Şimdi Ara

Benzin-Dizel Makası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
1
Favori
4.185
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 41
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 2 gün 12 saat 23 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 3
  • Favoriye Eklediklerim 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • TSY (5 mesaj) tasshelhoff (4 mesaj) webbie (4 mesaj) zotacing (4 mesaj) pro-black (4 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (32 mesaj) Mobil (24 mesaj) Tablet (1 mesaj) Mini (10 mesaj) Uygulama (3 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    4282 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: webbie

Benzin 7 lirayken, mazot 9 lira olmadığı sürece ortalama bir dizel, ortalama bir benzinli araca göre avantajını korur.
    He he korur

Polo 1.6 tdi highline dsg 170 bin tl

Polo 1.0 tsi higline dsg 136 bin tl.

Aradaki 34 bin tl farkı artık 40 yılda mı çıkarırsın 60 yılda mı bilmem

Polo 1.0 şehir içi 5.5 şehir dışı 4

Polo 1.6 tdi şehir içi 4.4 şehir dışı 3.6

Hata bir ömür yetmez

Dizel kafası işte bunlar hep

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• He he korur

Hata bir ömür yetmez

Benzin 7 lirayken, mazot 9 lira olmadığı sürece ortalama bir dizel, ortalama bir benzinli araca göre avantajını korur.
    Şehir içinde 100 km'de ortalama 4 litrenin altında yakmışsınız tebrikler. Şehir dışında üretir sanırım aracınız.
    Hocam 308 bluehdi aracımı Ocak’ta sattım. 10 bin km ortalamam 6 litreydi. Şuan f30 316 i kullanıyorum alalı 8 bin km oldu ve ortalamam 6,7 litre. Ve 3 aydır Antalya da klima kapatmıyorum ve ss devre dışı. Öyle uçuk yakıt farkı yok aralarında,
  • Yarbay
    4760 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: MyWorldLife

He he korur

Hata bir ömür yetmez

Alıntıları Göster
    Boş konuşuyorsun.

• Yarbay
    4760 Mesaj
  • Yarbay
    21845 Mesaj
    Beni pek ilgilendirmiyor, 24 Haziran'da silah atanlar düşünsün ancak;

2 gündür misafirlerim var 40TL mazot ile 180km yol yaptım şehir içinde ve gayet mutluyum, yokuşları 5. ve 6. vitesle sorunsuz çıkmakta cabasıydı.

Son olarak dizel-benzin kazığı en çok VW markalarda zaten almazsın olur biter ancak;

1.0 Polo'nun şehir içi 5.5 yaktığı yerde 1.6TDI 2.5 litre falan yakar. Yani geçelim o işleri.
  • Yüzbaşı
    334 Mesaj

Şehir içinde 100 km'de ortalama 4 litrenin altında yakmışsınız tebrikler. Şehir dışında üretir sanırım aracınız.
    zotacing kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    28047 Mesaj
    Bir Yahudi atasözü der ki:

"Babanı seçemezsin ama kayınpederini seçersin."

Araba kullanmak isteyenler dikkatli seçim yapsın
    |
    |
  • Yarbay
    6195 Mesaj

Sizin yaptığınız sataken pahalı satıyorum yav olayıda tamamen fetiş;

Arabayı alırken 15.000tl fazla ödüyorsun varsayalım, satarken 2 sene sonra aynı şekilde 15.000tl fazla aldın, peki bu paranın alım gücü hesaba katılıyor mu? 2 yıl önceki 15bin ile bugünkü bir değil. 2 sene önce bu fazla parayı dizele yatırmayan adam keriz değilse vadesiz mevduat hesabında parayı çürütmez, ihtiyacı harcaması yoksa yatırım yapar hiç bilgisi yoksa döviz yapıp en azından real değerini korur.

Bir tarafta eklenen para erirken, diğer tarafta artıyor. Tasarruf için arabaya daha fazla para yatıran veya arabayı parası için yatırım aracı olarak gören varsa mantığa ters bir düşünceye sahiptir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    yusuf24 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    21845 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: armutsever

İnanmıyorsan gel noter kapanmadan bugün hemen test edelim beraber aracı. Eğer 40TL ile şehir içinde dediğim km yapamazsam aracı senin üzerine vereceğim satışı.

Ama eğer benim dediğim doğruysa, ne dersem yapmaya razı mısın?

Ankara'da şehir içi karmaşık bir kavram. Her yer bulvar, ayrıca benim kullandığım saat aralığı 19.00 / 05.00 arası. Ha fark etmiyor araba şehir içinde daha 5.1'in üzerine çıkmadı ama genel olarak 4.5 yakıyor zaten.

Şehir dışında 3.2'ye kadar düştüm hiç kasmadan ve uğraşmadan.

Bırakta TSI motorların 5 litre, LPG'cilerin 6 litre yaktığı yerde benim dizel araba 4 litre yaksın bir zahmet.

