Şimdi Ara

Benzine 22 Kuruş İndirim - LPG Büyük İndirim Yolda (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
127
Cevap
1
Favori
8.583
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tsi motor değil bu şehir içinde yakar ne bekliyorsunuz 60 değil de 50 yaksın tam düşünüp yazmadım doğrudur.
    Şehir içinde 10 litre benzin yakıyor.
    Benzin fiyatı litresi 5 tl olsa 100 km de 50 lira yakan araç kmde 50 Kuruş yakıyor işte yanlışım varsa düzeltin.

Ha bir de 3.7 litrelik mustang nasil 80 kuruş bile yakmıyor fabrika verisi ne o aracın ?
    Şehir içi 13.8 litre ve bu fabrika verisi..
    Neredeyse 1 tl yakıyor benzin 7 lirayken. Fabrika verileri de genelde gercektekinden düşük olur..
    Benzine 22 Kuruş İndirim - LPG Büyük İndirim Yolda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi general4242 -- 24 Mart 2020; 13:8:13 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• general4242 kullanıcısına yanıt
    sadece bir araç üzerinden "genelleme yapmak" anlıyorum hocam, kendinize dikkat edin ve aşırı subjectif hesaplarınızla mutlu olmaya bakın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • suatcagdas S kullanıcısına yanıt
    Usluplu konuşmaya davet ediyorum
    2010 model alti çoğu turbo olmayan motor böyle.
    Mesaji duzeltirim. Sizin gibi takılacaklar çıkacağını düşünmedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Malik the Mafia

Biraz komik bir yazı olmuş teknik bilginizin olmadığını varsayıyorum.

Vuruntuyu sadece 1-2 kere duyarsınız daha sonra vuruntu sensörü beyine map'i değiştirme sinyali gönderir ve araç yakıta göre farklı bir map ile ateşleme yapmaya başlar.

Benzinde olan etanol çıkınca benzin çamurlaşmaz.

Etanolsüz benzinle gezince motor hasar almaz.

Performans kaybı yaşanabilir bu da sürücünün hissedeceği derecede olmaz %3-%4 gibi oranlarda kalır.

Özetle 100 Litrede 3 Litre etanolün sadece emisyon değerlerine etkisi vardır. E20-E30-E40 gibi yakıt kullanmıyorsanız yada yüksek sıkıştırma oranlarına sahip değilseniz hiç bir şey olmayacak merak etmeyin.

Alıntıları Göster
    etenolsüz benzinin zararı varmı yokmu bilmiyorum ama 2 haftadır motorun sesi değişti

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• hoksi kullanıcısına yanıt
    İki günlük indirim var hemen benzin loverlar çıktı.iki haftadan az var tekrar agliycaksiniz.

• Dizeli bitirecekler..otobus kamyon minibuslere yazik..

• Motorine indirim gelmemesi tamamen art niyettir..bu zıkkım aynı yerden çıkmıyor mu..brent sadece benzini mi kapsıyor..hukumet yine paçayı kurtardı

• healthbreaker H kullanıcısına yanıt
    Benzinlover degil, petrolhead onun adi. Biz hep vardik, ama performansla, sessizlikle vardik. Simdi ekonomi ile de geliyoruz gumbur gumbur.

• Dizelciler kendine pay çıkarmak için Antalya’dan gelen meyve-sebze kamyonu hesabına kadar düştü. Siz bu ülkede bir şeyin fiyatının düştüğünü gördünüz mü ? O kamyoncular son indirimlerle birlikte kim bilir ne kadar maliyeti düştü bu size yansır mı sanıyorsunuz. Boş hayaller bunlar. Yarın mazot 2₺ olsa yine fiyat düşmez. Keza otobüs firmaları hadi göreyim düşürsünler bilet fiyatlarını.

• Yok yahu yanlış anlama makine mühendisi olup olmadığını merak ettim. Savunmaya geçme stres yapma bu kadar. Kimseye bişey dediğim yok. Forum burası istediğini salla. Kimseye doğru ya da yanlış bişey söylediği için bişey olmuyor.

