Şimdi Ara

BİLAL ERDOĞAN: GELİŞMENİN ALFABEYLE BİR ALAKASI YOKMUŞ (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
445
Cevap
2
Favori
20.268
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
299 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Guest-06D4C1909

Bence haklı. Japonya ve Güney Kore de örnek olabilir. Çoğu Suudi bizden daha iyi İngilizce konuşuyor. Arap ya da latin alfabesi fark etmez. İkisi de araç sonuçta. Belirli bir algoritmayı izleyip decode ediyorsun. Hangi alfabe sistemini seçmen sana gelişmişliğin kapısını açmaz. Ancak her iki alfabe de Türk kökenli değil. Neden birini diğerinden üstün tutayım ki?

En azından arapların pis alfabesini öğrenmek zorunda değiliz. Kuran okuyamadığını iddia eden karbondioksitle solunum yapan canlılar, 1 ay bile sürmüyor öğrenmesi. Alsın bir cüz öğrensin. Fazla caz yapmasın. Devrim yaparken, hayatında bir kitap bile okumamışlara soracak değiller.

Latin alfabesinin kökenini öğrenmek istiyorsan arkadaşım, Etrüks alfabesine, oradan da Etrükslerin kökenine bakmanı tavsiye ederim. Üstteki paragraf sana değil bu arada. Mahlukatlar için yazdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Long Nightt

Bu konuyu defalarca akademisyen tarihçiler gerekçeleri ile açıkladığı halde hala daha bu soru hiç cevaplanmamış gibi davranıyorlar.Harf değiştirildi zira Osmanlıca dediğimiz harf sistemi Türkçe-Arapça-Farsça gramer yapısının harmanlaşmış bir haliydi.Yani Osmanlıca yazmak için Türkçe,Arapça ve Farsça gramer yapısını bilmek ve özümsemek gerekir.Bu nedenle öğrenilmesi zordur.O yüzdendir ki Osmanlıca halk arasında yayılmamış sadece saray ve çevresinde kendisine yer bulmuştur.

Çince,Japonca ve Korece gibi harf sistemleri ise o ülkenin diline uygun harf sistemleridir.Mesela Çinliler Çince konuşup Korece yazmaya çalışmaz ya da Koreliler Korece konuşup Çince yazmaz.Osmanlıda ise sistem tam tersiydi.Yani halk Türkçe konuşurdu fakat halktan Türkçe-Arapça-Farsça gramer yapısına göre okuyup yazması istenirdi.Bu nereden tutsan elde kalır bir sistemdi.Bugün günümüzde tarih fakültelerinde bile mezun olan on binlerce tarihçi Osmanlıca okuyup yazamaz.Buna bende dahilim.Dört senenin iki senesi Osmanlıca gördüğümüz halde günümüze yakın eserleri ve gazete yazılarını ancak okuyabilirim.Yazmam ise imkansızdır.İmam Hatipten mezun olan arkadaşlarım bile iş Osmanlıcaya geldiğinde duvara tosluyordu.Bilal efendiye sormak lazım acaba hayatında bir kere bile olsun Osmanlıca öğrenmeye çalışmış mı?Osmanlıca gerçektende öğrenilmesi zor ve zahmetli bir alfabedir.

Mesela Osmanlıcayı ana dili arapça ve farsça olan kişiler bile anlayamaz.Bunun açık örneğini Filistinlilerin Osmanlı arşivlerinde yaptıkları çalışmalarda görüyoruz.Filistinliler İsraile karşı topraklarını Osmanlı tapu arşivlerinde tutulan belgelere göre savunmaya çalışıyorlar.Bu belgeleri İsraile karşı kullanabilmek için ise Osmanlıca yazılmış olan bu belgeleri arapçaya çeviriyorlar.Buyrun: https://www.trthaber.com/haber/dunya/israili-tedirgin-eden-osmanli-arsivleri-filistinlilerin-en-guclu-silahi-458417.html

Dahası Osmanlının son dönemlerinde bu sorun iyice ortaya çıkmış özellikle 19.yüzyılın II.yarısından itibaren Osmanlıca üzerinde bir takım reformlara gidilmişti.Bunların sabah akşam Ulu Hakan olarak övdükleri II.Abdülhamid han dahi Osmanlıcanın reform edilmesi fikrindeydi.İttihat ve Terakki yönetimi ise iktidarı ele geçirdiğinde onlarda harf sistemini reform etmeye çalışmış fakat istenilen netice I.Dünya Savaşının ortaya çıkması ile elde edilememişti.Dahası 19.yüzyıldan itibaren Osmanlı aydınları ve askerleri arasında latin harflerle mektuplaşmalar,günlük tutmalarda başlamıştı.En nihayetinde Cumhuriyeti kuran kadrolar bu kısır döngüyü devam ettirmeyip Türk dil yapısına uygun latin harflerini kabul ederek bu sorunu kökten çözmüşlerdir.

