Şimdi Ara

Kiliit

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
2.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kiracozdagsiz -- 1 Eylül 2021; 11:44:38 >

• Resmen biz 3. dünya ülkesi olalım, kapitalistler gelsin bizi sömürsün mü diyorsun yani? Bu nasıl bir saçmalıktır ya? Bir de keşke kalsaydı adama izin vermediler diyor.

Bakın hep diyorum, bizim sorunumuz ekonomi falan değil, EĞİTİM.

İşte adamakıllı eğitim almayınca böyle saçma sapan fikirler sunuyorlar.

Zaten öyleydi ama bu işler öyle basit değil. Katma değeri yüksek ürün üretmediğin sürece, Bangladeş olur, aylık elli dolara köle gibi çalışırsın.

Böyle cari açığı dedem de kapatır. Marifet bu değil.

Asıl marifet hukuku, güçler ayrılığını temin etmek, israfın önüne geçmek, şeffaf olup yabancı yatırımcıyı ülkene çekmek, geleceğe yönelik iş sahaları kurmak ve proje yapmakla olur. Ekonomik devrim böyle yapılır.

• TL ihracat artsın ucuz iş gücü olalım diye değil, ekonomi bitik, ülke milyarlarca dolarını 5 müteahhite bağlamış, dış borç almış başını gitmiş diye değer kaybediyor sevgili aynştayn.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Zaten öyleydi ama bu işler öyle basit değil. Katma değeri yüksek ürün üretmediğin sürece, Bangladeş olur, aylık elli dolara köle gibi çalışırsın.

Böyle cari açığı dedem de kapatır. Marifet bu değil.

Asıl marifet hukuku, güçler ayrılığını temin etmek, israfın önüne geçmek, şeffaf olup yabancı yatırımcıyı ülkene çekmek, geleceğe yönelik iş sahaları kurmak ve proje yapmakla olur. Ekonomik devrim böyle yapılır.

• euro artarsa angus etlerini ne kadara yiyeceksin ?

• Berat Albayak'ın amacı mı? O, oraya atanmış biriydi. Bir daha düşün istersen..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/yilmaz-ozdil/asrin-damadi-ucuz-kurtuldu-6120188/

Gerçekten ucuz kurtulmuş, yada henüz kurtulmadı, ileride neler olur bekleyip görelim!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Merkur -- 12 Kasım 2020; 10:47:58 >
  • Aslında biz Çin gibi sürümden kazanırız mantığıyla bir ihracat politikası izliyoruz

Fakat dış güçler bize gizli ambargo uyguladığından,istediğimiz satışı yapamıyoruz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Resmen biz 3. dünya ülkesi olalım, kapitalistler gelsin bizi sömürsün mü diyorsun yani? Bu nasıl bir saçmalıktır ya? Bir de keşke kalsaydı adama izin vermediler diyor.

Bakın hep diyorum, bizim sorunumuz ekonomi falan değil, EĞİTİM.

İşte adamakıllı eğitim almayınca böyle saçma sapan fikirler sunuyorlar.

• Berat albayrağın elbet hataları oldu ama bu ülkede ekonominin başına kimi getirirsen getir

adalet hukuk liyakat milliyetçilik olmadıktan sonra adam kayırma yetim hakkı yolsuzluk rüşvet şatafat olduktan sonra hiçbirşey farketmez.

Piyasalar şu an sadece berat albayrak gittiği için düzeldi . Yakında tekrar yukarı trend olacak. Eli mahkum cunku döviz altın piyasasını düzenleyecek kurumunda ne döviz kalmış nede altın.

GEMİNİN YAKITI YOK AGA RÜZGAR NEREYE GÖTÜRÜRSE EN SON BİR YERDE KARAYA OTURCAK AMA BAKALIM NEREDE...

• 2 mesaj

• Böyle bir planı varsa yıllardır euro garantili ihaleler yapmayacaksın.Halkı euro ile borçlandırıp,ülkedeki hukuk sisteminin içini boşaltıp sonra ekonomi planı yapılmaz.

• Berat gibi bir tipi savunmak icin boyle bir bahaneye ihtiyac duymak.

Turkiye en azindan 1980'lerden beri "great gap" tuzagina dusmus bir ulke.

Ozetle, ne gelismis bir ulke olabildik, ne de tam anlamiyla gelismekte olan bir ulkeyiz.

Ulkece yasam maliyetleri artti, insanlarin tuketim aliskanliklari degisti, ama bu degisimleri destekleyecek adimlari atmadigimiz, katma degeri yuksek urun uretemedigimiz icin de gelismis ulke olamadik.

Yani, ulkenin tuketimi gelismis bir ulke iken, uretimi ise gelismekte olan ortalama bir ulke seviyesinde kaldi. Boyle olunca, disaridan gelen sermayaye, krediye, borca asilir olduk.

Berat Albayrak, son gunlerin unlu sozuyle "sebep degil sonuctur". Berat'in tek hatasi AKP doneminde bakan olmasiydi, 80li yillarda bakan olsa sani alir giderdi, o zamanlar berat'in iddia edildigi gibi kafasinda olan dis uretim coplugune cevirebilirdiniz turkiye'yi.

Berat'i bundan 10 sene sonra turkiye'nin basina koysan yine gideri var. TL'nin degeri bu hale inmisken, ulkenin yuzde 80'i yurtdisina temelli gocmek istiyorken, zaten bu ulkenin kaderi ucuz kole isgucu ve batinin coplerini toplamak olacak.

