18 Mayıs 2020; 2:40:1 >
  • Bu m2 nin ısınma olayı sıkıntı bende soğutucu var anakart üzerinde gelen soğutucu ile kullanıyorum çok kafama takmıyorum açıkcası hocam 54 derece en yüksek gördüğüm sıcaklık oyunda oda normalde 45 derecelerde seyrediyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.