Bir başka husus Osmanlı döneminde basılan ve yazılan kitap sayısı.Dahası bunlara ulaşabilen kitleler sayısı.Kimse kusura bakmasın 97 yıllık Cumhuriyet tarihinde basılan kitap sayısı Osmanlının 600 yılında basılan kitap sayısından onlarca kat daha fazladır.Dahası Osmanlıca kaynakların çoğuda devlet arşivleri,divan kayıtları ve tahrir defterleri oluşturur.Çok sınırlı sayıda edebi eserde çoktan latin harflerine çevrilmiştir.Şimdi bu zihniyet ''Osmanlıca kaynakları okuyamıyoruz'' diye ortalığı velveleye verir halbuki hiçbiri gidip Osmanlının divan kayıtlarını,tahrir defterlerini,devlet kayıtlarını oku desen okumaz.Kaldı ki bu durumda doğaldır.Şuan TBMM sitesinde güncel tutanaklar yayınlanıyor.Hangimiz gidip bu tutanakları okuyoruz?Hangimiz latin harfleriyle yayınlanan resmi gazeteyi okuyoruz?Hangimiz TBMM'de kabul edilen tüm kanunları tek tek bulup okuyoruz da iş Osmanlı arşivlerine geldi?Bir de ''Dedelerimizin mezar taşını okuyamıyoruz?'' diyorlar.Yahu aklı başında olan bir insan gidip neden mezar taşı okur?Bir de bunu diyenler Osmanlıdan kalma asırlık mezarları yok edip üstlerine AVM diken zihniyet.

Aman neyse bu kafa aynı kafa.Ne desen boş.Baktılar Ayasofya beklenen gündem değişikliğini kısa süreliğine sağladı şimdi yeni polemikler yaratarak akıllarınca ekonominin konuşulmasını engelleyecekler.Millet koronadan dolayı batmış,ekonomi yok olmuş,işsizlik alıp başını gitmiş,icralar ve iflaslar her yerde ama bunların konuştuğu konu ''Neden Osmanlıca yerine latin harflerine geçtik''....Demek ki Ayasofya'nın açılışı bile düşüşe geçen oy oranını yükseğe çeviremedi... 

Ellerine sağlık arkadaşım. Osmanlıca denildiğinde bunu sadece dil anlayacaklar maalesef. Maalesef şu denklemden bir sağ çıkamadık.

• Aga onu bunu bırakın.Neden ingilizce konuşamıyoruz sebebei türkçe konuşamıyor olmamız.Yani kendimdem biliyorum her şeye 'şey' diyoruz.Ya şu şeyi getirsene,bak şey şurda.

Ayrıca hayatımıza eklenen yeni şey lerin karşılığını üretemedik.Bizde bu şey olduğu sürece hiç bir dili konuşamayız.Bide 'ııııı' var...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-06D4C1909

Tamam işte ben de onu diyorum. Alfabemiz latin diye daha İngilizce konuşmuyoruz.

Alfabemiz Latin Alfabesi diye, ben 8 yaşında İngilizce kitaplardan rahat rahat kelime falan bakmaya başladım. 11 yaşında Commodore 64 aldı babam, kullanım klavuzu İngilizceydi. Sözlükten bakıp bakıp anlamaya çalışıyordum. 13 yaşında Fransızca öğrendim, 9. sınıfta İngilizce dersleri başladı. 18 yaşında İngilizce ve Fransızca biliyordum ve orta halli bir ailenin çocuğuyum. Alfabe arapça olsa bana ne sağlayacaktı? Sevmediğim bir kültürün, anlamadığım dilini telaffuz edebilmeyi marifet mi sayacaktım? Arapça öğrenmenin Türk toplumuna faydası yoktur. Ha derseler Arapça lazım Kuran okumak için, daha Türkçe konuşamayan davar, Arapçayı nasıl öğrenecekmiş? Neresinden tutulsa elde kalıyor. Bütün derdi İslam olan çağdışı canlıların, yaşadıkları sınırlı dünyanın bahanesidir bu. Bak o kadar cahil ve az zekalılar ki gidip Arap alfabesini bile öğrenemiyor bu davar. 40 yaşında adam gelmiş bir de laf söylüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hopdediks-Dediğimdediks

Batı Dünyayı ham maddesi, madenleri, insan gücü için sömürdü. Sömürdükçe şişti şiştikçe iştahı arttı. Batı sömürüsünü kapitalizme borçlu. Burjuvazisine borçlu. Bizde bu ölçüde sömürü yapacak bir orta yoktu ki? Dediğiniz gibi valilerden ve bağlı devletten para ve asker almak dılında başka bir uygulama yoktu. Ama her ne olursa olsun bu da bşr sömürüdür.

