Şimdi Ara

Bence Milliyetçilik çokta iyi sağlıklı bir ideoloji değil... (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
319
Cevap
2
Favori
10.587
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
73 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu ne kadar basit bir bakış açısıdır böyle.Sen gösteriyorsun bir video ben ise bir akademisyenin makalesini.Sen onun yararlandığı kaynaklara bak hele.Ben sana olayın neden bu hale geldiğini anlaman için bu makaleyi gösterdim.Ama görüyorum ki sende bir hınç var.Yazık ne diyeyim ki.Siz maraba olmayı istiyorsunuz demek ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: meaninglessname

quote:

Orijinalden alıntı: Lews Therin Telamon

quote:

Orijinalden alıntı: AsterixOburix

http://www.21yyte.org/tr/arastirma/milli-guvenlik-ve-dis-politika-arastirmalari-merkezi/2014/11/15/7861/tuncelide-ne-ve-neden-oldu

2 dakikada da okuyup cevap verirmiş yazıya . Helal olsun

Asıl sana helal olsun. Attığım video izlememişsin, ve hala bana kalkıp bilmem neyi ispatlayacak belgeler ver diyorsun. Attığım video'nun içeriğinde sabiha gökçen'in çocukları bombaladığını görürsün. İnsanların diri diri yakıldığını, ölüme bırakıldığını görürsün. Ama sen dokmatik bir beyine sahip olduğun için, gerçeklerden çok, varsayımlarla haraket eden milliyetci geçicen, ama faşizan olan insanların sözlerine daha çok yatkın olursun. Çünkü senin beynin gölgede kalmış. İşte bu insanlarda senin o gölgede kalmış beynini sömürüyorlar.

Sabiha Gökçen ile ilgili kısımları izledim. Söylediğiniz namussuzca yalana dair hiçbir şey bulunmuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Thomas Henry Huxley

quote:

quote:

quote:

http://www.21yyte.org/tr/arastirma/milli-guvenlik-ve-dis-politika-arastirmalari-merkezi/2014/11/15/7861/tuncelide-ne-ve-neden-oldu

Asıl sana helal olsun. Attığım video izlememişsin, ve hala bana kalkıp bilmem neyi ispatlayacak belgeler ver diyorsun. Attığım video'nun içeriğinde sabiha gökçen'in çocukları bombaladığını görürsün. İnsanların diri diri yakıldığını, ölüme bırakıldığını görürsün. Ama sen dokmatik bir beyine sahip olduğun için, gerçeklerden çok, varsayımlarla haraket eden milliyetci geçicen, ama faşizan olan insanların sözlerine daha çok yatkın olursun. Çünkü senin beynin gölgede kalmış. İşte bu insanlarda senin o gölgede kalmış beynini sömürüyorlar.

Sabiha Gökçen ile ilgili kısımları izledim. Söylediğiniz namussuzca yalana dair hiçbir şey bulunmuyor.

Namussuzluk .... olan kişilere daha çok yakışan bir şeydir. Çünkü biz hırsızlık nedir bilmeyiz. Al sana elle tutulur bir siteden kaynak.

"Pilot Sabiha
    Dersim katliamının en tartışmalı isimlerinden biri, Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen... O dönem ‘Kahraman Türk kızı’, ‘Türk’ün kanatlı Amazonu’ diye anılan Sabiha Gökçen’le, Tan adına, dönemin ünlü gazetecisi Ahmet Emin Yalman görüşür. Kırmızı Ordu Tayyaregâhı’ndaki görüşmede Gökçen, harekât günlerini şöyle anlatır:
    “Dersim’deki uçuşlarım daha heyecanlı olmuştur. Bir-iki defa pilot, fakat ekseriyetle rasıt olarak uçtum. Böyle vaziyetlerde insan harp heyacanını rasıt mevkiinden daha iyi duyuyor. İnsan evvala bombalarını atıyor, bunlar bittikten sonra canlı hedef görürse makineli tüfeğe müracaat ediyor. Dersim’de ilk bombardımanın heyecanını unutamam..."

kaynak ;http://www.radikal.com.tr/yazarlar/oral-calislar/sabiha-gokcen-dersimi-bombaladi-mi-1113336/

Ayrıca wikipedia kapalı olmasaydı, orada da bombaladığı yazıyordu. Bunun gerçekten bir aslı olmasaydı, global olan bu site buna izin vermezdi. HA HA HA sana göre onlarda Türk düşmanı, sana göre bütün dünya Türk düşmanıdır....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lautreamont -- 22 Mayıs 2017; 3:58:35 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Namussuzluk .... olan kişilere daha çok yakışan bir şeydir. Çünkü biz hırsızlık nedir bilmeyiz. Al sana elle tutulur bir siteden kaynak.

