Şimdi Ara

Beyin Fırtınası - 6700K 100 dereceden inmiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar merhaba. elimde gigabyte z170x gaming 7 anakart, i7 6700k işlemci ve corsair h110i sıvı soğutma ve evga 970 ekran kartı var.

iki gün önceye kadar bir sıkıntım yoktu. evganın 750 wattlık psusunu kullanıyordum. fakat 2 gün önce yandı psu. söküp evdeki 500watt bir psu taktım. sistem kasmaya başladı. dedim herhalde güç yetmiyor. kayıt açtım 750 wattı geri yolladım bugün. ama 500 watt ile dayanamayacağımı anladığım için forumdan kullanılmış 1200wattlık bir psu aldım. taktım. sonuç şu an daha iyi 500watta göre.

500 watta cpu falan bakmamıştım. ama 1200 ü takmama rağmen dota gibi oyunlarda fps değerleri düşük çıkınca ayrıntılı bakayım dedim. bir baktım 4 çekirdekte 96 - 100 dereceden inmiyor. boşkende aynı. ama kullanılan işlemci %4-5 bile olsa yani.

işlemci fanlarım 1300 rpm de dönüyor. sıkıntı yok. anakart ve ekran kartı sıcaklıkları normal. bilgisayar kendini kapatmıyor. elimle kontrol ediyorum ciddi bir sıcaklık gelmiyor elime sadece boruların işlemciden çıkan kısmı biraz sıcak. ama ksıyor sistem işte. bios güncellemesi yaptım sorun devam etti.

psuyu takabilmek için işlemci fanlarının olduğu soğutma kısmını söküp taktım 2-3 kez ama kesinlikle sökmedim tamamen işlemci üzerinden.

şu anki sistem değerleri şöyle:

normal zamanda cpu-z puanı:

http://valid.x86.fr/dcf1v7

şimdi cpu-z puanı:

http://valid.x86.fr/ez2p16

bu da 5 dakikalık çizelge:

sorun nerede gerçekten bulamadım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RedGhost -- 11 Şubat 2017; 11:34:47 >

• Son kullanıcının atmış olduğu özel masaj üzerinden kendisine geri dönüş yapılmıştır.
  • 1300 rpm sanki yavas degilmi?Benim 3100 rpm.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir şekilde işlemci bloğu oynamış veya yerine oturmamış olmalı termal macunda eskimiş olabilir,

Önce cpu bloğunu kontrol et vida boşluklarını al,

Yine düzelmez ise termal macun yenile bazen elin çarpması gibi sebeplerden dolayı termal macun hava alıp bozuluyor,

Tahminimce durum bu yönde,yani psu değişimiyle cpu ısısının arttığını duymamıştım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sistemin yanıyor mübarek

Hangi oyunlarda bu dereceleri görüyor ?
  • tamam arkadaşlar sorunu buldum. psu'yu sökerken pompanın sata gücünü de çıkarmışım ama kasanın diğer tarafındaymış :) soğutucuyu sökerken fark ettim. bir sorun kalmadı ama ders olsun diye görsün herkes diye bırakıyorum buraya :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lord405

1300 rpm sanki yavas degilmi?Benim 3100 rpm.

500 rpmde bile 100 derece olmaması lazım üstelik sistem boştayken...
  • bendede aynı sorun var birden bire işlemci sıcaklığı 99-100 dereceye vurdu , kitlenip takılmaya başladı. Bugün söktüm sıvı soğutmayı tekrar taktım ama sıcaklık yine 50-99 arası gidip geliyor , termal macun kuruduğu için heralde akşama denicem eğer düzelmezse mecbur rma ile garantiye göndermem gerekicek
  • hocam işlemci voltajı fazla değil mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: afsin07

hocam işlemci voltajı fazla değil mi

hiç oynadım hocam.

kontrol de etmedim açıkçası.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.