• Binbaşı
    1913 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: yusuf24

Bu fark kapatma fetişi niye? 2. El dizel ile benzinli aracın fiyatları aynı mı?
    doğru söylüyorsunuz 10 sene sonra fiyatlar aynı kalmıyor hatta benzinli pahalıya bile satılıyor.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    334 Mesaj

Son cümleninizi bırakayım şuraya ; " Bırakta TSI motorların 5 litre, LPG'cilerin 6 litre yaktığı yerde benim dizel araba 4 litre yaksın bir zahmet. "

5 litre yaktıran Tsi'cılar, 6 litre yaktıran lpg'ciler kadar yalancısınız kısacası.
    |
    |
    zotacing kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1411 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: dts006

308 bluehdi ile bayram tatilinde ankara-dikili-didim-ankara artı dikili ve didimde gezme ile birlikte toplam 1800 km civarı yol yaptım. Şehirler arası mümkün olduğunca 120, ara ara 130 a çıktım, otobanlarda 130-140, ancak araç yoğunluğundan dolayı sürekli fren ve geri hızlanma şeklinde olduğundan ve yoğunluktan sıkılıp biraz da agresif kullandığımdan 0.5-1 litre fazladan yakmıştır diye tahmin ediyorum. Toplamda 600 lira civarı yakıt yaktı ki bu da 5,4 lt/100km ye tekabül ediyor.
    Bu sürüş şekli ile en az yakan benzinli araba bile ancak 7,5-8 lt/100 km yakabilirdi. bezinli araçla gitsem 7,5 lt den hesaplasak 930 lira benzin parası verecektim. Aradaki fark 330 lira.
    Sürekli benzinli ve dizel bakım fiyatlarından bahsediliyor ama bence çok da fark yok, arıza/sıkıntı çıkmadıkça; temmuz ayında 620 liraya aracın ilk bakımını yaptırdım, iş arkadaşım 2018 model 1.6 civic + lpg aracının ilk bakımını aynı tarihlerde 880 liraya yaptırdı.
    Sıfır satın alırken de benzin ve dizel fiyat farkı ülkemizde ne yazık ki fazla, ben geçen sene bu aracı 93.000 tl ye almıştım, dizel otomatik ve donanımlı bir araç için piyasaya göre gayet makuldü, golfün aynı donanım benzin otomatiği ile hemen hemen aynıydı.
    Ben benzin mi dizel mi diye yorum yapmak istemiyorum, sonuçta herkesin kendi aklı var, kendisi tercih edecek kendisi kullanacak, ben sadece rakamları söylemek istedim.
    Hocam 308 bluehdi aracımı Ocak’ta sattım. 10 bin km ortalamam 6 litreydi. Şuan f30 316 i kullanıyorum alalı 8 bin km oldu ve ortalamam 6,7 litre. Ve 3 aydır Antalya da klima kapatmıyorum ve ss devre dışı. Öyle uçuk yakıt farkı yok aralarında,

• Teğmen
    115 Mesaj
    308 bluehdi ile bayram tatilinde ankara-dikili-didim-ankara artı dikili ve didimde gezme ile birlikte toplam 1800 km civarı yol yaptım. Şehirler arası mümkün olduğunca 120, ara ara 130 a çıktım, otobanlarda 130-140, ancak araç yoğunluğundan dolayı sürekli fren ve geri hızlanma şeklinde olduğundan ve yoğunluktan sıkılıp biraz da agresif kullandığımdan 0.5-1 litre fazladan yakmıştır diye tahmin ediyorum. Toplamda 600 lira civarı yakıt yaktı ki bu da 5,4 lt/100km ye tekabül ediyor.
    Bu sürüş şekli ile en az yakan benzinli araba bile ancak 7,5-8 lt/100 km yakabilirdi. bezinli araçla gitsem 7,5 lt den hesaplasak 930 lira benzin parası verecektim. Aradaki fark 330 lira.
    Sürekli benzinli ve dizel bakım fiyatlarından bahsediliyor ama bence çok da fark yok, arıza/sıkıntı çıkmadıkça; temmuz ayında 620 liraya aracın ilk bakımını yaptırdım, iş arkadaşım 2018 model 1.6 civic + lpg aracının ilk bakımını aynı tarihlerde 880 liraya yaptırdı.
    Sıfır satın alırken de benzin ve dizel fiyat farkı ülkemizde ne yazık ki fazla, ben geçen sene bu aracı 93.000 tl ye almıştım, dizel otomatik ve donanımlı bir araç için piyasaya göre gayet makuldü, golfün aynı donanım benzin otomatiği ile hemen hemen aynıydı.
    Ben benzin mi dizel mi diye yorum yapmak istemiyorum, sonuçta herkesin kendi aklı var, kendisi tercih edecek kendisi kullanacak, ben sadece rakamları söylemek istedim.