"Pilot Sabiha
    Dersim katliamının en tartışmalı isimlerinden biri, Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen... O dönem ‘Kahraman Türk kızı’, ‘Türk’ün kanatlı Amazonu’ diye anılan Sabiha Gökçen’le, Tan adına, dönemin ünlü gazetecisi Ahmet Emin Yalman görüşür. Kırmızı Ordu Tayyaregâhı’ndaki görüşmede Gökçen, harekât günlerini şöyle anlatır:
    “Dersim’deki uçuşlarım daha heyecanlı olmuştur. Bir-iki defa pilot, fakat ekseriyetle rasıt olarak uçtum. Böyle vaziyetlerde insan harp heyacanını rasıt mevkiinden daha iyi duyuyor. İnsan evvala bombalarını atıyor, bunlar bittikten sonra canlı hedef görürse makineli tüfeğe müracaat ediyor. Dersim’de ilk bombardımanın heyecanını unutamam..."

kaynak ;http://www.radikal.com.tr/yazarlar/oral-calislar/sabiha-gokcen-dersimi-bombaladi-mi-1113336/

Ayrıca wikipedia kapalı olmasaydı, orada da bombaladığı yazıyordu. Bunun gerçekten bir aslı olmasaydı, global olan bu site buna izin vermezdi. HA HA HA sana göre onlarda Türk düşmanı, sana göre bütün dünya Türk düşmanıdır....

Bunlar zaten Sabiha Gökçen'in anılarından alınmadır. Önceden belirlenen ve kaçmaya çalışan isyancıların havadan bombalandığını kimse inkar etmiyor. Ben çocukların bombalandığıyla ilgili namussuzca yalanınıza kanıt istiyorum. Oradan buradan getirdiğiniz alakasız saçmalıkları değil.

Videoda var dediniz, hadi gösterin de görelim. Gerçi zaten söz konusu videonun da ne derece kanıt olabileceği şüpheli.

• İşte bunu yapmayın.Demin küçümsediğiniz adam siyasal ve stratejik bilgi derinliği yüksek olan bir akademisyenken Ayşe Hür denilen kadın hiçbir sıfatı olmayan ve bir zamanların tetikçi gazetesinde yazar olan bir şahsiyettir.Böyle değersiz insanlardan alıntı yapmayın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

İşte bunu yapmayın.Demin küçümsediğiniz adam siyasal ve stratejik bilgi derinliği yüksek olan bir akademisyenken Ayşe Hür denilen kadın hiçbir sıfatı olmayan ve bir zamanların tetikçi gazetesinde yazar olan bir şahsiyettir.Böyle değersiz insanlardan alıntı yapmayın.

Alıntı yapılan kişi sabiha gökcendir. Heycanlanmadan yazıyı okursan çok iyi anlayacaksın...
    Ayrıca diğer arkadaşı gelince..Bak arkadaşım, sana yolladığım video'yu izle. Video'da konuşan insanlar halk insanıdır. Senin, benim gibi olan insanlardır. Ayrıca ben kendi dedelerimden biliyorum. Ve bunun yanı sıra yakılan onca köyler var. Sen benden belge istedin, ben sana yaşanmış bir olayı anlattım teyzemin. Sen konuyu dağıtıp bir yaram olduğunu söyledin. Yani nasıl bir belge istiyorsun ? Gönderdiğim video'nun tamamını izle..Özellikle o dönemi yaşamış insanları dinle. Benden bu kadar, daha fazla yazmak istemiyorum....

• quote:

quote:

İşte bunu yapmayın.Demin küçümsediğiniz adam siyasal ve stratejik bilgi derinliği yüksek olan bir akademisyenken Ayşe Hür denilen kadın hiçbir sıfatı olmayan ve bir zamanların tetikçi gazetesinde yazar olan bir şahsiyettir.Böyle değersiz insanlardan alıntı yapmayın.

