Şimdi Ara

Benzinin litresi 3 milyon

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
0
Favori
44.910
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    milyarlar verip aldıgımı otomobilleri artık daha az terciheder olduk
    bir cogu için otomobil bir taşıma aracından cok bir haftasonu hobisine döndü
    Ben otomobil almak istiyorum ama fiyatları görünce (Akaryakıt)
    içimden bir burkullma oldu
    Ortolama bir otomobil 8 lt yakıt tuketiyo 100 km de
    8 litre yakıt tabi uzun yolda 90 km hızla gecerli bir cogu için
    nominal degerler veriyolar 8 litre ne demek yaaaaaaaaaaaaa...!
    48 milyona gidiyoruz burdan şileye (git gel)
    hatta eski bit Renault Torosla Şileye gitmek Bize (140 km ) 50 milyona mall oldu
    senede bir kez deyil devamlı otomobill kullanmak istiyordum ben
    Coook derin bir araştırma yaptım , sadece benzin derdiy le olsa
    bunun kaskosu sigortası egzozo pulu var durdugu yerde para yiyen bir canava olsun istemedim

Yapğtıgım araştırmalar sonucunda bir cok otomobil modeli içerisinde sıkışıp kaldım

Opel corsa eco

Bu otomobilin en önemli özelliği Üzerindeki teknolojinin nominal degerlerele yapılması
    ama hiç bişey şanzımanı kadar ilginc olamaz .Bu alette 5 ileri tiptronic yuksek dişli oranlarına s hip electrikle değişen (bir türbin veya mafsalla motordon güç cekmez )
    motordan maxsimum verim almanızı saglar her vites belli bir devrin uzerine cımaz
    hatta opel turkiyede bunu bir simulasyonu varki otomobil 1. ci vitese tiptronic modda dahi
    2000. devrin uzerine cıkımıyor ,
    amaaaaaaaaa en önemli bir özeliiigide servis aralıkları normal otomobillerde 10 bin
    km de 1 ken bu arac genel bakıma 40 bin km de bir giriyo
    avrupada bu otomobille vergi indirimi yapıplırken turkiyede henuz böyle bişey yok
    Ayrıca birde ödül amlmıştır az servise giden otomobil olarak

TEknik özelikleri :
    Corsa Eco'da kullanılan 973 cc hacimli motor, 1997 yılında geliştirildi. Corsa'nın yanı sıra Agila'da da kullanılan üç silindirli, üstten çift eksantrikli, silindir basma dört supaplı ve tamamı alüminyum alaşımdan imal edilen motor, 5600 d/d'de 58 HP güç, 3800 d/d'de 85 Nm maksimum tork üretiyor. Euro 4 egzoz emisyon normlarına uygun yapıdaki motor, ürettiği sınırlı güç ve tork doğrultusunda oldukça mütevazı bir performans gösteriyor ki, bu da otomobili, şehir içinde az yakıtla çok mesafe kat etmeye yarayan bir ulaşım aracı kimliğine büründürüyor. Zaten Corsa'da performans arayanların tercih etmesi gereken kısaltma, "ECO" değil, "GSi" olmalı. Yüksek performansla düşük tüketimse her otomobil üreticisi ve bütün kullanıcıların arzuladığı ama ne yazık ki henüz gerçekleştirilememiş bir hayal. Yaptığımız test sürüşü ve ölçümler, Corsa Eco'nun yolcularını A noktasından B noktasına ulaştırmaktan fazlasını vaat etmediğini net olarak ortaya koydu. Ani ve ateşli hızlanmalardan hiç hoşlanmayan Corsa Eco, en sıradan sollamalara bile sürücüsünden sabır istiyor. Kalkışlarda son derece ağırbaşlı kalan otomobil 0-50 km/s hız-lanmasını 7.4 sn gibi uzun bir sürede gerçekleştirebildi. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanması 17.0 sn olan Corsa, test ölçümlerimizde 20.7 sn'nin altına inmeyi başaramadı. Yüksek hızın Corsa Eco'nun mesleği olmadığı da 37.3 sn süren 0-130 km/s hızlanmasında ortaya çıktı. Ara hızlanma ölçümlerinde de 60-100 km/s hızlanmasını 13.3 sn'de gerçekleştiren otomobil, 90-120 km/s hızlanmasınıysa 15.1 sn'de tamamlayabildi. Sportif otomobillerin test tüketimleriyle ilgili yaptığımız yorumlar Corsa Eco'da tersine dönüyor. Çünkü sportif otomobiller için çoğu zaman "yüksek performansın bir de eksisi var" yorumunu yaptık. Corsa Eco'daysa bu yorumumuzu "bu kadar düşük performansın elbette bir de artısı var" olarak ters çevirebiliriz. Test süresince 100 km'de sadece 4.8 litre kurşunsuz benzin tüketen otomobil, 45 litrelik deposuyla yolcularına 937 km'lik menzil sunabiliyor. 90 km/s aşılmadan yapılacak sabit hızlı seyahatlerle bu menzili 1000 km'nin üzerine çıkartmak mümkün gibi görünüyor.

