Şimdi Ara

Benzinli araç sahibi olmak kafama yattı (İşte hesap) (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
306
Cevap
1
Favori
12.584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu devirde en iyisi 1.3 dizel :) 35000 kmde aracımı amorti ediyorum 1.6 benzinliye göre(6000 tl fark vardı).sonra hem yakıtta kardayım hemde satarken.
    üstelik az yakan bir araç oldumu insan moralmen 1-0 önde başlıyor güne :)
    tam 1 yıl oldu aracımı alalı çok şükür 1 gün bile ulan amma para verdik bu ay yakıta-vergiye demiyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YTyusuf

2010 model 1.4 tsı. SuperB kullanıcısıyım. Ev ile isim arasi 20 km. 10 km si sıkışık, 10 km si boş trafik 1800-2000 devir aralığında 6. Viteste bos trafik olan yerde yolun egimine göre 4.5-5 litre arasında yakıyor. Sıkışık trafik ve yogun lamba olan kısımda ise gaza kontrollü dokunmak şartı ile 6-7 litre arasi yakıyor. Arac cok sıkıştırılırsa 8-9 litreleri görmek mümkün. Gideceğiniz yere acil ulaşmanız gerekmiyorsa 2000 devri gecmek iktisat açısından mantiksiz zaten.

15 gun kadar kullandim superb

Cok kaliteli bir arac

Tek sorunu sehir icinde kullanima musait degil buyuk birazcik uzun azcik ::)))
  • 7 litre çok hayali bir rakam dur kalklarda 8-9 olur o ,üstelik araçlar fabrikadan fine tuning ile çıkar hassas cihazlarla yapılmış bu ayar 1-2 sene sonra bozulur buda motorun optimizasyonunu bozarak yerine göre en az 1 litre fark ettirir olur sana 10 ,bu tunning de Türkiyede bir Allahın kulu yapamaz o cihazlarada sahip değildir zaten.
  • 1248cc 90bg dizel aracımla gerek vergi, gerek yakıt, gerek bakım masrafı gibi kalemlerde cebimden çıkan her kuruşu hakettiğine inanıyorum

Dün harp akademileri önünde bmw z4 ve m3 araçlarla karşılaştım, yaşları epey genç olan arkadaşlar yoğun trafikte hakikaten dengesiz ve yerinde duramayan haylaz çocuklar gibi araçlarını biz burdayızvari gazlama ve trafiği tehlikeye sokacak tarzda kullanıyorlardı
    Sıkışık tafikde yaktıkları benzinde cabası

Yanlarından trafiğin akış tarzını bildiğimden aktım geçtim
    eeee ne oldu şimdi dikiz aynamda bmw var diye yolmu verse idim istanbul trafiğinde
  • 2 aracı da satmayacağımızı varsayarsak peki,durum ne olur?
    Yani ben imzamdaki aracı benzinli olduğu için ömrü daha uzun olur diye aldım;şimdi aynı arabanın aynı yıl modeli falan herşeyi aynı olup dizel olanı olsa ve ikisini de elden çıkarmayacağımızı varsayarsak ve yılda da 10000 km. ve 40000 km. yaptığımızı ayrı ayrı hesap edersek hangisi hangisinde daha avantajlı olur?
    Şunun için soruyorum:Ben bu arabayı alırken uzun süre kullanmak için aldım 2. el olarak;30.000 km.deydi..Bakımı,sağlığı,gücü,dayanıklılığı benzin ve dizel olarak düşünüce benzin daha mantıklı gelmişti.Acaba dizel alsaydım en az 5 sene bineceğimi hesaplarsak daha mı hesaplı olurdu?
    Yılda 10.000 ve 40.000 km.yi ayrı ayrı hesaplarsak?
  • bu arada hesap yaparken çok sıkışık trafiği hiç hesaba katmıyorsunuz. gıdım gıdım gidilen bir trafikte yakıt tüketimi çok çok yükselebilir. kolayca yuvarlanacak birşey değil bu yakıt tüketimi miktarı.
  • yaw hesaplı araba arıyosanız 1,2 tdi motor süper yeni c4 1,6 hdi +mcp iyi
  • Al Linea 1.3 dizeli,
    Benzinli fiyatına,
    Hesap kitap yapma,
    Sevgili cihaniaa...
  • quote:

Orijinalden alıntı: dozi17

Al Linea 1.3 dizeli,
    Benzinli fiyatına,
    Hesap kitap yapma,
    Sevgili cihaniaa...

