Şimdi Ara

Benzinli Araba Almayın, Aldırmayın! (21. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
482
Cevap
5
Favori
35.573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
116 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Başlıktaki sorunu benzin fiyatları ile nedene bağlayınca siyasi içerik var diye Admin şahıslar benimki dahil bazı mesajları silmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 15 Mayıs 2018; 18:51:16 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne yani? MERCEDES alıp TRAKTÖR sesli dizeli mi dinleyeceğim? Yoksa yan koltuktaki bayanın şarkısını mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benzinli araba alınır alınmasına ama turbolu olacak.
    Atmosferik benzinli sürmek daha zevkli ama türkiyede bu zevk adamın ocağına incir diker.
  • Yapacagin en mantikli is 1.4 1.2 veya 1.6 atmosferik motorlu bir arac almak.

Ayrica lpg ile uyumlu olacak.

Reno ve hyundai bu konuda kral

• Benzinli aracimla ortalama 6lt/100km tuketimle mutlu mesut geziyorum. Dizel olsaydi 5.5lt/100km tuketimle geziyor olacaktim.

0.5lt/100km daha az tuketecek diye ayni aracin dizeline extradan 15-20bin fazla vermeye deger mi? He bir de mtv bir ust dilime girecek dizelde. Ee nererde kaldi dizelin ekonomisi?

Bundan sonra ulkemizde dizel benzinli fark etmez arabaya binmek buyuk maliyet. Ustelik bunlar daha iyi gunlerimiz.

• tafo0911 T kullanıcısına yanıt
    Benzinlinin 6 yaktigi yerde dizel 4 yakar

• Senin gibi dizel seviciler olduğu sürece firmaların metresi olmaya devam edersiniz.

• commandx C kullanıcısına yanıt
    Hiç zannetmiyorum.

Bana ne isterse 3 yaksin.
    Ben hesabimi kitabimi yapmişim. Senin hesapla benim hesabim uyacak diye bir kural yok. Ben memnun muyum aracimdan? Evet memnunum. Gerisi hikaye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tafo0911 -- 16 Mayıs 2018; 9:4:28 >
    Kendini avutma cabalari.

Gule gule binin ama gercek durum bu.

Benzinli 6 yakacak dizel 5.5 öyle mi?

Şu laf bile pişmanlığın göstergesidir.

• commandx C kullanıcısına yanıt
    Tabi ki kendimi avutacagim. Verecek fazladan 20bin TLm yoktu.

• lojistisyen kullanıcısına yanıt
    Hocam emin ol en ufak bir pişmanligim yok.

• Şimdi ben at arabası alın desem, yarın öbürgün ya ata vergi gelir, ya at yemine. Ya da ikisine de.

Sorunun yakıtta değil yönetimde olduğunu ne zaman anlayacaksınız acaba?
    Bütün fosil yakıtlı arabaları elektrikli arabaya çevirsek, bu elektriği de şehir cereyanından değil güneş enerjisinden alsak, yine de bir yolunu bulup yakıttan ve araçtan alacaklarını hesap ettikleri vergiyi alırlar.

Tüm ülke bunu kavradığında araç benzinli mi, elektrikli mi, 1.0 TSI mı yoksa 3.0 v8 mi diye düşünmeyeceğiz. Tıpkı 20-30 yıl önce olduğu gibi.
  • hatırlatmakta fayda var , 17 mayıs sonrasında benzine 10 kuruş , dizele 8 kuruş daha zam gelecek gibi gözüküyor.
    Bende şu an yeni kasa Rio var 1.25 benzinli, Şişli-Maslak trafiğinde ortalamam 6.1. Şirket aracım Clio Dizel Manuel, aynı güzergahda 5.2 yakıyor şu an. Rioda Start/Stop en büyük kurtarıcı. Bu yüzden bilip bilmeden arkadaşın dediklerine saçma demeyin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ekoeko26 E kullanıcısına yanıt
    Bizim de kendi tecrübemiz var ona göre yorum yapıyoruz. Aynı rotada, aynı segment dizel ile benzinli arasında 1.5-2 litre oynuyor yapacak bişey yok. Ki bu fark, trafik arttıkça artıyor.