Turkiyede bu otomobil minimum vergi uygulamsından gecer

Bu aracla normal bir otomobille gittiginiz yolun 4 katı kadar yol gidersiniz

ve gunluk kullanim için en ii secimdir

Bariz olarak bunla şileye gitmek gelmek (140 km) 24 milyona mall olur

Yarın diger Kafamı kurcalayan Modelleri inceleyecegiz

Not Turkiyede Sadce 4 kapılı eco lar satılmaktadır

Daha detaylı bilgi içinhttp://www.opel.com.tr/img-local/TR.../corsa_tech.pdf

• Aklıma geldi yazıyım deddim
    Bundan 7 senne evvel Bir yaz yolculugu yapmıştık kendi özel taşıtımızla
    onun logbook tutmuştum ufak bir hesap kalsın aklınızda

Yolculukta 1 Skoda Formen 135 lx kullanıldı
    bu arac 1299 cc motoruyla 52 hp guçü 5500 devirde alıyor
    saate azami 135 km surat ve 17 sn de 100 km cıkıyor olmasıda nekdar
    bariz alt kesim arabsı oldugunu gösteriyor ama cok dertli bir makinedir
    alış gücü düşüktür vergisi de öyle serviside ama yakıt su gibi içer bir 1300 luk araca göre
    biz buna 4 kişi bindik bagajıda geniş ya doldurduk ama
    bunu ishab haddi düşük bir arac oldugunda full yuklu agırlıgı yere yakın citroenlere benzemesine yol actı 420 kilo agırlıgı olan bu makinayı 650 kg yuklemiş olduk
    yolculuk Sİvas olucaktır
    Yol uzun 960 km
    gelelim yolculuga
    Daha yolculugun başı ne olca belliydi arac hidrolik olmayan servo kremayer dreksiyonu istanbuldan cıkmadan şöförde yorgunluk hissi vermeye basladı En uyuz Olan şeyde
    Arka koltuklarda Batma hissi vermesi ve Ön koltukların altından gelen adamın ayagını islak lık hissi veren acayip hava akımı.Bolu dagında cok zorlandık ama Araba 2. ci ve 3. cü vitesede 650 kilo agırlık la saate 45 km ile cuıkmayı başardı
    Zaman zaman Önümüze cıkan 4-5 km uzunlugundaki düzlüklerde arac tutunma ve Cekiş sorunları yatırıyordu Bariz bir şekilde vites ufaltmak zorundaydık kimi yerlerde 2. ci vitese
    düştük 35 km hıza bile indik
    ama en garipi Yokuş aşahı saate boşta vitesle 150 km hıza cıkmaktı
    Dahada garipi 4. vitesde 120 km cıkan arabayı bangır bangır bagarmasını birturlu duyamadık ve o şekilde 15 dk giden arac ilerki gunlerde conta yakmasıyla sonuçlanacak felaketler zincirinin ilk hatasıydı daha yozgata vardgımızda en önemli göstergemizi
    yakıt sayacını yitirdik kazasız belasız sivasa vardıgımızda ise hepimiz gribal enfeksiyon kapmıştık ve 2 gün kendmize gelemdik

