Şimdi Ara

Benzinlimi - tuplumu kullanmaliyim/1.6 auris otomatik (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
978
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ben direk 8 litre benzin 10 litre gaz diye hesapladım
    ekleme: bir de tasarruf oranı yüzde 40 lı bir şey değil mi ki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Led Zeppelin -- 25 Eylül 2016; 11:18:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sarı arıza lambası

quote:

Orijinalden alıntı: M.ERTEN

Yıllık 7 bin km ye araba almaya bile gerek yok.vergisiyle sigortasıyla bakımıyla uğraşmaya değmez.çok lazım olursa taksi tutup gidin daha karlı olur.

Yanlış hesap yapıyorsun. Adam sıfırdan araba alacağım demiyor ki. Adamın elinde zaten bir araba var ve araba her halukarda taksiden daha ucuza gelir. Benzin sigorta vergiler az değil fakat taksi çok mu ucuz ki?

Yakıt,vergi,bakım,muayene,sigorta ve kasko giderleri minimum 6 bin tl yapar yıllık.bunlara lastik patlamaları ve ufak tefek arızalar hariç.e düğünde cenazede veya acil durumlarda taksi tutmuş olsa yılda 2 bin bile tutmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Yıllık 7 bin km ye araba almaya bile gerek yok.vergisiyle sigortasıyla bakımıyla uğraşmaya değmez.çok lazım olursa taksi tutup gidin daha karlı olur.

Yanlış hesap yapıyorsun. Adam sıfırdan araba alacağım demiyor ki. Adamın elinde zaten bir araba var ve araba her halukarda taksiden daha ucuza gelir. Benzin sigorta vergiler az değil fakat taksi çok mu ucuz ki?

Yakıt,vergi,bakım,muayene,sigorta ve kasko giderleri minimum 6 bin tl yapar yıllık.bunlara lastik patlamaları ve ufak tefek arızalar hariç.e düğünde cenazede veya acil durumlarda taksi tutmuş olsa yılda 2 bin bile tutmaz.

Yalnız bu adam arabayı ailesiyle birlikte ve onlar için kullanıyor anladığım kadarıyla. Yani mesafe uzun olmasa bile ailemle toplu taşıma veya yürüme eylemi mantıklı değil. Etraf pislik dolu.

• quote:

Orijinalden alıntı: alemci83

Sadece kendim olsam bisiklet alicamda aile olunca 3 kisi ile arabasiz olmuyor hocam sabah herkes işe cocukta okula taksi dolmuş tutsak aylık 1000 tl yetmez araba Onun için şart oldu

O zaman durumlar farklı.ilk arabamı aldığımda vardıyalı çalışıyordum.binmeye vaktim olmadı hiç.yılda 6 bin km yaptım.pişman oldum aldığımda.sattım hemen.daha sonra iş değiştirdim.şu anda sabah 8 akşam 6 hafta sonu tatil çalışıyorum.yılda 15 bin km yapıyorum.
    Ama tabi sizin durumlar farklıymış.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: JasoNBuraK

Yıllık 7000 km icin LPG takılmaz.

Ufak bir hesaplama yaptım yilda 7000*ort 40 kuruştan =2800 tl

tüplü 7000*25=1750 tl

yilda 1000 tl kar oluyor gibi

1500-2000 lira kite verip 1.5-2 sene sonra amorti edeceksin. Gerçekten uzun bir sure. LPG her ne kadar sorunsuz bir sistem olsa da bazen sürpriz yapabiliyor, benzinde kullanırken kafan rahat olur en azından. Net 5 sene binerim dersen taktirilabilir ama topu topu 3000 lira icin LPG'nin kahrı çekilmez.

Ben de 1.6 atmosferik bir arac kullanıyorum. 74 binde aldim su anda 145 bine geldim, yalnızca 3 senede. Kiti 1050 liraya taktırmıştım. Benzinde 9lt LPG'de 11.5lt yaktığını düşünürsek ortalama, 9x4.7=43 kuruş benzin, 23 kuruş da LPG eder. Km bası 20 kuruş karım var, 70000kmde 14.000 lira kar etmişim. Bu şekilde olsa gözü kapalı taktırılır.

• alemci83 A kullanıcısına yanıt
    Amorti ediyorsa bir dakika bile düşünmeye gerek yok, millete bakmayın siz.
  • LPG'den sonra yıllık km 10B bulur, ona göre hesap yapın. %40 tasarruf insanın gezme dürtülerini kamçılıyor. Benzinde tasarruf hesabı yaparken LPG de hesap ilk aylarda yapılyor o da tüketim en kadar diye meraktan.
    15B de amorti edersin.
    Uyumlu kiti için Toyota forumlarına bakmak lazım. Bir de ilk montaj çok önemli. Araç yeni, montaj fiyatı ucuz diye rastgele yerlere götürmeyin. Montajı hafta sonuna sıkıştırmayın.
    Fakat kışın motor geç ısınacağından lpgye de geç geçer. Amorti süresi uzayabilir.
    Günlük ortalama ne kadar gidiş+geliş buna bakmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Akinci -- 25 Eylül 2016; 11:42:36 >
  • M.ERTEN kullanıcısına yanıt
    Mtv+vergi+bakım=1500 tl veriyorum her yıllık 6 ayda bir kere lastik patladı patladı onada 10 tl verdim ama hersabah taksi tutsak 20 gidiş 20 geliş aylik 1000-1500 tl taksi masrafi olacak gibi geldi bana