• lpg li olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: BARKU

Bir kerede başka markayı karşılaştırsan dişimi kıracam.Benzin-dizel karlı mı diye konu açıyorsun onda bile golften bahsediyorsun.Milletin kızdığı kadar varsın hakkaten.

ben kimsenin yanında değilim ancak artık takılmak için takılıyorsunuz böyle konulara.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ulashh1907

quote:

Orijinalden alıntı: BARKU

Bir kerede başka markayı karşılaştırsan dişimi kıracam.Benzin-dizel karlı mı diye konu açıyorsun onda bile golften bahsediyorsun.Milletin kızdığı kadar varsın hakkaten.

ben kimsenin yanında değilim ancak artık takılmak için takılıyorsunuz böyle konulara.

Bencede .
    Adam hesabını yaparken alacağı hoşuna giden arabaya göre yapar tabi gidip hoşlanmadığı arabayı böyle hesaplarsa bence asıl zaman kaybı o olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

quote:

Orijinalden alıntı: kagan12312

Dizel satarken kar ettirir bunu da hesaba katınız.

tek artısı bu ama yakıt fiyatlarında çok az fark kaldı

40 kuruş kadar bu fark kapanırsa bence ilerde kapanır alınır

Petrole gitme sıklığı, yakıt ibresinin sürekli 'E' ye yaklaşması ve her seferinde benzine fazla para vermenin psikolojik etkisini ortadan kaldırırsan yaptığın hesap tutabilir
  • 2011 Grande Punto var 30 krş demiyor benzinde 1 yıl olucak araç daha 4700km de :D
  • benzinli araç daha tutumlu kullaniliyor dizel olunca heryere sür nasilsa dizel hesabi ..
  • 1.4 TSI DSG 122 HP aracım var

12000 km ortalaması 8.2
  • quote:

Orijinalden alıntı: YTyusuf

2010 model 1.4 tsı. SuperB kullanıcısıyım. Ev ile isim arasi 20 km. 10 km si sıkışık, 10 km si boş trafik 1800-2000 devir aralığında 6. Viteste bos trafik olan yerde yolun egimine göre 4.5-5 litre arasında yakıyor. Sıkışık trafik ve yogun lamba olan kısımda ise gaza kontrollü dokunmak şartı ile 6-7 litre arasi yakıyor. Arac cok sıkıştırılırsa 8-9 litreleri görmek mümkün. Gideceğiniz yere acil ulaşmanız gerekmiyorsa 2000 devri gecmek iktisat açısından mantiksiz zaten.

anlık tüketimimi?

ben golf ile henüz göremedim 5,5 lt nin aşağısını
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: onurhanaral

şu yaksa bı yaksalarla hesap çözülse tamam diğcemde sen 7 litre yaktır o arabaya gel bide beni yaka dizel ne kadar bassanda 7 litreyi geçmez ama 1.4 tsi ben sana söliyim 8,5 ten aşağı yakmaz alda gör

kullanmadan kesin cevap vermek yanlış olur

en kısa zamanda 1.4 tsı dsg bir golf kiralayıp test sonucunu burada paylaşırım

beklioruz o zman dediğin gibi yakarsa bende alıyım bi tane

• Hayır sürekli tüketim. 6. Vites 1800 devirde ve cc devredeyken .
  • quote:

quote:

quote:

şu yaksa bı yaksalarla hesap çözülse tamam diğcemde sen 7 litre yaktır o arabaya gel bide beni yaka dizel ne kadar bassanda 7 litreyi geçmez ama 1.4 tsi ben sana söliyim 8,5 ten aşağı yakmaz alda gör

kullanmadan kesin cevap vermek yanlış olur

en kısa zamanda 1.4 tsı dsg bir golf kiralayıp test sonucunu burada paylaşırım

beklioruz o zman dediğin gibi yakarsa bende alıyım bi tane

Ben ortalama 8 litre yakar diyorum

Birde fullden aliriz benzini aradaki farki kapatiriz ::)))

4.09 tl suanda fullde benzin ::)))

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.