Tamam benzinli bir arac ayni kosullarda dizel karadar yakmaz. Ama siz 2lt fark derseniz sizin kafa cok eskide kalmis.

Ben benzinlinin 6 yaktigi yerde dizeli 5.5 yakiyor dedigimde bol keseden sallamadim. Arkadaşimin 2015 1.6tdi dsg jettasi ile benim 1.2tsi bluemotion jettami kiyasladim. Ikisini de ayni guzergahlarda benzer kullanim kosullarinda defalarca kullandim. Benim elde ettigim degerler bunlar. Kendi tecrubem. Varsin başkasi bilmeden etmeden 2 litre fark var desin. Ben kendi tecrubeme kendi hesabima bakarim.

Ben de kendi tecrübeme göre konuşuyorum sizdeki durum bizde de egea dizel, golf tsi olarak var, 1.5-2 litre fark var ortalama tüketimler arasında. İki araç da aynı rotada aynı tarzda kullanılıyor. Akıl mantık işi mi yarım litre fark olsa kim dizel alsın, Vw niye dizel üretsin?

Ayrıca jetta tdi en fazla yakan modern 1.6 dizellerden olabilir, bunu da hesaba katmak lazım. Zaten emisyon hilesi olan bi motora sahip. Mesela golfe baktığında en tasarruflu benzinlisi olan 1.0 tsi ile 1.6 tdi arasında yaklaşık 1.5 litre tüketim farkı var şehir içi.

Sizdeki fark öyle denk gelmiş, bendeki böyle. İsteyen istediğini alır biner de yarım litre fark var demek, bunu genele vurmak komik kaçar.

Bir ornek daha vereyim:

7 yil 130bin km kullandigim 1.3 m.jet grande punto aracim ayni guzergahta ve ayni kullanim tarziyla benzinli jettanin 6-6.1 yaktigi yerde 5.2-5.3 arasinda yakiyordu.

Dedigim gibi bunlar benim tecrubelerim. Benim yaptigim hesaplar. Benzinli yonunde verdigim karardan da son derece mutluyum.

Ha bunlari niye yaziyorum? Yaziyorum çunku"Benzili araba almayin,aldirmayin." konu başligi cok sakat. Insanlari yanlis yonlendirmemek icin kendi tecrubelerimi yazdim. Hepsi bu. Yosa kimseyle çiş yariştirmak gibi bir derdim yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: tafo0911

Tamam benzinli bir arac ayni kosullarda dizel karadar yakmaz. Ama siz 2lt fark derseniz sizin kafa cok eskide kalmis.

Ben benzinlinin 6 yaktigi yerde dizeli 5.5 yakiyor dedigimde bol keseden sallamadim. Arkadaşimin 2015 1.6tdi dsg jettasi ile benim 1.2tsi bluemotion jettami kiyasladim. Ikisini de ayni guzergahlarda benzer kullanim kosullarinda defalarca kullandim. Benim elde ettigim degerler bunlar. Kendi tecrubem. Varsin başkasi bilmeden etmeden 2 litre fark var desin. Ben kendi tecrubeme kendi hesabima bakarim.
    Litre farkı olduğu kadar yakıtın fiyatıda farklı.

Ayrıca 2-3 sene 1.6 tdi jetta'ya bindim.
    Arkadaşta 1.2tsi jetta vardı aldığına almışına pişmandı zaten sattı. Hem çok yakıyor, hem de yokuşta kelimenin tam anlamıyla bayılmıyor Ölüyordu.

Benim tdi'de yakıt 4.5 civarı geziyordu.
    O zamanlar bakkala bile arabayla gidiyordum.

• 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.