80milyon nufus, domates patlican disinda 0 uretim, ki onlari da ithal eder olduk.

Servis ve hizmet sektoru disinda para ureten bir sektor de kalmadi. Endustri desen batmis, patentle montaj sanayisi olmus, kendi uretigi 1 patent yok, maden desen gavura verilmis, tarim desen 30milyonluk hollanda turkiye'nin 5 kati tarim urunu uretiyor.

Hizmet sektoru olmasa (yani AVM'ler, bankalar, marketler, bakkallar vs vs) bu ulke yarin iflasini aciklar.

Dogal olarak tek cozum milleti yerli arabayla yerli ucakla uyutmak kaldi, onu da yapiyoruz son bir kac senedir, en azindan millet aci cekmesin diye, umut fakirin ekmegi nasilsa.

• Adamı savunup uzun uzun yazılar yazanları anlamıyorum, "doları düşürmek istesek düşürürüz ama istemiyoruz" ne demek bi idrak eder misiniz kardeşim? Bu dediği şey, "ülkede çocuğuna okul kıyafeti alamadığı için intihar eden baba var ama önüne geçmek istemiyoruz" demek değil midir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drummer07 -- 12 Kasım 2020; 13:8:7 >
  • Arkadaşlar ben Berat Albayrağın ekonomi kötüye gittikten sonraki düşüncesini söylüyorum başlangıçta bunun için geldiğini düşünmüyorum zaten ama durum kötüyken adam böyle düşünmüş olabilir. Ayrıca ülke batacağı kadar battıktan sonra dünya pazarı olmak bizim yararımıza. Yavaş yavaş suriyeye dönmeyi mi bekleyelim?

• Çin ile Türkiye’nin nüfusu bir mi? Çin’de her adama aylık 100 birim para bile bassan değersiz para birimi olur zaten... Sadece Türkiye değil hiçbir ülke pazarı Çin ile yarışamaz. Eğer 500 milyon üstü nüfusa sahipsen bunu uygulayabilirsin, ama altı için sadece halka zulüm olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZenciPriapus -- 12 Kasım 2020; 23:15:30 >
  • Gizli ambargo.     

• kiracozdagsiz K kullanıcısına yanıt
    Durum kötüyken diyorsunuz ya, durumu kötü hale getiren sizin savundugunuz adamın ta kendisi

• quote:

Orijinalden alıntı: Elk.de

Aslında biz Çin gibi sürümden kazanırız mantığıyla bir ihracat politikası izliyoruz

Fakat dış güçler bize gizli ambargo uyguladığından,istediğimiz satışı yapamıyoruz
    Ürettigimiz milyon tane oyun konsolu elimizde patladı diyosun yani!

• YALLAH ÇİNE  

• 1) Ya aktrolsün ya da aktrollerin son yalanını/saçmalığını yemişsin.

2) Sadece ucuz işgücünden yürürsen afrikadaki köle ülkelere dönersin. Ücretleri her zaman dünyanın dibinde tutman gerekir. Siyasiler ve patronlar zevk-i sefa içinde yüzerken millet acından ölme seviyesinde yaşar.

3) Çin ucuz işgücüyle başladı, üretim yaptı, ülkeye sermaye çekti, kendi üreticisini/zenginini oluşturdu, artık markalarını oluşturuyor, büyümeye devam ediyor. Bizim 18 yıl önce iyi kötü tarım ve sanayimiz vardı, eğitim, sağlık, adalet ve ekonomik pazarımız/piyasamız çinden iyiydi. O zaman iyi yönetilseydik şu anda çok çok daha iyiydik. Yani çin ucuz işçilikle başlayıp, bir nevi bizim 2002deki durumumuza gelmek için uğraştı yıllarca. Bizde zaten sermaye de işadamı da, pazar da zaten hazırdı, beceremedik.

4) Şu an ise çinin altına düştük. Üretimi kastetmiyorum. Kişi başına düşen gelirde 2002 yılında çinin nerdeyse 4 katıydık, şimdi altına düştük. Asgari ücretimiz çindeki çoğu eyaletten daha düşük. Buraya dikkat: işçilikte çindeki çoğu eyaletten ucuzuz ama hala bize yatırım da gelmiyor, üretim de yapamıyoruz, ihracat da yapamıyoruz. Demek ki ucuz işçilik çözüm değil.

5) Paranın değerini düşürüp, milleti köle yapıp, kuru ekmek soğanla yaşatmak marifet değil. Hiç birşey bilmeyen bi cahili getirsen başa, o da bunu yapabilir. En kolay şey bu. Yönetici dediğin halkı zenginleştirir, köle yapmaya çalışmaz.

Bak avrupaya, kuzey amerikaya; adamların ücretleri bizim nerdeyse 10 katımız. Onlar hala üretim de yapıyor, ihracat da. Hemde bizden kat kat fazlasını yapıyorlar. Demek ki yapılabiliyormuş. Demek ki sorun maaşlarda değil, başka bişeylerdeymiş.

İşte milletin görevi güzel olan yolu bulmak, ve o yolu uygulayacak olanı seçmek. Şahsen ben aylık 100 dolara çalışmak istemiyorum. Benim yarım kadar çalışıp benim 20 katım kazanan elin gavurunun köpeği olmak istemiyorum. Haa, bunu isteyen varsa buyursun senin söylediklerine inanmaya devam etsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asderty -- 13 Kasım 2020; 3:24:29 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.