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Yalnız bu adam arabayı ailesiyle birlikte ve onlar için kullanıyor anladığım kadarıyla. Yani mesafe uzun olmasa bile ailemle toplu taşıma veya yürüme eylemi mantıklı değil. Etraf pislik dolu.

Aileyle Toplu taşıma olmuyor arkadasim dogru demissiniz yapan varsa helal olsun derim zaten toplu tasimada 1000 tl tutuyor aylık

• quote:

Mtv+vergi+bakım=1500 tl veriyorum her yıllık 6 ayda bir kere lastik patladı patladı onada 10 tl verdim ama hersabah taksi tutsak 20 gidiş 20 geliş aylik 1000-1500 tl taksi masrafi olacak gibi geldi bana

Hocam bunu sizin durumunuzu bilmeden yazmıştım.işin içinde aile olunca ne kadar masraflı olursa olsun aile için çok rahat olur.

• quote:

quote:

Hocam bunu sizin durumunuzu bilmeden yazmıştım.işin içinde aile olunca ne kadar masraflı olursa olsun aile için çok rahat olur.

Hah şöyle işte

• Durduğun hata

• obd'li kit taktırın hem ayar derdi olmaz hemde performans kaybı az olur. zaten 9-10 taksit yapıyorlar cebi yormadan ucuza gezersiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: Conqueror26

%50 karın olur. Lpg Eskişehir gibi pahalı bir yerde bile 2,19 a alınabiliyor. Benzin 5'e doğru gidiyor. %30 nasıl oluyor?!!

nasıl oluyor.

lpg 2.10-2.60 arası değişiyor zaten benzine göre %20 fazla yakıyor+lpg olsada arada bir benzinde alacaksın +iyibir kit 2000 lira 500 de işlettirme felan desek+bakımı arızası felan genel bi hesap yaparsak az kullanan biri ilk 2 yıl hiç kar yapamaz +ileride 4 yıl daha kullandı diyelim en fazla %30 kar yapabilir uğraştığına değmez

• alemci83 A kullanıcısına yanıt
    Hocam ben 1000 lira verip atiker taktırdım. Yıllık 10-15 bin km yapıyorum Ve 1 senede kendi parasını çıkarıp kara geçiriyor. Aurise brc takılır, 2 bin. Bunu da hesaplayın. Bu arada LPG takıldıktan sonra daha çok geçiliyor.

• ufuk-34JD58 kullanıcısına yanıt
    Yaklaşık 33 bin kilometredir sadece 1 kez filtre değiştirdim o da tertemiz çıktı maşallah. Bakım ücretini geçelim. %20 fazla yakmak yerine direkt benim aracım benzinde 40 kuruş yakıyor şehiriçi lpgde ise 19 kuruş. %50 den fazla. 1 defaya mahsus işletme ücreti var. Bulunduğu yere değişmekle beraber 3 ay kış mevsiminde kısa mesafe benzin harcayacaktır. Eskişehir gibi soğuk memlekette bile yazın marşı basıp daha hareket etmeden lpg ye geçiyor. Kim ne derse desin eğer arıza çıkarmayacak bir sistem ve işçilik olursa lpg bedavadır. Şu anda depom boş ve arabayı kullanasım gelmiyor benzin ile gezmek istemediğim için, o seviyede bir keyif :)

Ekleme: 33 bin kilometre boyunca da 1,79 dan bile lpg aldım. Nerde ucuz gördüysem şehiriçi, şehirler arası ordan aldım. Hiç bir zaman yakıt seçmedim. Şimdi de dizele geçiyorum (lpg yüzünden değil kampanya denk geldi arabada) kara kara düşünüyorum hangi mazot arabaya zarar vermez diye..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Conqueror26 -- 25 Eylül 2016; 12:45:01 >
  • Conqueror26 kullanıcısına yanıt
    Beyler aracı buraya yazdım entresan basina gelmeyen kalmadı dikkat edin derim nazar değiyor gibi

• kardeşim benim arac tsi oldugundan lpg koyamıyorum lpdi oluyor oda cok pahalı...ben senın yerınde olsam 1500 tl verıp hemen lpg takardım psikolojik etkisi bile başka...istersen 3 bın km re gıt lpg harbi mantıklı...
  • Lpg ye uyumlu motorunuz varsa(ki sizinki oyle),taktirmamak hata

• Ye yağlıyı iç suyu donarsa donsun, sür benzinliyi bas gaza yakarsa yaksın.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.