Şimdi Ara

BİLAL ERDOĞAN: GELİŞMENİN ALFABEYLE BİR ALAKASI YOKMUŞ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
445
Cevap
2
Favori
20.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
299 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben Türküm diyen her vatandaş Arap alfabesinin kullanmaz , Kazakistan geçiyor , Özbekistanda çalışmalar var Kiril alfabesinden çıkıp Latin modern alfabeye geçmek için ama millet gider düzüne biz gideriz tersine hesabı

Lan Osmanlı diye bir alfabe bile yoktu yok , Arapça ve Fars alfabesinin karışımı garip bir şeydi ve o dil ile konuşan kuzeyli güneyli doğulu ve batılı hiç biri birbirini anlamazdı her yöreye göre farklılık gösteriyordu bunun yanında bu dilde sesli harf olmadığı için bize ters geliyor Tolga adını Arapça nasıl söyleyeceksin ve neden arapça söyleyeyim sesli harf olmadan?

Benim adım Tolga kardeşimin adı Timuçin bu isimleri boşuna koymamışlar bize yemezler boşuna kıvranmayın en olmadı gider Moğolistan da Türkmenistan Özbekistan Kazakistanda yaşarım yine o bedevi dilini ne konuşurum nede çocuklarıma konuştururum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gelişmenin alfabe ile alakası olduğunu iddia eden en büyük cahildir. Ama falan alfabeyi terk ettiğimiz için geri kaldık demek daha büyük cahilliktir. En extra cahillik, falan alfabeye geçtiğimiz için ilerledik diyen zır cahildir.
    Kısaca cahiller cahilleri cahillikle suçlayıp duruyor.

Arap Alfabesine geçişimiz de Latin Alfabesine geçişimiz de hiç biri bilimsel araştırmanın sonucu değildir. Tamamen zamanın baskın kültürünün Alfabesi ile alakalıdır. Müslüman olduğumuz için Arap Alfabesine, Batılı olmak istediğimiz için de Latin Alfabesine geçtik.

İran'da niye Arap Alfabesi kullanıyoruz diyenle dalga geçerler. Endonezya'da niye Latin Alfabesi kullanıyoruz diyenle dalga bile geçilmez.

Şu an şeksiz şüphesiz Latin Alfabesini savunanlar, Kril Alfabesine geçseydik en uygun Alfabe budur diye bunu savunurdular. Arapça Alfabe için de durum aynı şey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 27 Temmuz 2020; 11:58:24 >

• Bunlar araplardan önce Türk diye bir millet yok zannediyorlar....

BİLAL ERDOĞAN: GELİŞMENİN ALFABEYLE BİR ALAKASI YOKMUŞ
  • Sanki türkler daha önce arap alfabesini kullanıyordu onlar niye değiştirmiş o zaman. Latin harfleri çağa ve dile uygunluğuyla öne çıkıyor..

• quote:

Orijinalden alıntı: Brother ToLGa

Ben Türküm diyen her vatandaş Arap alfabesinin kullanmaz , Kazakistan geçiyor , Özbekistanda çalışmalar var Kiril alfabesinden çıkıp Latin modern alfabeye geçmek için ama millet gider düzüne biz gideriz tersine hesabı

Lan Osmanlı diye bir alfabe bile yoktu yok , Arapça ve Fars alfabesinin karışımı garip bir şeydi ve o dil ile konuşan kuzeyli güneyli doğulu ve batılı hiç biri birbirini anlamazdı her yöreye göre farklılık gösteriyordu bunun yanında bu dilde sesli harf olmadığı için bize ters geliyor Tolga adını Arapça nasıl söyleyeceksin ve neden arapça söyleyeyim sesli harf olmadan?