Alıntı yapılan kişi sabiha gökcendir. Heycanlanmadan yazıyı okursan çok iyi anlayacaksın...
    Ayrıca diğer arkadaşı gelince..Bak arkadaşım, sana yolladığım video'yu izle. Video'da konuşan insanlar halk insanıdır. Senin, benim gibi olan insanlardır. Ayrıca ben kendi dedelerimden biliyorum. Ve bunun yanı sıra yakılan onca köyler var. Sen benden belge istedin, ben sana yaşanmış bir olayı anlattım teyzemin. Sen konuyu dağıtıp bir yaram olduğunu söyledin. Yani nasıl bir belge istiyorsun ? Gönderdiğim video'nun tamamını izle..Özellikle o dönemi yaşamış insanları dinle. Benden bu kadar, daha fazla yazmak istemiyorum....

Alenen yalan söylüyorsunuz. Dediğim gibi videoda Sabiha Gökçen ile ilgili bölümleri izledim, söylediğiniz şeye dair en ufak bir kanıt mevcut değil. Hala bana alakasız olaylardan bahsediyorsunuz. İster yazın, ister yazmayın beni ilgilendirmez. Ama en az Yahudi Soykırımı fotoğraflarını Dersim'de çekilmiş gibi satmaya çalışan "mağduriyet endüstrisi" mensubu yazarlar kadar yalancısınız.

• quote:

quote:

quote:

Alenen yalan söylüyorsunuz. Dediğim gibi videoda Sabiha Gökçen ile ilgili bölümleri izledim, söylediğiniz şeye dair en ufak bir kanıt mevcut değil. Hala bana alakasız olaylardan bahsediyorsunuz. İster yazın, ister yazmayın beni ilgilendirmez. Ama en az Yahudi Soykırımı fotoğraflarını Dersim'de çekilmiş gibi satmaya çalışan "mağduriyet endüstrisi" mensubu yazarlar kadar yalancısınız.

"en ufak bir kanıt mevcut değil"

Haklısın kardeşim..Orada konuşan insanlar yalancı; ama damarlarında asil kan dolaşan Türk insanı olanlar inanılmaz doğruluk peşinde, sevginin, saygının, dürüstlüğün peşinde. Bak ve gör bahsedilen bu insanların zihniyetini. Herşey apaçık ortada. Daha ne olsun ? Daha ne diyeyim ben sana ? Hala kanıt arıyorsun.

• quote:

Milliyetçilik insanların doğasında vardır. İnsanlar kendilerine benzer gördükleriyle gruplaşırlar, bu kadar basit. Beyin kimyası da bu yönde programlanmıştır, çok merak eden olursa oksitosin nörotransmiterini araştırmakla başlayabilir, bu konuda makaleler bulunur. Evrimsel temelleri de vardır bu durumun. Hem de etnik yönden gruplaşmaya daha meyillidir insanlar.

Milliyetçilik saçma diyenler kendi hayatlarında, düşüncelerinde bir göz gezdirsinler. Gördükleri/tanıştıkları herkese hiçbir önyargı kırıntısı olmadan gerçekten eşit mi yaklaşıyorlar? Düşündüklerinde bunun imkansız olduğunu anlayacaklar.

Milliyetçiliğin ortaya çıkışına gelince. Yine cahilce bir kerimcem yorumu, Napoleon icat etmedi milliyetçiliği kardeşim. Napoleon ne yaptı desem bir elin parmağını geçecek madde sayamazsın sen bana. En eski uygarlıklarda dahi milliyetçilik görülür. Yunanlar boşuna "barbar" kelimesini icat etmediler. Veya Japonlar boşuna Japon olmayanlara "gaijin" demedi.

Kaç yaşındasın bilmiyorum ama mesajın hoşuma gitti. Eğer yaşın ufaksa bu daha iyi. Sana söylenenlere aldırma kesinlikle haklısın.

• quote:

quote:

quote:

quote:

"en ufak bir kanıt mevcut değil"

Haklısın kardeşim..Orada konuşan insanlar yalancı; ama damarlarında asil kan dolaşan Türk insanı olanlar inanılmaz doğruluk peşinde, sevginin, saygının, dürüstlüğün peşinde. Bak ve gör bahsedilen bu insanların zihniyetini. Herşey apaçık ortada. Daha ne olsun ? Daha ne diyeyim ben sana ? Hala kanıt arıyorsun.