bu yorucu yolun - lerine gelince
    -direksiyon da boşluk oluştu
    -arka süsüpansüyonlar eskisi gibi olamayacak kadar etkisini yitirdi
    -yakıt sayacı bozuldu (daha sonra bir trafik kazası gecirmiş hayatı kaymış bir skodanın yakıt sayacı takıldı)
    -şöförde etkisi 3 günlük bir sinir bozuklugu kol uyuşması
    -kutuk gibi olan bir ön süsüpansiyon
    -Tatil dönüşü Motor conta yaktı Radyotor suyu motora sızdı bu şekilde 300 km ilerledi

Masrafı
    gidilen yol 960 km
    yakıt tuketimi 72 litre (220.000 binlira litresi)
    servis bakım 70 milyon
    Sure : 9saat 45 dakika

Bunu yazmamdaki sebeb ucuz köhne arabalar alamayın ve yaktı yakıt katti dogrudur
    bu yolculuk şuan ki masrafı 195 milyon bir skoda ile
    opel corsa aynı yolu 120 milyona alıyor ustelik takoz deyil electronic sismtemleriyle yorucu deyil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UberJager -- 24 Eylül 2005, 10:46:04 >
  • Size bir cessna 172 ile

ona denk düşen ne var piyasada bir bakalım haaa buldum

mercedes e 200 kompresoru kıyaslıycam bakalım hangisi daha az maliyet cıkarıyo

şimdi
    cessna 172 skyhawk ın özeliklerini bir inceleyelim
    bu ucagı sadece 60 bin dolara ikince elini ala bilirsiniz internet uzerinden
    bunların fiyatları 20.000 bin dolara kadar duşer

Dakikada 2400 dönen 160 hp lik pistonlu motoru bulunmaktadır tek pervaneli ufak 2+2
    pırpır dır kendileri yani 2 yetişkin 2 cocuk taşıaya bilir yada 350 kiloa kadar yuk taşıya bilir
    yakıt deposu sadce 220 litre hafif benzin alır.

şimdi bizi asıl ilgilendiren olaya gecelim bu alet 4200 metrede ucabilir .
    ne kadar yuksekte ucarsak okadar az benzin harcıyacandan bu ucagın iltifa yuksekliği
    sonderce iidir . 10000 feet de saaate 100-110 knot la ilerlerken (2800 metrede 200 km suratle ) motor yuzde 60 gucte 6,30 dk havada kalabilir. 687 nm (1272km) menzile ulaşmasını saglar. Yani her 100 km de 18 litre hafif ucak yakıtı (propan destekli litresi 1,5 ytl olan bir yakıt) harcamaktadır .

Daha da önemlisi Topu topu 168 metrelik bir duzlukte inebilmesi
    Yine 400 metrde kalkabilmesi (bu ucakla bizim köyün tarlasına inip tekarar kalka bilirim )
    saate 50 km suratle bile havada ucabilmeside daha ince bir ayrıntıdır
    bu şekilde bir belediye otobüsünü takip edebilirsiniz yani

saate 230 km son surate sahip bu alet 4,5 saat boyunca ısınmadan conta yakmadan bu suratı koruur ama yakıta ek bir fazla harcama yapmadan üstelik basit birartışla sadece

aynı konfora sahip başka bir arac olan hız konusunda biraz agır kalan diğer karşilaştirma
    rakibimiz mecedes e 200

