Şimdi Ara

Benzinli -dizel tartışmaları gereksizliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
120
Cevap
0
Favori
4.829
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benzinli turbo araç düşünelim .Sehir içi dışı ortalama 8 litre tuketimi olsun .Dizel oto ise 5 litre olsun ortalama.
    100 bin km için benzin tutar 8000x7=56000 tl
    100 bin km icin mazot tutar 5000x6.7= 33.500
    Fark 27.900 tl
    100 bin km için durum bu
    Şu an ayni model dizel ile benzinli araç arasındaki fark min zaten 30 bin lira .E ne diye kendimizi bitiriyoruz az takti çok yaktı diye ?
    Hepsi aynı hesaba geliyor bana göre .
    Bu arada şunu eleştirmek lazım 100 bin kmde bir araba parası daha ödüyoruz neredeyse.Akaryakitin bu kadar pahalı olması basli basına bir mesele zaten
    Hani köylü Ahmet ile traktörcü muhtarı arasındaki olaylar vardır ya is dönüp dolaşıp aynı yere gelir .Madem sonunda ikimizde aynı yerdeyiz neden yedik bu moku diye😊 aynı hesap bence
    Birisi pesin veriyor parayı öteki taksit taksit

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jocker35 -- 1 Aralık 2019; 16:2:50 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Uzun ömür ve sorunsuzluk

Dizelin şaha kalkmasını sağlayan teknoloji gelişmesi common raildir. Geliştiren firma ise Fiattır üretip sonra boscha satmıştır. İlk olarak fiat ve alfa romeo modellerinde multijet ve jtd olarak kullanılmıştır. Bu kısa bilgiden sonra bakalım hayaller hayatlar nasılmış.

Referans aracımız Palio

Dizel Palio toplam 461 adet satışta https://www.sahibinden.com/fiat-palio?query_text_mf=multijet&query_text=multijet&sorting=yil-nu_asc

Benzinli ve Benzin+LPG li Palio toplam 1341 adet satışta https://www.sahibinden.com/fiat-palio/benzin,benzin-lpg?a5_min=2000&sorting=yil-nu_asc

O kadar sağlam ve uzun ömürlü ki sahipleri satmıyor herhalde. Turşusunu kuracaklar
    Kıyaslamada kullandığın değişkenler gerçekten çok somut ve muhteşem veriler.
    1.değişken : Akaryakıt istasyonuna uğrama sıklığı
    2.değişken : Gaz pedalına uygulanan kuvvetin Newton cinsinden yüzdesi
    Sonuç : Alınacak motorun yakıt cinsi
    E=m.c2 den sonra benim gözümde büyük bir buluş olabilir.
    Hayatta olmayan bilim adamları mezarında ters döndü , yaşayanlar kendini pıçaklıyor şu an
    Dizel ve sorunsuzluk :) Sanayi Enjektör,turbo,mazot pompası,dpf,egr,intercooler patlatan araçlarla dolu parça fiyatlarını duyunca gözleri fal taşı gibi açılıyor dizel sahiplerinin dizelin serin rüyası burada son buluyor ben kolay kolay enjektör patlatan benzinli araç görmedim lpg dediğin kanser hücresine adam akıllı montaj yaptırıp afr ayarı yaptırınca kolay kolay sorun çıkarmıyor kanser hücresi havayı leş gibi kirleten dizeller olmasın.
    Bak şimdi ben gittim 100 bin liraya kendime dizel aldım sen gittin 70 bine benzinli 100.000 km sonra ben vermişim 33.500 lira yakıt,sen vermişsin 56.000 lira bu iş bana 133.500’e mâl oldu sana 126.000 olsun bak sana daha ucuza olsun(rakamlara takılma)ŞİMDİİİ ikimizde arabalarımızı satıyoruz ikimizin aracıda 20.000 değer kaybetmiş olsun(günümüz türkiyesinde değer kazanır ya neyse)hadi seninki 20.000 benimki 25.000 kaybetmiş olsun senin yakıta verdiğin 56.000 +20.000 zarar 76.000 benim 33.500 + 25.000 zarar 58.500 şimdiii boşver rakamları sonuç ne biliyo musun kardeşim benzinli kullanan farkı benzinciye ödedi dizel kullanan satarken geri aldı ben 3.5 yıldır benzinli araba kullanan adamım bu boş aynı paraya geliyo laflarıyla milleti oyalamayın aga hadi eyvallah
  • zotacing kullanıcısına yanıt
    Böyle bir durum da var tabi

• EGR tıkanınca da iptal ettir zaten kim takar çevreyi?
  • Dizel candır, dip gaz + tork + yakıt ekonomisi + uzun ömür + sorunsuzluk = dizel

