Şimdi Ara

Beyaz Kağıt vs Kitap Kağıdı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
5.098
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Okuduğunuz kitap hangi kağıttan yapılsa daha rahat okursunuz? Ben kitap sitelerinde kitap kağıdı olarak geçen kağıtlarda rahat okuyorum. Neden beyaz kağıda bir kitap basılır onu da anlamıyorum. Ne zamandır Harry Potter serisine başlamayı düşünüyordum, siparişi verdim, gelen kitap beyaz kağıtlı çıktı. Gözlerimi yoruyor veya bana öyle geliyor ama sonuçta uzun süre okuyamıyorum, herkes böyle mi düşünüyor diye sorayım dedim

• sanırım beyaz kağıt gözü yoruyordu. Yorulmanız normal yani
  • Hatta biraz sararmış sayfalarda okuması daha rahat oluyor.
  • Hafif sararmış kitap en iyisi. Ötüken'in kitapları bu bakımdan güzel misal.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşların da dediği gibi beyaz zemin üzerindeki yazılar gözü yoruyor o yüzden 3.hamura sahip kitapları alın diyen hocalar bile var onlar daha da sarı oluyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Düşünen Biri

Arkadaşların da dediği gibi beyaz zemin üzerindeki yazılar gözü yoruyor o yüzden 3.hamura sahip kitapları alın diyen hocalar bile var onlar daha da sarı oluyorlar.

Bu hamur sıralaması ile kalitenin alakası var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

quote:

Arkadaşların da dediği gibi beyaz zemin üzerindeki yazılar gözü yoruyor o yüzden 3.hamura sahip kitapları alın diyen hocalar bile var onlar daha da sarı oluyorlar.

Ben ikinci ve üçüncü hamurlar geri dönüşüm diye biliyordum da değilmiş galiba, nette adamakıllı bilgi de yok ki

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Ben ikinci ve üçüncü hamurlar geri dönüşüm diye biliyordum da değilmiş galiba, nette adamakıllı bilgi de yok ki

quote:

1.Hamur kağıt : Bileşiminde selülozu çok odunu az olan.
    2.Hamur kağıt : Bileşiminde odun ve selüloz oranı hemen, hemen eşit olan.
    3.Hamur kağıt : Bileşiminde odun oranı çok fazla selüloz oranı az olan.

http://www.promat.com.tr/kategori/40/kagit-nedir.html

Muhtemelen selüloz daha fazla olursa kağıdın dayanıklılığı artıyor.

• Hümiyettin kullanıcısına yanıt
    O zaman kalite farkı var fakat sağlık açısından ve okuma kitapları için en iyisi 2 ve 3

• quote:

O zaman kalite farkı var fakat sağlık açısından ve okuma kitapları için en iyisi 2 ve 3

Selüloz zararlı mı ?
  • quote:

quote:

Selüloz zararlı mı ?

Göz sağlığı açısından kastetmiştim 2. ve 3. hamurlar biraz daha sarı olduğu için daha az yoruyor. Selülozun bildiğim kadarıyla sağlığa bir etkisi yok.
  • quote:

quote:

quote:

Selüloz zararlı mı ?

Göz sağlığı açısından kastetmiştim 2. ve 3. hamurlar biraz daha sarı olduğu için daha az yoruyor. Selülozun bildiğim kadarıyla sağlığa bir etkisi yok.

Evet, doğal ve zararsız bir maddeymiş. Biraz sarı olması iyi olur.

• Orjinal versiyonu nasıldır bilmiyorum ama geçen Murakaminin son kitabını almaya gittim. 90 sayfalık kitabı ciltli ve 1. hamurdan veya kuşe kağıttan basmışlar kitap olmuş 35 lira. Yemin ettim Doğan Kitaba o parayı kazandırmayacağım.
  • Kağıtlar hakkında bilgi vereyim isterseniz.

Birinci hamur kağıt en kaliteli kağıttır. Bu kağıt hem dayanıklı hem uzun ömürlüdür. Üzerine yazılan kendi cinsine uygun mürekkeple, en uzun süre mürekkebi saklayan kağıt türüdür.
    Enzo kağıt, incedir, doğan kitap birçok kitabında bu kağıdı kullanmıştır. İnce kağıt olduğu için kitap kalın değildir.
    İkinci ve üçüncü hamur kağıtlar daha çok geri dönüşümle üretilmiştir. Renkleri sarıya çalar.
    Beyaz kağıtlarsa, YKY yayınlarından çıkan, Harry Potter serisinde görülebilir. Kağıt olarak kalitelidir ancak okuma açısından zayıf kalmaktadır. Birçok insan (ben gibi mesela) beyaz kağıda uzun süre bakamaz, gözleri yorulur.
  • XpressMusic34 kullanıcısına yanıt
    Ben de ikinci ve üçüncü hamurları geri dönüşüm diye biliyordum ama böyle bir bilgi bulamayınca şüpheye dustum. Bilgi için teşekkürler

• Birinci hamurda da geri dönüşüm kullanan yayınevleri var. Şunu unutmayınız ki Türkiye kağıt üreten bir ülke değil, gazete kağıtları, dergi kağıtları birçok kağıt türü ithal olarak gelmektedir. Aynı zamanda mürekkepler (matbaa) de dolara endeksli olarak ithal edilir.

Bu yüzden son iki ayda birçok dergiye ve gazeteye zam geldi, çünkü kağıt masrafları ve mürekkep masrafı çoğalıyor.
  • Bilgileri için sağ olun. Evet, doların yükselmesi sonucu zam gelmeye başladı.
  • Aynen ben de Harry pottere beyaz oldugu icin baslamamistim. Kesinlikle sarı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.