Şimdi Ara

Bİ SIVININ İÇİNDE HANGİ MADDEDEN NE KADAR VAR BUNU NASIL ÖLÇERİZ ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
150
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar araştırma yapıyorum bu gece laboratuvarda tek başımayım. Türkiyede ilk kez yapılacak olan bir şeyin peşindeyim. Fakat çalışmalarımda bi yerde takıldım. 1 bardak sıvı düşünün içerisinde su ve suya karışabilen toz halde bir madde var. ( şeker tuz gibi)

Ben bu toz halindeki maddenin 1 bardak suda ne kadar oranda olduğunu nasıl hesaplayabilirim ?

Bu sıvının içerisindeki maddenin oranını bulmayı çok hızlı bi şekilde yapmak istiyorum.

Cevap verenlere şimdiden çok teşekkür ediyorum

• Hassas tarti ile cok hizli yaparsin.
    Bardagi tart = X
    Bardagi yalnizca sivi ile doluyken tart = y
    y - x = yalnizca sivinin agirligi.
    Cozunmus madde ile dolu bardagi tart = z
    z - x = cozeltinin net agirligi.
    cozeltinin net agirliginin ; saf sivinin net agirligina orani cozdugun maddenin agirligini verecek. Bunu siviya oranlayarak hesaplayabilirsin.
    Hep ayni kabi kullaniyorsan ve hep ayni miktarda sivi iceriyorsa bu sekilde hizlica ve pratik sekilde bulabilirsin.

Daha advanced yontemler icin refractometer kullanabilirsin. Orn:https://urun.n11.com/olcum-malzemeleri/reef-royal-aquatics-atc-refractometer-tuz-olcer-P243533433?cid=604001&gclid=CjwKCAjwwbHWBRBWEiwAMIV7EypokujiAL4KUHzGRjLHmEmC51_V1nm5NJ9zaJPJcRWRWiW0WFo84xoCInwQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Bunu pazarlarken tuz yogunlugunu hesaplarmis gibi dusunmusler ama calisma prensibi saydam sivinin isigi ne kadar kirdigini hesaplamak uzerine. Cozelti yogunlugu degistikce isigi kirma bicimi de degiseceginden olcum yapabilirsin. Hic kullanmadim ama teorik olarak kaba hesap icin ise yarayacagini dusunuyorum. Hassas olcum yapip yapamayacagina emin degilim. Yine en hassas olcum bence tarti ile yapilir. Ek olarak cozeltinin homojen olmama durumunda da refractometer ise yaramayacak.

Eger olcecegin sivi su ise, hydrometer ile de cok pratik olcebilirsin. Onun da yaptigi sey; kendisine verdigin su cozeltisinin saf suya kiyasla yogunlugunu olcmek. https://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/aek-tech-uclu-olcek-hidrometre-338775447?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232253847*22324027647*58375879167*%7btype%7d*338775447*aud-348814404171:pla-566094437272&gclid=CjwKCAjwwbHWBRBWEiwAMIV7EwGCrEm7_MleEAztB0j8gdo_GTH7nTuEMUxgFgIfEAvD64XYE6br2xoCdaQQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 10 Nisan 2018; 21:04:40 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

Hassas tarti ile cok hizli yaparsin.
    Bardagi tart = X
    Bardagi yalnizca sivi ile doluyken tart = y
    y - x = yalnizca sivinin agirligi.
    Cozunmus madde ile dolu bardagi tart = z
    z - x = cozeltinin net agirligi.
    cozeltinin net agirliginin ; saf sivinin net agirligina orani cozdugun maddenin agirligini verecek. Bunu siviya oranlayarak hesaplayabilirsin.
    Hep ayni kabi kullaniyorsan ve hep ayni miktarda sivi iceriyorsa bu sekilde hizlica ve pratik sekilde bulabilirsin.

Daha advanced yontemler icin refractometer kullanabilirsin. Orn:https://urun.n11.com/olcum-malzemeleri/reef-royal-aquatics-atc-refractometer-tuz-olcer-P243533433?cid=604001&gclid=CjwKCAjwwbHWBRBWEiwAMIV7EypokujiAL4KUHzGRjLHmEmC51_V1nm5NJ9zaJPJcRWRWiW0WFo84xoCInwQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Bunu pazarlarken tuz yogunlugunu hesaplarmis gibi dusunmusler ama calisma prensibi saydam sivinin isigi ne kadar kirdigini hesaplamak uzerine. Cozelti yogunlugu degistikce isigi kirma bicimi de degiseceginden olcum yapabilirsin. Hic kullanmadim ama teorik olarak kaba hesap icin ise yarayacagini dusunuyorum. Hassas olcum yapip yapamayacagina emin degilim. Yine en hassas olcum bence tarti ile yapilir. Ek olarak cozeltinin homojen olmama durumunda da refractometer ise yaramayacak.

Eger olcecegin sivi su ise, hydrometer ile de cok pratik olcebilirsin. Onun da yaptigi sey; kendisine verdigin su cozeltisinin saf suya kiyasla yogunlugunu olcmek. https://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/aek-tech-uclu-olcek-hidrometre-338775447?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232253847*22324027647*58375879167*%7btype%7d*338775447*aud-348814404171:pla-566094437272&gclid=CjwKCAjwwbHWBRBWEiwAMIV7EwGCrEm7_MleEAztB0j8gdo_GTH7nTuEMUxgFgIfEAvD64XYE6br2xoCdaQQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0
    Hocam değerli yorumlariniz icin cok tsekkur ediyorum bunlar gercekten harika bilgiler.

Refrektometre cok mantikli geldi. Yarın ilk iş bundan bi tane siparis etmek olacak. Benim karisimim büyük bi kazanin icinde ve kazanda sürekli alt taraftan kompresör havasi ile karistirilip icindeki sivinin homojenligini koruyor. Refrektometreyle hızlı bi sekilde ölçüm alabilirim diye düşünüyorum. Umarim ise yarar. Hidrometreyi pek anlayamadim yoğunluğunu ölçüyor sanirim ama calisma mantigini anlamadim genelde bira rakı gibi seylerin yapiminda kullanılıyormuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bitsin yemek yicem -- 11 Nisan 2018; 0:1:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.