Ha bu arada etanol katılmayınca benzinin çamurlaştığı falan da yokmuş. Oktan değeri düşer sadece o da motor ateşleme zamanlamasını tekrar ayarlayınca düzelirmiş. Ben demiyorum "anlatan adamlar" diyor. YouTube da aç bak. Adam makine mühendisi. Ben ona inanırım😀

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • mvn_ M kullanıcısına yanıt
    Tenha yerlere kısa süreli dışarı çıkın. Sağlıklı günler dilerim.

• Benzin/mazot tartışması yapıyorsunuz ama öncelikle tartışılması gereken bu indirimler ne kadar kalıcı olacak?

Bana göre pek kalıcı olmayacak gibi, kısa vadede eski haline döneceğe benziyor.Şu sıralar araç alacak varsa bu fiyatlara bakarak karar vermesin.

Geçmişi de mutlaka hesaba katsın, fiyatlar sürekli böyle kalacakmış gibi düşünmek hata olur.
  • BENZİN 7 TL İKEN 0,50 KRŞ YAKAN ARABAM
    BENZİN 5,12 TL İKEN 0.... KRŞ YAKAR

SONUÇ : 0,37 KRŞ

KM YE 0,13 KRŞ DAHA AZ ÖDEYECEĞİM

İNŞALLAH BENZİNİN LT 4 TL OLUR
  • quote:

Orijinalden alıntı: Malik the Mafia

Hocam son gelen indirimden sonra İzmir'de bir çok yer 5TL'nin altına indi. Bölgesel bir durum mu acaba ? 4,80'den benzin aldığım bile oldu.

Alıntıları Göster
    Olabilir, ben İstanbuldayım. 5.18-5.24 arasında değişiyor fiyatlar ilçeye göre.
  • healthbreaker H kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle

• dün 3.19 olan lpg bugün 3.34 olmuş istanbul kartalda. ne indiri zam oldu
  • etanolsüz benzin
    sanayi yolları daş
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-FC7AB336F

Etanol koymadıkları için benzinin maliyeti düştü. Çamur gibi benzini motorlarınız vuruntu yaparak yakmaya çalışıyor. Benzin motorlarının yakıt kalitesi toleransı dizellere oranla çok düşüktür. Benzin ucuzladı diye fazla gezmeye kalkmayın derim. Maazallah motora zarar gelebilir.
    Şuanda benzin 5,27 dizel 5,33 litre/₺.
    Amma velakin fizik kanunları değişmedi. Dizeller daha az yakıt tüketiyor, düşük devirde yüksek tork ile günlük kullanıma daha uygun, daha dayanıklı oldukları da aşikar. Dizel halen daha en makbul seçenek.
    Gordugum kadariyla motordan pek anlamiyorsunuz. Soylediginizin aksine guncel common rail yuksek yakit basincli dizel motorlarin yakit kalitesi toleransi cok dusuktur. Dizel motora biraz suyu fazla motorin koyun da gorun bakalim hangi motor daha hassas. Benzinli motor muhtemelen su bitene kadar oksure tiksira calisir sonra da yoluna devam eder. Dizelde sansliysaniz enjektorleri degistirmezsiniz, yok sanssizsaniz bir set enjektore 10+ lira oderseniz.
    Guncel araclar 91 oktana gore ayarladir. Turkiye'de standart benzin 95 oktan olarak uretilir. Etanol vs katkilarla oktan degeri yukseltilir. Koymadiginiz takdirde alacaginiz en dusuk oktan 95'tir. Daha da bilgilenmek isterseniz sormaya cekinmeyin.
    https://www.tupras.com.tr/urunler

Biraz da mevzuaattan ek yapayim. Bakin bakalim etanol kac yildir ekleniyor araclara.
    https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/07/20120707-35.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi carretera -- 24 Mart 2020; 16:2:51 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.