Safsatalarınıza ihtiyacım yok. Sizden çok zor bir şey istemiyorum. Videoda Sabiha Gökçen'in çocukları bombaladığıyla ilgili kanıt olduğunu söylediniz, ben de olmadığını söylüyorum. Varsa dakika verip beni yanlışlayacaksınız, yoksa da yalancı olduğunuzu kabul edeceksiniz. Bu kadar basit.

• Milliyetçilik bence, irticanın en büyük düşmanlarından, dincilerin yüzyıllardır en büyük belası bu yüzden sevmiyorlar, solculara geçersek, geneli kürtçü, Katalancı, baskçı onlar devlet kursa hemen desteklerler, bu ömürlerinde devlet kuramamış ırklar genelde milliyetçiliğe dil uzatır ama devlet kursalar bunlardan büyük milliyetçi olmaz sahte solcular sizi, Che hariç hiç bir sol görüşlüyüm diyen adama güvenmiyorum ve bence sol görüşü kendileri öğrenememiş, alayının amacı kan dökerek devletlerden toprak alarak devlet kurmak bizde buna karşıyız yeni dünya düzeninde toprak almak o kadar kolay değil çok kan dökülür ve biz artık kan dökülmesin istiyoruz ayrıca sen konu sahibi kardeşim, biz hem bu kan emicilere ve hem gericilere karşı sonuna kadar Milliyetçiyiz..

• quote:

60 bin yıl mı.Ne yaptın abi sen.İlk Homo sapiensler Türkler mi yoksa?

İnsanlık tarihi bilinenlerin yazılanların tamamıyla tersine ilk insanlar taş devri maden devri.. şeklinde değil.

Al Ön Türk kimdir seyret. Natinal geoprapic.

https://youtu.be/D_-XdImz4pw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0z0z -- 22 Mayıs 2017; 6:14:24 >
  • Yapacağım yorum öylesine diye düşünülmesin, altyapı bilgisi sağlam bir temeli olduğunu başta belirteyim.

Bir çoğumuz inkar edemeyiz ki, milliyetçiliğe dair duygular gurur okşayıcıdır. Bir futbol maçında dahi, kendi takımımızı tutarız. Milli maç olduğunda bir nevi kenetleniriz. Sonra kendi takımımızın bir maçı olur, o kenetlenmiş topluluk her biri kendi takımına döner. Bu duygular tamamen içgüdüsel ve yukarıda kimi arkadaşların belirttiği gibi herkeste var az ya da çok.

Diğer yönüyle baktığımızda ise, diyelim yabancısı olduğumuz bir şehre gitsek ve orada her dinden, her ırktan insanın birbirine sevgi saygı gösterdiğini, hiç bir fark gözetmeden yardımlaştığına şahit olsak, bu bizi yine coşkulandırır. Kalbimize ve insani yönümüze hitap eder. İçimizde bir sevinç kaynağı oluşturur. Tabii ki bu coşku durumu da kişiden kişiye değişir.

Şimdi bu ki duygu şeklini masaya yatıralım. Farkındaysak, ilk örnekteki egosal yanımıza hitap ediyor. Egoyu güçlendiriyor. (Yeri geldiğinde birleştiriciliğe hizmet ettiğinde mutlaka faydalıdır. Ancak genel anlamda ayrıştırıcıdır.) Evet içimizde var ve tamamen içgüdüsel. Diğeri de içimizde var ve bu defa pozitif yanımıza, kalbimize hitap ediyor. İnsani yanımıza, yardımsever tarafımıza hitap ediyor.

Şimdi artık kafamızda biraz oturttuysak kolayca yorumlayabiliriz. Ayrıştırıcı olanı mı birleştirici olanı mı seçmeliyiz. Egosal olan şeytana hizmet eder, kalbi olan ise yüce manevi duygulara hitap eder. Bu ikisini yeterince ayırt edebildiysek, yeri geldiğinde seçimlerimizi de daha bilinçli olarak yapabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mobidik -- 22 Mayıs 2017; 7:34:50 >

• Milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki farkı idrak etmek lazım, okuduğum yorumlarda hep dikkatimi çekti, tabi günümüz siyaseti gereği hep bir ayrışmadan yanayız.

Mesela Fransa'da ilkokullarda Fransız tarihini öyle bir anlatıyorlar ki Fransız olmayan çocuklar bile Fransız tarihini benimseyip Fransız gibi yetişiyor, bu tam anlamıyla milliyetçilik aşılamaktır.

