Şimdi Ara

Beyaz duman atma ve tekleme sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9
Cevap
0
Favori
15.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, akşamüstü işten eve dönüyodum ve araçla sollamaya çıkayım derken araç 3000 devirde kaldı ve birden öne atılıp 5000 devire kadar çıktı.Sonrasında araç çekişten düştü, düşük vites ve alt devirlerde gaza basınca tekleme sorunu başgösterdi.Üst devirlerde herhangi bir problem yok araç iyi bir şekilde uzuyor.Benzinden mi diyip her zaman ki yerin dışında başka bir yerden aldım ama fayda etmedi.Eve getirirken de yokuş çıkarken düşük devirde sürdüm ve yine sert bir tekleme yaptı ardından motordan tak tak sesi geldi.Hemen aracı getirdim eve acaba turbo mu dağıttı diycem değişeli daha 15000 km bile olmadı orjinal turbosu ile değiştirdim ve sürekli yağlama yapmadan söndürmem kontağı,fazla da yüklenmem araca.Bakımları hiç aksatmadan zamanından önce yaparım yazılımlı diye.Yağı değişeli 6000 km oldu ve hiç eksiltmemiş.Suyuna baktım çok az eksiltmiş fakat su kabına yağ karışmamış.Yağ kapağını ve yağ çubuğunu çekip kağıtla kontrol ettim araç üfleme de yapmıyor yağ da atmıyor.Fakat sesi değişti aracın gürültülü bir dizel gibi ses çıkarıyor.Soğumasını bekleyip baştan çalıştırdım araç 3000-4000 devirde yoğun bir şekilde beyaz duman atıyor.Egzoza peçete tuttum araç benzin ya da yağ atmıyor.Suyla karışık kurum atıyor ve bir süre sonra beyaz duman kesiliyor.Araç hiçbir şekilde hararet yapmadı bu arada bugüne kadar.Contaların hepsi de değişti üst kapak contası da dahil ve 15k km oldu.Bobinden şüphelendim çünkü 135k kmdir üstünde hiç değişmedi bujiler değişeli 15k km oldu.Son 1 haftadır da bazen zor marş alıyodu sıcak soğuk farketmeksizin marşı düzensizdi yani.Bobine itti beni bu sorun ama sekmanlardan da korkuyorum açıkçası rektefiyeden çıkalı 15k oldu bu kadar kısa sürede bi daha rektefiyeye sokmaya korkuyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Araç ve motorunuz nedir ?

• quote:

Orijinalden alıntı: PoloClassic75

Araç ve motorunuz nedir ?

Astra J 1.4 Turbo otomatik
  • 120 bin kilometrede rektefiye mi oldu araciniz ?Su eksiltme ve beyaz duman conta yakmaya işaret ama onlar da yeni degişmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Afanasyevo

120 bin kilometrede rektefiye mi oldu araciniz ?Su eksiltme ve beyaz duman conta yakmaya işaret ama onlar da yeni degişmiş.

Aynen 120 binde turbo türbinlerinden yağ kaçırıp motora yağı geri veriyor ve piston çatlatıyor bir anda.Yeni turboyla beraber komple motor revizyonuna gitti araç.En ufak civatasına kadar değiştim fakat usta bobinde sıkıntı yok değişme dedi ben de orjinalini bıraktım.Aracı aldığımdan beri de değiştirmedim.Bugün de bilgisayara bağlattım hiçbir hata göstermiyor.Birazdan başka bir bilgisayarda denettircem

• Aracı geçen cuma yetkili servisine çekiciyle çektirdim ve o günden bu yana problemin nerden kaynaklı olduğunu çözemediler.Araç serviste ve bilgisayarda herhangi bir hata kodu vermiyor, bujilerde de yağlanma ya da ıslanma yok.Bujiler sağlam görevini yerine getiriyor.Kompresyon testine de soktuk herhangi bir basınç kaybı yok silindirlerde gereği gibi çalışıyor.Su ve duman atması da bir kaç işlemden sonra kesilmiş gereği kadar su atıyomuş.Motor arıza lambası yakmıyor ya da orta ekranda aracı acil servise götürün uyarısı da vermiyor.Fakat tekleme problemini çözememişler.Üst kapağın açılmasını talep ettim servis de şimdilik yanaşmıyor eğer farklı bir problemse açılmasının gerek olmadığını söylediler.Fakat danıştığım tüm ustalar kesinlikle üst kapağın açılması gerektiğinde hemfikirler.Bugün dönüş yaptıklarında da segman çatlatmış olabilir dendi.E bu araç ne yağ eksiltiyo ne de mavi duman atıyor.Dahası segman çatlattığımda bu araç 30-40 km hızı bile geçemiyodu resmen eski kamyonlar gibi simsiyah duman atıyodu.İyice arafta kaldım yetkili servisten çıkarıp özel servise çekesim var

• Selamlar

çok geçmiş olsun öncelikle. Enjektörlerde problem olabilir mi ? Zaman zaman birinde işeme yapıyor olabilir . Başıma benzer bir olay gelmişti aracım orjinal olmasına rağmen sonra sürekli yapmaya başladı sinek ilaçlama aracı gibi gittim sanayiiye acayip çiğ benzin kokarak.

3.enjektöre pislik gelmiş. Tüm enjektörler ve enjektör yatağı temizleme işlemine gitti özel bir sıvı içinde sonra sorun kalmadı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TatanQa

Selamlar

çok geçmiş olsun öncelikle. Enjektörlerde problem olabilir mi ? Zaman zaman birinde işeme yapıyor olabilir . Başıma benzer bir olay gelmişti aracım orjinal olmasına rağmen sonra sürekli yapmaya başladı sinek ilaçlama aracı gibi gittim sanayiiye acayip çiğ benzin kokarak.

3.enjektöre pislik gelmiş. Tüm enjektörler ve enjektör yatağı temizleme işlemine gitti özel bir sıvı içinde sonra sorun kalmadı.

Teşekkürler hocam geçmiş olsun size de.Enjektörlerden de şüphelenmiyor değilim çünkü Kıbrıs'ta ikamet ediyorum şimdilik ve buranın benzini berbat.Araç egzozdan benzin atmıyor keskin bir antifriz kokusuyla beraber kurum atıyordu.Bu da beni direk olarak üst kapak contasına götürdü.Servis bunu kestiğini söyledi fakat tekleme problemini çözememişler.Enjektörlerde de bir sıkıntı olabilir o da imkan dahilinde.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.