Şimdi Ara

Beynimizi Bilgisayara Aktarırsak 'Ben' Diye Bişeyden Bahsedilebilirmi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Merak ettiğim sorudur,zihnimizi bir pc ye akdardığımızda akdardığımız şeyin sadece bizim dijital bir kopyamız olduğunu düşünüyorum.Yani akdardığım benim düşünce tarzım hatıralarım ,ama "ben"değilim.

Aynı filmi aynı model usblere kopyalamak gibi,biri aslı biri aslından alınmış ama aslı ile farkı yok ?

Şöyle kendimi aktarsam ve bedenimde kapansa ben ölmüş olacağımı düşünüyorum,akdardığım "şey"de benim gibi düşünen,benim bilgilerime,hatıralarıma sahip bir yazılım olacak,belki öz farkındalığa sahip olacak ama kendini ben sanacak...

Özet olarak:-"Birgün beynimi bilgisayara aktarabilirsem" -aa bilgisayardayım diyebilecekmiyim ? yoksa ben gerçekte ölecek,aktardığım şey ise kendini "ben"sanan bir yapay zeka mı olacak ???

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kendi cavabını vermişsin.
    Kendini "sen" sanan bir yapay zeka mı olacak.
  • İnsanın kendisi yapay zeka bence.
  • Su anki senin ilk ve yegane sen oldugundan emin olabilir misin?

Hayir

Kim bilir belki bu kacinci duragin belkide kacinci bedenin..

Her dinin vurguladigi ve bazi noktalarda bilimle ortusen seylere biraz kulak verilmeli diye dusunuyorum.

Cesitli inanclarda degisime ugrasada ozuyle yeniden dogus veya olum sonrasi hayat soz konusudur.

Yine maddenin form degistirse de yok olamayaci da bikimsel bir gercektir.

Ve madde deyince ben et ve kemigin yanjnda bilincide anlamamoz gerektigini dusunuyorum.

O halde canli beden ve ruhuyla asla yok olmuyordur.

Ya form ya mekan veya her 2 si degisiyor olmali.

Xanlinin bilincini yapay ortama aktarmak mumkun olabilir lakin unutmayalim ozellikle insan irkinjn en buyuk vasfi kendisine verilen cok daha karmasik olan ruhunu bedenden ayirip aynk sekilde aktarmak simdilik pek mumkun gormuyorum.

Bir kac 10yil evvelki makaleleri okuyan insanlar referans kabuk edikecek duzeydeki dergilerdeki onemli bilim insanalrini insan beyni takliylerinin 2050 civarinda mumkun olacagini yazdiklarini hatirlayacaklardir.

Ki bu adamlar 2100 de dunyaya islamiyet hakim olacak diyen tayfa gibi afyon icip yazmazlar.

Su anki chiplerun insan bikincini tam olarak anlayabikecek sevide olduklarini dusunmedigim yazilimsal durumda ic acici gorunmuyor.

Ve ben klasik x86 x64 mimarisinin buna asla izin vermeyecegini dusunuyorum.

Bu konuda 2 silahijiz yazikim ve donanim birbiriyle muhtesem uyumlukukta gelsitirlmeli ve biri digerinin ardinda topallayarak gitmemeli.

Insan ogkunun beyni anlamak aktarmak tekrar olusturmak icin mevcut programlama dillerinden cok farkli bir dil gelistirmesinin elzem olacagini tahmin ediyorum.

Yazilimci arkadaslar bize bilgi verebilirler.

Quantum pc lerdeki cod dili hakkinda hic bikgim yok.

Ama Quantum pc lerle bunlar saglanmasa bike sonraki mimaride insan beyinin cokca sirrinin cozulup anlasilabikecegini dusunuyorum.

Dusunsenize beynini inceleyip daha ortaya cikmamisken bu beynin hormonal salgi stres vs gibi nedenlerle bedende yaratacagi hastalikalri kesfetmek ve beyinle konusup bunu engellemek.

Kalitsal hastaliga sahip bireyleri daha kucukken kontrolden gecjrip bu hastaliga sebep olan genomu deaktif etmesi icin beyne emir vermek.

Bir robota veya makinaya pc baglayip makina veyea robotu kontrole dip hukmedemiyormuyuz.

Buda aynis ey.

Veya kendini bir suca sartlandirmis bir beynin bu sartlanmasjni bloke edip bunla ilgili tum verileri silmek.

Tecavuze ugrayip bundan dolayi intihar eden onca insanin hayatini kurtarmak.

Tersinden de dusunursek 5 yasindaki cocuga yola firlamamasi gerektigini sobaya fokunamsi durumunda yasayacagi aciyi ogretmeyi.

• bilgisayar ne zaman insan olursa işlemci ne zaman beyin olursa aktarım da o zaman yapılabilir
  • Bu konu benim de cok ilgimi ceken ve yurtdisina cikabilirsem uzerinde calismak istedigim bir konu. Bence, eger benden 2 tane olacaksa bedenimde kalan ben gercek ben olur, bilgisayardaki ben olmaz o artik benimle ayni hafizaya sahip baska bir kisi olur yani varliginin farkinda olan baska biri. Ama eger zihinsel aktarim gerceklesip de biyolojik bedende beyin olumu tarzi bir sey gerceklesirse bilgisayardaki varlik gercek ben olabilir, olmaya da bilir. Umarim olur cunku iste o zaman olumsuzlugu bulduk demektir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Düşünsenize,insanlar kendi zihinlerini bilgisayara aktarmak için sıraya giriyorlar ama aslında zihinlerinin dijital bir kopyasını çıkartıyorlar,akrabaları,arkadaşları onun bilgisayara geçtiği düşünüyorken o aslında ölmüş olacak.

Ve kişinin kendisininde bundan haberi olmayacak,beynimi aktarayım ölümsüz olayım derken,aslında ölecek bilgisayardaki zihni ise sadece kendini ölen kişi sanacak.

Çok acı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.