Benim adım Tolga kardeşimin adı Timuçin bu isimleri boşuna koymamışlar bize yemezler boşuna kıvranmayın en olmadı gider Moğolistan da Türkmenistan Özbekistan Kazakistanda yaşarım yine o bedevi dilini ne konuşurum nede çocuklarıma konuştururum

Osmanlı'nın kullandığı alfabede üç beş tane Farslardan gelme harfler var(çim, pe, je gibi). Sadece Türklerin kullandığı nazal ne ise kefle gösteriliyor. Şimdi kullandığımız alfabeye nasıl Latin temelli Türk alfabesi deniyorsa Türklerin nazal n eklemesiyle bu alfabeyi Arap temelli Türk alfabesi denmesi pek sakınca değil bana göre.

Arapçada sesli harf var: (vav(o/ö/u/ü), elif(a/e), ye(ı/i), he(a/e). Türkçe kelimelerdeki ünlülerin neredeyse tamamı yazılır. Fakat Arapça kelimelerde kısa ünlüler yazılmaz. Uzun ünlüler yazılır(î,û,â). Mesela nickimdeki "muhteris"in i'si aslında uzun. Nickim Arap harflerinde yazılsa u'su, e'si yazılmaz ama i yazılır. Yazılmadığındaysa harekeler eksikliği neredeyse kapatıyor aslında.

Arapların Türkçe kelimeleri nasıl yazdığını bilmiyorum ama Türk adını Te, re ve kef ile yazmalarına dayanarak bizim kelimelerimizin ünlülerini yazmadıklarını varsayıyorum. Tolga'nın t'si kalın sıralı olan t. Yanı tı ile yazılır. Ona esre getirirsin ve to yahut tu diye okunur. Sonra lam ile gayın'ı getirirsin. En sona he'yi yazarsın. Gayın'a fetha getirilmez sanırım. Çünkü getirilirse a'sı yanlış olarak uzun okunur. İğrenç bir alfabe ama herifleri ahraz yapmaya gerek yok BİLAL ERDOĞAN: GELİŞMENİN ALFABEYLE BİR ALAKASI YOKMUŞ .

Edit: Eksik yazmışım. Türkler kelime içi ünlüleri nadiren yazmazlar. E'leri de kesinlikle yazmazlar. Yani Tı+vav+lam+gayın+elif(he?) ile adını yazabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AB1E07F87 -- 27 Temmuz 2020; 6:44:34 >

• Şimdi ilk olarak şunu bilmek lazım Arapça ve Osmanlıca çok farklı. Osmanlıca Arapça gibi okunmuyor.

BİLAL ERDOĞAN: GELİŞMENİN ALFABEYLE BİR ALAKASI YOKMUŞ

Bizimle aynı dönemde Japonya'da İnkilaplara ve yeniliklere başlamıştır ama alfabesine dokunmamıştır. Bizde sonra Güney Kore'de İnkilaplara yeniliklere başlamıştır alfabesine dokunmamıştır. Sonra Yıllarca sömürülen Çin şurada 40-50 yıldır gelişmeye başlamıştır Alfabesine dokunmamıştır değiştirmemiştir. Üst tarafta Rusya kaç ihtilal geçirdi yönetim şekli değişti ama kendine has alfabesi vardır hiç değiştirmedi. Diğer tarafta Yunanistan İsrail bu devletler hep kendi Alfabesini kullanır. Hatta Japonya ve Çin'ce dünyanın en zorlarındandır ve Yukarıdan aşağıya doğru yazılır. ( Bu devletler şimdi gerimi kaldı gelişmedimi =? Tam tersine kültürlerini muhafaza edip tarihlerine ve değerlerine sahip çıktılar. Diğer ülkelerin kendi dillerini kültürlerini öğrenmeye zorladılar.) Biz ise öncemizi inkar ettik ve kolay yolu seçtik.

Şimdi Osmanlıcanın tarihine bakarsak taa Anadoluya ilk geldiğimiz dönemlere Selçukluya kadar gider. 1071' Sonrası girdik buralara desek 1928 e kadar nerden baksan 900 yıla yakındır kullandığımı Alfabeyi bir günde silip Latin harflerine geçmişik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0zkanK. -- 26 Temmuz 2020; 19:32:44 >

• Madem özümüze dönmemizi istiyor, o zaman dönelim Göktürk alfabesine.

