Şimdi Ara

Betamax standardına veda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
396
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Video kasetlerin ve kaset oynatıcıların popüler olduğu dönemlerde bir kayıt standardı yarışı da söz konusuydu. Sony tarafından geliştirilen Betamax, JVC tarafından geliştirilen VHS, ABD'de RCC formatları o dönem kıyasıya bir yaygınlaşma mücadelesi veriyordu.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte önce CD ortamlarına sonra da DVD ve nihayet Blu-ray ortamlara geçiş yaptık. Video kaset dönemi ise yüzyılın başından itibaren etkisini kaybetti ve yerini dijital ortamlara bıraktı. 

İlk kez 10 Mayıs 1975 tarihinde Japonya'da kullanıma sunulan Betamax standardının adı, teybe kaydedilen güçlü sinyalleri tanımlamak için kullanılıyordu. İlk Betamax kayıt cihazı ise ABD'de Kasım 1975 civarında 19 inçlik renkli ekranlı bir monitör ile piyasaya çıkan LV-1901 olmuştu.

Yıllar boyunca Betamax özellikle kayıt süresini uzun tutarak rakiplerine üstün gelmeye çalışmıştı ve Toshiba, Aiwa, NEC, Pioneer gibi pek çok firma Betamax formatını lisanslayarak kendi ürünlerine kullanmıştı. Bununla birlikte Sony, VHS formatının yükselişine direnemedi ve 1988 yılında kendisi de VHS formatını kullanmaya başladı. Son Betamax kaydediciler 2002 yılında üretildi. Sonrasında ise üretim durdu.

Artık üretimde olmamasına rağmen halen Betamax cihazları kullanan insanlar mevcut ve kaset satışları devam ediyordu. Sony nihayet Betamax kasetlerinin satışına global olarak son verdiğini duyurdu. Bununla birlikte Japonya'da Mart 2016 tarihine  kadar Betamax kasetleri ve temizleyicileri raflarda kalmaya devam edecek.  

• Hala videoları betamax kasedine kaydeden insan evladı kalmışmı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Betamax video bu kasedi bile bulunmuyor bunun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yakında Sony kendine de son verirse şaşırmam. Fame olduğu yıllar 80-90'larda kaldı.

• betamax hala japonyada satıyormu şaşırdım

• Sony nin bunlarla uğraşmaması lazım

• En azından adamlar ürettiği ürünün arkasında.

• Powerofdreams kullanıcısına yanıt
    İşte bu nokta can alıcı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ersin ÇAKI

Betamax video bu kasedi bile bulunmuyor bunun.

Hahaha. Cem Yılmaza söyliyek 2016 sonmuş alıcaksa alsın kaset :)

• benim eski kasetler duruyor hala napcaz, kim uğraşıcak nasıl uğraşıcaz hala soru işareti
  • P590HMP Hi8 Video Kamera Kaseti Bu kasetlerden mi bahsediyor tam olarak anlamadım. Eğer buysa bunları kullanıyorum ben stok yapayım.

• Üzüldüm evdeki betamax videonun kaset girişinde sorun olmasa tv yayınlarını özellikle yeşilçam filmlerini boş kasetlere kayıt etmeye devam edecektim.

• bir zaman sonra playstation a da böyle bakıcaz.

• Karton parçasıyla kafa temizlemeyen anlayamaz.

• Normal Japonlar Hala Kaset Çalar Kullanıyorlar Yada Kapaklı Telefonlar . Japonya Teknolojinin Ana Vatanı Ama Japonlarda Bir Ürünü Bozunlucaya Kadar Kullanıyor Bizim Gibi Tüketim Manyağı Değiller .

• Ben elimdeki bütün VHS kasetleri DVD'ye aktardım. Kasetlerde özel anılarınız varsa vakit kaybetmeden dijital ortama aktarın, manyetik bantlar zamanla ölüyorlar çünkü

• quote:

Orijinalden alıntı: zaferyurt

Normal Japonlar Hala Kaset Çalar Kullanıyorlar Yada Kapaklı Telefonlar . Japonya Teknolojinin Ana Vatanı Ama Japonlarda Bir Ürünü Bozunlucaya Kadar Kullanıyor Bizim Gibi Tüketim Manyağı Değiller .

Zaten üreten adam değerini bilir, enerjisini üretimde harcar. Diğeri de tüketimde harcar o yüzden çabuk tüketir.

• Ahaha! Fotoğraftaki C7 Bizzat kullandığımız cihazdı. O zaman bile timeshift kayıt imkanı vardı bunlarla. Haftalık ayarlayıp saati gelince kendi kaydedebilirdi TV yayınını. Uzaktan kumandası ilginç ama kabllolu idi beş metre kablosu vardı :):)

• diraaaaaat diraaaaaaaaa ııııııııııııııııııııııııııııııı

evet bu yazdığım şey bizim grundig vb 160 betamax videomuzun kasedi aldıktan sonraki sesiydi :D

ne güzeldi ya eski zamanlar, video izlemek, kaydetmek

aynı anda başka kanalı izlerken, diğerini kaydedebilmek

zamanının ötesinde lüksleri yaşatırdı bize

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Allen_Bradley -- 13 Haziran 2016; 13:00:15 >
  • bizim sony slc30 hala durur.kasetler 45-80dk arasıydı ama italya 90' dünya şampiyonasına özel tüm maçı sığdıran 90 dakikalık betamaxlar çıkmıştı :)

7-8 ay önce meraktan açtım.hala çalışıyor.ama heralde durmaktan kasetler bozulmuş görüntü ve ses çok parazitliydi.kafa da pislenmiştir muhtemelen.

Betamax standardına veda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aycibin -- 13 Haziran 2016; 14:15:58 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.