teknik özelliklerini inceleyelim
    Motor, perfomans
    E200 Kompressor, gücünü Mercedes'in yıllardır kullandığı 1.8 litrelik motordan alıyor. Yenilenen E Serisi'nde tork eğrisini düzenleyecek gelişmeler yapılan ve maksimum torku 230 Nm'den 240 Nm yükseltilen 4 silindirli motor, ağır otomobili zorlanmadan yüksek hızlara taşıyor. Hareketini kranktan aldığı için motor çalıştığı anda devreye giren kompresör sayesinde mekanik olarak aşırı beslenen makine, etkili tork dağılımı sayesinde akıcı sürüş özellikleri sağlayabiliyor. Gaz pedalından gelen emirleri çok çabuk uygulayan motor, esnek kullanım özellikleriyle beğeni topluyor. Test süresince 100 km'de 10.1 litre yakıt tüketen motor, 70 litrelik depo sayesinde 693 km'lik menzil vaat ediyor. Kontrollü kullanımlarla bu değeri daha aşağı çekmek mümkün. Çünkü otomatik de olsa Mercedes şanzımanları yakıt tüketimine olumlu etkiler yapabilecek gelişmiş özelliklere sahip.

Vay anasını mercedesin 200 km ile gidecegi bir yoll olmadıgı gibi
    dur kalka trafik cilesi nin yanında yaktıgı yakıtı caldıgı zamanı düşürsek

Param olsa Caddeye inen Autogyro Aletler yapan bir firma yapıp parayı kırmıştım yaaaaaaaaaa

Auto gyro ya örnek yalnızbu otobusun Autogyro muadili

HAaa bu düşünceyi almanlardüşünmüşler 1939 yapmış Alman subaylar Fransız caddelerine fi 156 storch denen bir ucakla iniş yaparlar mış bu acak okadar ilgincki bende istikbal caddesi gibi yerlere inip kalkıyo muş ama ingilizler butip ucakların kullanmımını artan trafik yogunlugundan dolayı benisememişler ve 1945 den sonra almanlar savaşı kaybedince urteimi durdurulmuş
    daha ilginci 1955 yılında romanya eski başbakanı ceza evinin acık alanından bu ucak lakacırılmış buda adı gecen alman pırpırı

Valla Ne diyim 21. yuzyıldayız hayla yerde giden binek otomobile biniyoz
    bizim coooktan 4 küçük pervaneli Jeep Grand Skywagon lara binmemiz lazımdı yada
    bmw comet 125 le evimizn catısına iniş yapmamız gerekirdi (isimler uydurmadır )

Bakın bu Fi nasıl kalkıyo bir insanın koşma hızının iki katı süratle kalka biliyor

http://www.youtube.com/watch?v=g7FCjBKaVNU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UberJager -- 20 Mayıs 2007; 14:34:18 >
  • ne diyorsun hoca yaaa.
    başlık benzinin litresi 3 milyon diye ama yazdıkların hikaye. yazdığın hangi saçmalığa cevap yazalım ki. cesnayla compresorü karşılaştırmışsın ve çesnanın artısı olarak sadece 168 metrelik bir piste inebilir demişsin. eee 400 metrelik piste indikten sonra gidiceğin yere yürüyerek gidersin dimi.
    zaten açın gözünüzü uçan arabalar isteyin kısmına kendin cevap vermişsin artan trafik diye. şuan yerde olan trafiği gök yüzünemi taşımak istiyosun? bide havadaki kazalara karşı nasıl güvenlik önlemleri alıcan onuda açıklarmısın?
  • arkadaşım olay şuu

Demek istediğim bir enstantaneydi oo son ucak yazısı :))

ben ucmak daha ucaza geliyo nere gidiyoz böyle gibisinden bir hikaye anlatım

Dikkatli okursan başlık litresi 3 milyon benzinin

Daha ne diyimki

Amacım şuy du '' benzin okadar artmışki fiyatı ucamak daha ucuza mal oluyo ''

Anlamak zor diyil düşünmek lazım
  • Anlamadım ben nesi sacma Yaa

nesi yanliş mercedes 200 kompresoru kıyasladım

elimin altında o na oo vardı

yani basit bir ucak uctu araba gitti

yazısı sen ne anlam cıkardın

demek istediğimi kavrayamamışsınki daha ''ucmak asfalta gitmekten ucuza mal oluyo '' gibisinden bir detaya yer verdim

