Şimdi Ara

BİLAL ERDOĞAN: GELİŞMENİN ALFABEYLE BİR ALAKASI YOKMUŞ (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
445
Cevap
2
Favori
20.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
299 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben dedelerimin mezar taşını okuyamıyorum.
    - Okuyacan da ne olacak?

Bir gecede cahil kaldık.
    - Osmanlı 'da okuma yazma oranı kaçtı? Yılda kaç
    kitap basılıyordu?

Tarihimizi reddettik.
    - Tarihimizi hatırladık. Osmanlı döneminde eski
    Türk tarihine verilen önem neydi? Orta asya Türk
    tarihi, Anadolu tarihi cumhuriyet sayesinde
    aydınlandı.

Dilimiz kurudu.
    - Elbette Osmanlıca yüzyıllar boyunca çok gelişti.
    Ama içerisinde pek çok Arapça ve Farsça kelime
    vardı. Dilde millileşme bir ulus olmanın ön
    koşuludur. Harf Devriminin amacı da budur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok daha ciddi meselelerimiz varken hala şunları tartışıyoruz şuna bak. İdeoloji bataklığına saplanıp kaldık, tam bir Orta Doğu ülkesi olduk çıktık resmen. Ulan millet 2023'de Mars'ta koloni kurma peşinde; biz hala harf devrimi, dinler, siyasi ve dini ideolojilerin döngüsünden çıkamadık bir türlü. AKP çağa ayak uyduramıyor artık ama insanlar bunu görmek mi istemiyor yoksa göremiyor mu kabullenemiyor mu bilemiyorum. Resmen şu an dünyanın 100-150 yıl gerisindeyiz.

• Arapların alfabesini kullanacağıma işaret dili ile anlaşırım. Türk doğdum Türk öleceğim. Bilal bey eskiye dönüş istiyorsan eğer Göktürk alfabesine dönelim o zaman. Her kuşa bindik kaldı leylek. Millet geçim derdinde , ya sabır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi togiksk -- 28 Temmuz 2020; 14:37:19 >
  • Kafaya bak, Yunanistan ile Çin'i örnek veriyor. E o zaman biz çivi yazısına dönelim köklerimize döneceksek ;)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bilgi için sağol

• çünkü burada konu dil değil, alfabenin değişmesi ve bunun yıllar önce osmanlıda gündeme gelip çalışmaların o zamandan başlatılması.

• Adam haklı. Harf devrimi ve diğerleri tamamen ideolojiktir.

• Bu tarz milleti meşgul etme taktikleri başladıysa ekonomi sağlam patlama aşamasına geldi demektir. Cumhuriyeti kaldırmak bizden çok onların çoğunun işine gelmez, laf olsun torba dolsun işte.

• Hangi sıfatla bu açıklamayı yapıyor ve hangi sıfatla bu açıklama gündem oluyor? Merak ediyorum.

• Genç arkadaşlarım, bu gibi (Bilal) cahil insanların açıklamalarını okuyarak sinirinizi bozmayın. Babasının baçarısıyla adam yerine koyulup kendisinden röportaj alındığını unutmasın. Batı 50 yıl fark attığında o farkı kapamak için dillerini öğrenmeden önce alfabelerini öğrenmenin zorluk getireceğini bu zaat atlamış. Keşke şu an, latin alfabesi kullanmasaydık bu kadar da ilerlemeyeceğimizi düşünebilseydi, farkına varabilseydi. Allah ıslah etsin.

• Bu da Özal ın oğlanı gibi olur yakında

• ülkeyi yıkmaya çalışıyorlar gibi hissediyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: musab.erdemir

çünkü burada konu dil değil, alfabenin değişmesi ve bunun yıllar önce osmanlıda gündeme gelip çalışmaların o zamandan başlatılması.

he konu dil değilse istanbul belediyesi temizlik birimi konuyla ilgilensin o zaman. tarihçilerin alfabeyle alakası ne? ulan boş yapmayın diye yazıyoruz daha büyük boş yapmakta yarışıyorsunuz. en büyük boşu kim yapacak buyrun forum sizin. sanırsın "dil" konusu alfabeyi kapsamıyor. allahım yarabbim. hiç mi mantıklı düşünme yetiniz yok arkadaş. kaç yaşındasınız? 3 mü 5 mi?

• Adam haklı kardeşim. En baştan hiç değişmeseydi de şuan keşke Arapça konuşuyor olsaydık. En azından bir çok ülkeyle diyaloğumuz ve ticaretimiz çok daha gelişmiş olurdu. Türkçe ne ? Türkiyeden başka nerde konuşuluyor, ne değeri var ? Kim biliyor ? Götümüzü yırtıyoruz iyi ingilizcemiz olsun az buçuk da arapça bilsek yeter 3 kuruş para kazanabilelim diye..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FinalVerdict93 -- 28 Temmuz 2020; 18:31:37 >
  • HAKLI!!!

ismet inönü hatıratlarında harf inkılabının asıl nedenini açıklıyor neyin peşindesiniz? japonlar batıya yalakalık edip harf değiştirmedi, batıl dinlerini de gelişime engel ilan etmediler sonuç ortada!

BİLAL ERDOĞAN: GELİŞMENİN ALFABEYLE BİR ALAKASI YOKMUŞ
  • Amaç net degil mi? Gelişme vs. hikaye. Arapca konusuyorduk. Bu geldi dili degistirdi. Dinimiz elden gitti. Kahrolsun Atatürk. Sen ve artik ufalan o cevren bunu yiyor olabilir de biz bir tarafimizla gülüyoruz bu cabalara. Hergun baska bir icat çıkarma cabalari.

Gelismislikten bahsediyorsan 20 senede ülkeyi nasil bu hale getirdin onu anlat. Elalemin 1 lira verdigine ben 8 lira veriyorum. Baskan olsam rahat uyuyamam ben. Ama dertleri ulke millet degil ki. Sadece lafta.

• Avrupa'nın dilencisi yunanistan'ı gelişmiş zannetmekBİLAL ERDOĞAN: GELİŞMENİN ALFABEYLE BİR ALAKASI YOKMUŞ 

• 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.