Özetle. Osmanlı da sömürmüştür egemenliği altındaki yerleri. Ama Batı 'nın gelişmişliğine ulaşamadığı için sömürüsü yüzeysel kalmıştır.

Son söz. Tüm sömürgecilere lanet olsun.

Osmanlı'ya sömürgeci demek biraz acımasız olur. İngiliz, Fransız, Portekiz'in yaptığını yapasaydık, bizleri barbarlıkla suçlarlardı. O dönem için Osmanlı çok iyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: alperepla

İyi yapmışık. Japonlar kendi alfabeleri korumuş Koreliler kendi alfabelerini. Keşke bizim atalarımızda 1000 küsur yıl önce kendi alfabesini koruyup Arap harflerine gecmeseydide alfabemiz kaybolma seviyesine gelmeseydi. Onu kullansaydik. Öyle bir durumda kimse Latin alfabesine geçmezdi zaten kendi harfleri varken.

Muhtemelen yine geçerdik. Genel kullanım önemli. Çağa uymak lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sıçuruk Kedi

Okuma yazması zor olduğundan değil , ortada okul ve öğretmen olmadığından okur yazar oranı düşüktü . Bunun beraberinde cehalet çok fazlaydı ve kız çocukları hiçbir zaman okutulmuyordu .
    1-)Arab alfabesini gerici bulmak veya dinle bağdaştırmak modern cahilliktir ve ırkçılıktır !
    2-)Gelişmişliğin alfabeyle bir alakası yoktur !
    3-)Zor olan şey alfabe değil Osmanlıca lisanıdır !
    Türkçeyi japon alfabesiyle de yazabilirsiniz mesela .
    Kuran kursuna gittiydim yıllar önce . Ulan elifba'yı sökmem 3 günümü almıştı . Bu mu zor okunup yazılıyor . Boş yapmayın . Herşeyi birbirine karıştırmada çok maharretliyiz .
    He artık Arab alfabesine geri mi dönelim demek istiyorum . Tabiiki hayır . Boşuna zaman kaybı ve gereksiz bir uygulama olurdu . Hea illa da alfabe değiştirelim diyorsak o zaman Göktürk alfabesine geçelim daha anlamlı olur .

Atladığın bir konu var arkadaşım TDK kuruluşu dilin özüne dönmesi + Latin Alfabesi. Olaya böyle bakmak lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: lazer__

bu tablo sahte kendini uyanık mı sanıyorsun sen

Ama çoğu bugün kullandığımız kelimeler.. İyi olmuş Arapça harflerden temizlenmiş dil..

Fransızca diye yazdığın kelimelerin de aslı ingilizce bu arada uyanık seni

Kaldı ki okul kelimesi ecole kelimesinden alınmamış oku fiilinden türetilmiş isimdir..

Faktör kelimesinin Türkçesi etken dir

Algı yapma olm

Sen önce git özne yüklem yapım eki nedir onları öğren

Alıntıları Göster

Algı falan yaptığım yok merak etme sen her zoku en iyi siz bilirsiniz benim demek istediğim meselenin harf devrimi olmadığı meselenin İslama olan düşmanlıktan dilimizin değişmesi. Bugün bir İngiliz 100 sene önce okuduğunu anlarken ben anlıyamıyorum. Kendi öz tarihimi anlamak için sözlüğe bakıyorum. Osmanlı tarihini silmek için dilimiz tahrip edilmiş. Ama Sen ve senin gibi düşünen arkadaşlar malesef şunu anlamak istemiyor. Cumhuriyetimizi atalarımız ağaç kavuğundan kurmadı. Bir anda mantar gibi de türemedik. Göktürklere dayanan Osmanlı ile bugünlere gelmiş şanlı bir tarihimiz var. Ama dilimiz Bir anda silinmiş atılmış. Dilimiz tarihimiz tahrip edilmiş. İnsanın zoruna giden bu. Ama sen anlamazsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: druen

ilk paragrafını okudum sadece.

osmanlıca dediğin şey senin şuan konuştuğun dildir.

kendi kendini çürütüyorsun.

neymiş zormuş.. bir dilin zor olması kadar saçma birşey varmıdır? o zaman halk ağzı denilen 500 kelimeye indirge herşeyi. dilin zorluğu fazla kelime sayısı olmasından kaynaklı. dili konuşmak zor değildir, öğrenmek zordur. zaten konuştuğu dilin nesi zor gelecek insanlara.