Sence MNG kargo Neden ucak aldı reklam yapıyo cunku ucak la götürmek kargoyu daha ucuza bu yuzden fyatlarıda düşürüyo

sana en basitinden bir örnek işte olay detylarda yani sadece düşünüp bir baksaydın olaya

galiba sen woofer li tweeter li 2400 watt hoparlörlü araba yazılarını okurken yanlişşıkla buraya girdin

istersen yarın helikopterle kyaslıyım dedimya bu işin enstantanasıydı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UberJager -- 24 Eylül 2005, 11:28:54 >
  • Ford fiesta TDCİ

Bide bu secenek var
    Turkiyede uretilen guncel bir otomobil bu

İçerisnde duratorq denen son teknoloji motor Tdci Yani Turbo Dizel Commonrail İnjektionun kısaltması bu otomobil Dizel yani ama en büyük özeliiğise Teknik özelliklerinde gizli
    Motor, perfomans
    Ford ve PSA Grubu'nun ortak geliştirip 2001 yılında tanıttığı common-rail direkt enjeksiyonlu modern turbo dizel motor, bugün Peugeot 206 ve Citroen C3'ün yanı sıra Ford Fiesta'da da görev yapıyor. Hacmine göre ürettiği 160 Nm gibi başarılı tork değeri sayesinde canlı ve akıcı sürüş karakteri sağlayan Duratorq TDCi motor, düşük motorin tüketimiyle de beğeni topluyor. Maksimum torkunu turbo desteğini aldığı 2000 d/d'de veren motorun kalkış devirleriyse akıcılığı etkileyecebilecek kadar cansız. Bunun için trafikte araç durmaya yaklaştığında birinci vites dışındaki viteslerde motor stop etme eğilimine giriyor. Bu nedenle araç yavaşladığında ilerlemeye devam etmek için vites küçültmek gerekiyor. Buna karşın 2000 d/d'den itibaren tork, devir bandına cömertçe dağıtılmış. 4500 d/d'ye kadar güç üreten motor, Fiesta'nın kullanımını keyifli hale getiriyor. Doğru devirlerde doğru vitesler seçildiğinde akıcı sürüş özelliklerini korumak hiç zor olmuyor. Soğukken gürültülü çalışan turbo dizel motor, birçok modem dizel gibi ısındıkça sessizleşiyor. Duratorq TDCi motorla Fiesta sürücüsüne biraz dikkatli kullanımla önemli yakıt ekonomisi sağlayabiliyor. Test süresince 100 km'de 4.6 litrelik motorin tüketimiyle 978 km'lik menzil sağlayan Fiesta TDCi, ekonomi beklentisi olanları özenli kullanım sonucu 1000 km'nin üzerinde menzile ulaştırabilecek teknolojiye sahip.

ilginc yanı bunu motorinin fiyatı 1,999 ytl olması ki bu beni cezbetti okul
    Ustelik nadide bir otomabil deyil dahası bolca servisi var ve ucuz fiyatlarda
    Lakin sısfır fiyatının 24 ay vade ile 25 milyor olmasıda ayrı bir cekicilik
    şimdiden bir cok sokak ta kutur kutur calışan fiestalar boy gösterdi
    bence fordun yaptıgı ve sattıgı ennn önemli makine bu bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UberJager -- 24 Eylül 2005, 11:40:38 >
  • Güzel ve eğlenceli bir çalışma olmuş...

Corsayı bi ara bende çok düşündüm 1.0 eco yu ama dizel almaya karar verdim... Dizel daha mantıklı en azından baya performanslı ve turbo...
  • Gerilmeye gerek yok arkadaşlar

Arkadaş acı gerçeklerimizi biraz esprili vede uçuk şekilde dile getirmiş olay bundan ibaret.