• 200 k da dci kangoo var gurultusunden taniyorum arabayi artik aha bizim araba bu diye.Yeniyken guzel olabilir de eskiyince cok gurultulu bence,1.3 multijet zaten her devirde gicik bi motor sesi var ve bildigin gitmiyor araba.Bu forumdaki dizel sevenlerin hepsinin ya arabasi 100 bini devirmemis ya da yalitimli guzel arabalar.Benim gibi maksimum 40 bin parasi olan biri ya kilometresi yuksek dizel alir ya da kilometresi dusuk benzinli alir,cok yol yapiyosa lpg taktirir.Sahsi gorusum bu sekilde benim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkes motor sesi motor sesi diye kasıyor ama c sınıfı araçlarda bile araç içerisinden ses duymak için kulak kabartmak lazım.
    Trafikte o kadar gürültü varken motor sesini duyanları tebrik ediyorum.
    İsteyen istediğini alsın boş verin. Kimse kimsenin keyfinin kahyası değil. Ben yıllardır dizel kullanıyorum memnunum.
  • Yıllardır dizel kullanıyorum 9-10 yıldır 3 araç toplamda sonuncusu sıfır 1.3 egea, dizel araba alacaksanız, ya sıfır alın yada hor kullanılmamış sıfıra yakın düşük km de garantisi devam eden araç alın.
    Dizel araçlardaki, Egr,Dpf vs gibi ekipmanlar araçlar düzgün ve usulüne uygun kullanılmadığında sorun çıkartabiliyor, Turbolar sorun çıkarta biliyor.
    Dizel araçları, uzun kmler, şehir için düşük hızlarda, düşük devirle kullanırsanız, bakımlarını ve zamanında ve doğru bir şekilde yaptırmazsanız, sizi çok üzer. Ama doğru kullanıp, bakımları zamanında yapılırsa, benzine göre avantajları çok.
    En büyük avantaj, rahat kullanıp, gaza korkmadan basma, tork avantajı var, yukarı eğimli yollar, dik yokuşlarda avantajı var, uzun yola çıkacakken yakıt düşünmüyorsun, kafan daha rahat oluyor tapa gaz basıp gidebiliyorsun. Aynısını benzinde yapsan, en az 2 kat olur yakıt farkı.

Ha, şu da var, maliyet önemli olmasa benim için imkanım olsa, para hesabı yapmayacak durumda olsam, niye 1.3 egea alayım, gider 2.0 veya 2.5 turbo benzinli bir araç alırım keyfime bakarım.

• Elk_91 E kullanıcısına yanıt
    Benim anlamadigim sıfır araca gidip 40 bin fazla verip az yakiyor demenin anlami ne?

• herkesin tercihine kimse karisamaz

Kıyaslamada kullandığın değişkenler gerçekten çok somut ve muhteşem veriler.
    1.değişken : Akaryakıt istasyonuna uğrama sıklığı
    2.değişken : Gaz pedalına uygulanan kuvvetin Newton cinsinden yüzdesi
    Sonuç : Alınacak motorun yakıt cinsi
    E=m.c2 den sonra benim gözümde büyük bir buluş olabilir.
    Hayatta olmayan bilim adamları mezarında ters döndü , yaşayanlar kendini pıçaklıyor şu an

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-007649809

Dizel candır, dip gaz + tork + yakıt ekonomisi + uzun ömür + sorunsuzluk = dizel
    Uzun ömür ve sorunsuzluk

Dizelin şaha kalkmasını sağlayan teknoloji gelişmesi common raildir. Geliştiren firma ise Fiattır üretip sonra boscha satmıştır. İlk olarak fiat ve alfa romeo modellerinde multijet ve jtd olarak kullanılmıştır. Bu kısa bilgiden sonra bakalım hayaller hayatlar nasılmış.

Referans aracımız Palio

Dizel Palio toplam 461 adet satışta https://www.sahibinden.com/fiat-palio?query_text_mf=multijet&query_text=multijet&sorting=yil-nu_asc

Benzinli ve Benzin+LPG li Palio toplam 1341 adet satışta https://www.sahibinden.com/fiat-palio/benzin,benzin-lpg?a5_min=2000&sorting=yil-nu_asc

O kadar sağlam ve uzun ömürlü ki sahipleri satmıyor herhalde. Turşusunu kuracaklar

• Farfaraway21 kullanıcısına yanıt
    Hocam sizce dizel uzun ömür ve sorunsuzluk açısından benzinden geride mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KararanBitki

Hocam sizce dizel uzun ömür ve sorunsuzluk açısından benzinden geride mi ?
    Atmosferik benzinliye göre kesinlikle geride. Turbo benzinlide şartlar aynı. Her iki tarafta da kronik sorunları olan motorlar var.

• Peugeot 1.6 180 beygir benzinli ile 1.5 130 beygir dizel 3008 fiyatları arasında 30.000₺ değil 4-5 bin ₺ fark var.

Yani söylediğiniz kadar fark her marka/modelde yok.

+99999999

şirket aracı pejo 301 vardı dizel. programı yetiştirmek için uzun yolda 180-190 giderdim sürekli. araba 7-8 litre yakardı

benzinli araçla 180 le git bakayım kaç litre yakacak.
  • Dizel kullandım. Çok km yapmıyorum diye sattım.

Şimdi kullandığım araç benzinli.

Dizel istediğin kadar tapa gaz yap agresif kullan 8-9 litreleri geçmiyor.

Benzinli aracımın ortalaması 10 litre şu an. Haftada 1-2 biniyorum. Basmaya korkuyorum çünkü sünger gibi, benzini içiyor. İbre aşağı doğru gidiyor görüyorum
  • az hesap kitap bilen bu tartışmalara girmez zaten hocam. hesap kitap bilmeyen de çeksin zararı ne yapalım.
  • Benzinli turbo motorlar dizelin tüm avantajlarını barındırıyor zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: Farfaraway21

Uzun ömür ve sorunsuzluk

Referans aracımız Palio

Alıntıları Göster
    Senin referans sıkıntılı, tek modelle olmaz o iş özele değil genele bakacaksın, bak bunlar genel genel :

Uzun ömür ve sorunsuzlukta dizelin eline su dökemezsin. Hele hele ki LPG gibi bir kanser hücresi varken. Özellikle en çok satan araçları ekledim, özellikle golf ve passat sınıfının en çok tutulanı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-007649809 -- 4 Aralık 2019; 14:19:57 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.