İlle Arap alfabesi istiyorsa, bir sürü Arap ülkesi var. İstediğini tercih edebilir, kapı orada.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E0AECD5C0

Madem özümüze dönmemizi istiyor, o zaman dönelim Göktürk alfabesine.

İlle Arap alfabesi istiyorsa, bir sürü Arap ülkesi var. İstediğini tercih edebilir, kapı orada.

• quote:

Orijinalden alıntı: Redeemertr

saçma gündem oyunları ama millet artık bunları yemiyor  

ınlımıdım bıbıcım

• Valla yine gundem degistirme. Bos konular

Ekonomi, issizlik, sanayi, korona etkisi, suriyeliler ve gocmenler, sinirda hareketlilikler, teror orgutleri...

Bunlar konusmak lazim ama nerde...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 0zkanK. kullanıcısına yanıt

Maaşalah hocam bayağı bilgilisiniz bu konularda.

Birkaç soru soracağım.

Türkçede 8 ünlü harf vardır.

Arap alfabesinde kaç ünlü harf var. Bunları söyler misiniz.

Mesela, oğlum oldu, oğlum öldü. Bu iki cümle Osmanlıca nasıl yazılır.

Diğer sorum.

Türkçe kelimelerin Osmanlıca yazımında uygulanan kurallar farklıdır,

Arapça kelimelerin yazımında kurallar farklıdır,

Farsça kelimlerde farklıdır.

Bu farklılığın yarattığı zorluğu biliyor musunuz?

Bütün bunları biliyorsanız neden böyle saçma iddialarda bulunuyorsunuz,

Bilmiyorsanız da öğrenip öyle geliniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakiki Osmanlı Torunu -- 26 Temmuz 2020; 20:58:37 >
  • okçuluk ile var mı.?

• Çok doğru tespitler.

• 0zkanK. kullanıcısına yanıt

Bugünlerde moda oldu bu arapcilik iyice.

Yok efendim on günde öğreniyorlarmis arap harflerini falan.

Tabi öğrenir. Latin alfabesini ogrenen 12 yaşında çocuğa öğretirsin on günde. Sıfırdan 6 yasindakine ogretsene bakalım 10 günde mi öğrenecek.

Araplar latin alfabesini 3 günde öğreniyor ona bakarsan. Senden benden iyi ingilizce biliyor adamlar.

Ben ortaokuldan beri bilirim arap alfabesini. Kuranda okurum. Osmanlıcayı öğrenmek için çok uğraştım.

Abicim zooor. Türkçe kelimeleri okuyorsun ama karşına Arapça veya Farsça kelime çıktı mi apışıp kalıyorsun.

Hele hele Osmanlıca el yazısını okumak ölümdür.

Bunları bilmeden konuşan boş konuşur.

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0zkanK.

Alıntıları Göster

Niye zoruna gitti ki bunu söylemem?

Türkiye'de Latin alfabesi kullandığımıza, Arap alfabesi ile işimiz olmadığına göre? Eğer illa ben Arap alfabesi istiyorum diyorsa Arap ülkelerinden birini tercih etmek durumunda.

• blaaa blaa bilaa,, aslında ismiylede baya bir uyuşuyor

• Gemileri arapçayla mı yüzdürmüş?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Madem özüne döneceksin gidip Orhun anıtlarini okuyabilirsiniz o alfabeyi öğrenmek işin temeli. Sen kalk sonradan toplama ile bir şeyler oluşturmuş olana dönemeye çalış. Samimiyetten uzak konuşma..

Yunanlar Grek yada antik Yunan dilini okuyabiliyor mu?
    Fatih Sultan Mehmet in okuduğu söylenen İlyada destanı eski Yunanca diye söyleniyor.
    Hatta İlber hoca söylemişti alıp götürelim Yunanistana kimse okuyamaz diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trakyAli-1986 -- 26 Temmuz 2020; 21:52:48 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.