Bence eğlenceli bi çalışma olmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Can -- 24 Eylül 2005, 11:56:08 >
  • Ya baktım sitesine Ford da 10 milyara yüzde 0 faiz varmış...
  • Evet reklamlardada çıkıyor.10 milyar krediye %0 faiz.Güzel valla.
  • evet haklısınız biraz başlıkla alakasız yerlere zıplayınca yazının devamı gereksiz bir tepki göstermişim sanırım, özür dilerim :)
    ford firsta konusunda sinir olduğum birşey var. tüm firmalar peşin alımda direk 3-4 milyar fiyat düşüyorlar yalnız fiestada böyle birşey gözüküyor. peşin fiyatıda kredili fiyatıda aynı. tabiki peşin parayı görünce bayi fiyatı aşağı çeker biraz ama ne kadar yani. mesela C3 ün 30.000YTl lik modeli peşin alımda birazda pazarlıkla 25.500 YTL ye düşüyor. insanları kredi almayamı teşvik etmeye çalışıyorlar acaba diye düşünüyorum.
    birde opel inde dikkatimi çeken bir stratejisi var. mesela corsadan örnek veriyim peşin alımlarda benzinli modellerinde 1.750YTl indirim yaparlarken dizellerde sadece 500 YTL indirim yapıyorlar. üstelik dizellerin fiyatları daha yüksek.
    düşündükçe otomobil firmalarının dizel araç satmayı çok istemedikleri fikrine ulaşıyorum.
  • gayet hoş bi çalışma olmuş bence de. otomobil ve uçak karşılastırması. ayrıca buna hiç de öyle hayal ve saçmalık gözüyle bakmayın. daha 30 sene önce de günümüzdeki bi çok ulaşım aracı hikayeydi. o zaman da insanlar muhtemelen metronun ya da ne biliim uçak yolculuğunun at arabasıyla seyahatin yanında saçma olacağını filan düşünüyordu. ve unutmayın ki teknoloji kar topu gibi, zaman içinde hızını artırarak ilerliyor. yani bugünkü seviyeye 50 yılda gelindiyse bugünün 2 katına 25 yılda filan çıkılır. yani kişisel uçaklar ve bunların hızla çoğalması bi hayal değil bence. pistlerin yokluğundan bahsediyorsunuz. bunu sadece şehir içi için düşünmek yanlış. mesela tatile uzun yola arabayla değil kendi uçağınızla gittiğinizi hayal edin. sonra şehir içinde de bu çok zor değil. merkezi yerlere pistler ve uçak parkları yapıp sonra ara cadde, mahalle ve sokaklara ring otobüsleri ile sefer yapmak zor mu? zaten bu sistem günümüzde metro seferlerinde kullanılan bi yöntem. güvenlikden bahsettiniz. 20 yıl önceki arabalar çok mu güvenli idi. 20 yılda otomobillerin geldiği güvenlik seviyesini düşünün aynı şeyin uçaklar için olması çok mu zor. ayrıca tek perveneli küçük uçaklarda uçağın sorun yaşaması durumunda açılan ve yere süzülerek inmesini sağlayan büyük paraşüt sistemlerinin geliştirilip kullanılmaya başlandığını ve aynı sistemin büyük yolcu uçakları için de denenmeye başlandığını daha geçen haftalarda haber bültenlerinde izlemedik mi?

istanbul için düşünün: pendik'te veya gebze'de evi olup levent'e sarıyere'e işe giden vatandaş arabayla bu mesafeyi 1,5-2 saatte gitmek yerine uçağıyla 15 dakikada giderse daha ekonomik olmaz mı? hem kendi kesesi için hem devlet bütçesi için. biraz hayal edin arkadaşlar. insanlığı bugüne taşıyan hayaldir. bundan ileriye götürecek olan da hayal gücü olacaktır.
  • gercekden guzel bir caLisma..gazete okur gibi sandim kendimi bir an (:

faiz oLayLarida hersey guzel ama kredi bence pek saglam bise degil..

kime neye guvenerek kredi aLim ki..param warsa aLirim araba..ben sevmiyom krediyi..
  • çok güzel bir çalışma tebrikler....bu çalışmanın benzerini fabia 1.2 ile yapan yokmu?ben yeni aldım henüz yapamadım da.
  • arkadaslar nelerle ugrasiyorsunuz yahu!! su ucak fikri aklima yatti
  • ''cep telefonu şarş ''dönemi bitti
    ''Şunu bir prize takarmsın be abi iki kilometre fazla gidelim be İdare et be''
    Dönemi Başladı