• Yüzbaşı
    398 Mesaj
    Tamamen fiyata ve kullanılan km ye göre bakmak lazım bu durumda kendimden örnek verirsem şuan kampanya ile 1.2tsl dsg Leon aldım araç 2018 model ve 0 dizel bu özelliklerde aynı sınıf bir araç alman için yaklaşık min 30k üstüne koymak gerekiyordu ben yılda yaklaşık 5-7bin km kullanan biriyim aradaki koyacağım parayı bankaya koyduğumda ayda bana yaklaşık 1 buçuk depoya yakın yakıt alabiliyor keza aracım uzun yolda pişman etmiyor ve yakıtı da makul. İhtiyaca göre karar vermek lazım böyle bir durumda iki tarafı da karalamak anlamsız evet yeni nesil benzinli motorların makul tüketimleri var önceki aracım da 1.2tsi poloydu ve onu da kampanya ile almıştım aynı şekilde ihtiyaçlarım doğrultusunda hareket ettim ve pişman etmedi şehir içi kullanımda fark var mı var ama cep yakacak pişman edecek düzeyde olduğunu düşünmüyorum satarken de Total yakıt ortalamam 6.2 idi Leon da da hemen hemen aynı. TSİ fanatiği felan da değilim düzgün bir kullanımla makul tüketimi olduğunu düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi manner34 -- 28 Ağustos 2018; 15:54:21 >
    |
    |

• Binbaşı
    1913 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Akhenatonnn

araç fiyatındaki farkı neden kapatman gerekiyorki,satarken zaten değerinde satıyorsun.dizeli benzinli fiyatına satmıyorsunya

Alıntıları Göster
    işte sorunda orada az yakacak diye fazladan verdiğin parayı tekrar geri cebine koyduktan sonra satıştan kar elde etmek için geçen süre sonunda benzinli araç dizel araçtan daha pahalıya satılıyor. zaten öncesinde de yani 1-2-3 yıl içerisinde satılırsa hepten zarar. en ideali yıllık 20 bin km üstü yol yapıyorsanız dizele verilen farka değebiliyor ve max 3 yıl sonunda satmanız gerekiyor. buda farkın 20 bin tl ye kadar olan kısmı için. yukarısı yine farklı hesaplamalara geçiyor.

• Teğmen
    118 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: TSY

daire parasını arabaya gömersek bizi aile mirasından men ederler bayramda bile evlerine sokmazlar. bizde arabanın alım amacı bellidir. herhangi bir gösterge değildir. bizim için önemli olan çocuklarımızın geleceği. trilyonumuz da olsa bineceğimiz arabalar yine +10 yaş.

Alıntıları Göster
    Taşıta bu açıdan bakan bilinçli bir vatandaş olarak, avatarınıza bmw amblemi koymanız enteresan olmuş
    |
    |

• Yüzbaşı
    274 Mesaj

34.000÷50 krş=68.000 km ki 50 krş yakmaz

|
    |
    Phantom II kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3509 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: dts006

Herkes tüketimde alt sınır üzerine konuşuyor

1.5 dizel 110 bg Nissan Kaşkay ile saat 02.00 sıralarında Bursa Gemlik Gişelerden Ovaakça gişelere takribi 30 km 170-180 5. Vites 6. Vites 4.000 devir dolaylarında seyrettim özellikle gişleede 0 layıp ortalama sonuç 8.4 lt/100 km

Bunu istediği kadar az yakan benzinliyle tsi larla puretech lerle tce lerle dene 11-12 litrenin altı çok zor üstü kesin olur.

Dizel düşük devirdede üst devirlerdede ekonomik bu 2+2=4

Gayet güzel anlaşılır bir şekilde durumu izah etmişsin hocam ama dizele karşı olan bir grup bunu anlamamakta diretiyor.

Kim ne derse desin suan ekonomi arayan birisi için dizelden başka çare yok ben lpg ye çok sıcak bakmıyorum belki 100 km de 5-6 lira daha az yakar ama uzun vadede yaşanan zarar bu farkı kat be kat açıyor.

• Yarbay
    6195 Mesaj

Faizden bahsetmedim, yatırımla faiz aynı şey değildir. Yatırım araçlarından biri faizdir, yatırım daha geniş bir kavramdır.

Kimin ne aldığı beni alakadar etmez. Mantıklı şeyler yazan herkes dizel düşmanı olmuyor. Bizimde dizel kullandığımız zamanlar oldu. Bütcem dahilinde bulursam dizelde alırım ama ekstra harcama yapmayı düşünmem heleki yüksek miktarlar makas 20-30bini buluyorsa benim için çılgıncadır.

Bu arada gelecekte 15 imi geri alırım lafına iyi güleceksiniz. Birkaç sene sonra 15 e ne alınabilecek kestirmek baya güç 2 sene önce sadece bir ekran kartına 10-12bin tl ödenecek denilse sağlam dalga geçilirdi. O zamanlar komple güçlü bir sistem parasıydı a dan z ye tüm parçalar...

|
    |
    yusuf24 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Instagram takipçi satın al
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
Sohbet
konkasör
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,844
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.