Şimdi Ara

Bilader mi ? Birader mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı, 3 Mobil Kullanıcı ( 3 Mobil Cihaz )
44
Cevap
1
Favori
103.823
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Bilader mi ? Birader mi ?
Sayfaya Git:
Sayfa:

Bilader mi ? Birader mi ?

(En Son Oy Tarihi: 6.6.2019)
Giriş
    90 Mesaj
    Sonuç?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    bira sevenler derneği bira-der üyeleri arasında kardeş manasında kullanılır. karşı masaya benden iki bira, birader şeklinde cümleyi bitirirsen. karşı masa da sana sağol birader derse. iki bira içende kendisinin birader üyesi olduğunu gizli kapaklı belirtir. bazısı da biraver biraver der. ona da buyur birader, biz bira-der'deniz manasında derler.
    |
    |
    |
    |

• Yarbay
    3973 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: thenefy

Gerçeği birader dir. Ancak İzmir'liler bila''aaaa''der der.

eee?
    |
    |
    |
    |
    Biradan birader olmuş

konu silinebilir üye ban forum çöksün
    |
    |
    bladder
    |
    |

Orijinalden alıntı: heyula07

quote:

Orjinalden alıntı: Peju

TDK mı
    Komik olmayın, TDK %100 uyarlanmış bir kuruluştur, kesinlikle Türk dilinin yapısından- etkileşiminden anlamaz..
    Gidin dış kaynakları araştırın beni anlayacaksınız.
    Sadece ülkemizdeki hamasi belgelere-kurumlara sırtınızı dayarsanız at gözlükleri ile her yere toslamanız olasıdır.

Kardeş madem tdk yı beğenmiyorsun sana yabancı kaynak.

http://www.cais-soas.com/CAIS/Culture/impact/persian_origin_english.htm

Türkçeye ingilizceden fazla kelime geçmemiştir. Bizim ingilizce sandığımız kelimelerin çoğu ya Fransızca ya da Farsça. Gerisi de zaten Latin kökenli.

Adama sağlı sollu geçirdin sonra ölümcül darbeyi indirdin, sesi çıkmıyor bak
    |
    |

• Yarbay
    6343 Mesaj
    Birader olarak bildiğim kelimeyi bazı cahiller yüzünden bilader olarak tanıdım bir süre. Bilader ne yav öyle blender gibi.
    |
    |

• Teğmen
    227 Mesaj
    brother,bruder,birader vs r harfleri çoğu dilde mevcut acıklayıcı olmustur sanırım :D
    |
    |
    tabikide bilader
    |
    |
    I think human consciousness is a tragic misstep in evolution. We became too self-aware. Nature created an aspect of nature separate from itself. We are creatures that should not exist by natural law... We are things that labor under the illusion of having a self, that accretion of sensory experience and feelings, programmed with total assurance that we are each somebody, when in fact everybody's nobody... I think the honorable thing for our species to do is to deny our programming. Stop reproducing, walk hand in hand into extinction; one last midnight, brothers and sisters opting out of a raw deal.
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    1 Not
    Birader diyince sorun yok ama birisi size bilader diyorsa dikkatli olun.
    |
    |
    Eğer insanlar dünyayı ve hayatlarını hayalsiz ve yanılgısız gerçekten olduğu gibi görebilseydiler, bir an önce ölmek için anında bir nedenleri olacaktır. Tanrıya inanmıyorum anlıyor musun, etrafına bir bak adamım acı içerisindekilerin feryat ve figanları kulağına çok hoş geliyor olmalı ben bunlardan tiksiniyorum. Varlığına inanmadığı birşeye küfredip duran köylü ateistlerden... Senin kardeşliğin acının kardeşliğinden başka birşey değil. Eğer bu acı arada bir geçer gibi olmayıp daimi olsaydı, bunun ağırlığı dünyayı evrenin duvarlarından söküp unufak oluncaya dek paramparça edip yaratıldığı ilk güne geri fırlatırdı. Kardeşlik, adalet, sonsuz hayat? Hadi ama adamım bana insanı ölüme ve hiçliğe hazırlayan bir din göster işte o dine katılabilirim ama seninkisi hayallerle, yanılgılarla ve yalanlarla dolu başka bir hayata hazırlıyor, insanı bir gün bile olsun ölüm korkusu olmadan yaşamamaya mahkum ediyor. Diğer hayattan korkmak yerine böyle bir kabusu kim tercih eder?
  • Yarbay
    2281 Mesaj
    Düşüncemce

brother den gelen birader e benziyor gibi .

tabi doğru olmayabilir
    |
    |

bu üyeliği iki kişi kullanmaktadır
  • Yüzbaşı
    461 Mesaj
    bilader daha ağır ben hep onu kullanırım
    |
    |

Orijinalden alıntı: Guy De Maupassant

dogrusu biraverden geliyor erkekler arasında bira uzat,birayı ver,biraver diye diye agızlara birader olarak yerleşmiştir,erkeklerin bira kültüründen çıkan bu konuşma şekli zamanla toplum içine yayılmıştır ve bayanlarda bazı durumlarda kullanır olmuşlardır.

birader . Aslında kahvanelerde eskiden işte çalıştırmaya yevmiyeli adam toplarken söylenmeye başlanan söz. Bir adet er demek yerine kısaltılıp gel birader gel diye bağrılırmış

blader diye biliyordum yanlış biliyor muşum. lakin ben yinede bilader demeye devam.. ;)

Orijinalden alıntı: kellesh

quote:

Orijinalden alıntı: Guy De Maupassant

dogrusu biraverden geliyor erkekler arasında bira uzat,birayı ver,biraver diye diye agızlara birader olarak yerleşmiştir,erkeklerin bira kültüründen çıkan bu konuşma şekli zamanla toplum içine yayılmıştır ve bayanlarda bazı durumlarda kullanır olmuşlardır.

birader . Aslında kahvanelerde eskiden işte çalıştırmaya yevmiyeli adam toplarken söylenmeye başlanan söz. Bir adet er demek yerine kısaltılıp gel birader gel diye bağrılırmış

yanlış :p kökeni bidahaver'dir. yakından bildiğimiz 'kızma birader' isimli oyunda 'kırma bidahaver'den türemiştir.

|
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    10 Not
    quote:

Orijinalden alıntı: mahsunkul

blader diye biliyordum yanlış biliyor muşum. lakin ben yinede bilader demeye devam.. ;)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:T%C3%BCrk%C3%A7ede_s%C4%B1k_yap%C4%B1lan_hatalar
    |
    |

|
    |
Reklamlar
Mobilya Takımları
Canlı Tv izle
üniversite
SEO
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,516
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.