Gel vatandaş gel arabaya gel şarş tutma derdi yok fıstık gibi otomobill

çin mali deyil amerikan mali

yavaş deyil roket gibi maaşallah 200 km surate 9 sn 100 km ye cıkıyo
    Bunun pejoya kafa tutar sın amin allah arkadaş almayanı dövyolar

250.000 km pil garantisi gel gel gel almayanı dövyolar

kir tutmaz paslanmaz aliminyum alowy gövde
    saglam karoseri yere düşme garantili pardon carpmaya karşı kasko yap ödesin

Yerli deyil amerikan mali 144 km menzili var .
    şebeke ceyranıylan bile calışıyo gel kardeş
    anneler ablalar al kadiköydeki cep satan işportacı deyil
    internetten mal satan tacirim gel gel
    banka kredi kartını ver sana faiş fiyata satıyım

12 saate şarj olyo fıstık gibi alet

satılmayı bekleyen azrizonada çölün ortasında sizden gelecek
    siparişleri bekliyolar

fakat presslenmiş bir halde

''Şarj tutmuyo evladım '' abla ben satmadım bunu sana vallaha bak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UberJager -- 25 Eylül 2005, 11:01:34 >
  • gayet hoş bi çalışma olmuş bence de. otomobil ve uçak karşılastırması. ayrıca buna hiç de öyle hayal ve saçmalık gözüyle bakmayın. daha 30 sene önce de günümüzdeki bi çok ulaşım aracı hikayeydi. o zaman da insanlar muhtemelen metronun ya da ne biliim uçak yolculuğunun at arabasıyla seyahatin yanında saçma olacağını filan düşünüyordu. ve unutmayın ki teknoloji kar topu gibi, zaman içinde hızını artırarak ilerliyor. yani bugünkü seviyeye 50 yılda gelindiyse bugünün 2 katına 25 yılda filan çıkılır. yani kişisel uçaklar ve bunların hızla çoğalması bi hayal değil bence. pistlerin yokluğundan bahsediyorsunuz. bunu sadece şehir içi için düşünmek yanlış. mesela tatile uzun yola arabayla değil kendi uçağınızla gittiğinizi hayal edin. sonra şehir içinde de bu çok zor değil. merkezi yerlere pistler ve uçak parkları yapıp sonra ara cadde, mahalle ve sokaklara ring otobüsleri ile sefer yapmak zor mu? zaten bu sistem günümüzde metro seferlerinde kullanılan bi yöntem. güvenlikden bahsettiniz. 20 yıl önceki arabalar çok mu güvenli idi. 20 yılda otomobillerin geldiği güvenlik seviyesini düşünün aynı şeyin uçaklar için olması çok mu zor. ayrıca tek perveneli küçük uçaklarda uçağın sorun yaşaması durumunda açılan ve yere süzülerek inmesini sağlayan büyük paraşüt sistemlerinin geliştirilip kullanılmaya başlandığını ve aynı sistemin büyük yolcu uçakları için de denenmeye başlandığını daha geçen haftalarda haber bültenlerinde izlemedik mi?

istanbul için düşünün: pendik'te veya gebze'de evi olup levent'e sarıyere'e işe giden vatandaş arabayla bu mesafeyi 1,5-2 saatte gitmek yerine uçağıyla 15 dakikada giderse daha ekonomik olmaz mı? hem kendi kesesi için hem devlet bütçesi için. biraz hayal edin arkadaşlar. insanlığı bugüne taşıyan hayaldir. bundan ileriye götürecek olan da hayal gücü olacaktır.
  • bencede güzel yazmışsın ama
    şu fiestayı yazmasaydın daha ii olacaktı
    hangi test sürüşünde 975 km yapmış fiesta ???
    o testi yapan dergiye bi daha güvenmeyeyim
  • işte ben de buna kızıyorum...
    bir yerde bakıyosun fiesta 850-900(hatta 975) km yapar deniyor,
    başka yerde kullanan adamlar yok kardeşim 650-700 diyor...
    bu kadar fark olur mu yaw?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.