Bizde şu zamanlarda milliyetçiyim dediğin anda faşist ve ırkçı oluyorsun,
    Ne Mutlu Türk'üm diyene cümlesi; Türk'ler için değil, Türk olmayanları da kucaklamaktır, ben de kendimi Türk gibi hissediyorum diyebilmeleri içindir, kaba tabirle, ben Türk'üm ne Mutlu bana, sen Türk değilsin o Zaman nah mutlu sana ,diye anlayanlar milliyetçi değil, faşisttir,

Milliyetçilik ön yargı değildir, belirli bir etnik kimliğe göre gruplaşmak ve gruptan olmayanları dışlamak milliyetçilik değildir, insanın doğasında yoktur, sonradan öğrenirsin, bu yetiştirilme biçimiyle de alakalı

Aradaki farkı şöyle özetleyim; Türk milleti yüce bir millettir dersen bu milliyetçiliktir, Türk milleti bütün milletlerden üstündür dersen bu ırkçılıktır

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• dine,milliyetçiliğe,ümmetçiliğe,et tüketimine,erkek egomanyasına vs vs vs her şeye karşı insanlar var bu sebeple çokta şey yapmamak lazım.Sizin fikirler biraz ütopik kaçıyor.Şahsi fikrim; YAŞASIN TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ
    BU BAYRAĞI SEVİP KÖKENİ NE OLURSA OLSUN GURUR DUYAN KARDEŞLERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİM.
    Doğup büyüdüğünüz yer önemli değil,kökeniniz önemli değil; önemli olan bu vatanı sevmek diye düşünüyorum.
  • Milliyetçilik milleti olmayanlar için faşizmdir.

• Dunyanın sayılı dominant ülkeleri milliyetçilikten arındıktan sonra kuşkusuz Türkler de milliyetcilik zehrinden arınacaklardır. Zira milliyetcilik gunumuz dünya düzeninde, devletleri ayakta tutmak için bir gereklilik arz etmektedir. Milli benligini olusturqmamis ulkeler bolunmeye dagilmaya ve baska devlet ve milletlerce yonetilmeye mahkum olmuslardir. Bunu en belirgin olarak kolonileşme doneminde ve bugunki suriye gibi çalkantılı cografyalarda gorebilirsiniz.

Buna karsilik ulke icindeki farkli etniciteler ozellikle zayif ulkeler icin ciddi tehdit teskil etmektedir. Bu nedenle milliyetciligi ırk zemininden çıkartıp ulkede yasayan toplum zeminine oturtmayi basarabilen ulkeler milliyetcilikten dogacak ic ve dis tehditlere karsi daha dayanikli hale gelebileceklerdir.

Mustafa Kemal'in milliyetciligine gelindiginde bu anlattiklarimdan farkli bir sey gormemekle beraber, Kurtleri bu Turk kimligi altinda birlestirmeye calisirken demokratik ve yumsak bir surec izlemektense asimilasyon yonteminin izlendigi bir gercektir. Donemin sartlari ve imkanlari dahilinde baska bir alternatif olup olmadigi hakkinda bir yorumda bulunabilmek tarihin deneysel olmayisindan oturu pek mumkun degildir.

Devletlerin yegane amacı toprak, beseri ve ekonomik degerlerini korumak ve hatta bunlari genisletmektir. Milliyetcilikte bu amaca hizmet eden bir araçtan ibarettir.

Bu aracı bilinçli yada bilinçsizkullanmayan bir devlettende 21. Yy da söz etmek mumkun degildir.

• kürtlerin ve suriyelilerin olduğu bir mahallede yaşasan en koyu milliyetçi olurdun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Din tüccarlığı kanserli bir ideoloji değilmi yani?
  • tabii ki de öyle.

mesele şu ki sana göre din tüccarlığı olan bir durum başkasına göre sadece kişinin dinini saklamaması durumudur. ve hatta bundan rahatsız olanlar din tüccarlığı yapıldığı için değil dinin varlığından rahatsız oluyordur. yani din düşmanlarıdır. düşmanlarısınızdır...

herkes aynı duruma bakıp aynı şeyleri görmüyordur. Aynşıtayn haklıdır belki de Relativity derken, görecelidir çok şey, baktığın yere göre değişir görüntü.

İnsanlar samimi görüyor, bazıları da dini kullanıyorlar diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi izengel -- 22 Mayıs 2017; 12:36:17 >
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.