sen 600-700 yıllık bir medeniyet kurmuş ve bir dil geliştirmişsin. yüzlerce binlerce yılda oluşan bu dilin içinden bu farsca, bu arapça, bu ingilizce, bu fransızca diye kelimeleri atarsan ilkçağlardaki magara adamlarına dönersin.

sonra da günümüzde dediğin gibi "bu Türkçe cok tuhaf ya, ne dersen oraya buraya çekiliyor"... neden? çünkü kelimeleri atmışsın. insanlar aynı kelimelerle farklı şeyler anlatmak zorunda kalıyor.

gelişmenin alfabe ile alakası çok da yoktur. ama sen şimdi bir anda ülke olarak hadi arap harflerine dönelim dersen, bu teknoloji çağında bile yeni alfabeyi halkın kaçına öğretebileceksin?

paradan 6 sıfır atıldı, insanlar hala 6bin yerine 6 milyon lira diyor. bunu bile öğretememişken alfabe değişiminin halka ne kadar zarar vereceğini düşünsene.. birde bunu radyo bile olmayan birçağda yapıyorsun. bir anda yaptım diyorsun. yani öncesinden yıllar süren bir geçiş sürecine bile girmeden...

Atatürk ün yaptığı hatalar varsa onu ilahlaştırmadan düşünerek evet bu konuda hata yapmış diyebilmek lazım. yoksa kimi aklını tayyip erdpğana kiralar, kimi chp ye, kimi atatürk e. birnin diğerinden bir farkı kalmaz. Allah aklı kullanalım diye vermiş, kiralayalım diye değil.

bu ülke , bu vatan, bu dünya şuan bize emanet.. sonraki nesle güzel bırakmamız gerekiyor. yanlışa yanlış deyip düzeltmek, doğruda doğru demek gereklidir. yoksa ilerleme mümkün olmaz..

Alıntıları Göster

Baştan aşağı hatalısın ama kabul etmezsin doğal olarak. Radyosu bile olmayanın okuması yazması yoktu. Rahmetli dedem 1920 doğumlu. 1929-1930 senelerinde "diğer köyden adamlar gelirdi, orada okuma yazma bilen yoktu" diye anlatırdı.

• Ben de üzülüyorum keşke Göktürkçe öğrensem diye. Osmanlı'dan önce de Göktürk idik! niye hiç bunların kavgası verilmiyor da illa arap'ın dini, kültürü falan ağzımızdan içeri ittiriliyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: sonmadenci

Osmanlıca yazı dilidir konuşma dili değil doğu türkistandan balkanlara her türkçe konuşan anlaşılır , osmanlıca yazı dilidir biz latin değiliz ...latin alfabesi milli değildir türk değildir islami değildir

Alıntıları Göster

İslamı takan yok. Takıyorsan git bir cüz al öğren arap alfabesi.

• quote:

Orijinalden alıntı: myfranco

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster

şu görüntü efsane ama demi ..konusunu da açmıştım admin sildi tahammül edemdi galiba

• esdarking E kullanıcısına yanıt

Siz ne yiyip içiyorsunuz yahu. İngilizler shakespeare İngilizcesine bakıncada sasiriyor.

Sen 100 yil önceki toplama Osmanlıca yi okuyamıyorum diye ağlayacağına 1000 yıl önceki Orhun yazitlarini neden okuyamıyorum diye ağla

• Treth kullanıcısına yanıt

Tersine pek çok işlevsel sözcük kazanıldı. Bunların çoğunu bugün bir çırpıda kullanıyor ve anlıyoruz. Tümüyle yabancı sözcükleri atmak mümkün değil ama sözcük türetmek çok önemli. Çok fazla kök ve ek var Türkçede. Bunları mümkün olduğunca kullanmak gerekiyor.

Siyasilerin her sözüne aldırış etmemek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-82AD9505E -- 27 Temmuz 2020; 23:13:46 >
  • iktidar ortaya saçma sapan bir şey atıyor, 1 hafta bunu konuşuyorlar sonra. adamlar işi çözmüş. daha çok beklersiniz iktidardan düşsün diye

• Rindaman kullanıcısına yanıt
    Çünkü hep,

https://www.youtube.com/watch?v=zlksJkM0i48

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • dj.trust.06 D kullanıcısına yanıt

Ülke yakında zaten Türkatar olacak Yada Katarkiye.

İleride bize ihanet de ederler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rindaman -- 28 Temmuz 2020; 0:6:17 >
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.