Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Beyinde bilgi nasıl depolanır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
36
Cevap
1
Favori
1.324
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Beyinde bilgi nasıl depolanır?
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    67 Mesaj

Aslında tam tersi hocam, fazla uyarılılanca reseptör sayısı azalır. Sizin dediğiniz şey aslında fasilitasyon da dediğimiz, bir nöronla yapılan sinaps sayısının artması. Nöronda dentrit sayısı arttıkça uyarılabilirliği artmış oluyor bu da yeni bağlantılar yeni sinapslar demek.

Fakat sinaps sayısının(uyarılabilirliğin) artması kaydetme olayını pek açıklayamıyor gibi. Bana proteinlere ya da başka bir makromoleküle kaydediliyor gibi geliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Prof. Dr. kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hocam sinir sisteminde uyarılar 0 ve 1 şeklinde ya hep ya hiç gibi bir kurala dayanır, arası yoktur. Mesela 10mV, 40mV gibi değerler yoktur 50mv ve üzerinde uyarı oluşur. Ayrıca sinyaller frekans karakterine göre bilgi taşır. Örneğin elimize küçük iğne batsa saniyede 10 tane uyarı oluyorsa elimizi yaktığımızda saniyede 100 uyarı oluşur. Bu durum dijital sinyallere benziyor aslında.

|
    |
    pekbiumursanmaz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Tabiki de mümkün olur. Proteinler üzerindense dna rna veya ilaçlarla aynı protein sentezlettirilebilir. Elektriksel uyarı ile sinirleri uyararak da yapılabilir zaten bilim-kurgu filmlerde işleniyor bu olay.
    Yalnız şöyle bir sıkıntı var bendeki x proteinini sana versek aynı bilgiyi mi taşır? Bu durum çok karmaşık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Whoman -- 9 Nisan 2018; 20:49:19 >
    |
    |
    TeslanınKalfası kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    |
    |
    şimdi beyin görsel ve işitsel verileri elektriksel olarak depolar.Bu depolanan birimlere bellek deriz.Bellekler ise beyinin sağ ve sol bölümleri olmak üzere 2'ye ayrılır dostum.Flash bellek ve usb hdd drive diye.Biçimlendirmeden kullanmamak lazım.

Nintendo 3DS Kullanıcıları Kulübü
  • Yüzbaşı
    748 Mesaj
    I'm Frank Underwood
    |
    |

Orijinalden alıntı: Whoman

Hocam sinir sisteminde uyarılar 0 ve 1 şeklinde ya hep ya hiç gibi bir kurala dayanır, arası yoktur. Mesela 10mV, 40mV gibi değerler yoktur 50mv ve üzerinde uyarı oluşur. Ayrıca sinyaller frekans karakterine göre bilgi taşır. Örneğin elimize küçük iğne batsa saniyede 10 tane uyarı oluyorsa elimizi yaktığımızda saniyede 100 uyarı oluşur. Bu durum dijital sinyallere benziyor aslında.
    Demek istedigim o degildi, biliyorum o durumu universitede derste isledik, demek istedigim 1 tamam 0 hayir ciktisindan cok daha karisik oldugi ^^ bilincalti ve diger bir cok sey etki etmesini katmak istemistim tabi konu ile yeteri bilgi sahibi olmadihim icin anlatamadim. Tesekkur ederim yazdiginiz icin ^^

|
    |
    1389 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0988D7594

Ağla.

Alıntıları Göster
    Aynen. Beyinde bilgiler ağlar ile depolanır. Bilişim dünyasında da yapay sinir ağları derslerini alan arkadaşlar konuyu az çok bilirler.

quote:

Orijinalden alıntı: Sönmeyen Arıza Lambası.

Aynen. Beyinde bilgiler ağlar ile depolanır. Bilişim dünyasında da yapay sinir ağları derslerini alan arkadaşlar konuyu az çok bilirler.

Alıntıları Göster
    |
    |

Başarılı değilsin dostum bence bu işi bırak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Whoman -- 10 Nisan 2018; 15:32:18 >
    |
    |
    riaz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    ciddi ciddi protein şeklinde bir depo çok hantal olurdu. transkripsiyon translasyon aşamalarında hatalar, prion vari sonuçlar, klerensinde bozukluk gibi gibi birçok yerden bozulmaya müsait karışık bir işlem olurdu.
    kabaca benim anladığım, hafıza bağlantıların kurulması ve bağlantıların ateşleme hızlarıyla açıklanıyor moleküler düzeyde. el atmışken plastisite olayına da bakabilirsiniz.
    |
    |

Orijinalden alıntı: Whoman

Başarılı değilsin dostum bence bu işi bırak.
    sen yinede biçimlendirmeden kullanma
    |
    |

Nintendo 3DS Kullanıcıları Kulübü
  • Çavuş
    54 Mesaj

Genomu bilgi taşıyan virüslerle insanların düşüncelerine hükmeden protenler nasıl fikir ? 😃

|
    |
    Whoman kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Vuuv etkilendim, iyi fikir.
    |
    |
    TeslanınKalfası kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hocam bulabildiniz mi sorunun cevabını ? sınıftaki Arkadaşlar sanırım bunu sormuş fizyoloji hocamıza tam olarak bilinmiyor gibisinden bir şey demiş, öyle dediler bana

|
    |
    Whoman kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Reklamlar
son dakika
SEO
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
seo paketleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,266
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.